Adı:
Mücahide Kadın
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055271251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Dinimizin en ulvi emirlerinden biri olan cihat , kadın ve erkeği kapsayan bir emirdir. Erkek kadar kadın da dinini yaşayacaktır. O da erkek kadar cihat etmelidir. Kadın cihat ederken fıtratına aykırı olanla da mükellef olmayacaktır şüphesiz. Hem cihat edip mücahit olmak hem de kadınlığından taviz vermemek üzerine kurulu bir dengeyi anlatmaktadır bu kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
216 syf.
·5 günde·10/10
Nureddin Yıldız Hocamız ile ilk tanıştığım kitap diyebilirim. İtiraf ediyorum gözüm biraz korkmuştu, "Acaba çok mu ağır, anlayabilir miyim ?" diye. Lakin düşüncelerimin aksine öyle anlaşılır ve akıcı bir dille yazılmış ki, kitabı yutasım geldi. Sanki bizlerden yaşça büyük Hocamız değil de, bizlerle aynı yaşta birisi yazmış. O derece anlayacağımız bir üslupla ele alınmış. Ben çok sevdim. İçeriğine de gelirsek, erkek ve kadın ilişkileri , kıyaslamalar ve benzeri konular işlenmiş. Bir arkadaşım okuduğunda bana " Evlenmeden önce okunması şart bir kitap" diyerek özetlemişti aslında gerçekten ona katılıyorum. Evlenmeden önce herkesin okuması gerek. Kişisel gelişim açısından, erkek ve kadının kendi konumlarını bilmesi açısından muhteşem bir nimet diyebilirim.
Kitapta güzel bir ayrıntı var ona da değinmek istiyorum. Kadınlarımız bundan yarım asır öncesi tarlalarda bahçelerde çalışırken, kendi ekinini toprağa verirken, " Kadına eziyet , kadına haksızlık." olarak adlandırılıyordu. Şu an ise kadınlar fabrikalarda o koca koca sanayilerde çalışırken feminist gruplar buna ses etmiyor. Hani erkeğin yaptığını yapıyor ya.. Kendi ekinini ekerken eziyette başkasının buyruğu altında çalışması reva mı ?
İşte böyle kendimizle çelişiyoruz. İstisnalar dışında gerçekten kadının kadına verdiği zarar daha büyük. Erkekler bu zararın çok az bir kısmında yer alıyor onlarda istisna tabi ki. "Kadın üstündür, kadın erkek eşittir!" Hiçte öyle değil efendim kulluk bakımından eşit olabilirler ama vasıfları farklı olduğu için erkek bir adım öndedir. Ben bu kitabı okumadan önce de bu görüşü savunuyordum bu kitaptan sonra da savunmaya devam edeceğim. Lafa gelince "evimin reisi" işine gelmeyince "ben senin yaptığını yaparım." Herkes bir yerini bilse hayat daha güzel olacak bundan adım kadar eminim.
Kitap hakkında çok fazla söze gerek yok muhteşem bir kişisel gelişim kitabıydı. Kendinizi yetiştirmek istiyorsanız böyle kitaplara başvurun derim.
Şimdiden iyi okumalar. *_*
216 syf.
·3 günde·8/10
Cihat !
Yazar , cihat kelimesi ile başlayıp cihat ile bağdaştırıyor değinmiş olduğu konulara.
Meydan da kanı akan mücahitle , masada teri akan mücahit aynı görevi görebiliyor. Kadının da erkeğinde bu konuda eşit olduğunu vurgulanmış.

"Mücahit doğuran makine mücahit değil de kim mücahittir ."
"Kılıçsız ama kılıç tutanı doğuran , kalemsiz ama kaleme mürekkep olan , sesi mahrem ama müezzin büyüten kadın olduğu gibi cihattadır." diyerek müslüman kadının da cihat yaptığını vurgulamış.

Kitap genel olarak Aile , anne , tessettür , cihat , iffet, kadının sorumlulukları,
toplumda kadının konumundan bahsedilmiş. Ayet ve hadislerle desteklenmiş.Bazı konularda kıyaslama yapılmış ki bu tespitler mükemmel . Belki ilk okuduğunuzda yüz mimikleriniz sürekli değişebilir ama Nureddin Yıldız'ın sohbet videolarını da izlediğim ve anlatımına aşina olduğum için okurken zorlanmadım hatta kesin şurada sesini yükseltir gibisinden cümleler kurdum :)

Aşk ve sevgiye çok güzel değinilmiş ; "Aşk , duygusallığın ürünüdür , sevgi ise bir gayretin karşılığında gösterilen reflekstir.Aşkta bedenlere ve zevklere hitap vardır.Sevgi ise gerçekleri görüp anlayabilen beyinlere hitap eder. " bizlerde karıştırmayalım.

En büyük eksiğimiz okuduğumuzla kalmak olsa gerek.Okuyup, öğrenip hayatımıza geçirmeye çalışmalıyız .(en başta kendime söylüyorum.)

Acaba bizler "Mücahit" veya "Mücahide" sıfatına nail olabiliyor muyuz ?
216 syf.
Nureddin Yıldız hocamızın sohbetlerini sürekli dinlemeye gayret ederim fakat kitabını ilk defa okuyorum. Din içerikli kitapların dilinin ağır olduğu gibi bir önyargıya sahibim. Yavaş yavaş kırılacak inşallah.

Hocamız sohbetlerindeki çarpıcı ve akıcı üslupla kitabını yazmış. Konuları ayetlerle ve hadislerle desteklemesi insanın aklındaki soru işaretlerine cevap oluyor. Doğrusunu söylemek gerekirse senelerdir kitaplıkta durmasına rağmen neden bu kadar geç okudum bu kitabı diye kendime kızdım. Elbette ki her şeyin bir zamanı vardır.

Kitabın adı "Mücahide Kadın" , okuyucuların çoğunluğu da kadınlardan oluşuyor. Neden? Evet belki bizleri daha çok ilgilendiren konuları içerebilir. Ama ben her bekar ya da evli kadının okumasının yanında her bekar ya da evli erkeğin de okuması gerektiğini düşünüyorum.

Her evde olması gereken, aile hayatımıza yön verebilecek bir başucu kitabı.
216 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Geçen yıl okuduğum, ve bence her Müslüman Hanım'ın okumasını şiddetle tavsiye ettiğim bir kitaptır. Ümmetin birliği için çalışan Nureddin Yıldız hocanın bir müslüman Hanım'ın nasıl Mücahide olabileceğini anlattığı çok güzel bir eser.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Videolarındaki akıcı uslüp kitabındada aynı şekilde kendisini gösteriyor. Akıcı, bilgi verici harika bir kitap. Her konuya mümkün olduğunca değinilmiş.
216 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Anneliğin cihat sayıldığı mücahide kadının görev ve sorumluluklarını, eşi ve çocukları için yaptığı fedakarlığı Allahın rızasını gözeterek yapması gerektiğini beyan ediyor. Kadının iş, sosyal ve aile hayatındaki yerinden söz ediyor. Hem bilgilendirici hem de iyilik ve güzelliğe teşvik edici bir kitap. Zengin ve net ifadeleri okurken ayrı bir keyif verdi.
216 syf.
·10/10
Mü'min Hanimin bilhassa İslamin  Mü'min kızının yaptiklarinin neyi niçin yaptığının, yapmadiklarinin-yapamadiklarinin da neden kaynaklandığını, günümüz İslami tesettürüne(!)göre degil de Kur an da ki ölçülere gore tesettür  hakikatini görmesinde yardimci muhtesem bir eser.
Çocuk yetistirmenin ve saliha bir es olmanin dindeki yeri gibi konulari bizlere aktarırken kadinin dinin geçmişinde onemi hakkinda bilgi veriyor. Bütün itibarî ile dinin geleceği acisindan kadının ne denli onemli olduğunu idrak etmemizi sağlıyor.Müslümanım diyenin gitmesi  gereken yol
1-Kur'an Yolu
2-Sünnet Yolu

YOLDAN ÇIKAN YOLSUZ KALIR
 
Başka kitaplari bilmem ama kesinlikle şunu söyleyeyim ki yüzde yüz okunmasi gereken bir kitap hususiyetle de hanim kardeşlerimin. Allah cc okumayi, idrak edip hayatımıza geçirmeyi nasip etsin..
216 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Müslüman hanımların okuması gereken kitaplardan biri!
212 syf.
·12 günde
Şayet Nureddin Hocanın sohbetlerini dinlemediyseniz size biraz normal kitap gibi gelebilir ama onun o tonlamaları, vurgularıyla okursanız sizde daha kalıcı bi etki bırakacaktır.

Elbette ilk defa İslam'ın Kadınları hakkında bi kitap yazılmış diyil ama bu kitapta kadının Mücahide tarafından anne tarafına kadar bütün yönleri işlenmiş ve okuduğunuzda aslında çoğu şeyi bilip uygulamadığınızı veya bazı bilgiler hiç bilmediğinizi de fark edebilirsiniz. Her iki türlü de sizi kendinize getirici ve uyarıcı bi kitap.
Dinimizin en ulvi emirlerinden biri olan cihat, kadın ve erkeği kapsayan bir emirdir. Erkek kadar kadın da dinini yaşayacaktır. O da erkek kadar cihat etmelidir. Kadın cihat ederken fıtratına aykırı olanla da mükellef olmayacaktır şüphesiz. Hem cihat edip mücahit olmak hem de kadınlığından taviz vermemek üzerine kurulu bir dengeyi anlatmaktadır bu kitap.
216 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Bugün, ümmetimizin yarısını oluşturan kadın neslinin Allah’ın adını yüceltmede erkek mü’minlerden daha az sorumluluk taşıdıklarını kimse iddia edemez. İbadet aynı, iman aynı, cennet aynı, cehennem aynı ve izleyen melekler de aynı melekler ise bu dinin yükü erkek kadar kadına da yüklüdür. Evet, kadının faaliyeti ile erkeğin faaliyeti yer yer aynı değildir. Birinin üzerinde farz olan diğerinin üzerinde nafile olabilir ama sorumluluğun genel adı aynıdır. Kadın da cihad etmek zorundadır. Kadın da, diniyle dertlenip uykusuz kalmak zorundadır. Kadın, ‘biçki dikişten başkasından anlamaz’ın yerine, ‘kadın da biçki dikişi ile katılabilir cihada’ denmelidir en azından. Kadını, nakışlı dantellerin içine gömenler ona zulmetmektedirler. Kadının anneliğini, cihadın en büyük uygulaması olarak bilemeyenler cahilliklerini ispat etmektedirler. Kadın da cihad edecek, kadın da dini için terleyecek. O da uykusuz kalsın, o da yorulsun. O da kazansın. O da şehitler gibi dirilsin. O da gaziler gibi dik dursun. O da mü’min, o da kul.
Kadın evinde kalsın kalmasına elbette ama evini cihad kulesi yapsın.
Kadın doğursun, pişirsin, diksin,taransın, boyansın ama mücahit muallimesi olarak yaşasın.
Kadının, filan zamandaki filan hatası veya onun üzerindeki ayetle hadisle sabit, erkeğe göre eksiklik denebilecek sorunlar onu cihaddan, yaptığı ile mücahide olmaktan alıkoyamaz.
Cihad, kadının da görevidir; kendi fıtratına uygun olan şekliyle, yapabileceği ile, başarabildiği ile.
Doğurduğu çocuğu erkek cihadın esası olan insanken o neden mücahide olmasın!
Allah, geçmişi mağfiret buyururken kadın neden hatalarından dolayı bir kenarda yok sayılsın?
Büyük iş yapanların küçük hatalarını yok sayıyorsa Allah, doğuran kadını kim cihaddan men edebilir?
Onu cihaddan men etmek, her evimizin bir cihad kalesi olmasını engellemektir.
Bu da bile bile bindiğin dalı kesmek değil de nedir?
216 syf.
·6 günde·7/10
Nurettin Yıldızı çok severim başta bunu belirteyim. Kitap beklentimin biraz altında kaldı.Daha çok mücahide kadın örnekleri, yaşanmış hikayeleri içerisinde bulabileceğimi düşünmüştüm.Kitap aile içerisindeki kadını "mücahide eş ve anne" olarak ele almış.Kadınsız cihat olamayacağını ve erkeğin Cihadını yerine getirebilmesi için kadına büyük ölçüde ihtiyaç duyduğunu belirtmiş.Kadının tesettüründen iffetine, iş sahibi olması konusu ve İslamın kadına biçtiği görevlere kadar bir çok konuya yer verilmiş.Kadının en ulvi mesleği mücahide anne olabilmektir diyor kitap kısaca.Gücünüz yetiyorsa evlenin diyor.Eşler bir birlerinin sığnağıdır.Günahlardan koruyan kalkanıdır.(O yüzden kamu spotu geçiyoruz burada "Evlenin Müslüman gençler..")İmtihan dünyası olduğu için sonsuz mutluluk beklemeyin evlilikten.Aşk geçici bir şeydir. Sevgide azalabilen bir şey.. "sevgi üretebilmeli mücahide bir kadın."diyor Hocamız.
•Erkek kadın farketmez okuyun.Bir evlilik öncesi okunacak kitap diyebilirim.
Kendisi mükemmel olmayanın karşısındakini mükemmel olarak görmeyi istemesi hakkı olabilir mi?
Nureddin Yıldız
Sayfa 207 - Tahlil Yayınları
İnsan olmanın en tabii gereklerinden biri, insan olarak yaratılmış olmayı unutmamak olmalıdır.
Nureddin Yıldız
Sayfa 197 - Tahlil Yayınları 2.Baskı
Artık bugün kimsenin, kimsenin başörtüsüne saldırmadığı ama başın neden örtüldüğünün bilinmediği bir zamana gelinmiştir.
Nureddin Yıldız
Sayfa 164 - Tahlil Yayınları
Bin hata ederiz ama bir kere dinimizi kendimize göre şekillendirme gafletine düşmeyiz
Nureddin Yıldız
Sayfa 117 - Tahlil Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mücahide Kadın
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055271251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Dinimizin en ulvi emirlerinden biri olan cihat , kadın ve erkeği kapsayan bir emirdir. Erkek kadar kadın da dinini yaşayacaktır. O da erkek kadar cihat etmelidir. Kadın cihat ederken fıtratına aykırı olanla da mükellef olmayacaktır şüphesiz. Hem cihat edip mücahit olmak hem de kadınlığından taviz vermemek üzerine kurulu bir dengeyi anlatmaktadır bu kitap.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 302 okur

  • Ayşin Çelik
  • Firdevs T.
  • Muteber Karaaslan
  • Ayşe fatma Koçum
  • Devran
  • HMK
  • Â i ş e
  • Zehra Arslanhan
  • Kübra
  • Nurr

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%17.1
14-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%51.4
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%2.9
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.8
Erkek
%7.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.1 (52)
9
%12.1 (11)
8
%17.6 (16)
7
%4.4 (4)
6
%2.2 (2)
5
%3.3 (3)
4
%1.1 (1)
3
%1.1 (1)
2
%1.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları