Moskof Cariye Hürrem

7,7/10  (120 Oy) · 
597 okunma  · 
90 beğeni  · 
2.181 gösterim
Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde

başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı

Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen

Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  813
 • ISBN:
  6054228201
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kalub(Ela) 
 21 Mar 20:18 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta tarihi gerçekler ve gerçek karakterler kullanılarak, aynı zamanda yazarın kendi ürettiği hayal gücü ile kurgu tasarlanmış.
16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna değinilmiş.Hayal gücünüz ile kitabı okurken kendinizi sarayın tam ortasında düşünebilirsiniz. Haremlik bir yaşam ve tarihin gelmiş geçmiş en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman ve karısı Hürrem Sultanın saltanat dolu hayatı.Okumaya değer güzel bir kitap olmuş. Yazarın kalemine sağlık;))

selin okur 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okuduktan sonra dizi çok basit geldi. Çok gerçekçi bir kurgu ve anlatım. Hayal gücümde ki Hürrem Meryem Üzerliden güzel.
Entrikalarla dolu Osmanlı !

Moskof Cariye Hürrem benzeri kitaplar

Rojin Turay 
01 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tarih kitapları okumaktan sıkılan biriyseniz, Demet Altınyeleklioğlunun kitapları tam da size göre. Hem bilgiden uzak kalmayacak hem de okuduğunuz bilgiden keyif alacaksınız. Akademik kitaplar bazen çok ağır gelir insana, bu durumlarda romanlaştırılmış tarih kitapları kurtarıcı diye düşünüyorum.

**Kitap Kahve** 
07 Şub 12:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Demet Altınyeleklioğlu tarihi romanlar yazıyor.Okuduğum ilk kitabı Hürrem,adından da anlaşılacağı gibi Hürrem sultanın Rusya dan cariye olarak getirilişi ve Sultan Süleyman'ın eşi oluşuna uzanan yolu anlatıyor.Kitap kalın ama akıcı olarak çabuk bitiyor.

Zeynep Aydemir 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Amacınız bir aşk ve entrika kitabı okumaksa harika bir kitap! Ama on katı ucuz olan Harlequin serilerinden bir şeyler okumanız daha mantıklı. Aslında “Muhteşem Yüzyıl” sebep oldu bu kitabı almama. Ne kadarı doğru ne kadarı çarpıtılmış diye düşünüp elimi uzattım takoz gibi kitaba. Bilseydim boşuna uğraşmazdım.
Gerçi, dizide de adı geçen tanıdık simalarla kitapta karşılaşınca, içimi bir heyecan kaplamadı değil. Meğer bizim Sümbül Ağa zenciymiş!
Her iki hikayede de – Hürrem ve Muhteşem Yüzyıl – uzman tarihçilerin görüşünün alındığı söyleniyor. Kimleri kaynak olarak kullanmışlar bilemiyorum ama hikayedeki karakterler birbirlerinden çok farklı. Hürrem’in taktikleri, müslüman olması, doğumları, Mahidevran, Hatice ve İbrahim…
Kitapta Hürrem’le Süleyman’ın aşk yuvaları gayet müstehcen şekilde anlatılıyor. Yani o kısmı yazarımızın uydurması. Yoksa hiçbir tarihçinin padişahlarımızın hangi aşk oyunlarını sevdiğini bildiğini sanmıyorum (Tööbe tööbeee).
Karar verdim; tarihi bir roman okuyacaksam bu işin ehli olan birinden tavsiye alacağım. Hele bu yazarın diğer kitaplarının bulunduğu raftan bile geçmeyeceğim.

Айшуна 
24 Oca 20:36 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Moskof Cariye Hürrem, önce belirtmeliyim ki kurgu olarak mükemmel. Tarihçilerin hala dolduramadığı boşlukları, Demet Altınyeleklioğlu mantıklı olaylarla doldurmuş. Kitapta Osmanlı kültürünü, saray adetlerini daha iyi anlamamız mümkün. Osmanlı’nın altın çağını yaşatan Kanuni Sultan Süleyman‘ın yaptıkları, vicdanıyla yüzleşmeleri, aldığı kararlar Süleyman’ı bir padişahtan çok bir insan gibi anlayabilmemizi sağlıyor. Demet Altınyeleklioğlu‘nun Hürrem’i sürekli vicdanıyla hesaplaşan, zaman zaman pişman olan ama asla pes etmeyen güçlü bir karakter. Hürrem’in vicdanıyla yaptığı konuşmalar, onun yaptıklarını anlamamızı sağlamak üzere verilmiş. Akıcı, bir solukta okuyabileceğiniz, tasvir yönünden gelişmiş bir roman.

Nurhan Işkın 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hürrem Sultan'ın gizemli güzelliği ve aklı birleşince,Kanuni'ye yapacak fazla bir şey kalmamış.Saray entrikaları için de kendini yetiştirip tahta kadar giden yolda hiç bir engel tanımadan ,kendi yaşadığı zorluklar ile kişiliğini daha da güçlendiren Hürrem Sultan'ın yaşadıklarına hem üzülecek hem de kızacaksınız...

Başak tetik 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Okumayın okutmayın. Dizisi ile gündeme gelince kendisine pay çıkarmak için kitap yazan bir sürü kişi oldu. Bu kitap tamamen kurgu. Ve gerçek karakterler üzerinden yürütülen bir kurgu. Yazarımız sultan Süleymani aldatıp şehzade Selim'i de bir başkasının çocuğu yaptı. Tebrik ediyorum kendisini.

Yaso'nunkitapları 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın sayfa sayısının çokluğu korkutmasın sizi. Ben çok yoğun olmama rağmen kitap her fırsatta ona koşmamı sağladı .Akıcı bir uslup ile kendini okutturan tarihi bir roman .
Hürrem'in çocukluğundan başlayıp Osmanlı sarayında ,kendi tabiriyle" Osmanoğlunun tahtına tacına ortak olmaya geldim " planlarının tıkır tıkır işlettiği bu uğurda çokca da entrikalara ,Göz kırpmadan işlenen cinayetlere ,Aşklara ,ihtiraslara ,hırslara tanık oluyorsunuz .Yazar zaten belirtmiş, bu kitabın her ne kadar tarihe dayalı bir alt yapısı olsada kesinlikle kurgu yani yazarın hayal gücünü harmanladığını ututmamalı.Bunun dışında benim gibi tarihi roman okumayı seviyorsanız Demet Altınyeliklioğlu'nun Sultan serisini tavsiye ederim .

Ceren Acer 
31 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanlı Dönemi Tarihi, DEMET ALTINYELEKLİOĞLU'nun kaleminden akıcı bir üslupla aktarılmış biz okurlara. Tamamen gerçekçi olmayıp, her ne kadar kurgulara yer verilmiş olsa da ben sıkılmadan okumuştum. Hatta, yer yer sayfaları merakla çevirdim bile diyebilirim. Kitabı okumayı düşünenler varsa, kitap bitene kadar kendinizi Osmanlı Döneminde yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Mesela ben kendimi bu dönemde yaşıyormuş gibi hissettim. Moskof Cariye Hürrem romanı okunası bir kitap okumalısınız.

3 /

Kitaptan 25 Alıntı

Kalub(Ela) 
16 Mar 16:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ve kadının gözlerinde aradığı parıltıyı görüverdi Sümbül Ağa. Kızı savaşçı kadınlara benzetince Hafza Sultan'ın gözlerinde bir an yanıp sönen ışığı yakaladı.

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 253)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 253)
Kalub(Ela) 
21 Mar 19:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İftiradır"Hürrem, gözlerini kocaman kocaman açarak yerinden fırladı

Padişah,sıkıntılı düşüncelerle oturduğu yerden önünde ağlamaya başlayan karısının gözlerine baktı

"Onlar güvenir de biz güvenmez miyiz Hürrem?

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 757)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 757)
Kalub(Ela) 
19 Mar 19:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Başını kaldırıp Hürrem'in denizler kadar derin,ıslak gözlerine baktı
"Çok güzelsin gelinim", dedi
"Su gibisin." Temiz, duru, berrak

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 621)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 621)
Kalub(Ela) 
20 Mar 15:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bıçak kadar keskin bir sessizlik oldu
İbrahim Paşa, Padişah 'ın gözlerindeki kıvılcım yangına dönüşmek üzereyken onu fethedeceğini düşündüğü cümleyi söyledi

"Çünkü benim düğünümü cihanın en büyük hükümdarı, hükümdarların, hükümdarı Sultan Süleyman Han şereflendirdi"

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 647)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 647)
Kalub(Ela) 
17 Mar 12:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Saray ,Hürrem'in hamileliğiyle o kafalar meşguldü ki
Harem ağası Sümbül 'ün birdenbire kaybolması bile bu konunun önüne geçemedi
Birgün sarayın kapısından çıkmış ve dönmemişti

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 386)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 386)
Kalub(Ela) 
19 Mar 19:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel olmuştu Hürrem, tülün uçlarını iki yandan öne doğru çekiştirdi
Omuzları ve göğsünün çıplaklığı şimdi sanki bir sis perdesinin arkasındaydı

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 620)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 620)
Kalub(Ela) 
14 Mar 15:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ah bu kalbim ,diye düşündü.Heyacandan nefes nefesteydi.Güzel atı Umut, dağları, bayırları aşıyor ama yinede onun gibi böyle soluk soluğa kalmıyordu.

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 115)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 115)
Kalub(Ela) 
18 Mar 09:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hürrem dokuz aya kalmadan, Sultan Süleyman'a bir kız doğurdu.Doğumu yine sarayı ayağa kaldırdı

Moskof Cariye Hürrem, Demet AltınyeleklioğluMoskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu
Kalub(Ela) 
 21 Mar 19:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Soluğu tükenmek üzereydi artık
Hürrem'in

"Bu çeğizi aldığımız yere götür, bırak. "Hem bak bakalım kırlarda kelebeklerim uçar mı?"

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 808)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 808)
Kalub(Ela) 
14 Mar 16:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Minicik de olsa bir muhabbet kapısı aralanmıştı. Harem'in taşlığını yine o uğultu sardı. Ayni anda, hep bir ağızdan konuşan meraklı kadın sesleriydi bunlar

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 139)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 139)
3 /