·
Okunma
·
Beğeni
·
1.134
Gösterim
Adı:
Muhayyelat
Baskı tarihi:
30 Haziran 2017
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752486072
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Çatı Yayınları
Şadlık ve mutlulukla dopdolu o düğünün yapıldığı kırk gün içinde, Şeyh hazretlerinin dergahında da her gün başka çeşit meclisler kuruluyordu.
Tıpkı bir matruşka gibi..

Hikaye içinde hikaye, masal içinde masal..

Muazzam genişlikte bir nokta.. Muhayyelat ismi ile müsemma, insanı nereden alıp nereye götürdüğü belli olmayan, okuru bir önceki hikayenin etkileri geçmeden yepyeni bir maceraya atan ve sürekli birbiriyle kesiştiren bir eser..

Kesinlikle okumalısınız..

Çünkü bu günün insanına lazım olan bir şey var, oda bol bol hayalgücünü beslemek..
288 syf.
Muhayyelat birbirinden bağımsız üç hayalden oluşur. Birinci hayal daha çok gerçeği aramakla geçer, macera, tutkulu bir yapı hakimdir. İkinci hayalde, iyice belirginleşen mistik bir dünya görüşü ve tasavvufi bir hava hakimdir. Üçüncü hayalde ise, aranılan gerçek bulunmuştur. İyi olanlar hak ettikleri mutluluğa kavuşmuş ve kötüler de cezalandırılmıştır. Eserde cinlerin, ifritlerin, dervişlerin ve olağanüstü güçlere sahip kişiliklerin de yer almış olması, zaten var olan gizemliliği daha da artırmıştır. Sürükleyici ve mistik bir yapısıyla okuyucuyu geçmişin (hayallerin) derinliklerinde yolculuğa çıkartan bir eser…
296 syf.
Tanzimat roman ve hikayesine zemin hazırlayan iç içe hikayelerden oluşan dili çok akıcı bir eser.
Muhayyelat, insandaki hayal unsurunu çok güzel kullanmış.
Zevkle Okuduğum, oldukça akıcı bulduğum,muhayyel yolculuklar yaptığım bir eser oldu.
İyi ki okudum dediklerimden.
295 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Üç bölümden oluşan bu kitap adı gibi hayallerden oluşuyor.
Aslında hayalden çok masallar demek daha doğru olur. Kitabın bir çok yerinde şeyhler, şıhlar yüceltiliyor. Masal severler için güzel bir kitap.
328 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Anladığım kadarıyla bu kitaptaki efendiler güzel görmeye dayanamıyor galiba düşüp düşüp bayılıyorlar.Bir de kimse uyuduğu yerde uyanamıyor.Çabuk bitsin lütfen ya.
287 syf.
·10/10 puan
Muhayyelat gerçekten klasik bir Doğu mistisizmi anlatımı. Doğu'nun, eski tabirle Şark'ın kendi içinde saklı olan masalları, doğaüstü olayları ve kahramanlarıyla bezeli bir anlatıma sahip. Ortaokul ikinci sınıftayken okumuş olmama rağmen hâlâ zihnimde capcanlı ve büyüleyici anlatımı etkisini sürdürüyor, kendisini hatırlatıyor. Kitap ne roman, ne hikâye, ne masal. Bu üç ana anlatım biçiminin birbirine geçmiş, girift bir biçimi. Bu nedenle kurguyu anlamak ilk başta zor olsa da, kitabın ilerleyiş mantığını fark ettikçe daha keyifli hale geliyor okumak. Tabi bu tarz anlatımları ve hayalleri, masalları sevenler için keyif alınacak bir kitap.
338 syf.
·7/10 puan
Kitapta içiçe gecmiş pek çok hikaye var.
hikayeler masal tadinda ve çoğu birbirine benzer. hikayelerden çok
hikayeler arası geçiş ve anlatim hoşuma gitti.250 yıl önce yazılmış dini öğeler barındiran bi kitabı benzetmek belki komik olacak ama kitap, tarantino filmi gibi. başlık olarak bi isim yazıyor ve o kişinin hikayesini okuyup sonrasinda genel hikayeye dönüyoruz.
338 syf.
·1 günde·4/10 puan
Genel olarak cok sacma sapan hikayelerle dolu bu kitap. Buyuler, periler, vs. Ucan, kacan hic bitmiyor. Ayrica varsa yoksa, mecazi ask hikayeleri. Guzel erkekler, guzel kadinlar, mucevherler, defineler vs. Ve her hikayenin sonunda herkes cok mutlu yasiyor sonsuza kadar. Sanki bu dunya esas kalinacak yer ve burada rahat edilmesi gerek gibi. Bu haliyle pek de tasavvuf yazarinin elinden cikmisa benzemiyor.

Ama ille de olumlu bir seyler cikarmam gerekse bu kitapdan o da, kaderin garip cilvesi olurdu. Hikayedeki kahramanlarin hepsi hic ummadiklari olaylarla karsilasiyorlar. Bunda ilk bakista ser var gibi gorunuyor. Yemen’e yola cikarken, yanlis gemiye binip ta Seylan adasina gidiyor vs. Ama sonunda bunun, tam da ihtiyaci olan sey oldugu ortaya cikiyor. Belki bu gozle bakilrsa, insan kadere biraz daha fazla tevekkul etmeyi ogrenebilir.
Nice bin sene hakikat iklimlerini dolaşsan ve ince mana çöllerini araştırsan da göreceğin ancak kendi sanat ve marifetin kadardır. Vakti ziyan edip kendi kendini seyretmeyi bir yana bırakıp fenafillah iklimine ermek için himmet kemerini kuşan.
Giritli Aziz Efendi
Sayfa 215 - Antik Türk Klasikleri

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Muhayyelat
Baskı tarihi:
30 Haziran 2017
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752486072
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Çatı Yayınları
Şadlık ve mutlulukla dopdolu o düğünün yapıldığı kırk gün içinde, Şeyh hazretlerinin dergahında da her gün başka çeşit meclisler kuruluyordu.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0