Monte Kristo Kontu

9,0/10  (441 Oy) · 
1.723 okunma  · 
403 beğeni  · 
10.560 gösterim
Dumas klasik romanın kilometre taşlarından biri olan bu yapıtında, Doğu’ya, klasik mitolojiye ve insan psikolojisine duyduğu tutkulu ilgiyi coşkun bir anlatıda, ustalıklı diliyle harmanlıyor.

“Dumas kitlelerin tutkularını paylaşmayı ve doyurmayı diğer tüm romancılardan iyi başarıyordu. Onlar gibi otoriteye, adalete ve serüvene bayılıyor; onlar gibi insanlığı kahramanlar ve alçaklar olarak ikiye ayırıyordu... Bir öyküyü başka kimsenin anlatamayacağı biçimde anlatmayı biliyor; onun kaleminin gölgesinde en yavan anlatı bile bir destan görünümüne bürünüyordu.”

André Maurois

Dumas bir sanat zirvesiydi... Hiç kimse Dumas’nın romanları ve oyunlarIndan daha iyisini yapamadı, yapmadı ya da yapamayacak.”

George Bernard Shaw
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  1056
 • ISBN:
  9786053750666
 • Çeviri:
  Aysen Altınel
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bahar Karaman 
 28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Monte Kristo Kontu, Dumas' ın en iyi kitabı bence. Kitap haksız yere arkadaşlarının ihaneti sonucu hapise giren Edmond Dantes' in intikam hikayesi. Edmond Dantes beni Raskalnikov' dan sonra en çok etkileyen kitap karakteri.Düşmanlarının evine dost olarak girip tek lokmalarını yiyip içmemesi çok etkileyici.Zekasına,sabrına,azmine, mücadele etmekten hiç vazgeçmeyen güçlü karakterine hayran kalıyorsunuz. Bu kitap sayesinde limon suyuyla yazılan yazının sadece ateş ışığında görülebileceğini öğrendim. Herkese tavsiye ederim

Bekir İstanbul 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ihanetin ve bir intikamın kaneviçe gibi ince ince örülmüş, olaylarla dolu sayfaların su gibi akıp gittiği bir dünya klasiği. Okuması kolay ama zevkli bir kitap. Hani bazı güzel şeylere "roman tadında" derler ya işte o tadı alacağınız türden.

murat çelik 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar okuduğum en kısa soluklu ve enguzel kitap dersem belkide yanilmam.Askin,acimasizligin,intikamin dibine vurduğu bir hayat hikayesi.Bir polisiye romanı gibi fazlaca surprize açık ve karakterlerin birbiriyle olan çok farklı kesişmeleri beni fazlasıyla sasirtip hayran bıraktı.


Mösyö morrelin Firavun adlı gemisinin 2.kaptani olan dantes yolculuk sırasında hastalanip ölum doseginde olan 1.kaptanin vasiyetini yerine getirerek elbe adasında sürgün cezası çeken Napolyon a bir paket vermesi için Mareşal le gorusmesini Ister.

Dantes bu görüşmeden sonra Mareşal dan bir mektup alarak krallığın bulunduğu marsilyadaki napolyonun önemli bir destekcisine verecektir.

Gemi yolculuğunu tamamladıktan sonra sevdiği kadın Mercedes ve babasını görmek üzere gemi sahibinden uzun süreli bir izin ister.
Bu süreçte mercedesle evlenme planları kuran dantes geminin 1.kaptanligina yukselmesinin ihtimali yükselir ve düşmanları cogalmaktadir.
Kötü bir komplonun içinde savcı tarafından soylu suclularin bulunduğu bir adaki Şatoda ölünceye dek mahkum edilir.Orada kendini defalarca öldürme planları yapsa da yaşamı için pes etmez birgün tekrar oradan çıkma umudu ve kendisini komploya dusurenlerden intikam alma umuduyla hergün Tanrıya yalvarir ve yemin eder.

Yağmur Gökmen 
07 May 21:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okudukça kendini okutturan ve bir o kadar da az okuyayım da kitap hemen bitmesin dedirten bir kitap. Alın okuyun, insanların aşkları için neler yaptıklarını gördükçe yaptığımızın aslında hiç olduğunu anlıyoruz

Yasin Pire 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Öğretmenimin tavsiyesiyle okuduğum ve hayran kaldığım kitaplardan biri, hiçbir bölümünde sıkılmadım. Bence kitabın bize vermek istediği mesaj hayat iyilerin kullanıldığı ama sonunda yine iyilerin kazandığı bir oyundur olabilir :)

Esma Ünal 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Enfes bir kitap. Şimdiye kadar nasıl okumadım şaşırdım. Olay bir çok ülkede geçmekte ama genel itibari ile ağırlıklı olarak Fransa'da geçiyor.
Ana karektelerimiz elbetteki kitaba ismini veren İngiliz Monte Kristo Kontu ve yakın dostları.
Roman insanlardan çalınan değerli şeylerin bedellerinin nasıl ödetilebileceğini Edmond Dantes 'in intikam yöntemleriyle gözler önüne seriyor. Dantes muhteşem bir adam ve onu yaşama bağlayan intikamdır. Çevresinde gerçekten değer verdigi insanlar vardır ama onu başarılı bir denizci, genç yaşta bilgili bir kişi, akıllı, çalışkan ama her başarılı insanı çekemeyen insanlar vardır. Elbette Dantes'i de çekemeyen ve arkasından kuyu kazan insanlar var. Dantes'i mahkumiyetine neden olan bir takım entrikalar çevirirler ancak dedigim gibi Dantes'i bütün bunlara rağmen ayakta tutan intikam yeminidir. Dantes nasıl intikam alacaktır? Düşmanlarını cezalandırıp dostlarını nasıl ödüllendirecektir?Dantes'e Tanrı büyük bir ödül verir ve şimdiki düşmanlarından bile çok daha zengin olarak intikam için dönecektir. Her sayfasında intikam için hazırlanmış olaylar ve şaşırtacak sonlar. Okuyun kesinlikle ve öğrenin...
(Türkiye hakkında da dönem ve meşhur Türk halılarından bahsedilmiş kitapta.)

Kamelya 
10 Tem 23:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır iz bırakan. Aradan yıllar geçse de siz o kitabı hep hayranlıkla anlatırsınız. İşte bu kitap da benim çocukluğumun kitabı. Ve en çok sevdiğim kitaplar arasında.
Hâlâ okumadıysanız eğer başlamak için geç değil. :) Her kitap farklı bir dünyadır.

B.K.C 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gösterilen iyi niyetin ve verilen tavizin yıktığı bir adamın büründüğü tutku dolu kişiliğin gizlendiği yegane roman. Satır satır bu adamın içindeki intikam ateşiyle kavrulacak, öfkesini öfkeniz, intikamını intikamınız olarak göreceksiniz ve hissedeceksiniz.

Haree 
07 Ağu 14:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Macera ve aşkı anlatan ama okurken hiç sıkılmayacağınız, olaya kendinizi kaptıracağınız türden bir kitap. Bir gemicinin masum yere hapse girmesi ve orda yaşadığı mücadele, sonrasında kont oluşu ve bunların içinde güzel bir aşk hikayesi... İnsan isterse suya atılmışken çuvalın içinde aklıyla o çuvalı açıp kurtulabilir...Tuzak kuranlar öncelikle kendisi o tuzağa düşerler. Beni bu bölüm ve hapisteki bölümleri çok etkilemişti. Okumanızı öneririm.

Elif K. 
 22 Tem 12:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Platforma geç katıldığım için eski kitaplarımı da incelemeye almak istedim. Olayların akıcılığı, anlaşılır bir dil, sürükleyici bir hikaye, efsane bir yazar ve ortaya çıkan efsana bir kitap.. Söyleyecek çok şey var, intikam duygusu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Beni en çok etkileyen bölüm _düşmanına borçlu olmamak için onun evinden hiçbir şey yeyip içmemesi._ Ve bu konu da ki kararlılığı idi. Kesinlikle tavsiye ediyorum, pişman olmayacaksınız. :)

Kitaptan 136 Alıntı

Sadettin TANIK 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her meyvenin bir kurdu olduğu gibi, her insanın da yüreğinin derinliklerini kemiren bir tutku vardır

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas
Vedat Geçit 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

- Sana paha biçilmez bir teklifim var.
+ Özgürlüğüm mü?
- Hayır, özgürlüğün senden alınabilir. Ben sana bilgi vaadediyorum.

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas