Muhit - Sayı 1 (2020 Ocak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.210
Gösterim
Adı:
Muhit - Sayı 1
Alt başlık:
2020 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772687545006
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Yayınları
Şiir, daima

Daha ilk sayısında, hemen hemen her yaştan pek çok şairi ağırlayan Muhit, Türk şiirinin edebiyatımızdaki müstesna konumuna işaret etmekten geri durmuyor.

Cahit Koytak’ın “Metrodaki Dilenci” isimli eseriyle açılıyor şiir sayfaları. Arif Ay’ın “Mâhûr Şarkılar/1”, Hüseyin Atlansoy’un “Hain Kapısı”, Nurullah Genç’in “Caiz Yalanlar” isimli şiiriyle devam ediyor. Mustafa Muharrem, Mustafa Ruhi Şirin, Fatma Şengül Süzer, Murat Güzel, H. Salih Zengin, Said Yavuz, Güven Adıgüzel, Mehmet Aycı, Mustafa Akar, Ömer Fatih Andı, Cengizhan Konuş, Yunus Emre Güneş, Tuba Kaplan, Zülal Sema, Ervanur Erdoğan, Ayşegül Baytut ve Tayfun Doğan bu sayıya eser veren diğer şairler. Ahmet Murat ise "Sabah Ayini" şiiriyle derginin arka kapağını süsleyen isim oluyor: "Zeytinde dinlenen çekirdeği izliyorum."

Öyküde de birbirinden değerli isimlerle doyurucu ve zengin bir içerik sunuyor Muhit. Necip Tosun'un "Ada Türküsü", Sibel Eraslan'ın "İzmir Caddesi'nde Bir Ölüm Vak'ası", Kâmil Yeşil'in "Mezardan Sesler", Abdullah Harmancı'nın "Nisan Rüzgârı" ve Güray Süngü'nün "Dip" isimli hikâyesi, derginin ilk sayısındaki öyküler.

Ahmet Kekeç ile söyleşi

Saadettin Acar soruyor, son romanı Mayıs 2019’da, Turkuvaz Kitap tarafından yayımlanan Ahmet Kekeç cevaplıyor: “İnsandan etkileniyorum, çünkü insanı yazıyorum.”

İbrahim Tenekeci de “Ahmet Kekeç için: Beraber yürümenin sevinciyle” başlığını taşıyan yazısında, vefa müessesesinin önemini vurguluyor.

Erol Göka, “İnsana en yüksek mutluluğu sağlayacak olan gerçek hedef, sürekli ahlâk dairesi içinde kalmaya çalışmaktır” diyerek önemli bir noktayı işaret ediyor. Hüsrev Hatemi, Yahya Kemal şiiriyle nasıl tanıştığını ve sonrasında nasıl etkilendiğini bir anısından yola çıkarak anlatıyor. M. Fatih Andı, Türk şiirinin gelenekle bağının “ince bir ayarla” nasıl kesildiğine değiniyor. Mehmet Narlı, “Şairin derdi nedir” sorusuna cevap arıyor. Ahmet Edip Başaran, “Mevzuyu kaybetmek mevziyi de kaybetmek demektir” diyor “Tekniğin Sanatla İmtihanı” başlıklı yazısında. Ali Emre, hayatla bağını koparan şairi halkın minderine davet ediyor. Kemal Sayar, “Komşuluk ahlakını diriltmeliyiz. Büyük yalnızlığımızı iyileştirmeye hemen bir kapı öteden başlayabiliriz” sözleriyle tedaviye nereden başlamamız gerektiğini gösteriyor. Ercan Yıldırım “Türkiye Merkezli Düşünmeye Başlangıç”, Erol Yılmaz, “Kültürsüz ve Kütüphanesiz Olmaz”, Dursun Çiçek “Cezanne Erciyes’i Görebilir miydi?”, Harun Yakarer “Kendini Kaybetmek”, Suavi Kemal Yazgıç “Şiirler Çağla’dan Tamgalar’a Sesin Cevelanı”, Zeki Bulduk “Afganistan Mektupları” başlıklı yazılarıyla Muhit’e omuz veren isimler oluyor.
96 syf.
İtibar'ın ekibinden, yeni bir edebiyat ve fikir dergisi; 'Muhit'

*️ Leylâ İpekçi'nin, Dergi'yi taktim ettiği ilk cümleler, sade ve içten bir tebesssümle, sizi bu yürek birliğine ortak olmaya davet ediyor. Görüşü edep, çizgisi hâlis niyet, ûslubu zarif...

* Hasan Ayçın'ın çizimleri ilk sayı için özel düşünülmüş...

https://i.imgyukle.com/2020/01/13/VGuy76.jpg

* Ömer Lekesiz; Mardin'in Dârâ' sından bir rüzgârın ıslığıyla selamlıyor sizi, yüzyıllık hikâyelerin uğuldadığı, kâh incelmiş bir yer altı suyu gibi ağır aksak, kâh coşkun bir şelale gibi ürkünç adımlarıyla insanı tasvir eden mağaralardan içinize yankılar isabet ediyor.

* Cahit Koytak'ın masrafsız bir teklifi var :) Gelin bu kez kendiniz için tebessüm edin diyor, bizler de katılıyoruz...

* Hüseyin Atlansoy'un, ihanet kapısından yüksünmeden geçenlere, bir çift sözü var, 'duymayanlar' ne bilsin...

* Nurullah Genç, yalanın kasırgasına uğrayan harabelere ve varlığın yokluğuna değinirken yara açıyor belleğinizde...

* Mustafa Muharrem'in şiiri, uzun zamandır böylesini okumadım dedirtecek kadar iyiydi... Kaç kez okudum bilmiyorum :)
......
Ve ben tam kapılıp gitmişken, gelen telefondaki dostum şöyle bir tepki verdi; "Eylül derginin kadrosu şampiyonlar ligi gibi" :) hakkı vardı ve Cahit Koytak bu an'ı da hanesine yazsındı... :)
......
* H.Salih Zengin, her geçen gün birbirimize benzediğimiz doğrudur, çoksulluğumuzla... Evlerin duvarlarına çizilen kalabalık sofralar, kaşık çatal sesleri...Hayâl bile değildi artık, bir komşu tıkırtısı kapıda, görünmedin kaç gündür masumiyeti... Olsa olsa vehimdi...

* Said Yavuz ağabeyin şiirine gelince, derin bir nefes almalı önce, çünkü besbelli son kuruşunu da vereceğiz takâtimizin, besbelli çökeceğiz dizlerimizin üstüne...Vefa ise şimdi göster, avutacaksan boşluğu şimdi...Ağlayacaksan...
Ve sana ey! Bu şiiri göğsüne katacak olan, sana 'kolaylıklar dilerim'

* Necip Tosun'un öyküsünde, yine tek cümle boşluk yoktu.Bir yapbozun bütün parçaları tamamlanınca hissettiğiniz o bir süre böyle kalsın hissi, içinizi dağıtmadan, bu yorgun ve razı, seyretme arzusu...Yine dinlediğiniz, o eski, tanıdık, güvenli şarkılardan biri...

* Sibel Eraslan'ın naif anlatımıyla akıp giden bir öykü, yaşanmışlık hissi uyandıran...

* Güray Süngü'nün 'Dip' öyküsünde, yine o eğlenceli ve akıcı ûslubun, bize gösterdiği hâkikât, hergün daha gözünü açmadan şuurunu gündeme açan yığınların, trajik, trajik ve yine trajik cinneti üzerineydi...Çok başarılı buldum ve hattâ neredeyse zihinsel bir göç yaşadım :) Hele 216. sayfa, dehşete düşürdü beni :)

* Erol Göka, Modernizmin insan psikolojisine etkilerini inceleyen makalesinde, özgürlüğün ve insan haysiyetinin birbiriyle olan girift ilişkisini, ilmi bir zaviyeden değerlendiriyor.
Lütfü Sunar'ın ve İbrahim Kalın'ın eserleri ve tespitleri üzerine düşüncelerini dile getiren Erol Hoca'nın, Kalın'ın eserinden aktardığı şu tespit çok dikkat çekici;

"Hümanizmin temel sapması, modern özneyi, herşeyin altında yatan cevher olarak kurgulamasıdır."
Ayrıca Erol Göka'nın makalesinde,
"İslam güzel ahlâktır." Hadisini derinden kavramak mümkün...

* Saadettin Acar'ın Ahmet Kekeç röportajı; özellikle roman okurlarının ilgisini çekecektir...

* Azalan insan ilişkilerine, zayıflayan komşuluk bağlarının ve yalnızlığı alkışlayan kent yaşantısının neden olduğu âşikâr, Kemâl Sayar bütün bunları nasıl aşacağımızla ilgili etkili çözüm yolları öneriyor.

* Suavi Kemâl Yazgıç'ın kaleminden 'Tamgalar' tahlilini ve Süleyman Çobanoğlu'nun şiirini okumak isterseniz, Muhit'e uğrayın :)

Esasen söylenecek çok şey var, fakât hevesinizi incitmek istemem...

Derginin iç tasarımını da çok başarılı buldum...

Son sözüm, "edebiyata yeni isimler kazandırmak niyetindeyiz" diyen, İbrahim Tenekeci'ye; yolunuz açık olsun.

Keyifli okumalar...

Derin saygımla...
96 syf.
·9 günde·6/10 puan
Muhit; yeni dergi, yeni istikamet. İlk sayı, ilk heyecan. Beğendim mi? Yani. Sayılır. Abdullah Harmancı, Güray Süngü, Kemal Sayar gibi yazarların kalemi çok iyi ama kalan sayfaların da vasatın bir tık üstü diyebilirim. İbrahim Tenekeci üstadın ne yazdığını zaten merak ediyoruz o ayrı. Şiirler de güzel. Yani bu muhitte eğleşebiliriz. Daha çok öykü olabilir zannımca.
250 syf.
·11 günde·Puan vermedi
İbrahim Tenekeci gibi güçlü kalemlerden çıkan ilk sayı ve ilk heyecan.

Muhit..

Bizi buluşturan dillerin evi.
İnce ince ele alınan, özenle hazırlanan özellikle öykülerini keyifle okuduğum, şiirlerin de kendimi bulduğum ilk sayı hayırlı ve daim olsun..
250 syf.
·18 günde·Beğendi·7/10 puan
Dergiyi Mustafa Akar tarafından Twitter'dan öğrenmiştim. Heyecanlandım. Alıp okuduğumda, büyük emek verildiği ilk göze çarpan ayrıntı..İnce ince işlenmiş. Yazılar seçilmiş, yerleri planlanmış. Zaten derginin başında İbrahim Tenekeci gibi bir üstat bulunuyor. Beni bu sayıda etkileyen yazılar; Necip Tosun'un kaleminden çıkan öykü harikaydı. Öte yandan ARİF AY, NURULLAH GENÇ, MUSTAFA RUHİ ŞİRİN, MURAT GÜZEL, SALİH SEZGİN, SAİD YAVUZ, GÜVEN ADIGÜZEL, MUSTAFA AKAR, CENGİZHAN KONUŞ, YUNUS EMRE GÜNEŞ, TUBA KAPLAN, ERVANUR ERDOĞAN... Emeklerinize sağlık..
250 syf.
Beni alıp eski yaşantılarda yaşatan bir dergi.Her cümleye kendimi eklemek,her sözde kendime rastlamak, noktasına ve virgülüne kadar okumak,anlam çıkarmak ve göğü çeker gibi içine derin derin sineye çekmek çok keyifliydi.Heyecanla bekliyorum bir sonraki sayıyı:)
250 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10 puan
İlk sayı ile edebî dergiler hayatına, yeni ve güçlü bir nefes daha girdi. Oldukça kalifiyeli bir yazar kadrosuyla okur karşısına çıkıyor dergi. Geniş bir yazar çevresini köşesine taşıyan dergi, gelecek vaat ediyor.

Meseleler dergi olunca, Cemil Meriç'in şu sözlerini asla unutmamalıyız:

- "Dergi, hür tefekkürün kalesi"

- "kapanan her dergi kaybedilen bir savaş, hezimet veya intihar"

- "dergiler ziyaretçisi kalmayan bir mezarlık"

sözlerini anısayarak okuyalım dergilerimizi.
96 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhit aylık edebiyat ve fikir dergisi
.
.
Muhit; bizi buluşturan dillerin evi diyor Leylâ İpekçi.Yayın hayatına 2020 yılında ocak ayında başladı Muhit dergisi, genel yayın yönetmeni İbrahim Tenekeci kitaplarını okuyanların yakından tanıdığı bir yazar ve şair, ben bu dergi sayesinde yeni kalemlerle tanıştım bildiğim yazarların yazılarını gördüm mutlu oldum dergi okuma alışkanlığım yok maalesef ama bu dergi bu sene alışkanlık hâline getirmeme vesile oldu ve olacak inşaALLAH kitapları severek okuyorsanız dergileri de severek okuyun bence bir şans verin güzel kalemler var daha nice sayılarını okuyalım inşaALLAH.Her daim yüreğiniz kalbiniz gözleriniz güzel dergilerde buluşsun.
250 syf.
·Puan vermedi
yolu açık olsun... dolu dolu bir ilk sayı... "başlarken" başlıklı İbrahim Tenekeci önsözü derginin misyonunu ve manifestosunu açıklar nitelikte... yolcularla değil yoldaşlarla yol almak istemesi ne güzel.
250 syf.
·6 günde·6/10 puan
İbrahim Tenekeci şiirlerini beğendiğim bir şair. Yeni dergi çalışması beni mutlu etmişti. Kötü bir dergi değil, kendi ruhu var. Ancak Yasak Meyve veya Karagöz dergileri kadar rafine de değil.

Her ay alınmasa da yılda birkaç sayısı alınıp takip edilmeli.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Muhit - Sayı 1
Alt başlık:
2020 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772687545006
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Yayınları
Şiir, daima

Daha ilk sayısında, hemen hemen her yaştan pek çok şairi ağırlayan Muhit, Türk şiirinin edebiyatımızdaki müstesna konumuna işaret etmekten geri durmuyor.

Cahit Koytak’ın “Metrodaki Dilenci” isimli eseriyle açılıyor şiir sayfaları. Arif Ay’ın “Mâhûr Şarkılar/1”, Hüseyin Atlansoy’un “Hain Kapısı”, Nurullah Genç’in “Caiz Yalanlar” isimli şiiriyle devam ediyor. Mustafa Muharrem, Mustafa Ruhi Şirin, Fatma Şengül Süzer, Murat Güzel, H. Salih Zengin, Said Yavuz, Güven Adıgüzel, Mehmet Aycı, Mustafa Akar, Ömer Fatih Andı, Cengizhan Konuş, Yunus Emre Güneş, Tuba Kaplan, Zülal Sema, Ervanur Erdoğan, Ayşegül Baytut ve Tayfun Doğan bu sayıya eser veren diğer şairler. Ahmet Murat ise "Sabah Ayini" şiiriyle derginin arka kapağını süsleyen isim oluyor: "Zeytinde dinlenen çekirdeği izliyorum."

Öyküde de birbirinden değerli isimlerle doyurucu ve zengin bir içerik sunuyor Muhit. Necip Tosun'un "Ada Türküsü", Sibel Eraslan'ın "İzmir Caddesi'nde Bir Ölüm Vak'ası", Kâmil Yeşil'in "Mezardan Sesler", Abdullah Harmancı'nın "Nisan Rüzgârı" ve Güray Süngü'nün "Dip" isimli hikâyesi, derginin ilk sayısındaki öyküler.

Ahmet Kekeç ile söyleşi

Saadettin Acar soruyor, son romanı Mayıs 2019’da, Turkuvaz Kitap tarafından yayımlanan Ahmet Kekeç cevaplıyor: “İnsandan etkileniyorum, çünkü insanı yazıyorum.”

İbrahim Tenekeci de “Ahmet Kekeç için: Beraber yürümenin sevinciyle” başlığını taşıyan yazısında, vefa müessesesinin önemini vurguluyor.

Erol Göka, “İnsana en yüksek mutluluğu sağlayacak olan gerçek hedef, sürekli ahlâk dairesi içinde kalmaya çalışmaktır” diyerek önemli bir noktayı işaret ediyor. Hüsrev Hatemi, Yahya Kemal şiiriyle nasıl tanıştığını ve sonrasında nasıl etkilendiğini bir anısından yola çıkarak anlatıyor. M. Fatih Andı, Türk şiirinin gelenekle bağının “ince bir ayarla” nasıl kesildiğine değiniyor. Mehmet Narlı, “Şairin derdi nedir” sorusuna cevap arıyor. Ahmet Edip Başaran, “Mevzuyu kaybetmek mevziyi de kaybetmek demektir” diyor “Tekniğin Sanatla İmtihanı” başlıklı yazısında. Ali Emre, hayatla bağını koparan şairi halkın minderine davet ediyor. Kemal Sayar, “Komşuluk ahlakını diriltmeliyiz. Büyük yalnızlığımızı iyileştirmeye hemen bir kapı öteden başlayabiliriz” sözleriyle tedaviye nereden başlamamız gerektiğini gösteriyor. Ercan Yıldırım “Türkiye Merkezli Düşünmeye Başlangıç”, Erol Yılmaz, “Kültürsüz ve Kütüphanesiz Olmaz”, Dursun Çiçek “Cezanne Erciyes’i Görebilir miydi?”, Harun Yakarer “Kendini Kaybetmek”, Suavi Kemal Yazgıç “Şiirler Çağla’dan Tamgalar’a Sesin Cevelanı”, Zeki Bulduk “Afganistan Mektupları” başlıklı yazılarıyla Muhit’e omuz veren isimler oluyor.

Kitabı okuyanlar 198 okur

  • Furkan Enes Mert
  • Fatma Çam
  • Uzak Hikaye
  • Sema Nur
  • Asuman mercan
  • İlker ATEŞ
  • Safa alışak
  • tuba katılmış
  • Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime
  • Merve

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.3 (26)
9
%21.8 (12)
8
%10.9 (6)
7
%10.9 (6)
6
%5.5 (3)
5
%3.6 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0