Monte Kristo Kontu

8,9/10  (309 Oy) · 
1.323 okunma  · 
264 beğeni  · 
9.577 gösterim
Dumas klasik romanın kilometre taşlarından biri olan bu yapıtında, Doğu’ya, klasik mitolojiye ve insan psikolojisine duyduğu tutkulu ilgiyi coşkun bir anlatıda, ustalıklı diliyle harmanlıyor.

“Dumas kitlelerin tutkularını paylaşmayı ve doyurmayı diğer tüm romancılardan iyi başarıyordu. Onlar gibi otoriteye, adalete ve serüvene bayılıyor; onlar gibi insanlığı kahramanlar ve alçaklar olarak ikiye ayırıyordu... Bir öyküyü başka kimsenin anlatamayacağı biçimde anlatmayı biliyor; onun kaleminin gölgesinde en yavan anlatı bile bir destan görünümüne bürünüyordu.”

André Maurois

Dumas bir sanat zirvesiydi... Hiç kimse Dumas’nın romanları ve oyunlarIndan daha iyisini yapamadı, yapmadı ya da yapamayacak.”

George Bernard Shaw
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  1056
 • ISBN:
  9786053750666
 • Çeviri:
  Aysen Altınel
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bahar Karaman 
 28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Monte Kristo Kontu, Dumas' ın en iyi kitabı bence. Kitap haksız yere arkadaşlarının ihaneti sonucu hapise giren Edmond Dantes' in intikam hikayesi. Edmond Dantes beni Raskalnikov' dan sonra en çok etkileyen kitap karakteri.Düşmanlarının evine dost olarak girip tek lokmalarını yiyip içmemesi çok etkileyici.Zekasına,sabrına,azmine, mücadele etmekten hiç vazgeçmeyen güçlü karakterine hayran kalıyorsunuz. Bu kitap sayesinde limon suyuyla yazılan yazının sadece ateş ışığında görülebileceğini öğrendim. Herkese tavsiye ederim

murat çelik 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar okuduğum en kısa soluklu ve enguzel kitap dersem belkide yanilmam.Askin,acimasizligin,intikamin dibine vurduğu bir hayat hikayesi.Bir polisiye romanı gibi fazlaca surprize açık ve karakterlerin birbiriyle olan çok farklı kesişmeleri beni fazlasıyla sasirtip hayran bıraktı.


Mösyö morrelin Firavun adlı gemisinin 2.kaptani olan dantes yolculuk sırasında hastalanip ölum doseginde olan 1.kaptanin vasiyetini yerine getirerek elbe adasında sürgün cezası çeken Napolyon a bir paket vermesi için Mareşal le gorusmesini Ister.

Dantes bu görüşmeden sonra Mareşal dan bir mektup alarak krallığın bulunduğu marsilyadaki napolyonun önemli bir destekcisine verecektir.

Gemi yolculuğunu tamamladıktan sonra sevdiği kadın Mercedes ve babasını görmek üzere gemi sahibinden uzun süreli bir izin ister.
Bu süreçte mercedesle evlenme planları kuran dantes geminin 1.kaptanligina yukselmesinin ihtimali yükselir ve düşmanları cogalmaktadir.
Kötü bir komplonun içinde savcı tarafından soylu suclularin bulunduğu bir adaki Şatoda ölünceye dek mahkum edilir.Orada kendini defalarca öldürme planları yapsa da yaşamı için pes etmez birgün tekrar oradan çıkma umudu ve kendisini komploya dusurenlerden intikam alma umuduyla hergün Tanrıya yalvarir ve yemin eder.

Bekir İstanbul 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ihanetin ve bir intikamın kaneviçe gibi ince ince örülmüş, olaylarla dolu sayfaların su gibi akıp gittiği bir dünya klasiği. Okuması kolay ama zevkli bir kitap. Hani bazı güzel şeylere "roman tadında" derler ya işte o tadı alacağınız türden.

Esma Ünal 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Enfes bir kitap. Şimdiye kadar nasıl okumadım şaşırdım. Olay bir çok ülkede geçmekte ama genel itibari ile ağırlıklı olarak Fransa'da geçiyor.
Ana karektelerimiz elbetteki kitaba ismini veren İngiliz Monte Kristo Kontu ve yakın dostları.
Roman insanlardan çalınan değerli şeylerin bedellerinin nasıl ödetilebileceğini Edmond Dantes 'in intikam yöntemleriyle gözler önüne seriyor. Dantes muhteşem bir adam ve onu yaşama bağlayan intikamdır. Çevresinde gerçekten değer verdigi insanlar vardır ama onu başarılı bir denizci, genç yaşta bilgili bir kişi, akıllı, çalışkan ama her başarılı insanı çekemeyen insanlar vardır. Elbette Dantes'i de çekemeyen ve arkasından kuyu kazan insanlar var. Dantes'i mahkumiyetine neden olan bir takım entrikalar çevirirler ancak dedigim gibi Dantes'i bütün bunlara rağmen ayakta tutan intikam yeminidir. Dantes nasıl intikam alacaktır? Düşmanlarını cezalandırıp dostlarını nasıl ödüllendirecektir?Dantes'e Tanrı büyük bir ödül verir ve şimdiki düşmanlarından bile çok daha zengin olarak intikam için dönecektir. Her sayfasında intikam için hazırlanmış olaylar ve şaşırtacak sonlar. Okuyun kesinlikle ve öğrenin...
(Türkiye hakkında da dönem ve meşhur Türk halılarından bahsedilmiş kitapta.)

tülay abaza 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insan bu derece seviyorken nasıl bir acı yaşamıştır ki nefreti aşkının önüne geçer? Monte Kristo Kontu yaklaşık on yıl önce okuduğum bir klasik. Üstüne onlarca klasik okudum ancak onun yeri hep farklı oldu. Çok kalın ancak kalınlığını hissettirmeyecek kadar akıcı bir anlatım. Film izliyormuşçasına kapılıp gidilesi bir kitap. Yıllar geçse de üstünden bu kitabın yeri bende değişemez.

B.K.C 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gösterilen iyi niyetin ve verilen tavizin yıktığı bir adamın büründüğü tutku dolu kişiliğin gizlendiği yegane roman. Satır satır bu adamın içindeki intikam ateşiyle kavrulacak, öfkesini öfkeniz, intikamını intikamınız olarak göreceksiniz ve hissedeceksiniz.

Yasin Pire 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Öğretmenimin tavsiyesiyle okuduğum ve hayran kaldığım kitaplardan biri, hiçbir bölümünde sıkılmadım. Bence kitabın bize vermek istediği mesaj hayat iyilerin kullanıldığı ama sonunda yine iyilerin kazandığı bir oyundur olabilir :)

Yasin YALÇIN 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 86 günde · Beğendi · 9/10 puan

2 cilt halinde okul kütüphanesinden bulup dolu dolu okuduğum bir eserdi. Kitapta Edmond Dantes'in gemi kaptanının isteği üzerine, sürgün İmparator Napolyon'a bir mektup ulaştırması sonrasında başına gelenler anlatılır. Üç kişinin iftirasına uğrayan Dantes, Napolyon ajanı olduğu iddia edilerek en azılı suçluların bulunduğu İf Şatosu'na gönderilir. Burada tanıştığı rahip Deli Farya'dan çok şeyler öğrenir. O hapisteyken Napolyon tekrar tahta çıkar, tekrar sürgüne yollanır. Sonunda zindandan kaçmayı başaran Edmond Dantes, kendisine yapılanların intikamını Deli Farya'nın kendi hayatına kattıkları sayesinde alacaktır.

İsmail Altun 
 19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımın kitabı böyle bir kitapı Dumas nasıl yazmış anlamıyorum sanki böyle bir şeyi yaşamış bence çok güzel konulara değinmiş saflığın temizliğin insanlar tarafından nasıl karşılandığını göstermiş ama yine onlara hak ettikleri değeri uslubuyla ders vermeyi göstermiş hak edene hakkını vermek lazım her kese tavsiye ederim keyifli okumalar Türkiye ...

Youcin 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bir kaç kez okuduğum bir kitaptır. en sevdiğim kitaptır da aynı zamanda. ihanetin, kıskançlığın, intikam duygusunun, adaletin, sevginin, aşkın ve dönemin fransız politikasının iç içe işlendiği mükemmel bir eserdir. bazı hikaye ve romanlarda karakterleri benimsemek için kendimizi o karakterin yerine koyup okuruz ve düşünürüz, işte bu kitabı okurken hiçbir karakterin yerine geçme ihtiyacı duymayacak, dışardan tüm sahneleri izler gibi okuyacaksınız. saf ve dünyanın çirkinliklerinden bir haber denizci edmond'un, sevdikleriyle geçirmeyi hayal ettiği bir ömrü düşlerken ve eline hayatının güzelleşmesi yönünde fırsatlar geçmişken, kendini şato dif hapishanesinde bulması ve adaleti beklemesiyle serüven başlıyor okuyucu için. ihaneti hüzne, hüznü maceraya macerayı adalete, adaleti mutluluğa ve mutluluğu da sevdiklerinizin yanınızda olmasına bağlayan eser, bir çok duyguyu aynı anda yaşatacaktır sizlere. okuyun, okutturun.

5 /

Kitaptan 90 Alıntı

Sadettin TANIK 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her meyvenin bir kurdu olduğu gibi, her insanın da yüreğinin derinliklerini kemiren bir tutku vardır

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas
Vedat Geçit 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

- Sana paha biçilmez bir teklifim var.
+ Özgürlüğüm mü?
- Hayır, özgürlüğün senden alınabilir. Ben sana bilgi vaadediyorum.

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas