Modern Türkiye'nin Doğuşu Günümüz Türkçesi ile

8,2/10  (12 Oy) · 
49 okunma  · 
11 beğeni  · 
816 gösterim
Türklerin tarihe karşı giriştikleri yarış

Ünlü otorite Bernard Lewis'in Türklerin son 250 yıldaki tüm çağdaşlaşma çabalarını tek bir ciltte detaylarıyla anlatıp yorumlayan klasik eseri, yazar tarafından güncellenmiş orijinal III. edisyondan çevirisiyle günümüz Türkçesinde.

Princeton Üniversitesi Yakındoğu Etüdleri profesörü Bernard Lewis, bu güncellenmiş klasik kaynak kitabında Türklerin son 250 yıldaki çağdaşlaşma serüvenini geniş bir kaynakçaya dayanarak yetkinlikle yorumluyor.

Türk milletinin bin yıl önce Çin'den vazgeçip İslamiyet'e yöneldiğinde başlamış olan batıya doğru yürüyüş, şimdi İslamî mirasın büyük bir bölümünden vazgeçerek Avrupa'ya yönelmiş ve yönetimde, toplumda ve kültürde Avrupaî yaşam tarzını benimseyip hayata geçirmek üzere kesiksiz, kararlı bir çabayı doğurmuştur.

Daha önce Türkçede yayınlanmamış güncel yeni ek bölümde Lewis, eserin ilk yayınlandığı 1961 yılından bu yana geçen 47 yıldaki gelişmeleri; Soğuk Savaş döneminin sona erişi, Türkiye'nin NATO üyeliği, Avrupa Birliği adaylığı ve Ortadoğu'daki ABD politikalarına reaksiyonlarını Radikal İslam tehdidini de göz ardı etmeden sunmaktadır.

Modern Türkiye'nin Doğuşu konunun duayeninden, son 250 yılımızı; Osmanlı İmparatorluğunun duraklama döneminden itibaren Türk çağdaşlaşma tarihini, Cumhuriyetin ilk ve engebeli yıllarını anlamlandırmak için başvurulabilecek güncellenmiş ve önemli bir kaynaktır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  728
 • ISBN:
  9789755095547
 • Orijinal Adı:
  The Emergence of Modern Turkey
 • Çeviri:
  Babür Turna
 • Yayınevi:
  Arkadaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak Erdoğdu 
19 Nis 19:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oldukça değerli ve yakın geçmişimize ışık tutan bir eser, yazarın Türkiye'de bulunmuş ve bir dönem ülkemizdeki eğitim kurumlarında çeşitli görever yapmış olması yazarın ülkeyi tanımasını kolaylaştırmış ancak buna karşın objektif tutumunu korumasını bilmiş. Özellikle Atatürk Devrimleri ve 2. Abdülhamit Saltanatı gibi tarafsız ve detaylı incelemelere pek rastlayamadığımız kıt alanlarda son derece yansız, mesnetli ve doyurucu okumalarda bulunan yazarın eseri son derece kıymetli ve büyük ölçüde önemlidir.

Tuna Ç 
02 Haz 10:44 · Kitabı okudu · 107 günde · Beğendi · 9/10 puan

Lewis'in bu kitapta bize anlattığı en önemli şey, ufacık bir adımın arkasında dahi bin yıllık geleneğin varlığıdır. Bugün yapılan hiçbir şeyin geçmişten ayrı olmadığını, insanımızdan, geleneğimizden ve yenileşme anlayışımızdan iyisiyle ve kötüsüyle hala aynı olduğumuzu, söylemeye kendimize itiraf etmeye korktuğumuz şeylerin aslında her gün kıyısından geçtiğimiz kanıksadığımız şeyler olduğunu bir yabancı gözüyle bize tarihçi kimliğiyle gelen bir çok insandan daha anlaşılır net biçimde anlatımını yapmış. Bu tadı Türk yazarlardan bir tek İlber Ortaylı'dan almak mümkün.

A.Yasiiiin Altun 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Anadolu'ya Avrupalılar XII. yüzyıldan beri Türkiye derler. Bu kitabın ismi ise Modern Türkiye'nin Doğuşu. Yani denilmek istenen, bundan öncesi de Türkiye'ydi, bundan sonrası da Türkiye. Fark, birinin diğerine göre modern olması. Modernizm ise tamamen zaman ile akalı bir konu.
Bernard Lewis, öyle farklı açılardan öyle farklı düşüncelerle konuya yaklaşmış ki kitabı okuduğunuz zaman özgünlüğü çok net görüyorsunuz. Kitap daha en başında, önsüzünde, size direk farklı bir kapı açıyor. İlerledikçe tarih böyle yazılır diyorsunuz. Yani Güzel...
Bu arada kitap, 1960 yılında yazılmış ve 50 yıl sonra bunun "günümüz Türkçesiyle" alt başlığıyla basılmasına ne demeli bilemedim. Gülmek mi ağlamak mı gerekli?