Mostar Dergisi - Sayı 170 (2019 Nisan)

·
Okunma
·
Beğeni
·
64
Gösterim
Adı:
Mostar Dergisi - Sayı 170
Alt başlık:
2019 Nisan
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
1305 - 4686
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mostar Dergi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Din yalnızca ahiret nizamı değil, iki dünyaya ait hukuk ve ahlak nizamıdır. Devlet ve insan cemiyetlerinin ahlak temelini kuran din, hayata karşı lâkayd kalamaz.

Peyami Safa
Biz, hıristiyan Avrupa'nın kendi çarpık tarihiyle kavgasında ortaya çıkardığı kavramları, bizim hastalığımıza uymamasına rağmen ilaç olarak almışız.
İnsan istediği zaman kendini kör kılabilir. Yüzleşemediği gerçekler ve anlamlandırmada zorlanacağı hakikatler söz konusu olduğu zaman çareyi kaçışta bulur.
İçimde sürekli bir gitme isteği var. Nereye olduğu önemli değil, gitmenin kendisi güzel. Eğer gide gide dünyayı bitirseydim ve gidecek yer kalmasaydı, bir uzay aracına atlayıp Satürn'e gitmek isterdim. Halkasını seviyorum. Diğerlerinden farklı bir duruşu var.
İster film çek, ister kitap yaz, ister sabah-akşam konuş... Yok, olmuyor. Faydasız. En fazla kendine anlatıyorsun, yalnız kendine yazıyorsun, sadece ruhunla konuşuyorsun.
Günlüğünde "İstanbul bir gün mutlaka bizim olacaktır. O gün geldiğinde müslümanları oradan çıkaracağız." diyen Dostoyevski, bugün yeniden dünyaya gelse ve kovmakla tehdit ettigi müslümanların mesela bir İhyâ'yı okumadıklarını, okusalar da anlamadıklarını, anlasalar da duymadıklarını; buna mukabil kendi eserlerini ve diğer Rus romanlarını ilaç zannettiklerini görseydi onları kovmak fikrinden vazgeçerdi muhakkak.
"Kelime-i şehadetten sonra birinci vazifemiz, kâfirlere yaşayış ve inanış olarak benzememek, onları yüceltecek ve anacak her şeyden kaçmak şeklinde onlara mukavemet etmektir" şeklinde tavsiyede bulunan İmam-ı Rabbânî'nin (k.s.) sanatçılarımız tarafından anlaşılması pek mümkün görünmüyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mostar Dergisi - Sayı 170
Alt başlık:
2019 Nisan
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
1305 - 4686
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mostar Dergi

Kitabı okuyanlar 9 okur

  • Babasının k.s. kızı
  • Ömer Erdoğan
  • Sümeyye Nur Oğlakçı
  • Ayşegül
  • ~kârî
  • M.
  • Zübeyde
  • murat berat
  • İbrahim

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (2)
9
%25 (1)
8
%25 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0