Morgue Sokağı Cinayeti

·
Okunma
·
Beğeni
·
16713
Gösterim
Adı:
Morgue Sokağı Cinayeti
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050017021
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Notos Kitap
Morgue Sokağı Cinayetleri, Shanfort'un 'Tüm genel kanaatlar aptalcadır, çünkü herkesin aklına gelebilir.' felsefesi üzerine kurgulanmış öykülerden oluşuyor. Düşüncenin yürüdüğü mantıksal yolları birçok kişi sonuna kadar takip edebilir. Bir dedektifin farkı ise 'suçlu'nun düşünce sapmalarını da ölçebilmesidir.

"Garip, dengesiz ve saplantılarla dolu yapısının kendini cinayete ya da deliliğe sürüklemesini önlemek için, Poe'nun elinin altında bir başka zehir vardı. Herkesin aynı rahatlıkla kullanamayacağı bir zehir: Güzel ve özenli yazısıyla, arada bir derin üzüntüsünden sıyrılmasını sağlayan, ürkünç, kasvetli ama avutucu imgeleri kâğıda döktüğü mürekkepten söz ediyorum."
-Marie Bonaparte-
112 syf.
·10/10
Arthur Schopenhauer'dan sonra beni en çok etkilemiş insan Edgar Allan Poe...
Kimilerine göre edebiyatın en kara, kimilerine göre en belirsiz tarafının temsilcisi. Gotik edebiyatının öncülerinden tabi ki korku, gerilim ve polisiye türlerininde.
Morgue Sokağı Cinayetleri kısa bir kitaptır. Kitapta cinayet mahali ve cinayet mahalindeki insanların detaylı bir tasviri vardır, detaylı tasvirler de Edgar Allan Poe'nun uzmanlık alanına girer :)
Hacettepe de okuyan ve ya ziyaret etme şansı bulunanlar için söylüyorum dil öğrencileri duvara portresini çizdiler ve ünlü sözlerinden bir kaçını eklediler bizzat şahitlik ettim :)
Edgar'dan etkilenip birçok kısa ve uzun metrajlı film çekilmiştir, dizilerde mevcuttur. Benim favorim " The Following " dizisidir.
Bu arlar yeni bir dizi arayanlar hiç düşünmesin.

Dipnot: Diziye kendinizi kaptırıp, yazarın diğer kitaplarını okumayı ihmal etmeyin :)
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Daha önce hiç okumamış olmama rağmen bende büyük sempati uyandıran (Hayatından bahseden Raven filminden olsa gerek) Edgar Allan Poe ile sonunda üç, kısacık ama sürükleyici hikayelerden oluşan kitaplarını okuyarak tanıştım. Boşuna sempati beslemediğimi de görmüş oldum hikayeleri beğendim için. Onun için de bir şeyler yazmak istedim.
Yazarın değeri de çoğu yazar gibi sonradan anlaşılmış, hiç şaşırmadım. Yazarın edebiyata katkıları da büyük; günümüz kısa öykünün kurucularından, polisiye romanın yaratıcısı olarak gösteriliyor ki kitaba adını veren bu öykü de dünyada ilk dedektif öyküsüymüş. Tüm öykülere tek tek değinmeyeceğim zaten hepsi kısa.
Genel olarak öykülerde doğaüstü atmosfer, korku öğeleri bulunuyor. Bu öğeler gizemli olaylar şeklinde, akıcı bir biçimde okura aktarılmış, okurken yorulmuyoruz yani.
Polisiye-gizem, sevenlere özellikle tavsiye edilir, keyifli okumalar :)
56 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Barış Özcan'ın tavsiyesi üzerine okumayı planladığım ve ancak okumaya fırsat bulabildiğim bir kitap oldu. Pek polisiye-dedektiflik kitapları okuduğum söylenemez. Ama bir yerden başlamam gerektiğini düşünüyordum. Sonunda polisiye - dedektiflik okumaya bu türün ilk örneklerinden olan Morgue Sokağı Cinayetleri ile başladım. Kitapta insanlardaki çözümleme yeteneği ve detaylar üzerinde dikkatli bir şekilde durmanın avantajlarından bahsedilmiş. Buna yaşanan bir cinayet ile adeta örnek verilmiş. Cinayeti işleyenin kimliği beni şaşırttı açıkçası. Kitabı genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.
132 syf.
·20 günde·Puan vermedi
İncelememin tamamı; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...leme-edgar-ellan-poeMorgue Sokağı Cinayeti

Poe, 1809 yılında Boston’da doğdu. Kendisinin zorlu bir hayat yaşamış olmasına rağmen oldukça üretken bir ömür geçirdiğini de biliyoruz. Polisiye, gotik, gizem, bilim kurgu gibi birçok türde öykü ve şiirler yazmıştır. Amerikan edebiyatında romantizm akımının ve kısa öykünün öncülerindendir. Geçimini yazdıklarıyla sürdürmüştür diyebiliriz.
Benim elimdeki Morg Sokağı Cinayeti kitabı sekiz hikayeden oluşuyor. Olympia Yayınları’nın Modern ve Dünya Klasikleri serisinin kitabıdır. Altta içerisindeki tüm hikayeleri sıraladım.

.....

Morg Sokağı Cinayeti

“Gerçekten de şöyle bir baktığınızda sadece zeki olanlar hep kuruntuya meyillidir, oysa gerçekten hayal kuranların hepsi, daima analitik bir yeteneğe sahiptir.”

Kitaba ismini de veren hikayemiz Morg Sokağı Cinayeti’dir. Dedektif kelimesinin literatüre girmesinden çok önce yazılmıştır bu hikaye. Baş karakterimiz Dupin, Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’u, Agatha Christie’nin Hercule Poirot’una kadar birçok kurgu dedektifin ön ayağı olmuştur.

.....

"Bizim yaptığımız incelemeye benzer olaylarda aslında sorulması gereken “Vukuat nedir?” değil, asıl soru, “Daha önce iç vuku bulmamış olan vukuat nedir?” olmalı."

“Yapmamız gereken tek şey imkansız gibi görünenin gerçekte o kadar da imkansız olmadığını göstermek.”
141 syf.
·11 günde·8/10
Dışarıdan tatlı küçük mor bir kitapçık gibi görünse de isminde “cinayet” geçmesiyle birlikte başlayan karanlık, siz kitabın sayfalarını çevirdikçe sizi daha da içine çekiyor.

Benim okuduğum Adam Yayınları’ndan çıkan basımında 5 adet öykü vardı. Öykülerin sayfa sayıları gittikçe azalıyordu. Aralarında kitabı alma sebebim olan Morgue Sokağı Cinayeti’ni de beğenmiş olmama rağmen favorim Kuyu ve Sarkaç oldu. Bunun dışında Maelström’e Düşüş‘ün hakkı da yenmemeli. Ancak son 2 öyküyü bunlara göre daha az etkileyici bulduğumu söyleyebilirim.
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitapta kısa kısa hikayeler var. Hepsi ya tuhaf bir cinayetle ya da engizisyon cezaları gibi acayip konularla alakalı. Yazarın dili çok güzel, akıcı da .. Fakat anlattığı hikayeleri beğenmedim. Bir çocuğun uydurduğu hikayeler gibi basit kurguya sahip ama bir çocuğun uydurmaması gerektiği kadar vahşi. Okumasam eksikliğini hissetmezdim herhalde.
132 syf.
·2 günde·10/10
Kısa kısa öykülerden oluşan, polisiye- dedektiflik türünde bir eserdi. Bu türden çok fazla kitap okuduğumu söyleyemeyeceğim. Ancak şu zamana kadar okuduklarım içinde en fazla sevdiğim kitap bu oldu.
Yazar karakterleri çok güzel ele almış. Cinayetleri çözerken o ince fikirleri yakalamaları, olayların kurgusal ilerleyişi çok iyiydi. Yazarın dilini cok beğendim. Kitaptaki karakterleri ve kurguyu da öyle.
Benim okuduğum basımda üç öykü mevcuttu ve üçünüde beğendiğimi söyleyebilirim.
112 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Ben kitabı ilgi kültür sanat yayınlarından okudum. Orada sayfa sayısı 192. 4 ilginç hikayeden oluşuyor. Kara kedi hikayesini ciddi anlamda çok beğendim ve içim ürperdi açıkçası. Anlatım güzel,kitap sıkmıyor ve merak uyandırıyor. Zaten edgar allen poe dan bahsediyoruz :)
64 syf.
·2 günde·7/10
4 hikayeden oluşan içinde çok beğendiğim 2 hikaye bulunan akıcı duru sade ve hızlı okunan bir kitap. Özellikle morgue sokağı cinayetleri ve oval portre hikayelerini çok beğendim. Ilk hikaye çözümleme, insan zihninin karmaşık labirentlerde sonuca ulaşma üzerine tahlillerin anlatıldığı hikaye. Oval portre, kişisel hırs ve gerçeklik üzerine feda edilen güzellikleri anlatmaktadır. Sondaki kızıl ölüm maskesi ilgi çekici olmakla birlikte hayal kırıklığı yarattı. Sisenin dibindeki not ise anlatım olarak istediğim tadı alamadım ama hikaye iyiydi. Okumanızı tavsiye ederim.
64 syf.
·Puan vermedi
Benim Edgar Allan Poe ile tanışmam lise 2.sınıfta İngilizce hocamızın "Kara Kedi" hikayesini okumasıyla başladı.Hikayesin konusu, anlatım şekli, olayların kurgusu beni o kadar etkiledi ki hikayeyi okuyanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.Bu kitapta 4 hikaye var.Kitabın adını da aldığı Morgue Sokağı Cinayetleri, Şişede Bulunan Not, Oval Portre ve Kızıl Ölümün Maskesi.İlk hikayemiz Morgue Sokağı Cinayetleri'nde evlerinde öldürülen anne-kızın hikayesini okuyoruz.Hikayemiz bir kütüphanede aynı kitabı arayan iki kişinin tanışıp arkadaş olmasıyla başlıyor.Aslında benimde en sevdiğim ve birçok kitap ve dizi/film de de gördüğümüz tanışma şekli... Hikayeyi okurken birçok yerde siz de kendinizi düşünürken buluyorsunuz sizin cesedi bacaya nasıl sığabilir, penceredeki çivi yayları kimin aklına gelir gibi ama beni en çok etkileyen Dupin'in gözlem yeteneği o kadar iyi bir gözlemci ki arkadaşının davranışlarından ne düşündüğünü bile tahmin edebiliyor zaten bu yeteneği sayesinde de cinayeti çözüyor ve katilin kim olduğunu öğrendiğiniz de de ayrı bir şok yaşıyorsunuz bu hikayede olduğu gibi diğer 3 hikaye de de hüzünlü bir son var yazar Olay akışını fazla detaya girmeden sürdürüyor ve ilerletiyor bu da sıkılmaya ve kitaptan haz almaya engel olmamış oluyor.
56 syf.
·Puan vermedi
1841 yılında yayınlanan poe hikayesi. Dedektif auguste dupin'in daha sonraları sherlock holmes'e ilham olduğu söylenir. Cinayetler kapalı bir odada gerçekleşmiştir ve odanın bir girişi çıkışı yoktur. Bu yanıyla da kilitli oda-kaçış oyunlarının da ilk örneği e ilham kaynağı olduğu düşünülür.
Kitabın başında satranç ve dama karşılaştırılması ile zeka üzerine yorum yapılan kısmı çok güzeldi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Morgue Sokağı Cinayeti
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050017021
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Notos Kitap
Morgue Sokağı Cinayetleri, Shanfort'un 'Tüm genel kanaatlar aptalcadır, çünkü herkesin aklına gelebilir.' felsefesi üzerine kurgulanmış öykülerden oluşuyor. Düşüncenin yürüdüğü mantıksal yolları birçok kişi sonuna kadar takip edebilir. Bir dedektifin farkı ise 'suçlu'nun düşünce sapmalarını da ölçebilmesidir.

"Garip, dengesiz ve saplantılarla dolu yapısının kendini cinayete ya da deliliğe sürüklemesini önlemek için, Poe'nun elinin altında bir başka zehir vardı. Herkesin aynı rahatlıkla kullanamayacağı bir zehir: Güzel ve özenli yazısıyla, arada bir derin üzüntüsünden sıyrılmasını sağlayan, ürkünç, kasvetli ama avutucu imgeleri kâğıda döktüğü mürekkepten söz ediyorum."
-Marie Bonaparte-

Kitabı okuyanlar 2.493 okur

  • Lorca
  • Kitap Sever Psikolog
  • Burcu
  • Yasemin canbolat
  • Sedanur Sayer
  • Omer soylu
  • İdris Yılmaz
  • Mustafa Çetin
  • Ofergul
  • Hanife

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%36.6
35-44 Yaş
%19
45-54 Yaş
%9.2
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.4
Erkek
%43.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.3 (60)
9
%9.4 (77)
8
%12.9 (105)
7
%9.9 (81)
6
%2.9 (24)
5
%3.2 (26)
4
%1 (8)
3
%0.5 (4)
2
%0.2 (2)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları