Mostar Dergisi Eylül 2018Kolektif

·
Okunma
·
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Mostar Dergisi Eylül 2018
Yazar:
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Mostar'da bu ay dosya konusu olarak okuma kültürünü ele aldık. Bir dosya ile her konuya değinmek mümkün olmayacağından bazı konuları ileride değinmek şartıyla erteledik. Klasik eserlerimizin nasıl okunması gerektiğine dair üç güzel yazı yer alıyor. Özellikle Selim Uğur'un "Tasavvufu Okumak" adlı yazısını okumalısınız. Ahmet Sözer "Hangi Tarih, Kimin Tarihi?" diyerek tarih okumalarında perspektif meselesini ele aldı. Okay Tiryakioğlu da "Roman Sanatı, Tarihi Roman ve Sosyal Faydaları" na değindi. Şiir okumaları, şark klasikleri, internet sözlükleri gibi konulardaki yazılar da dosyamızı daha da zenginleştirdi. Dosyanın merkezini Sulhi Ceylan ile yaptığımız söyleşi oluşturuyor.
Dosya dışında Recep Can Şen'in Nato ile ilgili stratejik yazısını, Yunus Emre Özsaray ve İbrahim Aksu'nun yazılarına da dikkatinizi çekmek isterim.
Ali Sözer
Şair, eşyaların üzerindeki perdeyi kaldırıp hakikati görmek ve göstermek için didinen bir hakikat arayıcısıdır.
Şiir, insana hayatı anlamlandırma, kendi varlığını bütünün içinde fark ettirme noktasında bir imkandır.
Okumanın metafizik bir yönü vardır. Olduğumuz yerde derinleşmemizi sağladığı gibi mesafeleri de yakın eder. Bu bağlamda okumak bir yolculuğa çıkmaktır.
Geleneğimizde çok kitap okumak değil bir kitabı çok okumak önemsenmiștir. Farabi, Aristo Fiziği'ni kırk, Kitabü'n-Nefs kitabını ise yüz kere okuduğunu söylüyor.
...
Benzeri bir durum Osmanlı Devleti için de söz konusuydu. Yeni dünya düzeninde sadece İngiltere kraliyet ailesi ve onlarla itaati olan soylara yer vardı. Rus İmparatorluğu ve kraliyet ailesi gibi Osmanlı Devleti ve hanedanının da etkisiz hale getirilmesi gerekiyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mostar Dergisi Eylül 2018
Yazar:
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Aşk-ı Evvel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0