Muhasebe Kayıt Rehberi

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
1.122 gösterim
Temel Düzey – Orta Düzey – İleri DüzeyUYGULAMALI MUHASEBE KAYIT REHBERİ KİTABI
Türk vergi mevzuatının komplike bir hal aldığı günümüzde vergi mevzuatı ile muhasebe uygulamalarının birbirinin ayrılmaz birer parçası olduğunun altını çizmek gerekir. Vergi uygulamalarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmek isteyen yöneticiler ve idareciler bunların muhasebeye doğru bir şekilde aktarılmasından da birinci derecede sorumludur.

Yöneticiler ve idareciler ne kadar iyi niyetli olurlarsa olsunlar muhasebe kayıtlarıyla bağlantısı doğru bir şekilde kurulamayan vergi uygulamalarının başarılı olma şansı yok denecek kadar azdır. İşte bu nedenle bu çalışma vergi uygulamalarından çok muhasebe kayıtlarının ağırlıkta olduğu bir çalışmadır.

Çalışma temel olarak 3 bölüm üzerine inşa edilmiştir. Temel düzey, orta düzey ve ileri düzey muhasebe uygulamaları.

Temel düzey muhasebe uygulamalarında tek düzen hesap planının en çok kullanılan hesaplarına yer verilmiş ve yine tek düzen hesap planının sırasına uygun bir anlatım tekniğiyle konular irdelenmiştir.

Kitabın diğer kısımlarında ise orta düzey ve ileri düzey muhasebe uygulamalarına yer verilmektedir. Dolaysıyla bu kitap hem yeni başlayanlar, hem de Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler için kaynak kitap niteliğindedir. Kitaptaki konular teorik anlatımdan mümkün olduğunca uzak tutulmaya çalışılmış ve yine hemen her konu muhasebe kayıtlarıyla desteklenerek anlatılmaya çalışılmıştır.

2008 yılından itibaren Akdeniz Denetim YMM bünyesinde çalışmam nedeniyle birlikte çalışma imkânı bulduğum, VERGİ İNCELEMESİ, VERGİ DAVALARI ile VERGİ HUKUKU DANIŞMANLIĞI kapsamındaki her konuda her zaman değerli yorum ve profesyonel bakış açısı ile düşüncelerinden istifade ettiğim ve vergide adaletin nasıl olması gerektiğini öğrendiğim Maliye Gelirler Kontrolörleri Vakfı eski başkanı, Yeminli Mali Müşavir Kurtuluş AKDENİZ üstadıma en içten teşekkürlerimi bir borç bilirim. Bu kitabın fikir olarak oluşturulması aşamasından itibaren beni yazmaya ve araştırmaya teşvik etmesi ve her safhasında bana sağlamış olduğu destek bu çalışmanın ortaya çıkmasını ve sizlere ulaşmasını sağladı.