Mübarek Toprak

7,8/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
806 gösterim
`Mübarek Toprak`, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Pearl Buck`ın en tanınmış eseridir. Kahramanlar Çinli olmasına rağmen, onlarda bütün insanlığın, özellikle toprakla geçinen insanların kaderini görürüz. İnsanlar zengin olabilirler, türlü hayaller, ihtiraslar peşinden koşabilirler; ne var ki, topraktan gelmişlerdir, toprakla yaşamaktadırlar, toprağa döneceklerdir. İşte, Pearl Buck `Mübarek Toprak`ta bu ezeli konuyu, kendisine özgü sanat gücüyle işlemektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  319
 • ISBN:
  9789756580516
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Beyaz Balina Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serhat Özcan 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İyisiyle kötüsüyle şuan ki medeniyetimizin temelleri dünya üzerinde bir kaç noktada filizlendi. Büyük nehirlerin kucakladığı topraklar üzerinde boy verdiler. Su, biyolojik olarak bize hayat verdiği gibi kültürlerin var olup gelişmesinde de belirleyici bir rol oynadı. Fırat ve Dicle nehirleri nasıl ki Mezopotamya ve Anadolu'ya can verdiyse Sarı nehir de Çin medeniyetine can oldu. Nil Mısır'a, Amazon Amerikan kıtasındaki medeniyetlere hayat verdi. Her biri, gök kuşağına benzetebileceğimiz uygarlığımızın ana renklerinden birini oluşturdu.

Ne var ki şuan dünyada ekonomik ve buna bağlı olarak emperyal gücün sahibi olan "batı medeniyeti" tüm uygarlıkların merkezinde olduğu yanılsamasını bilincimize işlemiş durumda. Literatürümüzde egemen olan yazılı ve sözlü edebiyatın büyük çoğunluğu bu batı kültürü içerisinden gelirken en az batı kadar zengin ve kadim kültürlere sahip coğrafyalardan uzak kalmış, yabancılaşmışız. Her ne kadar iletişim çağında olsak da bu eksikliğimiz devam etmekte.

Bizim açımızdan karanlıklarda kalmış bu coğrafyalardan zaman zaman varlıklarını bize hatırlatan edebi eserler ulaşmış... Devamı için: http://www.mirovek.com/...rak-pearl-sbuck.html