Muhaderat

9,5/10  (2 Oy) · 
16 okunma  · 
9 beğeni  · 
614 gösterim
Fatma Aliye Hanım, 1864 yılında İstanbul'da doğmuştur. Büyük tarihçi Ahmet Cevdet Paşa'nın kızıdır. Konak eğitiminin yetiştirdiği ilk entelektüel kadın romancımız olma özelliği taşır. Herhangi bir kurumdan eğitim almamasına rağmen kendisini yetiştirmeyi başarmıştır. Zamanın önde gelen edebiyatçıları onu bir hanım yazar olarak el üstünde tutmuşlardır. Yazılarını ilk zamanlar kendi ismi yerine "Bir Hanım" adı altında yayımlamıştır. Fatma Aliye, kendi ismini ilk defa 1892'de yazdığı "Muhaderat" adlı romanında kullanmıştır. Farklı alanlarda eserler ve yazılar kaleme alan, inandığı ilkeleri daima savunan bir yazar olan Fatma Aliye Hanım, Servet-i Fünun öncesinde yazı hayatına girmiş, 2. Meşrutiyet ve Mütareke devirlerinde de yazı faaliyetini sürdürmüştür. Fransa'da düzenlenen bir yarışmada ödül aldığı da bilinen eser, esas itibariyle bir aşk romanıdır. Bir bayanın elinden zarif bir üslupla, adeta süzülerek yazılmıştır. Konusu; başlamış bir aşkın bitişi ve yeni bir aşkın başlangıç öyküsünü anlatır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  359
 • ISBN:
  9789754473117
 • Yayınevi:
  Beyaz Balina Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
22 Oca 17:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Tam dil de yazılan roman değil. Yani buradaki yayıncılıkla benim ki farklı ve burası 350 iken bende ki 408 sayfa. Bir yayın evinin sayfa sayısını ne diye kısalttığını neyi atladığını açıkçası bilmiyorum ama Klas Yayınlarını şu kitap için önerebilirim.
Kitap hakkındaki fikirlerime geçecek olursak ; Yazar, çok merak ettiğim bir insandı. Bazı yazıları ve hikayelerini de okuduktan sonra bu kitabını ve o dönemini düşünüp tebrik ediyorum.
Kitapta fazlaca karakter ve olay olsa da gerek üslup gerekse kitabın kendine bağlaması harika idi. Böyle unutulmaya yüz tutmuş kıymetli eserlerimizin değeri bilinmeli ..

Kitaptan 1 Alıntı

Sadık Kocak 
26 Oca 22:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ertesi gün Sai Efendi'nin konağının kapısında iki araba durdu ki bunun birinden Mukaddem ile Şefik, diğerinden Münevver Hanım ile Fazıla indiler. Konak kapısından girecekleri zaman Mukaddem ile Fazıla'nın kollarından demir gibi sert bir kol yakaladı ! Kendilerini yakalayana baktıklarında Mukaddem ile Fazıla aralarında Şebib'i gördüler !..

Muhaderat, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 404)Muhaderat, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 404)