Montessori Metodu - Özgür Çocuklar İçin Eğitim

8,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
544 gösterim
Ana akım eğitim öğrenme sürecinde kişiyi bağımlı kılarken, Montessori Metodu yukarıdaki fikirden yola çıkarak çocuğun bağımsızlık kazanarak özgürlüğe yol almasını sağlar. Montessori metodu, bu fikir doğrultusunda çocukların kendi kendilerine çalışabilecekleri, öğretmen müdahalesini azaltan eğitim materyalleri ve çocuğun tüm günlük etkinliklerini olabildiğince az yardım alarak yapabilmesine olanak sağlayan bir öğrenme çevresi sunar. Farklı yaşlardan çocukların bir arada öğrenmesine olanak sağlanır. Özel eğitilmiş öğretmen eğitimin belirleyicisi değil kolaylaştırıcısı ve rehberidir. Bir sınıfta bulunan tüm öğrencilerin aynı anda, aynı konuyu, aynı yöntemle öğrenebileceği varsayımına dayanan toplu eğitime karşı çıkar. Çocuğun öğrenme sürecini belirleyen kendi ilgileri ve hızıdır. Bu nedenle eğitim bireyseldir. Çocuğu diğer öğrencilerle kıyaslayan, derecelendiren ve rekabete yol açan değerlendirme yöntemleri kullanılmaz. Değerlendirme de çocuğun kendi ilgilerini keşfetme sürecinin bir parçasıdır. Tüm bu uygulamalar ve daha fazlası çocuğun kendi potansiyelini keşfedeceği ve ortaya çıkarabileceği bir öğrenme ortamı sunar. Montessori metodunun nasıl oluştuğunun ve nasıl uygulandığının anlatıldığı bu kitabın eğitimde alternatif yaklaşımlar arayışında olan ailelere ve eğitimcilere katkı sağlayacağını umuyoruz.

Alternatif Eğitim üzerine değişik çalışmaları bulunan Eylem Korkmaz, bu kitabında alternatif eğitim modellerinden birisi olarak bilinen "Montessori Metodunu" incelenmektedir.
Montessori kuramsal ve ülkemizdeki uygulama açısından incelenmektedir. Eylem Korkmaz'ın bu çalışması ülkemiz açısından bu eğitim modelini ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.

Eğitim ve Çocuk alanıyla ilgilenen herkesin rahatlıkla okuyabileceği, eğitime ve çocuklara başka bir pencereden bakabilmenize yardımcı olacak nitelikli bir kitaptır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9944680523
 • Yayınevi:
  Algı Yayaıncılık
 • Kitabın Türü:
Tayfun CANSIZ 
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

21. yy da hala nasıl çocukları eğitmeliyiz, eğitimin verimini arttırmayı nasıl başarırız tartışmaları devam etmektedir.
Günümüzde birçok çevre tarafından çocuklar bir birey olarak görülmezken 19 yy da Maria Montessori cesur atılımıyla bu sorulara kendine has, insan doğasına uygun görüşleri dile getirmiştir ve Dünya çapında birçok kesimi etkilemiştir. Çocuğu özgür bir birey olarak gören, teorik eğitimden ziyade doğa ile iç içe olan uygulamalı eğitime önem veren, müfredat konusunda her öğrenciye özel müfredat uygulanmasını savunan ve bunu yaparken de öğrenci-öğretmen işbirliğine vurgu yapan, not ve belge gibi unsurların önemli olmadığına inan Montessori farklı bir bakış açısı kazandırmıştır.

Bu kitap aşama aşama alternatif eğitimin nasıl oluştuğunu nasıl uygulanması gerektiğini öğreneceksiniz. Konusu ile ilgili önemli bir kitap bana göre.