Moğolların Efendisi Cengiz Han

7,0/10  (17 Oy) · 
42 okunma  · 
7 beğeni  · 
986 gösterim
(...) Göçebe ordu ilk olarak kendisine kat be kat üstün, medenî bir memleketi istila hareketine girişiyordu. Artık bundan sonra Cengiz Han'ı iş başında ve savaş meydanında göreceğiz. Ordunun ilk müfrezeleri çoktan Gobi'den ayrılmışlardı. Bunlar casuslardan ve bilgi verebilecek insanları yakalayıp getirmekle görevli savaşçılardan ibarettiler. Ordunun ucu Çin Sed-di'ne varmıştı, bunların arkasından ikişer ikişer memlekete dağılmış süvari okçuları geliyorlardı. Bu keşif kollarını en iyi atlara binmiş seçme savaşçılardan otuz bin kişilik bir ileri kolu takip ediyordu. Her askerin en azından iki bineği vardı. Kol kıdemli generallerden Muhuli, kabına sığmayan Cebe Noyan ve Cengiz Han'ın kurmayları arasında önde gelen Subotay ismindeki hayret verici delikanlının kumandasındaki üç fırkadan oluşuyordu. Bu ileri müfrezeleriyle posta ulakları aracılığıyla sürekli irtibatını koruyan ordunun büyük kısmı, çöl düzlüklerinde tozu dumana katarak ilerliyordu. Çoğunluğu kıdemli Yaka Moğolların-dan oluşmuş yüz bin adam, merkezi teşkil ediyordu. Sağ ve sol kanatlardaki kuvvetler de aynı miktardaydılar. (...) -Kitabın İçinden Sayfa 81-
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9786054308309
 • Çeviri:
  A. Göke Bozkurt
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Moğol İmparatorluğu (1196-1227) Temuçin olarak başlayan serüven Cengiz Han olarak en parlak dönemini yaşayarak nerede ise dünyanın yarısını at sırtında dolaşarak egemenliği altına alan bir şahsiyetin ve Moğol egemenliğinin doğuşundan sonuna kadar olan süreci okuyorsunuz bu kitapta. Müthiş bir askeri deha ve insan yönetimindeki üstünlüğü ile büyük bir orduya hükmedebilen Cengiz Han, diğer taraflarda zaman, zaman direniş gösteren ancak sonunda mağlubiyeti tadan krallıklar ve devletler. Moğollarda yaşamak öylesine güç ve zor ki ! Doğumla başlıyor bu ızdıraplı hayat. Yemek yerken önce güçlü kuvvetli erkekler, daha sonra kadınlar ve kalır ise çocuklar yemek yiyebiliyor, ayrıca göç öncesi çocuklara verilen acımasız ama onları ileride acımasız bir asker yapacak görevler insanı şaşkına çeviriyor. Bu insanların niye bu kadar gaddar ve istilacı olduklarını kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayabiliyoruz. Kitabı okur iken Harzem İmparatorluğu' nun Şahı na çok öfkelenmiştim. Güç zehirlenmesine tutularak Cengiz Han hakkında hiçbir bilgisi olmamsı ve yaptığı hatalar ile koca bir kıta nın yakılıp yıkılmasına ve sefil bir şekilde yaşamını yitirmesine. Ama her şey bir nedene bağlı olduğunu düşündüm. Evet, o hata yapacak Cengiz Han istila ve işgal yapacak ve sonucunda da bizler bu topraklarda yaşayacaktık. Belkide bu gün bir TÜRK olarak TÜRKİYE’ de yaşıyor oluşumuzu Harzem İmparatorluğu' nun Şahı na, Cengiz Han’a ve Cengiz'in torunu ve Mengü'nün kardeşi Hülagü’ ye borçluyuz. Tarih sevenler için güzel bir kitap…

Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Harold Lamb bir batılı olmasına rağmen doğuda yaşamış bir Gezgin kimilerine göre ise ajandır. Yazdığı kitaplarda hep doğuyu anlatır. Batılı bir Doğulunun ağzından yazılmış bu kitapta bu nedenle Batılılar kadar taraflı değil ancak tam manası ile de gerçekleri yansıtan bir yapıt değildir. Sürükleyici ve güzel bir anlatımı vardır.
Cengiz Hanın aksiyon dolu koskoca hayatından hızlı bir kesitler bütünü diyebiliriz.

ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
29 Haz 14:32 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir göçebe olan temuçin babasının ölümünden sonra onun yerine geçerek nesilden nesile dilerde dolaşacak olan cengiz han unvanını alacak ve dünyanın yarısını fethedecek olan moğol imparatorluğunun hakanı olaca k gaddar olan cengiz han her gittiği yeri yakıp yıkacak ve öldürecek ve imparatorluğu ayakta tutacak olan yasalari olacak harzem şahına kataylara ve nice toplulukların başına bela olacak

Kitaptan 27 Alıntı

Ebru Ince 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Cengiz Han kanunları 1.madde
"Bütün insanlara , yeri göğü yaratan ,zenginlik ve fakirliği dilediğine veren, hayatı ve ölümü yegane dağıtan ve her şey üzerinde kudreti mutlak olan bir Tanrı 'ya itikat etmeleri emir olunur ""

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 65)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 65)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Han'ın gönderdiği adamlar Şah'a değerli hediyeler takdim ettiler, gümüş çubuklar, kıymetli kemerler ve beyaz deve derileri verdiler. Fakat Şah tuzağa düştü. " Cengiz Han kimdir?" diye sordu. "Gerçekten Çin'i fethetmiş mi?" Elçiler onay cevabı verdiler. Bunun üzerine Şah: " Orduları benimki kadar büyük mü?" dedi. Sefirler bu soruya nezaketle karşılık vererek (elçiler Moğol değil Müslüman' dı) Han'ın ordularının Şah'ın ordularıyla karşılaştırılmasına olanak bulunmadığını söylediler. Şah memnun, tacirlerin karşılıklı ilişkilerine izin verdi ve yaklaşık bir sene kadar her şey yolunda gitti…

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 93 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 93 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)
Ebru Ince 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Plano Carpini diyor ki :
""Aralarında nadiren kavga ederler.
kavgalar , dövüşler, katiller neredeyse hiç olmaz.
Hırsızlara hemen hemen hiçbir yerde tesadüf edilmez.
O kadar ki bütün malların , hazinelerin durduğu evler ,arabalar kesinlikle kilitli bulunmaz ""

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 67)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 67)
Ebru Ince 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Plano Carpini diyor ki :
"Onlar büyüklerine diğer bütün kavimlerden fazla itaat ederler .
büyüklerine karşı sonsuz bir hürmet beslerler.
onları ne sözlü ne fiili olarak kesinlikle aldatmazlar."

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 66)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 66)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Temuçin'in (gelecekte Cengiz Han) çeşitli görevleri vardı. Kabile yaylaklardan kışlaklara geçeceği zaman, aile çocukları, derelerde balık tutmakla yükümlüydü.
At sürüleri onların sorumluluğuna verilirdi. Kaybolan atların peşinden koşmaya ve
yeni otlakları aramaya mecburlardı. Yağmacıların geldiklerini görmek için, ufku gözlerler ve çoğu geceyi, ateşsiz, karda geçirirlerdi. Arka arkaya birkaç gün at üzerinde kalmayı, üç dört gün pişmiş yemekten ve hatta her tür gıdadan yoksun olmayı
öğrenmek zorundaydılar.

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 15 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 15 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 29 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Asıl ismi Temuçin' di. (Temuçin, en ince çelik demekti.) Doğduğu zaman babası orada değildi. Kabilenin Temuçin isimli bir düşmanına karşı bir yağma seferini idare ediyordu. Gerek çadırda, gerek savaş meydanında, her şey yolunda gitti. Düşman esir edildi ve baba döndüğü zaman, oğluna esirin adını verdi.

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 14 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 14 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 29 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bir tüccar kazanç ümidini nasıl kumaşlarından beklerse, bir Moğol da iyi talihin yegane ümidini mertliğinden bekler."

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 25 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 25 - İLGİ KÜLTÜR SANAT)
Ebru Ince 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Cengiz
Bütün asyanin en kızgın ve en vahşi kişilikleri, Timuçin in sahsı etrafında toplanmış bulunuyordu.
Denizden, Kuclug 'un biraz sonra hakim olacağı Kara Kıt 'ında dahil olduğu Tiyanşan 'a kadar Türk-Moğol savaşçıları görülüyordu.
Şimdilik kabile kinleri unutulmuştu. Şaman veya papaz , Muhammedi veya Nesturi Hristiyan ,gelişen olaylar üzerine herkes kardeş gibi ,beraber oturmuştu.

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 62)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 62)
Musarra_beyit 
12 Mar 18:49 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir müslüman, Moğollara ait hatıratını şu bir kaç kelime ile hazin bir şekilde betimliyor: "Geldiler, yıktılar, öldürdüler... Yağmaladılar ve gittiler!"

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 11)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 11)
Musarra_beyit 
12 Mar 18:50 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir hareketin başarılı olabilmesi için tamamen olgunlaşması şarttır.

Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 59)Moğolların Efendisi Cengiz Han, Harold Lamb (Sayfa 59)
3 /