Monna Rosa (Şiirler 9)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10881
Gösterim
Adı:
Monna Rosa
Alt başlık:
Şiirler 9
Baskı tarihi:
1998
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Baskılar:
Monna Rosa
Monna Rosa
48 syf.
Sizin de oluyor mudur bilmiyorum kendi hikayenizden çıkabilmek arzunuz. Olmuyor mu? Bende sıkça olmaya başladı. Acıyor. Sebebi sonucu yok, azı çoğu yok .Şifası devası yok. Keşke bir anda unutturan acıyı bir anda alıp götüren bir iksir falan olsa...
Kaç yıldır sabahtan akşama kadar ellerimdeki morarmaların acısını çekiyorum ve aynı dizeyi tekrarlayıp duruyorum;

"ellerinden belli olur bir kadın."

Nasıl anlatacağımı bilmiyorum . Geçen sene, ''Başlamam için bir cümle verir misin? Ne mi oldu? Ben biraz anlatayım . Nerede bitirmem gerektiğini de sen söyle'' diyerek yardım istediğim okurlar vardı sitede, halen de varlar , pek görüşüyor olmasak da:(
Geçen yıldan bu zamana değişen hiç bir şey yok;

Kaç zamandır bir tuhafım, fenalardayım , morarıyorum , çürüyorum diye bir doktora gittim. Doktor dediğim de bir onkoloji uzmanı. Birazcık anlattım ama nedense o çokça dinler gibi yaptı. Sonra çok ciddi bir tavırla tahliller yapmalıyız dedi. Cevap vermek yerine sessizce dinlemeyi tercih ettim. Sonra bir sürü tahliller yapıldı, sonuçlar alındı. Yakınlarım dostlarım hayatındaki tüm kötü şeyleri çıkar, küçük şeylerle mutlu ol falan filan dediler. Dalga mı geçiyorsunuz siz diyemedim onlara. Tamam, haklısınız der gibi dudaklarımın arasından bir şeyler gevelemeyi tercih ettim.
Durmadan benimle savaşan , tüm vücudumu saracak bu illeti, çocuklarım ile hiç uğraşmamış sorumsuz bir babayı, sürekli acıyan gözlerle bana bakan evlatlarımı neremden çıkarayım acaba diye düşünmeden de edemedim.
Annemi düşündüm; başıma gelen her felakette dualar okuyan Verdiği sadakaları hatırlayıp iyi olacaksın diyerek umutlu olan annemi. Kötü şeyler oluyor hayatımda, iyi olacak mıyım bilmiyorum. Yaşanan iyi ve kötü şeylerden önce, sonra verilen sadakalar , okunan dualar nereye gidiyor hiçbir fikrim yok ama korkuyorum.
Yaşıyorsun yani. Ölmüyorsun da; "Beni öldürmeyen acı, güçlendirir." diyen Nietzsche'ye , hadi be hiç de dediğin gibi olmuyor, ben güçlenemiyorum demek istiyorum.
Bitmeyen şeyleri hatırlıyorum, Daha bir sürü okunmamış kitaplar, tamamlanmamış sevilmeler, görüşülmemiş dostlar , dinlenmemiş eski şarkılar... Bitiremediklerim için bittiğimi düşünüyorum.

''Ellerin, ellerin ve parmakların
Bir nar çiçeğini eziyor gibi
Ellerinden belli olur bir kadın,
Denizin dibinde geziyor gibi.
Ellerin, ellerin ve parmakların"

Anlatacaklarımı da bitiremediğim gibi.

Geçmeyecek bitmeyecek gibi:(
Sağlıklı yaşadığınız tüm anlarda keyifli okumalar dilerim.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Memleketimden uzakta öğrenci olmamdan dolayı yolculuklar benim hayatımın olmazsa olmazıdır. Bir şehirden diğerine giderken geçen 6 saati bazen zaman kaybı olarak düşünme hatasına düşerim. Sonra bir düşünürüm; kitaplarımla başbaşa geçireceğim kocaman 6 saat! Bugün de bana sevgili Sezai Karakoç eşlik ediyor. Doğum gününü kutladık birlikte. Hem de Yağmur Duası'na ihtiyaç bile kalmadı. Ah bir bilsen sevgili şair, bu kız da nasıl sevdalı yağmura. Denize olduğu kadar. Sen bir tek yağmur ve kaldırımı bildiğini söylüyorsun ya, ben de bir tek yağmuru ve denizi bilirim bayım. İkisi de ruhuma nasıl iyi geliyor. Ve bu güzel şiirler... Akdeniz kıyısında oturmuş, ılık bir yağmur yağıyormuş gibi yüreğime, nasıl da iyi geldiler. Naiflik kelimesini ithaf etmek istiyorum bu kitaba. Öyle sevdim çünkü. İlk başta 2 kez okudum arka arkaya ama yol boyunca -elbette hayat yolundan bahsediyorum- kaç kere daha çıkarım bu yolculuğa, bilinmez. Fakat ne zaman bir ak gül, kara gül koklasam aklıma geleceksin sevgili Monna Rosa. Yahut kaldırımda durup alnıma değen damlalara bakmak için göğe baktığımda şükredeceğim, içtenlikle.

Ah bir de hikâyesi olduğu söylenmiş Monna Rosa'nın. Doğru mudur, değil midir yahut ne kadar önemlidir, bilemem. Fakat okumak isterseniz şöyle bırakıyorum; http://herkestenalacak.blogspot.com.tr/...si-ve-srlar.html?m=1
 • Bir Değirmendir Bu Dünya
  9.1/10 (665 Oy)955 beğeni2.190 okunma2.903 alıntı27.341 gösterim
 • Yaşamak
  8.7/10 (523 Oy)749 beğeni1.851 okunma2.333 alıntı20.118 gösterim
 • Şiirler
  9.2/10 (393 Oy)508 beğeni1.272 okunma1.400 alıntı7.921 gösterim
 • Reis Bey
  8.9/10 (550 Oy)572 beğeni1.847 okunma959 alıntı15.107 gösterim
 • Erbain
  9.2/10 (427 Oy)603 beğeni1.549 okunma2.999 alıntı19.394 gösterim
 • Yedi Güzel Adam
  8.5/10 (980 Oy)1.518 beğeni4.486 okunma1.590 alıntı55.425 gösterim
 • Çöle İnen Nur
  9.2/10 (788 Oy)1.091 beğeni2.409 okunma2.613 alıntı24.208 gösterim
 • Safahat
  9.2/10 (547 Oy)666 beğeni2.245 okunma1.756 alıntı15.445 gösterim
 • Diriliş Neslinin Amentüsü
  8.8/10 (880 Oy)1.123 beğeni3.377 okunma1.380 alıntı25.818 gösterim
 • Çile
  9.1/10 (1.652 Oy)1.953 beğeni6.077 okunma5.158 alıntı36.505 gösterim
48 syf.
Üstad ilk ve tek aşkına sadık kalarak hala evlenmemiştir.  
hikaye şöyledir;
Sezai Karakoç Mülkiye'de bir okul arkadaşına sevdalanır.. Kendisini yakışıklı bulmadığı için ona açılamaz. Bir gün cesaretini toplayıp Muazzez'e aşkını sunar.. Reddedilir, çok üzülür. Okullar tatil olur. Muazzez Geyve' de kalmaya başlar. Sezai karakoç ta tam karşısındaki evin bahçesinde, bahçıvan olarak çalışmaya başlar. Her gün onu seyreder. Şiirler yazar. 
Aradan zaman geçer. Okul biter ve mezuniyet töreni yapılır. Mezuniyet töreninde Sezai Karakoç Mona Roza şiirini okur. Şiiri bittikten sonra bir alkış tufanı kopar.
Herkes bir daha okuması için ısrar eder.
Ve 3 kez bu şiiri ard arda okur.
Sahneden indiği sırada Muazzez hanım koşarak yanına gelir.
Ona teklifinin geçerli olup olmadığını sorar.
Hayır cevabını verir.
Ha bu arada,
Mona Roza tek gül anlamına gelir.
Çok beğenerek okudum. Herkeze tavsiye ediyorum.
48 syf.
·1 günde
Bir iki yıl oldu Sezai Karakoç'u görmeyeli, neler anlatmıştı, ne söylemişti hatırlamıyorum, hayran hayran izlemiştim sadece. Yaşayan en büyük şairlerden, mütefekkirlerden, kendini bir davaya adamış güzel insan.
Bu kitapta ki şiirlerini defalarca okumuştum zaten ama bu sefer toplu halde kitabından okudum. Monna Rosa Sezai Karakoç'un 9 şiir kitabından ilki 48 sayfa içinde 10 şiir var birbirinden güzel. Ama iki tanesi var ya nasıl anlatacağını bilemezsin okur yaşarsın. Monna Rosa ve Yağmur Duası başkadır.
Sezai Karakoç'u okuyun okutun arkadaşlar. Ölmeden öncede ziyaretine gidin. Bu fırsatı kaçırmayın.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Merhaba, Sezai Karakoç!!!
Çok memnun oldum seninle tanıştığıma, evet geç oldu biliyorum. Ama güç olmadı. Rengarenk kitablarına gördüğüm anda sevgi beslemiştim zaten şimdi içlerinde bir derya olduğunu biliyorum.. Bildim.

Ah Monna, sen nasıl bir sevdasın aklım almıyor,
Kalbim alacak belki ama tanımıyor.
Evet, tanımlayamıyorum.
"Hissediyorum ama açıklayamıyorum."
Hissettiğimden daha fazlası var, biliyorum. Çok daha fazlası. Ağlak biri değilim, tamam sınırlıyken ve haksızlığa uğradığımda ağlarım, sevinçten de ağlamışlığım var, acıya da pek dayanamam ağlarım peki biraz ağlak bir insanım yine de başkasının hissettiklerine, şiirine ağlamak benim için garip. Hiç aşık olmadım ama sağ olsun Sayın Karakoç Bey, sevdasına ağlattı beni. Bilmediğim bir şeyi hissettim. Doğru mu bilmiyorum ama hissettim.
Ve yine sağ olsun Şairler, aşık olmadan; aşk acısını tattırdılar.
Vay kelimelerin gücüne.Monna Rosa ilk şiirleri; tanışmak için ideal bir kitap bence.
Güzel manzaralı bir gezimde, belki vapur seyahatimde yine okuyacağım. Her satıra bir anı biriktireceğim. Yine geçerken oralardan aklıma dolacak tüm şiirlerin Monna Rosa.
48 syf.
·Puan vermedi
*Gönlüm ne geçmişte ne geleceklerde
Bir mahkûmdum görülmemiş bir cezaya çarpılan
Uğrayan bir azâba
Sığmaz hesaba kitaba*

Kendini, gönlündekini, bu etkisi altına alan dizeleri yazma nedenini belki bir nebze olsun yukarıdaki kelimelerle anlatmış - Sezai Karakoç- Yedi Güzel Adam'dan biri, Adından fazlası.
"Adından fazlası diyerek çok şey söylemiş olduğumu umuyorum, Yaşarken kıymetini bilmek dileğiyle, Hisli okumalar."
48 syf.
·1 günde
Monna Rosa, siyah güller, ak güller.
Geyve'nin gülleri ve beyaz yatak.
Kanadı kırık kuş merhamet ister.
Ah senin yüzünden kana batacak.
Monna Rosa, siyah güller, ak güller.
.
.
.
Açma pencereni, perdeleri çek:
Monna Rosa, seni görmemeliyim.
Bir bakışın ölmem için yetecek;
Anla Monna Rosa, ben öteliyim...
Açma pencereni, perdeleri çek.

Sezai Karakoç denilince akla gelen ilk şiir şüphesiz Monna Rosa'dır. Bu sebeptendir ki ben de kitabın başlığı görünce hemen almıştım. İyi ki de almışım. Kitabımıza gelecek olursak on adet şiirden oluşuyor zaten 46 sayfalık oldukça ince bir kitap. Kısalığına bakıp üzülmeyin zira edebiyata doyacağınız bu sayfalarda Sezai Karakoç'un ne kadar usta bir şair olduğunu anlayacaksınız.
Benim Sezai Karakoç okumaya başlamam "7 Güzel Adam" dizisi vesilesiyle oldu. Şiir ve edebiyat kokan bu güzel dizinin benim hayatımda-özelikle lise hayatımda-yeri ayrıdır. O yedi güzel adamla bu sayede tanıştım ve onların çokça da kitaplarını okudum... Bu eser de en sevdiklerimden biri oldu.
Şiir ve kitap ile kalın dostlar...
https://www.instagram.com/...?igshid=rvryhdsxvemm
48 syf.
O kadar şiir okudum. Ve o şiirler arasında beni etkileyen bir başka kitap;
"Monna Rosa" bize bu güzel şiir kitabının yazan 'Sezai Karakoç''a minetarız. İşte bir başka yazar ve bir başka dünya...

Benim gözlerim yeşildir, onun gözleri kara;
Ben günah kadar beyazım, o tövbe kadar kara...
48 syf.
·1 günde
Lise 1'de ödev olarak Monna Rosa şiirini ezberlemem gerekiyordu. Şiiri araştırıp ezberledim, hikayesine baktımbaktım. O günden beri ne hikayesini ne de şiiri unutamıyorum ki unutmak da istemiyorum.
Monna Rosa şiiri aslında bir akrostiş şiirdir. Lakin şiirin akrostiş olduğu 30 sene boyunca kimse tarafından anlaşılmamış. Çünkü Sezai akrostişi dizelerle değil, kıtaların ilk harfleriyle kurmuştur. Akrostiş ise " Muazzez Akkaya'm " dır. Hikayesini de okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar diliyorum =))))
48 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sessiz bir ortamda rahatça uzanıp, sindire sindire okuyunuz. Acele etmeden, bazen tekrar tekrar, bazı kesitleri sevdiklerinizle paylaşarak okuyunuz. Tecrübeyle sabit, çok lezzetli oluyor. Keyifli okumalar.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Bir yerlerde yine bir gün kitap araştırması yaparken bu hikayeye rastlamıştım. Ne kadarı doğru ve ne kadarı yanlış elbette bilinmez ama, kitapla bağdaşıyor diye sizler de okuyun istedim. Zira Monna Rosa kitabını okumaya başlamamdaki sebep bu hikayedir...
Mona Roza Tek Gül anlamına gelir. Bir rivayete göre... Sezai Karakoç üniversitedeyken bir okul arkadaşına sevdalanır.. Fakat kendisini yakışıklı bulmadığı için ona bir türlü açılamaz.. Bir gün cesaretini toplayıp aşkını Muazzez Hanım´ a arzeder..Fakat reddedilince çok üzülür.. Okullar tatil olur.. Muazzez hanım Geyve´ de yazlıkta kalmaya başlar.. Sezai Karakoç' ta tam karşısındaki yazlığın bahçesinde bahçıvan olarak çalışmaya başlar.. Her gün karşılıksız sevgi duyduğu sevgilisini seyreder..Ona şiirler yazar. Mona Roza şiirinin her kıtasının baş harflerine dikkat edersek Muazzez Akkayam ismi ortaya çıkar. Gel zaman git zaman.. Okul biter ve mezuniyet töreni yapılır..Mezuniyet törenindeyse Sezai Karakoç Mona Roza şiirini okur. Muazzez Akkaya ise tam karşısındadır. Şiiri bittikten sonra bir alkış tufanı kopar. Herkes bir daha okuması için ısrar eder. Ve tam 3 kez Sezai Karakoç bu şiiri ard arda okur. Sahneden tam ineceği sırada Muazzez Hanım koşarak yanına gelir ve ona hala teklifinin geçerli olup olmadığını sorar. Sezai Karakoç senin aşkın artık benimkine yetişemez der ve hayır cevabını verir Muazzez Hanım bayılır. Ertesi gün ise Muazzez Hanım´ ın intihar ettiği duyulur. Sezai Karakoç hala evlenmemiştir.....
Anne gitti ve evler döndü yazlık otellere

Anne gitti ve sular buruştu testilerde

Artık çamaşırlar yıkansa da hep kirlidir

Herkes salonda toplansa da kimse evde değildir.
"Yağmurlardan sonra büyürmüş başak,
Meyvalar sabırla olgunlaşırmış.
Bir gün gözlerimin ta içine bak:
Anlarsın ölüler niçin yaşarmış."
Sezai Karakoç
Sayfa 18 - Diriliş

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Monna Rosa
Alt başlık:
Şiirler 9
Baskı tarihi:
1998
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Baskılar:
Monna Rosa
Monna Rosa

Kitabı okuyanlar 1.752 okur

 • Özlem doğan
 • kaptan mağara adamı
 • Ebru Ince
 • Atakan Güler
 • Berhan Baykara
 • Naime Nur
 • Nihan begüm pekdemir
 • Melek tuğa
 • Elif sönmez
 • the cry of silence

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.6 (12)
9
%0.4 (2)
8
%0
7
%0.4 (2)
6
%0.2 (1)
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları