Mostar Dergisi - Sayı: 156 Abdülhamid Han Özel Sayı

10,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
68 gösterim
MOSTAR DERGİSİ ABDÜLHAMİD HAN ÖZEL SAYI


2018 yılı, Sultan II. Abdülhamid’in vefatının 100. yılı. Tahta geçtiği 1876 tarihinden hal’ edilip sürgüne gönderildiği zamana kadar hükümet ettiği devletin her safhasında mührünü vurmuş ve birçok reformun, iyileştirmenin önünü açmıştı. Özellikle devlet gücünün teminatı olarak da görebileceğimiz Yıldız İstihbaratı sayesinde bilhassa Batılı devletlerin emellerini, planlarını çözebilmişti. Söz gelimi Rus elçiliğinde bir toplantı yapılıyor. Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, İngiltere ve Avusturya’nın büyükelçileri bir araya geliyorlar. Aralarında bir takım görüşmeler yapıyorlar ve bir takım kararlar alıyorlar. Ertesi gün, elçilerin yaptıkları görüşmede alınan kararlar II. Abdülhamid'in masasına geliyor. Bu devlet açısından çok önemli bir şey… Bu sayede yabancı devletlerin emellerini, planlarını görebiliyor Sultan. Yabancı güçler, masada kartların kapalı olduğunu düşünedururken Abdülhamid Han onların kozunu görüp kartları açık hale getirebiliyor bu istihbaratlar üzerine. Böylelikle doğru ve etkili bir hamle yapma imkânını elde ediyor. Tahta çıktıktan bir yıl sonra Rusya’nın savaş ilanıyla karşı karşıya kalması ve bu süreci de başarıyla yönetmesi onun ileride ne gibi doğru politikalar üreteceğinin işareti oluyor bir bakıma. Yani Sultan Abdülhamid iktidarda kaldığı her yılı için devletin ayakta kalabilmesi adına birçok tedbir alıyor. Projelerini aşama aşama yürürlüğe sokuyor. Bu onun stratejik zekâsını gösteriyor bizlere.

Bu özel dosyamızda işte tam da buradan hareketle, İkinci Abdülhamid Han tahta çıktığı andan itibaren nasıl bir lider profili çizdi, neler yaptı, hangi sorunları sırtladı ve çözdü gibi soruların yanıtını aradığımız ve alanında yetkin kalemlerin katkı verdiği yazılarla dergimizin bu sayısını arşivlik hale getirmeye çalıştık. Türkiye’nin yakın siyasi tarihini ve bilhassa günümüzde yaşadığımız bazı derin hadiseleri çözmek için İkinci Abdülhamid dönemi müthiş bir bakış kazandırabilir bize. Bu sayıda yer alan yazılar sayesinde günümüzde cereyan eden hadiselerin aslında 1876’dan itibaren bilhassa Sultan’ın 33 yıllık hükümdarlığı süresince nasıl plan program dâhilinde yürürlüğe konduğuna da şahit olacaksınız. Necip Fazıl’ın da söylediği gibi: "Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.” Bu söz sadece bir söz değildir. Bu dönemi başarılı bir şekilde yeni nesillere aktarabilir ve okutabilirsek yaşadığımız sıkıntılarla geçmiş arasında sıhhatli bir bağlam kurulmuş olacaktır. Her şeyi anlamak için Sultan Abdülhamid’in birçok yönünü anlatmaya, aktarmaya gayret ettiğimiz bu sayımız aynı zamanda tarih şuurunu kazandırma iddiasını da taşımaktadır.
  • Baskı Tarihi:
    Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı:
    93
  • Yayınevi:
    Mostar Yayınları
  • Kitabın Türü:
Muhayyelll 
 7 saat önce · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sultan II. Abdülhamid Han..

Onun ölüm yıldönümünde; onu anlamak, anlatmak adına özel olarak yayınlandı bu sayı. Ve sanırım Mostar dergisinin en güzel sayılarından oldu..

Tarihte en çok eleştirilen, yanlış ağızlarla kötü gösterilen, sırlarla dolu bir padişahtır Abdülhamit..
Peki kimdir bu büyük sultan?
Nasıl bir ruhu vardır?
Nelerden hoşlanır?
Onun zamanında olan olayların alt yapısı nedir?
Neden herkes onu yanlış tanır?

Bu ve bu gibi soruların cevapları; sıkmayan bir dille, tarihsel kanıtlar ve alanında uzman kişiler tarafınca bu sayıda toplanmış.

Eğer Abdülhamid'i anlarsanız, günümüzde olan çoğu olay ve felaketin arka yüzünü görebilirsiniz. O asırlar öncesinden görmüş. O hasta Osmanlıyı 33 yıl boyunca ayakta tutmuş.
Tarihe gösterilecek saygı adına, hayatı kesinlikle öğrenilmesi gereken padişahlardan..

Abdülhamid'i anlamak adina birkaç kitap önerisi:

· II. Abdülhamit ve Filistin / Refik Şakir en-Nedşe
· Konuşan Tarih 3 - Abdülhamit Han'ı Konuşuyor / Davut Bayraklı
· Darbe 1878 / Ozan Bodur
· Kurtlar Sofrasındaki Osmanlı / Vahdettin Engin
· Pazarlık / Vahdettin Engin
· Bir Devrin Son Sultanı II. Abdülhamit / Vahdettin Engin
· Sultan II. Abdülhamit ve İstanbul'u / Vahdettin Engin
· Asayiş / Vahdettin Engin
· Mostar Dergisi / 156. Sayı ^^
· Abdülhamid Gerçeği / Orhan Koloğlu

Ve II. Abdülhamid'in benim kalemimden bir yorumu:

https://i.hizliresim.com/2JAPPd.jpg

Bir de izlemek isteyenler için, derginin editörü Davut Bayraklı'dan ufak bir reportaj bırakıyorum:

http://youtu.be/DgwA2cmHXyY

Her zaman söylerim, Mostar dergisi büyük bir tarih arşivi niteliğindedir.
Tarih seviyorsanız, kesinlikle kütüphanenizin ayrılmaz bir parçası olmalı bu dergi. ^^

Kısa bir not: Kendinize saygınız varsa, bu incelememin altına Abdülhamid ya da dergi ile ilgili kötü bir yorum yapmayın.

Keyifli okumalar dilerim. ")