Mohaç İsyan, Zafer ve Destan

9,0/10  (8 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
983 gösterim
Batı'nın ve Doğu'nun cesaret ormanlarının kaplanı, iman gücüyle dolu bir padişah; adaletini kendine kılıç yapmış Kanuni Sultan Süleyman… "Tüm güçlerin okyanusunun paha biçilemez incisi, inancın savunucusu, veziriazamım, beylerbeyim" dediği Pargalı İbrahim Paşa… Ve düşmanlarının korkulu rüyası… Anadolu, Rumeli, Mısır, Afrika, Akdeniz ve Karadeniz'in koruyucusu… Osmanlı Devleti'nin gizli istihbarat örgütü Çelik Hilal'in lideri, çaşıtlarbaşı Casus Vehimi geliyor!

Türkiye'nin en çok okunan tarihî romanlarının yazarı, okurları tarafından "günümüzün Peyami Safa'sı" olarak anılan Okay Tiryakioğlu, Osmanlı casuslarının piri Vehimi'nin yine başrolde olduğu, Mohaç zaferiyle sonuçlanan bir macerayla yeniden okurlarıyla buluşuyor. Vatikan koridorlarından yeniçeri isyanlarına, aşılmaz kalelerin burçlarından en derin humbara tünellerine, güç ve zekânın birleştiği Vehimi'nin gölgesinde yepyeni bir aksiyona hazır olun!
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786050820553
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Konukseven 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir yanda Vehimi Orhon Çelebi, Delice, Karamani Ömer ve Hilali teşkilatı bir yanda Pargalı İbrahim Paşa ve Kanuni Sultan Süleyman Haçlı Ordu'sunu Mohaç'ta yer ile yeksan eden Sultan Süleyman'ın destanı istihbaratın ne kadar önemli ve mühim bir mesele olduğunu inancın zaferi nasıl taçlandırdığını Okay Tiryakioğlu'nun kaleminden bir solukta okuyabilirsiniz. Tarih bir millet varolduğu müddetçe ders alacağı yegane kaynaklardan biri olacaktır.

Mehmet Y. 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okay Tiryakioğlu'nun bütün romanlarını okumuş birisi olarak özellikle Kanuni, Sultan ve Süleyman Han üçlemesi başta olmak üzere çoğunu epeyce sevdiğimi söylemem lazım. Hatta orada oluşturduğu Vehimi Orhun Çelebi karakterini de çok beğenmiştim. Aynı Vehimi'yi aslında Yavuz'da anlattığı konuların merkezine yerleştirerek Çaldıran'da bir kez daha anlatmıştı. Ancak bu sefer tıpkı Cristopher Nolan'ın Batman Başlıyor'da yaptığı gibi bildiğimizi sandığımız bir hikayeyi baştan anlatıp, Vehimi'nin nasıl bir hayatı olduğunu anlatmıştı -ki çok iyiydi. Ancak Tiryakioğlu bulduğu kaynağı biraz zorlamaya başlamış gibi. İlk defa bir romanında bu kadar sıkıldım. Kaldı ki ben Vehimi'ye ve Kanuni döneminde diğer kitaplarından aşinaydım. İlk defa okuyacak bir okuru sıkacağı kanısındayım. Özetle, Mohaç'ta kendi çizgisinin altında kalmış gibi geldi bana.