Moğol Kurdu

8,7/10  (14 Oy) · 
34 okunma  · 
15 beğeni  · 
702 gösterim
Temuçin´in kazandığı başarıların yankısı bozkırda dörtnala yayılıyor ve dün onu terk edenler bugün atlılarının ve okçularının arasına katılıyordu. Zeki ve sabırlı Temuçin´in içgüdüleri bir kurdunki gibidir. Yanında, her türlü güçlük karşısında dimdik ayakta kalmayı başaran sadık dostu Borçu, tüm dünyanın tanıdığı ve önünde korkuyla diz çöktüğü Moğol İmparatorluğu´nun kurucusu Cengiz Han´ın, yani Temuçin´in büyüklüğünün en yakın tanığı olacaktır. Temuçin´in Moğol boylarını kendi sancağı altında toplaması yirmi yılını aldı; daha sonra fetihlere çıktı ve tutulmaz atlılarıyla, Çin ve İran gibi İmparatorluklara diz çöktürdü, kendi ordusundan on kat daha kalabalık orduları bozguna uğrattı ve alınmaz denilen kaleleri alarak, görkemli uygarlıklara son verdi.

Borçu´nun anlattığı bu öykü bize, "Gog ve Magog topraklarından çıkan felaketin", yani bütün halkları tek bir kağanın egemenliği altında toplayarak aralarındaki anlaşmazlıklara son vermeyi başaran Cengiz Han´ın ruhu ve dehası konusunda fikir veriyor.

Aynı zamanda Kağan´ın kan kardeşi olan saf ve sadık Borçu, bu destandan bir de aşk romanı çıkarıyor. Temuçin´in kadınlarını ve atlarını başkalarından, hatta en sadık dostundan nasıl kıskandığını yaşayarak öğrenecektir.

Homeric adını kullanan yazarın diğer eserleri Ourasi le roi faineant, I´ Aventure da Mazeppa ve 1992´de yayımlanan Oedipe de cheval´dir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  978-975-991-723-4
 • Orijinal Adı:
  Le Loup Mongol
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Abdullah Toraman 
26 Mar 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Moğollar nasıl doğdu? tarihte kendinden bu kadar söz ettirmesinin sebebi ne? gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz aynı zamanda müthiş Moğol savaş taktikleri hakkında önemli bilgiler içeren, benim bir gecede bitirdiğim akıcı tarihi bir kitap...

Muharrem Armağan 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Cengiz Han zamanını araştırmalar ve kaynakçalarla bir roman haline getiren yazar ortaya o zamanın atmosferini yaşatan harika bir kitap çıkarmış. Cengiz Han hakkında kafanızdaki soruları cevaplandırabilecek akıcı bir roman.

Moğol Kurdu benzeri kitaplar

Bahar Acar 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Alıntı: Moğol Kurdu, Temuçin'in yani tün dünyanın tanıdığı ve önünde korkuyla diz çöktüğü Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu Cengiz Han'ın hikayesi. Sadık dostu ve kan kardeşi Borçu'nun ağzından anlatılan hikayede, Moğol boylarının kendi sancağı altında toplayan Cengiz'in Çin ve İran gibi kadim devletlere nasıl diz çöktürdüğünü, kendi ordusundan on kat kalabalık orduları nasıl bozguna uğrattığını ve görkemli imparatorluklara nasıl son verdiğini öğrenirken bir yandan da kadın düşkünü, kıskanç, gözünü kırpmadan cana kıyan, öfkeli, duygusal Cengiz'i tanıyoruz.

Emre Selek 
04 Kas 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Tarihin derinliklerine inip biraz irdeleme yaptığımız zaman ve durumları günümüz düşünüş ve durumlarından yalıttığımızda, moğolların tarihteki sesi olan Cengiz Han'ın, gelmiş geçmiş en büyük komutanlardan olduğu gerçeği gözlerimiz önüne serilecektir. Lakin şunu da düşünmeliyiz ki, devlet yönetme konusunda Moğolların başarısız olması , devasa bir devleti gözler önünde parçalamış ve başarıları 0'a çekmiştir. Bir toprağı elde tutmak, onu fethetmekten daha zordur.

Anıl Atik 
07 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi bir romana göre anlatımı çok güçlü, akıcı, dili çok güzel. Uzun olmasına rağmen insanı hiç sıkmıyor. 75/100

Kitaptan 44 Alıntı

Lord Among Wolves 
23 Oca 16:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşten uyanmaktan korkarak sustum... Yüreğimin karmaşasını anlatacak kelime bulamıyordum.

Moğol Kurdu, HoméricMoğol Kurdu, Homéric
Lord Among Wolves 
23 Oca 16:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seni görmeyi umarak bakmadığım tek bir tepe, tek bir ağaç altı, tek bir nehir kalmadı. En ıssız odaklarda, en kurak çöllerde bile aldatıcı serapların içinde gölgeni aradım. Seni ne kadar ararsam arayayım, umutla uyuyakalayım, geceleri döşeğimin örtülerini avuçlayayım, sana bir daha elimi değdiremedim. O zaman, hep yanımda olduğunu düşleyebilmek için, arzularımı değiştirmek zorunda kaldım. Uzaktaki bir atlı, bir soluk, bir varlık, bir bulut, bir taş, her şey seni görmem için bir neden oldu.

Moğol Kurdu, HoméricMoğol Kurdu, Homéric
5 /