Moskof Cariye Hürrem

7,7/10  (91 Oy) · 
476 okunma  · 
69 beğeni  · 
1.879 gösterim
Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde

başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı

Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen

Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  813
 • ISBN:
  6054228201
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
selin okur 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okuduktan sonra dizi çok basit geldi. Çok gerçekçi bir kurgu ve anlatım. Hayal gücümde ki Hürrem Meryem Üzerliden güzel.
Entrikalarla dolu Osmanlı !

Rojin Turay 
01 May 14:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tarih kitapları okumaktan sıkılan biriyseniz, Demet Altınyeleklioğlunun kitapları tam da size göre. Hem bilgiden uzak kalmayacak hem de okuduğunuz bilgiden keyif alacaksınız. Akademik kitaplar bazen çok ağır gelir insana, bu durumlarda romanlaştırılmış tarih kitapları kurtarıcı diye düşünüyorum.

Nurhan Işkın 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hürrem Sultan'ın gizemli güzelliği ve aklı birleşince,Kanuni'ye yapacak fazla bir şey kalmamış.Saray entrikaları için de kendini yetiştirip tahta kadar giden yolda hiç bir engel tanımadan ,kendi yaşadığı zorluklar ile kişiliğini daha da güçlendiren Hürrem Sultan'ın yaşadıklarına hem üzülecek hem de kızacaksınız...

Zeynep Aydemir 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Amacınız bir aşk ve entrika kitabı okumaksa harika bir kitap! Ama on katı ucuz olan Harlequin serilerinden bir şeyler okumanız daha mantıklı. Aslında “Muhteşem Yüzyıl” sebep oldu bu kitabı almama. Ne kadarı doğru ne kadarı çarpıtılmış diye düşünüp elimi uzattım takoz gibi kitaba. Bilseydim boşuna uğraşmazdım.
Gerçi, dizide de adı geçen tanıdık simalarla kitapta karşılaşınca, içimi bir heyecan kaplamadı değil. Meğer bizim Sümbül Ağa zenciymiş!
Her iki hikayede de – Hürrem ve Muhteşem Yüzyıl – uzman tarihçilerin görüşünün alındığı söyleniyor. Kimleri kaynak olarak kullanmışlar bilemiyorum ama hikayedeki karakterler birbirlerinden çok farklı. Hürrem’in taktikleri, müslüman olması, doğumları, Mahidevran, Hatice ve İbrahim…
Kitapta Hürrem’le Süleyman’ın aşk yuvaları gayet müstehcen şekilde anlatılıyor. Yani o kısmı yazarımızın uydurması. Yoksa hiçbir tarihçinin padişahlarımızın hangi aşk oyunlarını sevdiğini bildiğini sanmıyorum (Tööbe tööbeee).
Karar verdim; tarihi bir roman okuyacaksam bu işin ehli olan birinden tavsiye alacağım. Hele bu yazarın diğer kitaplarının bulunduğu raftan bile geçmeyeceğim.

Yaso'nunkitapları 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın sayfa sayısının çokluğu korkutmasın sizi. Ben çok yoğun olmama rağmen kitap her fırsatta ona koşmamı sağladı .Akıcı bir uslup ile kendini okutturan tarihi bir roman .
Hürrem'in çocukluğundan başlayıp Osmanlı sarayında ,kendi tabiriyle" Osmanoğlunun tahtına tacına ortak olmaya geldim " planlarının tıkır tıkır işlettiği bu uğurda çokca da entrikalara ,Göz kırpmadan işlenen cinayetlere ,Aşklara ,ihtiraslara ,hırslara tanık oluyorsunuz .Yazar zaten belirtmiş, bu kitabın her ne kadar tarihe dayalı bir alt yapısı olsada kesinlikle kurgu yani yazarın hayal gücünü harmanladığını ututmamalı.Bunun dışında benim gibi tarihi roman okumayı seviyorsanız Demet Altınyeliklioğlu'nun Sultan serisini tavsiye ederim .

Ceren Acer 
31 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanlı Dönemi Tarihi, DEMET ALTINYELEKLİOĞLU'nun kaleminden akıcı bir üslupla aktarılmış biz okurlara. Tamamen gerçekçi olmayıp, her ne kadar kurgulara yer verilmiş olsa da ben sıkılmadan okumuştum. Hatta, yer yer sayfaları merakla çevirdim bile diyebilirim. Kitabı okumayı düşünenler varsa, kitap bitene kadar kendinizi Osmanlı Döneminde yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Mesela ben kendimi bu dönemde yaşıyormuş gibi hissettim. Moskof Cariye Hürrem romanı okunası bir kitap okumalısınız.

Başak tetik 
25 Mar 19:36 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Okumayın okutmayın. Dizisi ile gündeme gelince kendisine pay çıkarmak için kitap yazan bir sürü kişi oldu. Bu kitap tamamen kurgu. Ve gerçek karakterler üzerinden yürütülen bir kurgu. Yazarımız sultan Süleymani aldatıp şehzade Selim'i de bir başkasının çocuğu yaptı. Tebrik ediyorum kendisini.

DERYA... 
24 Şub 02:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzeldi...iki kere okudum...Hürrem'i birçok yazar yazmış ama Demet altınyeleklioğlu bir başka yazmış...tarihi kitaplara özellikle Osmanlı haremine ilginiz varsa mutlaka okuyun...

Kitap Dedektifi 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben böyle başarılı bir yazarı ayakta alkışlarım... Dili muhteşem...

''Dikkat Spoiler İçerir''

Kitabı ilk elime aldığımda 200 sayfa nasıl geçti anlamadım bile. O kadar akıcıydı ki. Hürrem'in gelişi yaşadıkları, epey hüzünlüydü. Mahidevran'a üzülmedim ama Hürrem'e de sevinemedim. Ne bileyim.Bi boşluk oluştu bende. Objektif olarak değerlendirdim sanırım. Taht üzerine oynanan binlerce oyundan bir tanesi dedim ve devam ettim.

Tırnak içine alarak belirtmemiz gereken şeyse ''kurgusal'' bir roman olduğu. Hürrem'e kesinlikle bir tarih romanı olarak bakıp okumayınız. Hataya düşersiniz.

Hürrem'in romandaki kurgulanmış olduğuna inandığım 'tek gecelik bir ilişki' olayı çok havaiydi. Bu konuları araştırmayı sevdiğimden ben bunu ortaokul yıllarımda öğrenmiştim.Bir profesörün iddiasına göre Selim Kanuni'den değilmiş, sarışın olması çok manidarmış, sarayda gezen bir hekimbaşı varmış varmış da varmış..Rivayetler hikayeler. Halkın en sevdiği şeyler. Sanırım Altınyeleklioğlu'da okumuş ve romanını bu şekilde düzenlemiş. Söylenen şeyler ağır ithamlar. İtham ettiği kişi de hanedan mensubu. O yüzden kitaptan hareketle ''bu da böyleymiş tarzında yorumlamamanızı umuyorum.

Hürrem kadar akıllı ve yaptığı her şeyi incelikle işlemiş bir cariyeden böyle hataları korkmadan yapıp geçmesi hayallerin ötesinde olur. Bu konuya takılmamın nedeni tam olarak bir Osmanlı hünkarının üzerine şüphelerin düşmesidir. Sultan Selim'i sevmek zorunda değilsiniz, ya da beğenmek ama bu şekilde soyu kirlettiğini düşünmek büyük çok büyük bir gaflettir.

Burada konuyu ortaya atan yazarın ve ona karşı görüştekilerin düşünceleri mevcut

http://hababam10.blogspot.com/...iahurremin-oglu.html

Bir de Semiha Hanım vak'ası var ki Hürrem sanki lezbiyen ilişki yaşamış gibi lanse edilmiş. Bilinmeden anlatılan şeyler neye nasıl zarar verir dikkat edilmeli şahsi fikrimce.Kitapta Boleyn Kızı etkisini görmedim desem yalan olur. Şehvet göndermeleri Türk tarihi için biraz fazlaydı. Metnin kurgusal kısmı da (tarihi tamamen dışında tutarak söylüyorum) başarılıydı.İ

Yorumum fazlasıyla uzun oldu ama kitabın içeriği ve tarihi romanları severek okumamdan kaynaklı. ^^

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Hürrem,dünyanın o tarihe kadar gördüğü en büyük imparatorluğun padişahı kadar kudretliydi artık ama devlet belgelerinde,vakıf senetlerinde,yaptırdığı eserlerin kitabelerinde dahi adı yoktu.'Şehzade Beyazıt Han'ın validesi' yazıyorlardı ondan bahsederken mesela.Ya da Şehzade Mehmet Han'ın Annesi..hepsi bu.Taçsız hatta isimsiz bir imparatoriçe!

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 28)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 28)
Aliye Arslan 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Ya çakalın kafasını koparmak lazım ya yılanın''
''Ya da ikisinin birden''

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 627)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 627)
Tuncay YILDIRIM 
12 Ağu 22:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değiştin demekle değişmiyor insan. Soy soya, kan kana, can cana çekiyor.

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 32)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 32)
Aliye Arslan 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayat satrancında vezirini çekecek ve ''Şah'' diyecekti Hürrem.

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 566 - Artemis)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 566 - Artemis)