Morgue Sokağı CinayetiEdgar Allan Poe

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.714
Gösterim
Adı:
Morgue Sokağı Cinayeti
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
112
ISBN:
9786050017021
Çeviri:
Memet Fuat
Yayınevi:
Notos Kitap
Morgue Sokağı Cinayetleri, Shanfort'un 'Tüm genel kanaatlar aptalcadır, çünkü herkesin aklına gelebilir.' felsefesi üzerine kurgulanmış öykülerden oluşuyor. Düşüncenin yürüdüğü mantıksal yolları birçok kişi sonuna kadar takip edebilir. Bir dedektifin farkı ise 'suçlu'nun düşünce sapmalarını da ölçebilmesidir.

"Garip, dengesiz ve saplantılarla dolu yapısının kendini cinayete ya da deliliğe sürüklemesini önlemek için, Poe'nun elinin altında bir başka zehir vardı. Herkesin aynı rahatlıkla kullanamayacağı bir zehir: Güzel ve özenli yazısıyla, arada bir derin üzüntüsünden sıyrılmasını sağlayan, ürkünç, kasvetli ama avutucu imgeleri kâğıda döktüğü mürekkepten söz ediyorum."
-Marie Bonaparte-
(Tanıtım Bülteninden)
Arthur Schopenhauer'dan sonra beni en çok etkilemiş insan Edgar Allan Poe...
Kimilerine göre edebiyatın en kara, kimilerine göre en belirsiz tarafının temsilcisi. Gotik edebiyatının öncülerinden tabi ki korku, gerilim ve polisiye türlerininde.
Morgue Sokağı Cinayetleri kısa bir kitaptır. Kitapta cinayet mahali ve cinayet mahalindeki insanların detaylı bir tasviri vardır, detaylı tasvirler de Edgar Allan Poe'nun uzmanlık alanına girer :)
Hacettepe de okuyan ve ya ziyaret etme şansı bulunanlar için söylüyorum dil öğrencileri duvara portresini çizdiler ve ünlü sözlerinden bir kaçını eklediler bizzat şahitlik ettim :)
Edgar'dan etkilenip birçok kısa ve uzun metrajlı film çekilmiştir, dizilerde mevcuttur. Benim favorim " The Following " dizisidir.
Bu arlar yeni bir dizi arayanlar hiç düşünmesin.

Dipnot: Diziye kendinizi kaptırıp, yazarın diğer kitaplarını okumayı ihmal etmeyin :)
Bu incelemeyi tekrar ban yemeyeceğimi düşünerek yazıyorum.

Öncelikle bilirsiniz ki kısa hikaye yazmak roman yazmaktan çok daha zordur ve nüans gerektirir. Ancak yazarımız Poe zaten bu konuda uzman biri Amerika’nın en değerli yazarlarından/şairlerinden biridir ayrıca.

Neyse kitap konusuna gelecek olursak adından da anlaşıldığı sürece bir cinayet kitabı kitapta dört
farklı cinayete yer verilmiş. Cinayetler akıllı iki veya bir dedektif tarafından çözülüyor ama çözüm ki ne çözüm çünkü hiçbir cinayeti basit bir şekilde çözmüyorlar. Poe sizin algınızı başka bşr yere çekerken hınzırlık yapıyor ve bazı
detayları size vermiyor ki çözümü siz de bulamayın.Aslında düşüksek bile zaten bulamayız :). Neyse, cinayetler normal cinayetler değil ve sizi çok şaşırtan zanlılar görüyorsunuz. Dedektiflerin akıllılıkları akıllara zarar ki zaten ipucu olmayan cinayetleri böyle insanlar çözer.

Kitabın dili yalın olmakla birlikte içinde bazen Latince kelimeler kullanılmış ama siz cahiller için bunların açıklaması aşağıda dipnot olarak verilmiş. Stefan Zweig olmadığı için öyle alıntı yapacaksanız malzeme çıkmaz demedi demeyin. Ama sizi temin ederim ki en şaşıracağınız cinayetler bu kitapta olabilir.

Söyleyeceklerim bu kadar okuyan herkese teşekkür ediyorum.

Benzer kitaplar

Poe okumak ayrıcalıktır.. Okuduğum diğer yazarlar arasında Poe tamamen farklı bir yerde. Belki de Kuzgun nedeniyledir! Morgue Sokağı Cinayetleri kısa ama dolu dolu. Iki kadının vahşice öldürüldüğü bir cinayet ve olay yerinde duyulan farklı sesler.. Dupin olayı çözebilecek midir?
'''The Murders Of The Rue Morgue''' Edgar Allan Poe'un 1841 senesinde yazdığı kısa romanının orjinal ismi bu şekilde... Bizdeki birçok yayınevi bunu 'Morgue Sokağı Cinayeti' olarak yayınlamış fakat orjinal başlığından da anlayacağımız üzere buradaki 'cinayet' kelimesinin çoğul 'cinayetler' olması gerekiyor, orjinaline daha uygun bir başlık için.( Bu çok da önemli değil)
-Tarihteki ilk cinayet ve dedektiflik konulu edebi eser olduğu savunulan bu eserin sonraki dönemlerde Arthur Conan Doyle'a ve Agatha Christie'ye ilham kaynağı olduğu söylenmiş ve sonradan bu söylenti bahsedilen yazarlar tarafından onaylanmıştır.

Mühim bir tarihi konuma sahip bu esere herhangi bir edebi yorum getiremiyorum. Eser hakkında bazı menfi fikirlerim olsa da bunları yazıldığı dönemden veriyorum. Tavsiye ediyorum...
Felsefenin gerilimle, fikirlerin olaylarla bağlantılı biçimde ilerlediği olağanüstü bir yapıt. Bitmesini istemedim diyebilirim, bu yüzden sindirerek okudum. Okuduğum her kelimede farklı bir anlam aradım çünkü Poe, okurda bunu aratan bir yazar. Bir düşüncenin dört ayrı hikâyede değişik şekillerde ve olağanüstü bir üslupla aktarılması beni gerçekten çok etkiledi. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Kitap gerçekten harikaydı.Anlatım süperdi.Yazar okuyucuyu sıkmadan onunla sohbet ederek bir başlangıç yapmış. Edgar'ın aldatma kitabını beğenmemiştim , ama bu kitap bir harika kitap 5 öyküden oluşuyor.2 Hikayesi hariç hepsini beğendim.Aslında o iki öyküde güzelde birinde denizde geçen bir olayı anlatıyor tabi ben o ifadeleri gözümde anlamdıramadığım için zor oldu biraz diğerinde de sonunda pek mantık bulamadım.İlerde tekrar okuyacağım bir kitap gerçekten bu kitap dünyadaki ilk polisiye roman olmayı hak etmiş.diğer ilk 3 hikaye gerçekten müthişti şuan tekrar başlamamak için kendimi zor tutuyorum.Cinayet severler bir dk bile beklemeden okuyun derim pişman olmazsınız.
Sherlock Holmes seven herkes bu kitabı sevecek Buna eminim. Edgar tıpkı Watsonmış gibi sherlock u takip ediyor ve olay çözüyormuş gibi hissettim. içimden acaba sherlock Holmes hikayesi bu kiyaptan ilham alınarak mı ortaya çıktı diye düşümmeden edemedim.
Okuduğum ilk Poe kitabı. Geç kalmışım keşke daha önce tanışsaymışız kendileriyle... Neyse kitapla ilgili yorumuma gelecek olursak, hikayeler oldukça etkileyici. Dili çok güzel, şiirlerine nazaran (az da olsa birkaç şiirini okumuştum) çok daha kolay okunuyor ve oldukça keyifli. Kesinlikle tavsiye ediyorum çok beğendim.
Anlamaya çalışmak açısından biraz yorulduğumu itiraf etmeliyim.Fakat tespitler ve zekâya hayran olmamak mümkün değil...Rasyonel yaklaşımlar akla gelmeyecek izler sürmek müthiş :)
cinayet öykülerini yer aldığı ağırlıkta gerilim azda olsa poliye tarz da bir kitap. şahsen bana cazip gelmedi.yazarın yaşadığı zamanı yaşam tarzını temsili hikayeler
Sanki çevirisi biraz aksak ama yine de Poe ve tarzı hakkında bir bilgi edinmek için yeterli. Polisiye sevenlere ayrıca tavsiye ederim. Ben bir dinlenme tesisinde almıştım ve keyifli zaman geçirmemi sağladı.
Arkadaşına yazdığı bir mektupta Poe, öykü hakkında, "öykünün teması, bir cinayeti ortaya çıkarma konusundaki hüner" demiş. Okurken böyle düşündürüyor gerçekten. Öykünün ilk dedektiflik romanı olması, ayrıca okunmaya değer kılıyor.
Delilerin bir milleti vardır ve kelimeleri ne kadar anlaşılmasa da sesleri her zaman hecelemeye uygundur.
Aşırı derinlik kafamızı karıştırıyor ve bu kadar yoğun, uzun ve sabitlenmiş bir dikkatle Venüs'ü bile gökyüzünden kaybetmek mümkündür.
Alacaklılarının hoşgörürlüğü sayesinde, baba malının az bir parçası elinde kalmıştı; oradan gelen para ile, hayatın kaçınılmaz ihtiyaçlarını karşılayarak, hiç şatafata sapmadan, güçlükle geçiniyordu. Tek lüksü kitaplarıydı.
Edgar Allan Poe
Sayfa 11 - Varlık Yayınları 4.Baskı 1975 / "Morg Sokağı Cinayeti" öyküsünden / Çevirmen Memet Fuat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Morgue Sokağı Cinayeti
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
112
ISBN:
9786050017021
Çeviri:
Memet Fuat
Yayınevi:
Notos Kitap
Morgue Sokağı Cinayetleri, Shanfort'un 'Tüm genel kanaatlar aptalcadır, çünkü herkesin aklına gelebilir.' felsefesi üzerine kurgulanmış öykülerden oluşuyor. Düşüncenin yürüdüğü mantıksal yolları birçok kişi sonuna kadar takip edebilir. Bir dedektifin farkı ise 'suçlu'nun düşünce sapmalarını da ölçebilmesidir.

"Garip, dengesiz ve saplantılarla dolu yapısının kendini cinayete ya da deliliğe sürüklemesini önlemek için, Poe'nun elinin altında bir başka zehir vardı. Herkesin aynı rahatlıkla kullanamayacağı bir zehir: Güzel ve özenli yazısıyla, arada bir derin üzüntüsünden sıyrılmasını sağlayan, ürkünç, kasvetli ama avutucu imgeleri kâğıda döktüğü mürekkepten söz ediyorum."
-Marie Bonaparte-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 312 okur

  • III. Sir Yemyeşil
  • Ceren Sarı
  • Ezgi Çelik
  • HE
  • uyuşuk kontes
  • Tttty yyyyyy
  • Nur Zorlu
  • Çağatay Yılmaz
  • Mehmet Coşkun
  • Eda Gülberk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%36.6
35-44 Yaş
%19
45-54 Yaş
%9.2
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.4
Erkek
%43.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.5 (20)
9
%27.2 (31)
8
%25.4 (29)
7
%18.4 (21)
6
%3.5 (4)
5
%4.4 (5)
4
%2.6 (3)
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0