Mühr-i Süleyman

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
58 gösterim
Çocukluğumdan beri bir peygamber olarak değil de daha çok bir masal kahramanı gibi düşünürdüm Hz. Süleyman'ı. Geniş bir mülk gösterişli bir saltanat muhteşem bir ordu saraylar hizmetkarlar yağız atlar gemiler süslü taşlar kim bilir daha neler neler En çok da onun rüzgarlara hükmetmesi hayvanların dilini bilmesi ilgimi çekerdi.

Ama sonradan bir özelliğini keşfettim Hz. Süleyman'ın. Sahip olduğu mal mülk onu şımartmamış şaşırtmamış dünya denizinde Doğmamıştı. Rabbini anmaktan alıkoymamıştı. Gücünü insanlara zulüm için kullanmamıştı. İşte o zaman bir peygamber ile kral arasındaki farkı daha iyi anladım. Mülkü vardı Hz. Süleyman'ın ama adı hala yoksullar defterindeydi. Mevlana'nın deyişiyle İçini yoksulluk havasıyla dolduranlar dünya denizinde batmazdı. Daha açığını ise Yûnus söylemişti onun için Süleyman kuş dilin bilür dediler Süleyman var Süleyman'dan içerü.

Süleyman içre Süleyman olmak için ise dikenli sarp yollardan yürümek ince eleklerden geçmek gerekiyordu. Bu hamken pişmek sonra yanmak demekti. Daha doğrusu inşanın kendi katresini Hakk'ın Zat Ummanı'nda yok edip bu faniliğinin idrakinde iken aslında bizatihi Hayy ve Baki olduğuna şahit olmasıydı. Bundan sonra kulundan isteyen O olurdu. Gerçi istemekle de olacak bir şey değildi bu. Kesbi değil vehbiydi. Bunu hak eden kuluna Allah lütfederdi. O zaman da çağının Süleyman'ı olurdu bu kişi. Mühür onun elindeydi artık.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9789755744568
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şimal 
 17 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı yeni bitirdim ve hemen inceleme yazmak istedim..Sonlara doğru yaklaşırken mühür konusunda çok da ayrıntılı birşey yazılmamış aslında derken yazar altın vuruşu yapmış son sayfalarda açıkçası.. önce alıntı eklemeyi düşündüm fakat bu kitaba ve yazara haksızlık olurdu.. ve konu hakkında gerçekten merak edenlere bir de tabii ki..
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı sanırım..yine okuyucuyu sıkmadan kaynaklara dayandırarak rivayet ve söylentilere çokta kulak asıp sayfa sayısını çoğaltmadan ve altın vuruşlu marifet kokan yorumlarda bulunarak güzel bir tad bıraktı bende.. Peygamberlik soy ağacı ve dönemleri algılama adına birkaç araştırma yaptım yapmasına da keşke yaşadığı mekanları ziyaret etmeden okumuş olsaydım demeden de edemedim..
Yahudilerin King Solomon ve King David olarak sapıkça inançla bildikleri ve peygamber kabul etmedikleri iki peygamber hz Davut ve Hz.Süleyman.. onların nazarında sadece kral yani.. Mescid -i Aksa nın batı duvarı ( ağlama duvarı ) Hz. Süleyman'ın cinler ve insanların ortak çalışarak yaptığı mabedinin son kalıntıları..
Kudüs'ü anlamak için ilk önce hz.İbrahim den başlamak lazımmış..yani ilk urfaya gitmek..
sonrasında da bu kitabı okumanızı tavsiye ederim..Mühr-i Süleyman yüzüğü konusunda iç içe geçmiş iki üçgen çoğunluk olarak masonik bir simge sayılsada çokda önyargıyla bakmamalı.. Zaten Ra'nın gözünün hipofiz bezinin beyindeki yerinin dikey kesiti olduğunu okuduğumdan beri semboller ve önyargılı düşüncelerimde de devrim oldu sayılır..
okumaya değer..isteyenlere iyi okumalar diliyorum şimdiden..