Adı:
Mücahide Kadın
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055271251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Dinimizin en ulvi emirlerinden biri olan cihat , kadın ve erkeği kapsayan bir emirdir. Erkek kadar kadın da dinini yaşayacaktır. O da erkek kadar cihat etmelidir. Kadın cihat ederken fıtratına aykırı olanla da mükellef olmayacaktır şüphesiz. Hem cihat edip mücahit olmak hem de kadınlığından taviz vermemek üzerine kurulu bir dengeyi anlatmaktadır bu kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
Nureddin Yıldız Hocamız ile ilk tanıştığım kitap diyebilirim. İtiraf ediyorum gözüm biraz korkmuştu, "Acaba çok mu ağır, anlayabilir miyim ?" diye. Lakin düşüncelerimin aksine öyle anlaşılır ve akıcı bir dille yazılmış ki, kitabı yutasım geldi. Sanki bizlerden yaşça büyük Hocamız değil de, bizlerle aynı yaşta birisi yazmış. O derece anlayacağımız bir üslupla ele alınmış. Ben çok sevdim. İçeriğine de gelirsek, erkek ve kadın ilişkileri , kıyaslamalar ve benzeri konular işlenmiş. Bir arkadaşım okuduğunda bana " Evlenmeden önce okunması şart bir kitap" diyerek özetlemişti aslında gerçekten ona katılıyorum. Evlenmeden önce herkesin okuması gerek. Kişisel gelişim açısından, erkek ve kadının kendi konumlarını bilmesi açısından muhteşem bir nimet diyebilirim.
Kitapta güzel bir ayrıntı var ona da değinmek istiyorum. Kadınlarımız bundan yarım asır öncesi tarlalarda bahçelerde çalışırken, kendi ekinini toprağa verirken, " Kadına eziyet , kadına haksızlık." olarak adlandırılıyordu. Şu an ise kadınlar fabrikalarda o koca koca sanayilerde çalışırken feminist gruplar buna ses etmiyor. Hani erkeğin yaptığını yapıyor ya.. Kendi ekinini ekerken eziyette başkasının buyruğu altında çalışması reva mı ?
İşte böyle kendimizle çelişiyoruz. İstisnalar dışında gerçekten kadının kadına verdiği zarar daha büyük. Erkekler bu zararın çok az bir kısmında yer alıyor onlarda istisna tabi ki. "Kadın üstündür, kadın erkek eşittir!" Hiçte öyle değil efendim kulluk bakımından eşit olabilirler ama vasıfları farklı olduğu için erkek bir adım öndedir. Ben bu kitabı okumadan önce de bu görüşü savunuyordum bu kitaptan sonra da savunmaya devam edeceğim. Lafa gelince "evimin reisi" işine gelmeyince "ben senin yaptığını yaparım." Herkes bir yerini bilse hayat daha güzel olacak bundan adım kadar eminim.
Kitap hakkında çok fazla söze gerek yok muhteşem bir kişisel gelişim kitabıydı. Kendinizi yetiştirmek istiyorsanız böyle kitaplara başvurun derim.
Şimdiden iyi okumalar. *_*
Cihat !
Yazar , cihat kelimesi ile başlayıp cihat ile bağdaştırıyor değinmiş olduğu konulara.
Meydan da kanı akan mücahitle , masada teri akan mücahit aynı görevi görebiliyor. Kadının da erkeğinde bu konuda eşit olduğunu vurgulanmış.

"Mücahit doğuran makine mücahit değil de kim mücahittir ."
"Kılıçsız ama kılıç tutanı doğuran , kalemsiz ama kaleme mürekkep olan , sesi mahrem ama müezzin büyüten kadın olduğu gibi cihattadır." diyerek müslüman kadının da cihat yaptığını vurgulamış.

Kitap genel olarak Aile , anne , tessettür , cihat , iffet, kadının sorumlulukları,
toplumda kadının konumundan bahsedilmiş. Ayet ve hadislerle desteklenmiş.Bazı konularda kıyaslama yapılmış ki bu tespitler mükemmel . Belki ilk okuduğunuzda yüz mimikleriniz sürekli değişebilir ama Nureddin Yıldız'ın sohbet videolarını da izlediğim ve anlatımına aşina olduğum için okurken zorlanmadım hatta kesin şurada sesini yükseltir gibisinden cümleler kurdum :)

Aşk ve sevgiye çok güzel değinilmiş ; "Aşk , duygusallığın ürünüdür , sevgi ise bir gayretin karşılığında gösterilen reflekstir.Aşkta bedenlere ve zevklere hitap vardır.Sevgi ise gerçekleri görüp anlayabilen beyinlere hitap eder. " bizlerde karıştırmayalım.

En büyük eksiğimiz okuduğumuzla kalmak olsa gerek.Okuyup, öğrenip hayatımıza geçirmeye çalışmalıyız .(en başta kendime söylüyorum.)

Acaba bizler "Mücahit" veya "Mücahide" sıfatına nail olabiliyor muyuz ?
Anneliğin cihat sayıldığı mücahide kadının görev ve sorumluluklarını, eşi ve çocukları için yaptığı fedakarlığı Allahın rızasını gözeterek yapması gerektiğini beyan ediyor. Kadının iş, sosyal ve aile hayatındaki yerinden söz ediyor. Hem bilgilendirici hem de iyilik ve güzelliğe teşvik edici bir kitap. Zengin ve net ifadeleri okurken ayrı bir keyif verdi.
Mü'min Hanimin bilhassa İslamin  Mü'min kızının yaptiklarinin neyi niçin yaptığının, yapmadiklarinin-yapamadiklarinin da neden kaynaklandığını, günümüz İslami tesettürüne(!)göre degil de Kur an da ki ölçülere gore tesettür  hakikatini görmesinde yardimci muhtesem bir eser.
Çocuk yetistirmenin ve saliha bir es olmanin dindeki yeri gibi konulari bizlere aktarırken kadinin dinin geçmişinde onemi hakkinda bilgi veriyor. Bütün itibarî ile dinin geleceği acisindan kadının ne denli onemli olduğunu idrak etmemizi sağlıyor.Müslümanım diyenin gitmesi  gereken yol
1-Kur'an Yolu
2-Sünnet Yolu

YOLDAN ÇIKAN YOLSUZ KALIR
 
Başka kitaplari bilmem ama kesinlikle şunu söyleyeyim ki yüzde yüz okunmasi gereken bir kitap hususiyetle de hanim kardeşlerimin. Allah cc okumayi, idrak edip hayatımıza geçirmeyi nasip etsin..
Videolarındaki akıcı uslüp kitabındada aynı şekilde kendisini gösteriyor. Akıcı, bilgi verici harika bir kitap. Her konuya mümkün olduğunca değinilmiş.
Önce kitaptan yoruma başlayayım. yazınsal derinliği olmayan bir kitap, sohbetleri kitaplaştırılmış izlenimi verdi. tabi bahsettiği konu itibar ile önemli bir kitap. Yazar ile ilgili ise, güzel hoş konuşmaları olsa da, tağut ve tevhid konularındaki sıkıntılarından kurtulması lazım. Yoksa bildikleri onu kurtaramayacak. Allah hidayet versin.
Müslüman hanımların okuması gereken kitaplardan biri!
Şayet Nureddin Hocanın sohbetlerini dinlemediyseniz size biraz normal kitap gibi gelebilir ama onun o tonlamaları, vurgularıyla okursanız sizde daha kalıcı bi etki bırakacaktır.

Elbette ilk defa İslam'ın Kadınları hakkında bi kitap yazılmış diyil ama bu kitapta kadının Mücahide tarafından anne tarafına kadar bütün yönleri işlenmiş ve okuduğunuzda aslında çoğu şeyi bilip uygulamadığınızı veya bazı bilgiler hiç bilmediğinizi de fark edebilirsiniz. Her iki türlü de sizi kendinize getirici ve uyarıcı bi kitap.
Dinimizin en ulvi emirlerinden biri olan cihat, kadın ve erkeği kapsayan bir emirdir. Erkek kadar kadın da dinini yaşayacaktır. O da erkek kadar cihat etmelidir. Kadın cihat ederken fıtratına aykırı olanla da mükellef olmayacaktır şüphesiz. Hem cihat edip mücahit olmak hem de kadınlığından taviz vermemek üzerine kurulu bir dengeyi anlatmaktadır bu kitap.
Yaşadığımız asırda aile hayatı ve kadının toplumdaki yeri adına pek çok şey söylenmekte. Ancak ortaya atılan hiçbir düşünce kadının değerini ve olması gereken aile düzenini İslam kadar güzel gerçekleştiremiyor. "Mücahide Kadın" adlı bu kitap kadın haklarının İslamî ölçüleriyle değerlendirildiği harika bir başyapıt niteliğinde. Her Müslüman'ın okumasını tavsiye ederim. :)
Arkadaşımın kitaplığından ödünç aldığım kitap.. Aslında kitabı okumaya başlarken dili ağır mı anlar mıyım diye düşündüm. Akıcı ve anlaşılır olması çok hoşuma gitti. Zira dili ağır olan kitaplardan bilmediğim kelimeler fazla olunca ne okuma şevki kalıyordu bende ne de kitabı bitirme isteği. Kadın olmanın, mücahide olmanın dindeki yeri ve önemini anlatıyor kitap.. Okuduktan sonra bana çok çok şeyler kattı.İlim kattı.. Bilmediğim ya eksik ya da yanlış bildiğim çoğu şeyi öğrendim diyebilirim..

Kitabı okurken - kitabın ortalarına geldiğimde - almaya başladığım notları buraya koyuyorum..
*Kolay kolay bir kadın, kaynanasına veya kaynatasına hizmet etmekten bıktığını söylemez. Asıl şikayet konusu, büyüklerin kendilerine sunulan hizmeti yasal bir hak gibi görüp teşekkür etmeyi gerekli görmeyişinden kaynaklanır. - bunu hayatın her köşesinde yok mu aslında! Teşekkür etmiyoruz, minnet etmiyoruz yapılan yardıma ya da iyiliğe karşı.. Bu da tahammülsüzlüğü, isteksizliği ya da boş vermişliği beraberinde getiriyor.-

* Teşekkürü gerek görmemenin zamanla zulmü mubah görme sonucu da oluşmaktadır.
* Anne babanın hizmet ihtiyacının karşılanmaması eğer gelinlerin rızası ile olabiliyor, onlar da bunu teşekkür ile takdir ediyorlarsa bu muazzam bir nimet olarak şükür gerektirecek bir durumdur.
* Erkek, kendisine ait bir görevi kimseye yükleyemez.
* Nikah akdi esnasında böyle bir özel kural üzerine ittifak sağlanmadığı sürece, kadına evinde ikinci kişilerle yaşama mecburiyeti getirilemez. Talak süresinin 6. ayeti evlenilen kadınlara özel ev verilmesini açıkça emretmektedir.
* Bin hata ederiz ama bir kere dinimizi kendimize göre şekillendirme gafletine düşemeyiz.
* Yaşlı ana babalar da , yaşadıkları zamanın onların çocukluk zamanı olmadığını, kimsenin çocuğunu kendine hizmetçi tutmadıklarını, hesabı sorulmayacak bir fesadın hiçbir insana verilmediğini bilmelidirler.
* Kadın veya erkek hepimiz kuluz, birbirimize muhtacız. İyiliğimize, duamıza, maddi desteğimize muhtacız.
* En gergin anlarında bile Kur'an ayetlerinin durdurabildiği erkekler ve kadınlar oluncaya kadar kat edeceğimiz mesafe pek uzun olmayacaktır. Allah'ın kitabı bizim hem hızımız hem de frenimiz olmalıdır. İman bunu gerektirir.
*Kısaca evlerimizin cennete köprü olacak evlere dönüşmesi kadınsız mümkün değildir.
* Aşkta bedenlere ve zevklere hitap vardır. Sevgi iste gerçekleri görüp anlayabilen beyinlere hitap eder. Aşık olanla seven arasında günübirlik ile sürekli olan arasındaki fark vardır. Aşk hep isteyendir. Seven ise istemeden önce vermeye hazır olandır.
* Tesettür tam anlamıyla korumadır. Bu koruma, kadının erkeğin bakışından korunmasıdır. Bunu sağlayamayan kıyafetin tesettür olarak isimlendirilmesi sonucu değiştirmeyecektir.
* bir iki örnek derken bugün, yanlış doğrunun yerin, almış ve doğruyu sorgulamak bile itilmeyi gerektirir durum olmuştur.
* Ezeli düşmanımız, İblis'in insana karşı ilk hamlesi de kadın ve erkek olarak sonuçlarını izlediğimiz ve cennetten çıkarılma ile sonuçlanmış süreçtir.
* İnsanlığın unutulmasını iki şekilde kullanmamız mümkündür. Birincisi, insan olduğumuzu unutmamızdır. İkincisi de, insanlığın gerektirdiği fazilet sahibi olma zorunluluğunu unutmamızdır.
* Sabır ve vefa, bugünkü neslin insanlığı ispat edebileceği ilk iki basamaktır. Sabırsız aile ilişkileri, sabırsız eşler, sabrı tükenmiş anne babalar için insanlığın sürdüğünü nasıl iddia edebiliriz?
Uzun zamandır elimden bırakmadan okuma isteği duyacağım kitaplara denk gelmiyordum. Bu kitap sayesinde hem evlilik öncesine dair evlendikten sonraki yaşama dair bir çok konu öğrendim hem de kitap okuma lezzetine vardım. İlla okuyun demiyorum ama okumazsanız da çok şey kaybedeceğinizin bilincinde olun. Ve kitabı bitirdikten sonra her yeni doğan çocuğun ümmet için ne kadar önemli olduğunu düşünebilirsiniz.
Kendisi mükemmel olmayanın karşısındakini mükemmel olarak görmeyi istemesi hakkı olabilir mi?
Nureddin Yıldız
Sayfa 207 - Tahlil Yayınları
İnsan olmanın en tabii gereklerinden biri, insan olarak yaratılmış olmayı unutmamak olmalıdır.
Nureddin Yıldız
Sayfa 197 - Tahlil Yayınları 2.Baskı
Kur'an rehberimiz, kaynağımızdır.

Ölülerimizden önce dirilerimiz ona muhtaçtır.
Nureddin Yıldız
Sayfa 140 - Tahlil Yayınları
Artık bugün kimsenin, kimsenin başörtüsüne saldırmadığı ama başın neden örtüldüğünün bilinmediği bir zamana gelinmiştir.
Nureddin Yıldız
Sayfa 164 - Tahlil Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mücahide Kadın
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055271251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Dinimizin en ulvi emirlerinden biri olan cihat , kadın ve erkeği kapsayan bir emirdir. Erkek kadar kadın da dinini yaşayacaktır. O da erkek kadar cihat etmelidir. Kadın cihat ederken fıtratına aykırı olanla da mükellef olmayacaktır şüphesiz. Hem cihat edip mücahit olmak hem de kadınlığından taviz vermemek üzerine kurulu bir dengeyi anlatmaktadır bu kitap.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 217 okur

  • Kendince Okur
  • Ayşe Köker
  • Özlem Ay
  • Elif Demirbaş Caymak
  • Aişe
  • saliha tuncay
  • Sema Nur
  • Zeynep
  • Falankeس
  • Sevim

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%17.1
14-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%51.4
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%2.9
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.8
Erkek
%7.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.1 (38)
9
%15.9 (11)
8
%15.9 (11)
7
%2.9 (2)
6
%2.9 (2)
5
%2.9 (2)
4
%1.4 (1)
3
%1.4 (1)
2
%1.4 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları