·
Okunma
·
Beğeni
·
5.378
Gösterim
Adı:
Morgue Sokağı Cinayeti
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054977895
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
ABD'nin ilk kısa hikâye yazarlarından, modern korku, gerilim ve polisiye türlerinin öncüsü olan Edgar Allan Poe’nun önemli bir seçkisi Morgue Sokağı Cinayeti. Yazarın en ünlü hikâyesi Morgue Sokağı Cinayetleri ve onun devamı olan Marie Rogêt’nin Gizemli Kayboluşu, şaşırtıcı kurgusuyla Kara Kedi ve yine analitik düşünme biçimine vurgu yapan ünlü hikayesi Altın Böcek’in yer aldığı kitap şaşırtıcı düşünme teknikleriyle neredeyse bir zihin alıştırması sunuyor. Sıra dışı düşünmeyi, olayları doğru analiz etmeyi ve insan doğasına ilişkin yargılara ulaşmayı istiyorsanız Edgar Allan Poe’yu mutlaka okumalısınız.
112 syf.
·10/10
Arthur Schopenhauer'dan sonra beni en çok etkilemiş insan Edgar Allan Poe...
Kimilerine göre edebiyatın en kara, kimilerine göre en belirsiz tarafının temsilcisi. Gotik edebiyatının öncülerinden tabi ki korku, gerilim ve polisiye türlerininde.
Morgue Sokağı Cinayetleri kısa bir kitaptır. Kitapta cinayet mahali ve cinayet mahalindeki insanların detaylı bir tasviri vardır, detaylı tasvirler de Edgar Allan Poe'nun uzmanlık alanına girer :)
Hacettepe de okuyan ve ya ziyaret etme şansı bulunanlar için söylüyorum dil öğrencileri duvara portresini çizdiler ve ünlü sözlerinden bir kaçını eklediler bizzat şahitlik ettim :)
Edgar'dan etkilenip birçok kısa ve uzun metrajlı film çekilmiştir, dizilerde mevcuttur. Benim favorim " The Following " dizisidir.
Bu arlar yeni bir dizi arayanlar hiç düşünmesin.

Dipnot: Diziye kendinizi kaptırıp, yazarın diğer kitaplarını okumayı ihmal etmeyin :)
112 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Ben kitabı ilgi kültür sanat yayınlarından okudum. Orada sayfa sayısı 192. 4 ilginç hikayeden oluşuyor. Kara kedi hikayesini ciddi anlamda çok beğendim ve içim ürperdi açıkçası. Anlatım güzel,kitap sıkmıyor ve merak uyandırıyor. Zaten edgar allen poe dan bahsediyoruz :)
141 syf.
·2 günde·8/10
Öykü kitabımız için uzun uzadıya bir inceleme yazmayacağım. Bu sefer kısa kısa düşüncelerimi belirtmekle yetinmek istiyorum. Kitapta 5 kısa öykü var. Her biri ayrı ayrı keyfili, canlı olmakla beraber hızlı bir akışa sahip. Kafa dağıtmak için okunabilir diyeceğim fakat böylece kitabın değerine zarar veririm düşüncesiyle vazgeçiyorum.

Bir kaç öyküsü gerçekten çarpıcıydı. Belirtmek istediğim en önemli konu ise Edgar Allan Poe'nun kara atmosferi. Kara atmosferin çatısı altında gerçekleşen olayları ile kimi okurları ürpertebilir.

Son olarak kitabın arkasına Adam Yayınları tarafından Marie Bonaparte'nın Edgar Allan Poe için paylaştığı düşüncelerini eklemek istiyorum zira benim çok hoşuma gitti, sizin de ilginize olabilir.

"Garip, dengesiz ve saplantılarla dolu yapısının kendini cinayete ya da deliliğe sürüklemesini önlemek için, Poe'nun elinin altında bir başka zehir vardı. Herkesin aynı rahatlıkla kullanamayacağı bir zehir: Güzel ve özenli yazısıyla, arada bir derin üzüntüsünden sıyrılmasını sağlayan, ürkünç, kasvetli ama avutucu imgeleri kağıda döktüğü mürekkepten söz ediyorum."
112 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kısa hikayelerden oluşan bu kitaba, Morgue Sokağı Cinayeti'ni okumak için başlamıştım.

Yazılan ilk polisiye kitap olduğu için uzun zamandır okumak istiyordum. Yüksek beklentiyle okumamıştım ama umduğumdan daha iyi çıktı.

Açıkçası diğer hikayeler de hoşuma gitti. Özellikle Kuyu ve Sarkaçı çok beğendim.

Kitab, yazıldığı tarihin şartları dikkate alınarak okunursa daha iyi olur.

Polisiye hikayede, Arthur Conan Doyle'nin Kızıl Soruşturma kitabıyla benzerlikler var. Özellikle gazeteye ilan sahnesi bire bir aynı. Arthur amca biraz kopya çekmiş gibi :-)
38 syf.
·9 günde·8/10
Bir solukta okunabilecek Edgar Allan Poe hikayesi. Poe gelende sürpriz sonları seven bir yazar. Bu öyküsünde de bu çizgisini bozmamış. Kitabı ingilizce pratik yapmak isteyenlere tavsiye ederim.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Notos Kitap'tan okuduğum bu hikaye kitabı, toplam beş öyküden oluşan ve çevirisi de harika olan bir eser. Doğrusunu söylemek gerekirse kitaba adını veren ve başta bulunan Morgue Sokağı Cinayeti, içlerindeki en vasat öykü. Vasat deyince aklınıza sakın ola hikayeyle ilgili olumsuz fikirler getirmeyin. Sonraki dört öykü o kadar başarılı ki bu hikaye diğerlerinin yanında yaya kalıyor.

Bu derlemede, Morgue Sokağı Cinayeti, Kuyu ve Sarkaç, Maelström'e Düşüş, Geveze Yürek ve Amontillado Fıçısı isimli öyküler yer almakta. Kitap, ölümden kaçış, dedektiflik ve cinayet öykülerini içermektedir. Anlaşılması çok zor bir cinayet için harika bir akıl yürütmeyle karşımıza çıkan bir dedektif, girdapla mücadele edip ölümden kaçmaya çalışan bir denizci, engizisyon mahkemesinin işkencehanesinde ölümün binbir türüyle yüz yüze gelen bir mahkum ve de nedeni ile nasılı anlaşılamayan iki cinayet.

Kitapta korkuya, aşırı gerileme, okurun canını çok acıtacak bir anlatıma yer verilmemiş. Tam tersine her sayfasında merak uyandıran, muhteşem bir anlatımla bezenmiş, son derece akıcı, zeki bir yazım söz konusu. Özellikle Kuyu ve Sarkaç muhteşem bir hikaye. Hikayelerin hepsi birbirinden farklı anlatımlara sahip, hepsi birbiriyle alakasız konu ve zamanlara değinmekte.

Bu kitabı okuduğunuzda Edgar Allen Poe'nun neden bu kadar popüler bir yazar olduğunu, dünya edebiyatındaki yerinin neden bu kadar değerli olduğunu anlıyorsunuz. Kitaptaki her bir öykü, yazarın ne kadar zeki bir insan ve ne kadar da başarılı bir anlatıcı olduğunu adeta bizlere kanıtlıyor.
118 syf.
·5 günde·5/10
Ne yazık ki istedigim tadi alabildigim bir roman değildi. Beni kendisine bağlayamadi. Belki ben polisiye diye cok fazla bir beklenti icine girdim.(Sherlock Holmes'tan sonra) ilk bölüm biraz güzeldi ama sonra ki bölümlerde olay örgüsü yok denilecek kadardı.
112 syf.
·Beğendi·10/10
Poe okumak ayrıcalıktır.. Okuduğum diğer yazarlar arasında Poe tamamen farklı bir yerde. Belki de Kuzgun nedeniyledir! Morgue Sokağı Cinayetleri kısa ama dolu dolu. Iki kadının vahşice öldürüldüğü bir cinayet ve olay yerinde duyulan farklı sesler.. Dupin olayı çözebilecek midir?
112 syf.
·1 günde·7/10
'''The Murders Of The Rue Morgue''' Edgar Allan Poe'un 1841 senesinde yazdığı kısa romanının orjinal ismi bu şekilde... Bizdeki birçok yayınevi bunu 'Morgue Sokağı Cinayeti' olarak yayınlamış fakat orjinal başlığından da anlayacağımız üzere buradaki 'cinayet' kelimesinin çoğul 'cinayetler' olması gerekiyor, orjinaline daha uygun bir başlık için.( Bu çok da önemli değil)
-Tarihteki ilk cinayet ve dedektiflik konulu edebi eser olduğu savunulan bu eserin sonraki dönemlerde Arthur Conan Doyle'a ve Agatha Christie'ye ilham kaynağı olduğu söylenmiş ve sonradan bu söylenti bahsedilen yazarlar tarafından onaylanmıştır.

Mühim bir tarihi konuma sahip bu esere herhangi bir edebi yorum getiremiyorum. Eser hakkında bazı menfi fikirlerim olsa da bunları yazıldığı dönemden veriyorum. Tavsiye ediyorum...
112 syf.
·27 günde·9/10
Felsefenin gerilimle, fikirlerin olaylarla bağlantılı biçimde ilerlediği olağanüstü bir yapıt. Bitmesini istemedim diyebilirim, bu yüzden sindirerek okudum. Okuduğum her kelimede farklı bir anlam aradım çünkü Poe, okurda bunu aratan bir yazar. Bir düşüncenin dört ayrı hikâyede değişik şekillerde ve olağanüstü bir üslupla aktarılması beni gerçekten çok etkiledi. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Anlamaya çalışmak açısından biraz yorulduğumu itiraf etmeliyim.Fakat tespitler ve zekâya hayran olmamak mümkün değil...Rasyonel yaklaşımlar akla gelmeyecek izler sürmek müthiş :)
Gerçek, her zaman bir kuyunun dibinde değildir.
Biz bilgiyi vadilerin derinliklerinde ararız. O ise dağların tepesindedir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Morgue Sokağı Cinayeti
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054977895
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
ABD'nin ilk kısa hikâye yazarlarından, modern korku, gerilim ve polisiye türlerinin öncüsü olan Edgar Allan Poe’nun önemli bir seçkisi Morgue Sokağı Cinayeti. Yazarın en ünlü hikâyesi Morgue Sokağı Cinayetleri ve onun devamı olan Marie Rogêt’nin Gizemli Kayboluşu, şaşırtıcı kurgusuyla Kara Kedi ve yine analitik düşünme biçimine vurgu yapan ünlü hikayesi Altın Böcek’in yer aldığı kitap şaşırtıcı düşünme teknikleriyle neredeyse bir zihin alıştırması sunuyor. Sıra dışı düşünmeyi, olayları doğru analiz etmeyi ve insan doğasına ilişkin yargılara ulaşmayı istiyorsanız Edgar Allan Poe’yu mutlaka okumalısınız.

Kitabı okuyanlar 625 okur

  • Olasiliksiiz
  • Elif Duygu
  • Aytaç Atlas
  • İrem Yaren Bilir
  • EğitimÖnemli
  • Ayça ülgen
  • Zeze
  • Hamid Adlığ
  • DenizBedir
  • AdaDoğa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.5 (1)
8
%1.9 (4)
7
%0.5 (1)
6
%0.9 (2)
5
%0
4
%0.5 (1)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0