Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore (A Novel)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.397
Gösterim
Adı:
Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore
Alt başlık:
A Novel
Baskı tarihi:
24 Eylül 2013
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781250037756
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Picador
Baskılar:
24 Saat Açık Kitapçının Sırrı
Mr. Penumbra
The New York Times Bestseller

A Winner of the Alex Award, a finalist for the Los Angeles Times Book Prize for First Fiction, named a Best Book of the Year by NPR, Los Angeles Times, and San Francisco Chronicle

The Great Recession has shuffled Clay Jannon away from life as a San Francisco web-design drone and into the aisles of Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore. But after a few days on the job, Clay discovers that the store is more curious than either its name or its gnomic owner might suggest. The customers are few, and they never seem to buy anything―instead, they "check out" large, obscure volumes from strange corners of the store. Suspicious, Clay engineers an analysis of the clientele's behavior, seeking help from his variously talented friends. But when they bring their findings to Mr. Penumbra, they discover the bookstore's secrets extend far beyond its walls. Rendered with irresistible brio and dazzling intelligence, Robin Sloan's Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore is exactly what it sounds like: an establishment you have to enter and will never want to leave.
320 syf.
·32 günde·9/10
Kitap nedense bir türlü sevemediğim birinci tekil şahıs anlatım ile yazılmış. Ancak yine bu kitapla birlikte gördüm ki bu yazım tarzı doğru kullanıldığında kesinlikle etkileyici olabiliyor. Sıradan bir kitapçıda geçen olaylar gizem dolu bir hikaye ile çok güzel aktarılmış. Sıkılmadan ve merakla okuyor, kitapçının sırrını yazarla birlikte çözmeye çalışıyorsunuz. Bu sırrı çözmeye çalışırken bir Google çalışanından yardım alıyor ve şirketin iç dünyasına dalış yapıyorsunuz. Doğrusu Google'daki gelişmelere ve çalışmalarına hayran kalmamak mümkün değil. Kısacası kitap zevkle okunacak ve fiziksel kitap sever biri olarak teknolojinin gerekliliğini de kanıtlayacak bir kitap. İyi okumalar.
320 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap ile "Festina Lente" felsefesi hayatıma girdi. Anlamı "Yavaşça acele et! Ne fırsatları kaçıracak kadar tez canlı ol, ne de fırsatları kaçıracak kadar yavaş."
Tam olarak beni anlatan bu cümle bile kitabı sevmeme etkendi. Fakat kitap tabii ki bir cümleden ibaret değil. Gizemli, hareketli bir temposu var. Okuru sıkmıyor. Tempoyu yeteri kadar yukarıda tutuyor.
Tek hayal kırıklığım şu oldu: Kitabın isminden ve belki kapağın da etkisinden dolayı fantastik bir kitap bekliyordum. Alakası yok.
Fakat bu beklentiyle okumazsanız hakikaten keyifli bir kitap. Tavsiye ederim.
320 syf.
·7/10
Kitabı internette gezerken gördüm ve hakkında bir kaç yorum okuduktan sonra aldım.Biraz fantastik bir kurgu içerir diye düşünmüştüm .Bu sebepten ilk 100 sayfayı hızlıca okudum bu beklentiyle okudum ama öyle olmadığını görünce biraz hayalkırıklığına uğradım.Sonraki kitabı olduğu gibi kabul edip ,yaklaşık 50 sayfa sonra, devamını merak ederek bitirdim.Yazarın sadece bir karakter üzerinden olayı götürmediği ve bir çok karakterin yardımlarıyla sonuca gitmesi hoşuma gitti.Baş karakterimiz ekonomik kriz yüzünden işsiz kalmış ve bilgisayar işlerinden iyi anlayan Clay'in ağzından anlatılıyor.Clay bir gün iş bulma umuduyla sokaklarda yürürken bir kitabevinde gördüğü iş ilanına başvuruyor ve işe kabul ediliyor.Ve daha sonra kendini 500 yıllık şifreli yazılmış bir kitabın sırrını çözmeye çalışan insanların arasında buluyor .Burda tanıştığı yeni kişiler ve eskiden tanıdığı dostlarıyla birlikte tabiki de kitabın sırrını çözüyorlar.Sonuç olarak kitabı okuduğuma memnunum.Son zamanlarda okuduğum kitaplardan farklı olması iyi denk geldi.
320 syf.
·7/10
Beklentisiz okuduğum , okudukça zevk aldığım bir kitap oldu.Bir yanda kitaplar ve gizemler bir yanda teknoloji ve ortada kalmış karakter var bu hikayede.
Klasik günümüz romanlarından farklı , samimiyetle yazılmış , argo kullanmadan insanları güldürebilen bir ilk kitap.
Sloan , farklı bir konuya el atmış gibi görünse de asrın en büyük sorunlarından birini işlemiş : teknolojiyi kabullenme.
Yazar zaten eğitimli bir insan.Ben kitaptan bazı şeyler yakaladım , umarım size de faydası dokunur.
7 puan vermemin sebebi de anlatımın basit kalmasıdır.Pek edebi değildi bence.Alın okuyun ama edebi olduğundan değil , güçlü bir kurgusu olduğundan.
320 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Okumaktan çok keyif aldığım bir hikaye oldu.Kitapların arasında geçen bir hikayeden zevk almamam düşünülemezdi zaten . Bir kitapçı da tezgahtar olarak başlayan Clay ' in gittikçe gizemli bir yere doğru sürüklenen hikayesi. Aslında bir medya mucidi olan yazarın kitaplar üzerine bir kitap yazması gerçekten düşündürücü. işi tamamen teknoloji olan birinin eski bir teknoloji olan kitabı bu kadar övmesi beni gerçekten sevindirdi. Kitabın 98. sayfasında da bu duruma gönderme yapıyor zaten ."Kitaplar eskiden yüksek teknolojinin ürünleriydi.Ne yazık ki artık durum öyle değil." diyerek bu durumdan rahatsız olduğunu dile getiriyor. Kitabın sonunda bu kitabın yazarın "Codex Vitae" si olup olmadığını düşünmedim değil.
320 syf.
·14 günde·6/10
Yeni çıkan kitabı tamamen kitapevinde gezerken kapağı ve başlığı ilgimi çektiği için aldım. Öyle aman aman sürükleyici değil. Öylesine okumak için vaktiniz varsa okuyun derim.
320 syf.
·3/10
Kitabın konusu isminde belirtildiği gibi. Kesintisiz açık olan bir kitapçıda istemeden de olsa çalışmaya başlayan kahramanımız bir müddet sonra orada olup bitenlerin çok da sıradan olmadığını fark etmesi ile başlar ve olaylar gelişir. Öykü ilerlerken Google'ın muhteşem büyüklüğüne ve nelere vakıf olabildiklerini görebiliyorsunuz. Oldukça değişik bir konusu olmasına rağmen üslubu çok da sürükleyici olmadığından ''bittiğinde sevindiğiniz'' kitaplar arasında yer alabilir muhtemelen.
320 syf.
·30 günde·7/10
İçinde macera ve gizem öğesi barındıran kitapları her zaman beğenmişimdir. Bu da onlardan biri oldu. Yazarın eğlenceli diliyle okuması daha da keyifli hale geliyor.

Bir daha okur muyum bilemiyorum ama okunmasını tavsiye ederim.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Penumbra'nın kitapçısından adımınızı içeri attığınız anda, belki de hayallerinizle yüzleşeceksiniz... Yüksek tavanlı, her bir rafı kitaplarla tıka basa dolu olan bir kitapçı ve eşine pek rastlanmayan geçmişedönüş kitapları... İşte bu kitapların izinde en üst düzey eski bilgileri, teknolojinin olanaklarıyla harmanlayıp yüzyıllardır ulaşılamamış sırlara tanıklık edeceksiniz.
Kitabı okurken oldukça keyif aldığımı belirtmeliyim. Konusu ve dili muhteşem. Çevirisi de gayet başarılı. Eğer kitaplara ve kitaplarda yatan sırlara özellikle ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim.
320 syf.
·Beğendi·6/10
Özelllikle kitabı tavsiye üzerine okudugum ve arka kapağındaki övgülere baktığımdan beklentim hayli yüksekti kobu olarak güzel olsada olayların birçogu tesadüfen olamayacak kadar saçma geldi bana kitabı okurken kendinizi orda değilde daha çok olması imkansız bi pembe dünya içinde buluyosunuz nedeni yazarın anlatımından ziyade eğer bir olay olmasa herşey mahvolacak gibi yani kitap baştan sona tesadüflerle dolu ve herhangi bi tesadüf olmasa olay çözülemeyecek gibi yani arkadaşların ısrarı sonucu merak eden bi kahraman tamda olması gereken bi zamanda gelen sevgili, arkadaşına iyilik yapmak için denk geldiği en sevdiği yazarın kendi seslendirdiği kitabı yani genel olarak herkes tam olması gereken yerde herkes tam olması gereken meslekte ve aşırı abartılı bence vakit geçirmek için okunabilir.
320 syf.
·3 günde·3/10
Kitap garipti, yani okudum ama öyle istekli ve merakla okutturmadı kendini. Yazar, bazı yerlerde gereksiz ayrıntıya girmişti, böyle olunca ben de atlayarak okumaya başladım, hoş değildi tabii ki. Kitabın konusu, daha doğrusu verilmek istenen mesaj, bu konuyla olmamıştı. Kitabı okurken Dan Brown'un bir kitabı aklıma geldi ama o, bu kitapla karşılaştırılamazdı bile.

Ülkenin kötü bir zamanında işsiz kalan bir adamın, artık ne iş olursa çalışırım mantığı ile bir anda görüp başvurduğu Bay Penumbra'nın 24 Saat açık kitapçısında işe başlamasıyla gelişen olaylar anlatılıyor. Gece vardiyasında çalışan Clay Jonnon, kitapçıda ilginç olan bazı şeyleri fark etmeye ve araştırmaya başlar, dostlarının da yardımıyla elde ettikleri bilgiler onu, garip bir serüvene sürükler.

Kitap fantastik falan değil, bu anlattıklarımla öyle bir hava verdim sanki. Bu kitap, kitabın arka kapağında da yazdığı gibi: "Tozlu kitaplarla son teknolojiyi bir araya getiren," 'getirilmiş' bir kitap. Kitapta verilmek istenen mesajı, yazar daha önsözde veriyor ve kitabın devamında da bunu kurguya döküyor o kadar. Mesaj şu: Farkında olarak veya olmayarak aradığımız şeyleri, hep en uzakta ve hep en zor şekilde ararız ama aslında tam da yakınımızda ve gözümüzün önünde olabilirler; bunlar her şey olabilir, özel bir şey de, mutlulukta... sadece görüp bulamadığımızı düşündüğümüz şeyleri farklı bir bakış açısıyla da irdelememiz gerekebilir. Bazen bazı şeyler oldukça basittir, zorlaştıran bizleriz.
Mesaj güzel ama konu, değil.
"Bazıları hakikaten çok çalışıyorlar."
"Ne iş yapıyorlar?"
"İlahi, evlat!" dedi Penumbra, kaşlarını kaldırarak. Sanki cevabı herkesçe bilinen bir soru sormuştum.
"Okuyorlar..."
Tüm ekonomi bir anda müzik eşliğinde oynanan sandalye kapma oyununa dönüşmüştü; ben de olabildiğince çabuk bir şekilde herhangi bir yer kapma derdindeydim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore
Alt başlık:
A Novel
Baskı tarihi:
24 Eylül 2013
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781250037756
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Picador
Baskılar:
24 Saat Açık Kitapçının Sırrı
Mr. Penumbra
The New York Times Bestseller

A Winner of the Alex Award, a finalist for the Los Angeles Times Book Prize for First Fiction, named a Best Book of the Year by NPR, Los Angeles Times, and San Francisco Chronicle

The Great Recession has shuffled Clay Jannon away from life as a San Francisco web-design drone and into the aisles of Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore. But after a few days on the job, Clay discovers that the store is more curious than either its name or its gnomic owner might suggest. The customers are few, and they never seem to buy anything―instead, they "check out" large, obscure volumes from strange corners of the store. Suspicious, Clay engineers an analysis of the clientele's behavior, seeking help from his variously talented friends. But when they bring their findings to Mr. Penumbra, they discover the bookstore's secrets extend far beyond its walls. Rendered with irresistible brio and dazzling intelligence, Robin Sloan's Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore is exactly what it sounds like: an establishment you have to enter and will never want to leave.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 2 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0