Adı:
Moskof Cariye Hürrem
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
813
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054228201
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayıncılık
Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde

başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı

Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen

Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.
Kitapta tarihi gerçekler ve gerçek karakterler kullanılarak, aynı zamanda yazarın kendi ürettiği hayal gücü ile kurgu tasarlanmış.
16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna değinilmiş.Hayal gücünüz ile kitabı okurken kendinizi sarayın tam ortasında düşünebilirsiniz. Haremlik bir yaşam ve tarihin gelmiş geçmiş en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman ve karısı Hürrem Sultanın saltanat dolu hayatı.Okumaya değer güzel bir kitap olmuş. Yazarın kalemine sağlık;))
Kitabı okuduktan sonra dizi çok basit geldi. Çok gerçekçi bir kurgu ve anlatım. Hayal gücümde ki Hürrem Meryem Üzerliden güzel.
Entrikalarla dolu Osmanlı !
Tarih kitapları okumaktan sıkılan biriyseniz, Demet Altınyeleklioğlunun kitapları tam da size göre. Hem bilgiden uzak kalmayacak hem de okuduğunuz bilgiden keyif alacaksınız. Akademik kitaplar bazen çok ağır gelir insana, bu durumlarda romanlaştırılmış tarih kitapları kurtarıcı diye düşünüyorum.
Demet Altınyeleklioğlu tarihi romanlar yazıyor.Okuduğum ilk kitabı Hürrem,adından da anlaşılacağı gibi Hürrem sultanın Rusya dan cariye olarak getirilişi ve Sultan Süleyman'ın eşi oluşuna uzanan yolu anlatıyor.Kitap kalın ama akıcı olarak çabuk bitiyor.
Amacınız bir aşk ve entrika kitabı okumaksa harika bir kitap! Ama on katı ucuz olan Harlequin serilerinden bir şeyler okumanız daha mantıklı. Aslında “Muhteşem Yüzyıl” sebep oldu bu kitabı almama. Ne kadarı doğru ne kadarı çarpıtılmış diye düşünüp elimi uzattım takoz gibi kitaba. Bilseydim boşuna uğraşmazdım.
Gerçi, dizide de adı geçen tanıdık simalarla kitapta karşılaşınca, içimi bir heyecan kaplamadı değil. Meğer bizim Sümbül Ağa zenciymiş!
Her iki hikayede de – Hürrem ve Muhteşem Yüzyıl – uzman tarihçilerin görüşünün alındığı söyleniyor. Kimleri kaynak olarak kullanmışlar bilemiyorum ama hikayedeki karakterler birbirlerinden çok farklı. Hürrem’in taktikleri, müslüman olması, doğumları, Mahidevran, Hatice ve İbrahim…
Kitapta Hürrem’le Süleyman’ın aşk yuvaları gayet müstehcen şekilde anlatılıyor. Yani o kısmı yazarımızın uydurması. Yoksa hiçbir tarihçinin padişahlarımızın hangi aşk oyunlarını sevdiğini bildiğini sanmıyorum (Tööbe tööbeee).
Karar verdim; tarihi bir roman okuyacaksam bu işin ehli olan birinden tavsiye alacağım. Hele bu yazarın diğer kitaplarının bulunduğu raftan bile geçmeyeceğim.
Hürrem Sultan'ın gizemli güzelliği ve aklı birleşince,Kanuni'ye yapacak fazla bir şey kalmamış.Saray entrikaları için de kendini yetiştirip tahta kadar giden yolda hiç bir engel tanımadan ,kendi yaşadığı zorluklar ile kişiliğini daha da güçlendiren Hürrem Sultan'ın yaşadıklarına hem üzülecek hem de kızacaksınız...
Okumayın okutmayın. Dizisi ile gündeme gelince kendisine pay çıkarmak için kitap yazan bir sürü kişi oldu. Bu kitap tamamen kurgu. Ve gerçek karakterler üzerinden yürütülen bir kurgu. Yazarımız sultan Süleymani aldatıp şehzade Selim'i de bir başkasının çocuğu yaptı. Tebrik ediyorum kendisini.
Osmanlı Dönemi Tarihi, DEMET ALTINYELEKLİOĞLU'nun kaleminden akıcı bir üslupla aktarılmış biz okurlara. Tamamen gerçekçi olmayıp, her ne kadar kurgulara yer verilmiş olsa da ben sıkılmadan okumuştum. Hatta, yer yer sayfaları merakla çevirdim bile diyebilirim. Kitabı okumayı düşünenler varsa, kitap bitene kadar kendinizi Osmanlı Döneminde yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Mesela ben kendimi bu dönemde yaşıyormuş gibi hissettim. Moskof Cariye Hürrem romanı okunası bir kitap okumalısınız.
Moskof Cariye Hürrem, önce belirtmeliyim ki kurgu olarak mükemmel. Tarihçilerin hala dolduramadığı boşlukları, Demet Altınyeleklioğlu mantıklı olaylarla doldurmuş. Kitapta Osmanlı kültürünü, saray adetlerini daha iyi anlamamız mümkün. Osmanlı’nın altın çağını yaşatan Kanuni Sultan Süleyman‘ın yaptıkları, vicdanıyla yüzleşmeleri, aldığı kararlar Süleyman’ı bir padişahtan çok bir insan gibi anlayabilmemizi sağlıyor. Demet Altınyeleklioğlu‘nun Hürrem’i sürekli vicdanıyla hesaplaşan, zaman zaman pişman olan ama asla pes etmeyen güçlü bir karakter. Hürrem’in vicdanıyla yaptığı konuşmalar, onun yaptıklarını anlamamızı sağlamak üzere verilmiş. Akıcı, bir solukta okuyabileceğiniz, tasvir yönünden gelişmiş bir roman.
Kitabın sayfa sayısının çokluğu korkutmasın sizi. Ben çok yoğun olmama rağmen kitap her fırsatta ona koşmamı sağladı .Akıcı bir uslup ile kendini okutturan tarihi bir roman .
Hürrem'in çocukluğundan başlayıp Osmanlı sarayında ,kendi tabiriyle" Osmanoğlunun tahtına tacına ortak olmaya geldim " planlarının tıkır tıkır işlettiği bu uğurda çokca da entrikalara ,Göz kırpmadan işlenen cinayetlere ,Aşklara ,ihtiraslara ,hırslara tanık oluyorsunuz .Yazar zaten belirtmiş, bu kitabın her ne kadar tarihe dayalı bir alt yapısı olsada kesinlikle kurgu yani yazarın hayal gücünü harmanladığını ututmamalı.Bunun dışında benim gibi tarihi roman okumayı seviyorsanız Demet Altınyeliklioğlu'nun Sultan serisini tavsiye ederim .
''Dikkat Spoiler İçerir''

Kitabı ilk elime aldığımda 200 sayfa nasıl geçti anlamadım bile. O kadar akıcıydı ki. Hürrem'in gelişi yaşadıkları, epey hüzünlüydü. Mahidevran'a üzülmedim ama Hürrem'e de sevinemedim. Ne bileyim.Bi boşluk oluştu bende. Objektif olarak değerlendirdim sanırım. Taht üzerine oynanan binlerce oyundan bir tanesi dedim ve devam ettim.

Tırnak içine alarak belirtmemiz gereken şeyse ''kurgusal'' bir roman olduğu. Hürrem'e kesinlikle bir tarih romanı olarak bakıp okumayınız. Hataya düşersiniz.

Hürrem'in romandaki kurgulanmış olduğuna inandığım 'tek gecelik bir ilişki' olayı çok havaiydi. Bu konuları araştırmayı sevdiğimden ben bunu ortaokul yıllarımda öğrenmiştim.Bir profesörün iddiasına göre Selim Kanuni'den değilmiş, sarışın olması çok manidarmış, sarayda gezen bir hekimbaşı varmış varmış da varmış..Rivayetler hikayeler. Halkın en sevdiği şeyler. Sanırım Altınyeleklioğlu'da okumuş ve romanını bu şekilde düzenlemiş. Söylenen şeyler ağır ithamlar. İtham ettiği kişi de hanedan mensubu. O yüzden kitaptan hareketle ''bu da böyleymiş tarzında yorumlamamanızı umuyorum.

Hürrem kadar akıllı ve yaptığı her şeyi incelikle işlemiş bir cariyeden böyle hataları korkmadan yapıp geçmesi hayallerin ötesinde olur. Bu konuya takılmamın nedeni tam olarak bir Osmanlı hünkarının üzerine şüphelerin düşmesidir. Sultan Selim'i sevmek zorunda değilsiniz, ya da beğenmek ama bu şekilde soyu kirlettiğini düşünmek büyük çok büyük bir gaflettir.

Burada konuyu ortaya atan yazarın ve ona karşı görüştekilerin düşünceleri mevcut

http://hababam10.blogspot.com/...iahurremin-oglu.html

Bir de Semiha Hanım vak'ası var ki Hürrem sanki lezbiyen ilişki yaşamış gibi lanse edilmiş. Bilinmeden anlatılan şeyler neye nasıl zarar verir dikkat edilmeli şahsi fikrimce.Kitapta Boleyn Kızı etkisini görmedim desem yalan olur. Şehvet göndermeleri Türk tarihi için biraz fazlaydı. Metnin kurgusal kısmı da (tarihi tamamen dışında tutarak söylüyorum) başarılıydı.İ

Yorumum fazlasıyla uzun oldu ama kitabın içeriği ve tarihi romanları severek okumamdan kaynaklı. ^^
Ve kadının gözlerinde aradığı parıltıyı görüverdi Sümbül Ağa. Kızı savaşçı kadınlara benzetince Hafza Sultan'ın gözlerinde bir an yanıp sönen ışığı yakaladı.
Çok güzel olmuştu Hürrem, tülün uçlarını iki yandan öne doğru çekiştirdi
Omuzları ve göğsünün çıplaklığı şimdi sanki bir sis perdesinin arkasındaydı
"İftiradır"Hürrem, gözlerini kocaman kocaman açarak yerinden fırladı

Padişah,sıkıntılı düşüncelerle oturduğu yerden önünde ağlamaya başlayan karısının gözlerine baktı

"Onlar güvenir de biz güvenmez miyiz Hürrem?
Başını kaldırıp Hürrem'in denizler kadar derin,ıslak gözlerine baktı
"Çok güzelsin gelinim", dedi
"Su gibisin." Temiz, duru, berrak
"Bana memleketimi, köyümü,anamı, babamı hatırlatıyor da ondan Hünkarım"
Herkesin önünde titrediği, kaldırıp başını bakmaya bile korktuğu Sultan Süleyman 'ın yüzünde bir tebessüm oluşmuştu.
"Eee , ne yapacağız şimdi?
Bıçak kadar keskin bir sessizlik oldu
İbrahim Paşa, Padişah 'ın gözlerindeki kıvılcım yangına dönüşmek üzereyken onu fethedeceğini düşündüğü cümleyi söyledi

"Çünkü benim düğünümü cihanın en büyük hükümdarı, hükümdarların, hükümdarı Sultan Süleyman Han şereflendirdi"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Moskof Cariye Hürrem
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
813
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054228201
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayıncılık
Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde

başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı

Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen

Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.

Kitabı okuyanlar 680 okur

  • Seval Duran
  • Serdar DEVRİM
  • Eda GÜNDAY
  • Alyoşa Karamazov
  • A. ali ASLAN
  • Suna Kılıç
  • Seçkin Başkan
  • Solak Balik
  • Ftmcn
  • Ece Akşıray

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%27.9
25-34 Yaş
%24.1
35-44 Yaş
%30.3
45-54 Yaş
%12.6
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91.2
Erkek
%8.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (38)
9
%10.8 (15)
8
%21.6 (30)
7
%14.4 (20)
6
%10.8 (15)
5
%6.5 (9)
4
%2.2 (3)
3
%3.6 (5)
2
%0.7 (1)
1
%2.2 (3)

Kitabın sıralamaları