Mr Vertigo

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.719
Gösterim
Adı:
Mr Vertigo
Baskı tarihi:
5 Ocak 2006
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780571229086
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Faber & Faber
Baskılar:
Yükseklik Korkusu
Yükseklik Korkusu
Mr Vertigo
Mr Vertigo
'I was twelve years old the first time I walked on water . . .'

So begins Mr Vertigo, the story of Walt, an irrepressible orphan from the Mid-West. Under the tutelage of the mesmerising Master Yehudi, Walt is taken back to the mysterious house on the plains to prepare not only for the ability to fly, but also for the stardom that will accompany it.

At the same time a delighted race through 1920s Americana and a richly allusive parable, Mr Vertigo is a compelling, magical novel - a work of true originality by a writer at the height of his powers.

'A virtuoso piece of storytelling by a master of the modern American fable.' The Independent
304 syf.
·Puan vermedi
Albenisi yoktu . Kalabalığın içinde asla göze carpmazdi. Sokakta yanından gecseniz , işte bir işçi karısı daha derdiniz. Koca popolu, dışarıda yemeğe gitmedikce makyaj yapmayan kadinlardan biriydi. Ama çok canlı biriydi Molly. Kendi gösterişsiz , çevik tarzı icinde hayatta gördüğüm en kişilikli insanlardan biriydi. Ev yönetiminde zayıf olsa da , asciligi pek işe yarar olmasa da bu benim umrumda bile değildi. Benim hizmetcim değildi o, karimdi. Bu kitapta öyle işte
304 syf.
·Puan vermedi
"Ama kendiniz olmaktan çıkmayı öğrenmelisiniz. İşte her şey bununla başlar, gerisi arkadan gelir. Bırakın kendinizi de buharlaşın. Bırakın kaslarınız gevşesin, ruhunuzun içinizden dışarı çıktığını hissedene kadar soluk alıp verin, sonra da gözlerinizi yumun. İşte böyle yapılır bu iş. Bedeninizin içindeki boşluk, sizi çevreleyen havadan daha hafif olur. Yavaş yavaş sıfırdan da aza iner ağırlığınız. Gözlerinizi kaparsınız, kollarınızı iki yana açarsınız, buharlaşırsınız. Ve sonra, ağır ağır, yerden yükselirsiniz. İşte böyle."


Harika Çocuk Walt ve onun yerden yükseliş hikayesi... Yazar çok akıcı ve anlaşılır bir şekilde anlatmış hikayeyi. Yaşama savaşı, intikam, parlayan yıldızlar ve o yıldızların sönüşü, acı, üzüntü, keder, mutluluk, vicdan azabı ve bir dolu duyguyu bulabilirsiniz kitapta. Başlarda uf ne bu sıkıcı galiba falan diye başlamıştım kitaba ama sonradan yanıldığımı anladım. İyi ki okumuşum.
304 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10 puan
Okudum; Yükseklik Korkusu—Paul Auster

Yorumum;

Öncelikle yazarın okuduğum ilk kitabı olduğunu belirtmeliyim.Keşke daha önce tanışmış olsaydım dedirten bir eser okudum.
Fantastik bir macera kitabı olarak adlandırmam gerekiyor, soluksuz okunuyor.
Kahramanımız Walter adında dilencilik yaparak geçinen dokuz yaşında bir çocuk. Yehudi usta adında çok zeki bir adam Walt’ı keşfediyor ve ona uçmayı öğreteceğini söyleyerek himayesine alıyor.
Macera burada başlıyor. Usta Ona hayatı ve uçmayı öğretiyor. Hikaye ve kurgu çok etkileyici, okuyucuyu bu farklı dünya gerçek anlamda çekiyor. Serüven olağanca hızıyla devam ederken yaşanan hayal kırıklıkları ve olaylar sonrasında kahramanımız Walt hayatını iniş çıkışlarla devam ettiriyor. İçeriğini okurken keşfedersiniz. Kesinlikle okumanızı öneriyorum. Kitaplarla kalınız
Kitaptan alıntılar;

Her şeyi dayanılmaz kılan, bütün mutluluğumun göz açıp kapayıncaya kadar yok olabileceği düşüncesiydi, belirsizlik içinde yaşamaktı.
Bir şeyin eksikliğini çekerken durup dinlenmeden onu arzularsınız. Ah bir sahip olsaydım ona, bütün sorunlarım çözülürdü diye düşünürsünüz. Ama bir de ona sahip olunca, arzuladığınız şey elinize verilince, bütün çekiciliğini yitirmeye başlar. Başka gereksinimler öne çıkar, başka istekler kendini hissettirir, sonunda başladığınız yere dönmüş olduğunuzu yavaş yavaş anlarsınız.
"Bir süre burada kaldıktan sonra, gidilecek bir tek yer olduğunu anlarsın:yukarısı-tek dostun gökyüzüdür."
Kendinin haklı olduğuna o kadar takmışsın ki kafanı, çevrende olup biteni görmüyorsun bile. Burnunun ucunda olanları görmezsen, asla kendine bakamaz, kim olduğunu bilemezsin.
304 syf.
"Bu iş böyledir. Arzuların üste çıkınca kafan çalışmaz.“

Kesinlikle “harika ötesi bir kitap “ okudum desem abartmış olmam!
Bir kere çeviri muhteşemdi! Okurken asla ama asla çeviri içinde kaybolmadım.
Kitabı büyük bir beğeni ile soluksuz takip etmemi sağladı çevirmen.

Yazarı ise zaten “yazar” olması için bu dünyaya gönderilmiş bir şahsiyet sanki.
Hangi kitabını okuduysam onunla ilgili bu fikrim değişmedi.
Dili çok taze ve akıcı, yaşattığı duygular ise çok samimi ve “gerçek”.

Bu kitabın konusu ise “gerçek olamayacak kadar “sıradışı” ama yazar almış bu hikayeyi , “gerçek” bir olaymış gibi soluksuz anlatmış da anlatmış.
Kendi tarzının büyüsünü ve öykü anlatmadaki o eşsiz yeteneğini kanıtlamak istemiş sanki...

“Yaşamaya devam etmek için bir nedenin olmadığını düşünürsen, başına neler geleceğini umursaman da pek güçtür. Ölmek istediğini düşünürsün; sonra da her şeye hazır olduğunu keşfediverirsin; hatta yabancının biriyle gecenin içine karışıp gitmek gibi çılgınca bir şeye bile..”

İşte sevgisiz ve ilgisiz bir ortamda büyüyen bir çocuk da böyle bir yabancının peşine takılıp “bilinmezliğe” yolculuk ediyor! Ama ne yolculuk... insanı “uçabileceğine” inandıran bir yolculuk...

Kesinlikle benim için de çok güzel bir okuma yolculuğuydu...
Siz de “Yükseklik Korkusu” adlı bu kitabın içine düşünmeden atlayın, koltuğunuzdaki kemerinizi bağlayın ve bütün korkularınızı unutun!
Yolculuk bittiğinde ise
kendinizi yazarın başka kitaplarına uzanan gidiş yolunda bulacaksınız...
245 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın kahramanı Walter'un; küçük yaşlarda inanılması güç yeteneklerini kazandığı inişli çıkışlı macera dolu yaşamını konu alan sürükleyici, akıcı bir roman...Uzun zamandır bir sonraki sayfada neler olacağını merak ettiğim böylesine sürükleyici bir roman okumadığımı farkettim, çok keyif aldım.Yazarın anlatımı, dil zenginliği, kurguları gerçekten çok başarılı..Bu anlamda keyifle okunabilecek bir roman olduğu görüşündeyim..
304 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Bay Auster'dan, fantazyanın derin sularına hızla dalıp çıkan bir roman... Harika çocuk Walt'un kendi ağzından anlattığı hikayesini okuyoruz Yükseklik Korkusu'nda. Keşke orijinal adıyla çevrilseymiş dediğim bir kitap oldu, çünkü "Mr.Vertigo" Walt'un hayatını tek kelimeyle özetleyen bir isim. Walt'un hikayesi okuru yormuyor, keyifli bir serüven. Tavsiye ederim. =)
304 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Uçmak, yerden öylece havalanıvermek kim bilir ne kadar güzel olurdu. Düşünmesi bile heyecan verici. İşte bu kitap tamda bu fantastik konuyu işliyor. Hemde öyle bir işliyorki okurken insanoğlunun uçabileceğine okuru inandırıyor. Dostluk, arkadaşlık, güven duygusu gibi çok önemli konularda bu romanda çok güzel işlenmiş.
Unutamayacağım öykülerden biri oldu. Herkese tavsiye ederim...
245 syf.
·10/10 puan
Paul Auster'ın okuduğum ilk kitabı, şahane bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Sadakatin ve zamansızlığın doğrultusunda insanların kendisine ulaşması anlatıyor. Bir gencim kendi içinde edindiği gücü kendinden fazla kullandığında kendine zarar vermesini harika bir şekilde anlatıyor. İnsaların içlerindeki gücü keşfetmelerine ve o gücü ölçülü bir biçimde kullanmaya harika yardımcı olacak bir kitap
245 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Aslında kitapla ilgili söylenecek çok şey var.
Bunlardan biri kitapta çokça bahsedilen 'para'.Kitapta paranın bütün yolları açabileceği düşüncesi hakim -ki kitabın 1924-1974 yılları arasında gerçekleştiğini düşünürsek kapitalizmin bu dönemde nasıl geliştiği çok iyi anlaşılıyor.
Kitap genel hatlarıyla modernizmi güzel bir şekilde temsil ediyor.
Romanın ilk bölümlerinde tarımın ve hayvancılığın çok önemli bir yerde olduğunu görüyoruz.Sonradan teknoloji gibi unsurlar ortaya çıkıyor.Aynı şekilde bu da modernizmin getirisidir.
Kitabın en beğendiğim kısmı ise bir evde hem Amerikan(afroamerikan) hem Kızılderili hem de Yahudi birinin olmasıdır.Ayrıca herkesin eşit olduğu da vurgulanmıştır.
(Afroamerikan ya da Siyah Amerikalı, kökeni Afrika'daki herhangi bir siyahî nüfusa dayanan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ya da sakinleridir. Terim, Birleşik Devletler'de soyu genellikle (en azından kısmî olarak) Sahraaltı Afrika'ya dayanan Amerikalılar için kullanılır.)
304 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Ve bir kitap daha bitti ve bir arkadaşımdan daha ayrıldım.

Hoşçakalınız Paul Auster beyefendiciğim

Gelelim "Yükseklik Korkusu" kitabına ... Distopya eserlere merak salmışken Onedio sitesinin "Mutlaka okunması gereken distopik başlığı " altında keşfettiğim bir kitap oldu kendileri.

Distopik mi bilmiyorum çünkü önceki okuduğum o korkunç gelecekten eser yoktu. İsmi ile kitabı zaten hiç bağdaştıramadım. Ortada korku nihayetinde bir şey yoktu.

Aklıma takılan bu ufak tefek detayları geçersek kitap hoşuma gitti. Başarmanın aşamalarını ve bu aşamalardan sonra kişilikteki değişimleri çok güzel anlatmış.

Kitabın iki bölümü ne kadar iyi ise kitabın son iki bölümü o kadar hızlı geçiyor. Sanki yazar aceleye getirmiş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Son iki bölümde bir şeyler olsun diye beklerken elleriniz boş kalıyor .

Büyük beklenti içine girdiğim ama beklediğimi alamadığım bir kitap oldu.

Okunur mu ? Evet okunur. Ama sizi şaşırtmayı başaracağını düşünmüyorum.

Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim. Paul Auster Yükseklik Korkusu
304 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Uçabilen bir çocuğun kendi ağzından büyüdükçe nasıl uçamadığını okuyoruz kitapta. Yanlış anlaşılma olmasın hayal gücünden bahsetmiyoruz; tatlı bir metafor var evet, ama gerçekten havada durabilmekten bahsediyoruz. Paul Auster uçmayı o kadar normalleştiriyor ki kitapta, asıl sorun uçamamak ve daha çok buna odaklanıyor konu. İlk yüz sayfası beni biraz zorlamıştı, geri kalanını ise merakla okudum, bir çırpıda bitirdim. Paul Auster'a bir şans verin sizi uçabilen çocuklara inandırsın.
245 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Orijinal adı Vertigo olan bambaşka eserle yine karşımızda Auster. bu sefer kahramanımız walt isminde uçmayı öğrenen on altı yaşında bir çocuk. ve Auster'ın o sınır tanımaz hayal gücüyle kitabın nerelere gideceğini bilemiyorsunuz. Auster bu çağın en iyi yazarlarından biri bence.
Eskiden olduğu kadar dayanıklı da değiliz, belki de bu yüzden daha yaşanası bir yerdir bu dünya, bilmiyorum işte. Bildiğim bir şey varsa o da karşılığını vermeden bir şey alamayacağınızdır,istediğiniz şey ne kadar büyükse karşılığında ödemeniz gereken bedel de o kadar büyük olur.
Paul Auster
Sayfa 302 - mr. vertigo
Ev yönetiminde zayıf olsa da, aşçılığı pek işe yarar olmasa da, bu benim umurumda bile değildi. Benim hizmetçim değildi o, karımdı.
...ama hayat yaşanmak içindir. Dostlarımın kıyımı beni ne kadar dehşete düşürse de dün olanı bugün unutan bir maskaraydım; öyle günlerce yas tutarak sızlanmak bana göre değildi. Ağladım , Tanrı'ya lanetler savurdum. Bu birkaç gün sürdü. Böyle söylemem kişiliğim konusunda pek iyi şeyler düşündürmüyor insana , ama hissetmediğim şeyleri hissetmiş gibi davranmanın da bir anlamı yok.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mr Vertigo
Baskı tarihi:
5 Ocak 2006
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780571229086
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Faber & Faber
Baskılar:
Yükseklik Korkusu
Yükseklik Korkusu
Mr Vertigo
Mr Vertigo
'I was twelve years old the first time I walked on water . . .'

So begins Mr Vertigo, the story of Walt, an irrepressible orphan from the Mid-West. Under the tutelage of the mesmerising Master Yehudi, Walt is taken back to the mysterious house on the plains to prepare not only for the ability to fly, but also for the stardom that will accompany it.

At the same time a delighted race through 1920s Americana and a richly allusive parable, Mr Vertigo is a compelling, magical novel - a work of true originality by a writer at the height of his powers.

'A virtuoso piece of storytelling by a master of the modern American fable.' The Independent

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0