Mr Mercedes

·
Okunma
·
Beğeni
·
4118
Gösterim
Adı:
Mr Mercedes
Baskı tarihi:
9 Aralık 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781501125607
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
A Novel
Baskılar:
Bay Mercedes
Mr Mercedes
WINNER OF THE EDGAR AWARD FOR BEST NOVEL

#1
New York Times bestseller! In a high-suspense race against time, three of the most unlikely heroes Stephen King has ever created try to stop a lone killer from blowing up thousands. “ Mr. Mercedes is a rich, resonant, exceptionally readable accomplishment by a man who can write in whatever genre he chooses” ( The Washington Post).

The stolen Mercedes emerges from the pre-dawn fog and plows through a crowd of men and women on line for a job fair in a distressed American city. Then the lone driver backs up, charges again, and speeds off, leaving eight dead and more wounded. The case goes unsolved and ex-cop Bill Hodges is out of hope when he gets a letter from a man who loved the feel of death under the Mercedes’s wheels…

Brady Hartsfield wants that rush again, but this time he’s going big, with an attack that would take down thousands—unless Hodges and two new unusual allies he picks up along the way can throw a wrench in Hartsfield’s diabolical plans. Stephen King takes off on a “nerve-shredding, pulse-pounding race against time” ( Fort Worth Star-Telegram) with this acclaimed #1 bestselling thriller.
432 syf.
King'in polisiye roman ile karşı karşıyayız. Konu King olunca öven de çok oluyor yeren de çok oluyor. Yerenlere saygı duyarak kulaklarımı tıkıyorum ve Mercedes'e binmeye başlıyorum...  :) Aslında pek binmekte istemeyeceğiz ama biz yola onunla devam edelim.

''Bay Mercedes'' kitabına başlar başlamaz olay hemen başlıyor. Ama ne olay vahşet desek yerinde olur. ''Tepenin Gözleri'' isimli film vardı baya bir vahşet içeren filmdi. Her ne kadar kitap o filmle hiç alakası olmasada  aklıma Tepenin Gözlerin'deki vahşet gelmişti.

Öncelikle katil direkt belli öyle Agatha'nın kitapları gibi katil peşine düşmüyorsunuz. Katilimiz tam bir psikopat. Normalde sıradan bir insan ve sıradan bir hayatı var ama aslında içinde fırtınalar kopan tam bir manyak ile karşı karşıya kalıyoruz. King bu karakteri çok farklı bir şekilde gözümüze sokmuş.

Yaşanan olayları yazma gibi zaten hiçbir niyetim yoktur. Ayrıca çok zeki bir katille yolda devam ediyoruz ve peşinde de emekli olan polisimiz var. Kovalamaca başlayıp farklı farklı olaylara geçiş yapıyor.

Kral burada karakterleri anlatırken, olayların geçişinde hiç sıkmadan okutturuyor. Sürükleyici bir polisiye olmuş. Manyak karakterdeki adamın yaptıkları sizi çok ama çok şaşırtacak. Okuduklarımı başka hiçbir yerde okumamış olup böyle bir akıllı psikopat görmedim.

Sizler söylenenlere bakmayın... King bu işte de çok başarılı olmuş.
432 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
"Bu da mı korku?" Elimde kitabı gören birinden bu sözü aynen işittim. Cevap veriyorum; hayır değil. Daha okkalı bir cevap daha veriyorum; Stephen King'i "korku yazarı" diye sınırlayamazsınız. "Yeşil Yol" ve "Esaretin Bedeli'ni kaleme alan bir yazarın "Bu adam sadece korku yazıyor." diye sınırlandırılması beni sinir ediyor. "Bu adam her şeyi yazıyor." da yetersiz aslında. "...ele aldığı konuyu en iyi şekilde işliyor." desek daha yerinde olur.

"Bay Mercedes"i yakın zamanda yayınlanan aynı isimli televizyon dizisinden tanıyor olabilirsiniz. King takipçisiyseniz zaten çoktan kütüphanenizde hazır bekliyordur. Benim kütüphanemde bir süredir tüm seri hazırda beklemekteydi, sonunda açılışı yapabildim. Geç bile kalmışım.

Stephen King'in kendine özgü anlatım biçimini ele aldığı her türde başarıyla uygulayabilmesi şaşkınlık verici olmaktan çıktı artık benim için. Ele alacağı konunun gerektirdiği her türlü anlatım unsurunu en iyi şekilde kullanmakla beraber, gelişen teknoloji ve zamana da son derece başarılı bir şekilde ayak uyduruyor usta. Beni en çok etkileyen nokta da King'in başarısının asıl kaynaklarından biri bana göre. King, yazdığı karakterlerle iletişim kurabiliyor, karakteri tanıyabiliyor. Başarısız romanların çoğunun başarısızlık nedeni, yazarın yarattığı karakterin kontrolünü kaybetmesi ve bir süre sonra karakteriyle arasındaki iletişimin kopmasıdır. Stephen King karakterlerini en iyi şekilde kontrol ediyor ve bunu yaparken onların gerçekçiliğinden de ödün vermiyor. Kitapta az veya çok sayıda karakter olması fark etmiyor. "Bay Mercedes"te dikkat etmeniz gereken onlarca karakter yok. "Kubbe'nin Altında"da durum farklıydı fakat sonuç yine aynıydı. Her karakteri tek tek anlayabiliyor, iletişim kurabiliyordunuz; aynı yazarımızın yaptığı gibi.

İyi, kötü karakter arasında dengeyi oturtmakta usta ve gerilimi yerinde bir ritmle kontrol edebilen bir yazarın elinden çıkmış soluksuz bir kovalamaca "Bay Mercedes". Türün veya yazarın hayranı olun olmayın, yepyeni bir soluk için mutlaka okunması gereken bir eser.
432 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar:))

Dolores Claiborne ile ilk kez King’le tanıştım, Bay Mercedes okuduğum ikinci kitabı.
Olumsuz yorumlar almış bir kitabı King’in, ama ben çok beğendim hem de çok...

Psikopat bir katille, emekli olmuş bir dedektifin kovalamacası. Avcıyken ava dönüşmek bu olsa gerek. Baştan sona heyecan hiç eksilmedi, kurgu harikaydı.

Bugün kalan yüz sayfayı hangi ara fırsat bulsam da kitabı bir elime alıp okusam diye geçirdim:)) Malum bayram telaşları...

Sonradan öğrendiğime göre kitabın devamı varmış ve ben mutlaka okumak istiyorum.

Polisiye- gerilim sevenlere tavsiye ederim:)
432 syf.
·5 günde·7/10
Pek polisiye tarz okumayan birisi olarak bu kitaba şöyle bir göz atarken kendimi kitabın ortalarında buldum. İş arayan bir grup insanın üzerine araba süren ve 8 kişinin ölümüne yol açan Mercedesli bir katilin, bir sapığın öyküsü. Bu katil, olayla ilgilenen ama katili bulamayan emekli polise bir mektup yolluyor ve oyun başlıyor.

Aslında sıradan bir polisiye değil. Amerika insanının günlük yaşantısından, suçlu insanın karakterinin şekillenmesinde ailenin ve çevrenin önemine kadar pek çok konu eleştirel tarzda ele alınıyor. Anlamsız programlarla aptallaştırılan insanların günlük dertleri ve sistemin aksayan yanları göz önünde tutulmuş.

Katilin daha kitabın başında kim olduğu yazıyor fakat önemli olan şu ki bu oyunu katil mi kazanacak polis mi? İlk yarısı çok akıcı olmasa da son bölümleri sürükleyici bir kitap. İyi okumalar.
432 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
"Sonu başından belli olan bir kitap.. Ne kadar etkileyebilir ki?" diyerek başlamıştım, yazarın kim olduğunu hesaba katmamışım galiba. King'in kalemini hafife almamak gerek. Bay Mercedes bir kitaptan çok, uzun süren bir film gibiydi benim için. Karakterlerden dekorlara en ufak bir detay bile şekillendirilmişti. Hayal gücümle ekleyecek çok şey bulamadım. King her şeyi benden önce düşünmüş.

Araba kavramını öğrendiği andan itibaren Porsche sayıklayan ben, şu an Mercedes istiyorum. King'e bu sebeple teşekkür borçluyum sanırım ne de olsa Porche fiyatları malum..

"Emekli Dedektif" olayından John Verdon yüzünden bir miktar bıkmış olsam da Billy sempatimi kazanmayı başardı. Gözündeki delilik ve akıl almaz düşünceleri ile Brady'den bile hoşlandım. Sonuçta "Herkes dondurmacıyı sever."
432 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap başlar yeni arkadaşlar edinirsiniz; isimlerini, yaşlarını, cinsiyetlerini algılarsınız... yavaş yavaşa kendinizi kitaba bırakacağınız sırada King hepsini öldürür ve o bunu hep yapar. İlk sayfalardan kan kokusunu kemik seslerini duymak mümkün. Hazır yaz da geliyorken neden güzel bir dondurma eşliğinde seriye başlamayasınız?
432 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
Dogruya dogru, korku unsurlariyla suslenmis, araya doga ustu olaylarin sikistirildigi ilginc bir kitap beklemistim. Hatta kitabin ismi sanirim beni cok yaniltti. "Bay Mercedes"... Bir araca kimlik yukletilmis olmasi, gozumde kendi bilincini oturmus ve ortalikta suc isleyerek gezen ilginc, eski model bir Mercedes'le karsilasacagim beklentisi olusturdu. O sebeptendir ki, kitabi okumak zerre icimden gecmemisti.

Ta ki Bill Hodges serisinden haberdar olup da, Mr. Mercedes'in bu serinin ilk kitabi oldugunu ogrenene kadar.

Bill Hodges, King'in polisiye serisinin ana kahramani. Mr Mercedes de gercek ustu tek bir olayin icinde olmadigi gayet akici bir polisiye roman.

Bence bu romani diger polisiye romanlarindan ayiran en onemli ozellik, daha kitabin basinda suclunun kim oldugunu ogreniyor olmamiz. Daha kitabin ilk sayfalarinda hem emekli dedektif Bill, hem de afacan suclumuz Mr. Mercedes tanitiliyor ve ikisinin karakterlerinin ilmek ilmek islenisine tanik oluyoruz.

Ve bence yine bu kitabi diger King kitaplarindan ayiran ozellik ise, karakter sayisinin azligi. Ama ister az olsun ister cok olsun, King, her karakterle okuyucunun iletisimini saglamayi basariyor. Yine her karakter tanidigimiz, hayatimizdan insanlar yakan yakindi. Gerek iyi gerekse kotu karakterlerde kendimizden bir seyler bulduk, zaman zaman hak verdik, ya da en azindan "zeki" bulduk.
432 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Stephen King' in diğer kitaplarını okumamış biri olarak , ahkam kesmeyeceğim. Herhangi bir yazarın kitabı olarak inceleme yaparasam , bana göre akıcı ve sıkılmadan okunan , bir sayfa sonrası merak edilen, kriminal dizilerine bir bölüm olacak kıvamda bir polisiye roman. Konusu itibari ile ilginç ya da şaşırtıcı değil ama yine de okurken zevk aldım. Üçlemenin diğer kitaplarını da zevkle okuyacağımı düşünüyorum...
432 syf.
·8 günde·6/10
Kitabın ilk yarısını oldukça zorlanarak okusam da ikinci yarısı daha hareketli olduğu için daha hızlı bitirdim (tabii bitirmek için de kendimi zorladım çünkü kitap okuyamaz olmuştum). Kitaba daha ılımlı yaklaşmamı sağlayan ikinci yarısı oldu, ikinci yarıdaki aksiyon ve olayların çözülmesi kitabı daha güzel hale getirmişti. Genel olarak bakacak olursak King'e ve polisiye türüne göre oldukça basit bir polisiye olmuştu. Bazı yerler de King kendini hissettirse de genel olarak kitabı çok sevmedim ve hayal kırıklığı oldu benim için biraz. Seriye devam etme isteğimse yok denecek kadar az, özellikle de okunacak çok daha güzel kitaplar beni beklerken. :)

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/06/bay-mercedes.html
Zorladım çok zorladım ama okuyamadım (okurken acı çektim ).İşlenen etkileyici konu ve karakterden değildi bu acı ,nasıl böyle bir roman çıkar ustanın elinden- in sancısıydı.Tavsiye etmiyorum .
432 syf.
·2 günde·10/10
İki ana karakterimizin ağzından okuduğumuz akıcı Ve sürükleyici bir kitap.Hatta muhteşem bir kitap.Kalp atışlarımı kulaklarımda duydum.Bay Mercedes,iki ana karakterimiz arasında yaşananları anlatıyor.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(http://sadeceyagmurr.blogspot.com/...ay-mercedes.html?m=1) okumalar.
432 syf.
·Puan vermedi
Yazarı Stephen King gibi usta bir yazar olduğu için büyük beklentilerle aldım bu kitabı ama sonuç tam bir hüsran...Yazarın anlatış şeklini şahsen pek sevemedim.Kitabı da merak ettiğim için değil okumuş olmak için okudum.
Dorothy Parker'ın ne dediğini bilirsin: Bir fahişeye görgü kurallarını öğretebilirsin ama kibar davranmaya zorlayamazsın.
Stephen King
Sayfa 50 - Altın Kitaplar, Bardy Hartsfield
Herkesin dürbün satın alabileceği bir dünyada yaşasa da insan oturma odasındayken kendini güvende hisseder.
Stephen King
Sayfa 34 - Altın Kitaplar
Ona göre, çatalla topladığınız ve dile yavaşça yayılan o küçücük kırıntılar pastanın en muhteşem kısmıdır.
Stephen King
Sayfa 69 - Altın Kitaplar
-Sütlü seviyorsanız lütfen kendiniz alın. Kahveye eklenen hiçbir şeyin sorumluluğunu kabul etmiyorum.
-Sade severim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mr Mercedes
Baskı tarihi:
9 Aralık 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781501125607
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
A Novel
Baskılar:
Bay Mercedes
Mr Mercedes
WINNER OF THE EDGAR AWARD FOR BEST NOVEL

#1
New York Times bestseller! In a high-suspense race against time, three of the most unlikely heroes Stephen King has ever created try to stop a lone killer from blowing up thousands. “ Mr. Mercedes is a rich, resonant, exceptionally readable accomplishment by a man who can write in whatever genre he chooses” ( The Washington Post).

The stolen Mercedes emerges from the pre-dawn fog and plows through a crowd of men and women on line for a job fair in a distressed American city. Then the lone driver backs up, charges again, and speeds off, leaving eight dead and more wounded. The case goes unsolved and ex-cop Bill Hodges is out of hope when he gets a letter from a man who loved the feel of death under the Mercedes’s wheels…

Brady Hartsfield wants that rush again, but this time he’s going big, with an attack that would take down thousands—unless Hodges and two new unusual allies he picks up along the way can throw a wrench in Hartsfield’s diabolical plans. Stephen King takes off on a “nerve-shredding, pulse-pounding race against time” ( Fort Worth Star-Telegram) with this acclaimed #1 bestselling thriller.

Kitabı okuyanlar 430 okur

  • Şule
  • Mithril / Mia

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.1 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0