Muhteşem GatsbyF. Scott Fitzgerald

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.144
Gösterim
Adı:
Muhteşem Gatsby
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053756156
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Gasby
Çeviri:
Can Erhan Kızmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Muhteşem Gatsby
Muhteşem Gatsby
The Great Gatsby
Muhteşem Gatsby
Muhteşem Gatsby
Muhteşem Gatsby
"Beni en çok etkileyen kitabı seçmem gerekirse, hiç düşünmeden Muhteşem Gatsby derim."
-Haruki Murakami-

F. Scott Fitzgerald'ın başyapıtı Muhteşem Gatsby 20. yüzyılın önde gelen Amerikan romanlarından belki de en önemlisi. "Büyük Amerikan Romanı" tabirine Moby Dick ve Huckleberry Finn'in Maceraları ile birlikte en çok yakıştırılan eserlerden de biri. Fitzgerald'ın "Caz Çağı" olarak adlandırdığı dönemi şairane bir dille anlatan roman, Amerikan rüyası kavramını da derinlikli bir biçimde ele alıyor ve Amerikan edebiyatının en önemli karakterlerinden birini okurlara kazandırıyor. Jay Gatsby, dışarıdan göründüğü kadarıyla her şeye sahip adamdır. Ancak en çok istediği şey uzanamayacağı bir yerde durmaktadır. Malikânesinde verdiği şatafatlı partilerin sonu gelmez ve şöhretini aşan bu eğlencelere herkes davetlidir. Yine de Gatsby, onca kalabalık arasında yalnız kalmaya, bir bilinmez olmaya, izlemeye ve beklemeye devam eder. Bu gizemli ve sessiz görüntüsünün altındaki tutku dolu sırlar ise yavaş yavaş ortaya çıkar: beş sene önce yaşanan tek bir âna olan saplantısı, Daisy Buchanan'a olan aşkı ve elde etmek istediğine ulaşmak için kendini baştan yaratması…Umut etmekten vazgeçmeyen Gatsby, okurları da karşı kıyıda yanıp sönen yeşil ışığa inanmaya davet ediyor…
Harold Bloom'un sonsözüyle.
Hani hep kitap mı film mi ? diye başlayan bir soru vardır ya bu sorunun cevabı benim için her zaman kitap olmuştur ta ki bu kitabı okuyana dek! Kesinlikle Muhteşem Gatsby için filmi diyorum ben. Bu kitap için beklentimi yüksek tuttuğumdan dolayı ne yazık ki benim için hayalkırıklığı oldu. Anlatımı çok düz, betimlemeden yoksun. Tıpkı küçükken tuttuğum günlüklere benzettim. Bu yüzden de son 50 sayfa hariç birtürlü hikayenin içine girip, hayalgücümde canlandıramadım. Ancak konu olarak beğendiğimi söylemeliyim. Ana tema olarak bir aşk hikayesi işleniyor ve bu aşk hikayesi üzerinden Amerika'nın gerçeği, insanların birbirleri ile olan ilişkileri anlatılıyor.
Muhteşem Gatsby, üslubunun sade, dilinin benim için pek de akıcı olmadığı, kısa fakat arka planının çok güzel yansıtıldığı bir kitaptı.

Amerikan edebiyatı için önemli olan bu kitapta sembolik anlatım vardı. Karakterler ve olayların geçtiği coğrafya, yirminci yüzyıl başları Amerika'sındaki sosyal sınıfları temsil ediyordu.

Kitabın anlatmak istediğini iyi anlamak gerekiyor, çünkü bugüne kadar gelmesinin, Amerika'da müfredatlara sokulmasının nedeni, sembollerle yansıttığı yirminci yüzyıl başlarındaki Amerikan toplumu.

West Egg adıyla geçen uydurma muhit, tüketim toplumunu anlayıp girişim yapmış ve zengin olmuş kişilerin bulunduğu Batı toplumunu temsil ederken, East Egg evvelden beri zengin, varlığını nesilden nesle aktarmış toplumu temsil ediyor.

Yeni aristokrasi ve eski aristokrasi de bu iki bölge ile yansıtılmış. Karakterlerden Gatsby ve Nick yeni aristokrasiyi temsil ederken, Daisy ve Tom eski aristokrasiyi temsil ediyor. Tom'un çok da çabalamadan elde edip aldatabildiği Daisy, Gatsby için ulaşılmaz. Kitap eski aristokratların bir adım önde olduğunu söylüyor bizlere.

Yazar, romanla hem eski hem de yeni aristokrasiyi eleştiriyor. Sonradan zengin olmuş kişilerin görüntüde eskiden beri varlıklı olan kişilerden farksız olsalar da detaylara inildiğinde zevksiz, görmemiş ve aşırı hırslı olduğunu düşünüyor. Eskiden beri varlıklı kişilerin ise zevkli, görgü kurallarına hâkim olduğunu düşünse de onların sahip olduğu çürümüş ahlakı eleştiriyor. Birinci Dünya Savaşı'na katılmış genç nesil, bu görüşlerden ne kadar içi boş olduklarını fark ederek sıyrılıyor. Ortaya herhangi bir ahlaki duruşu olmayan bir zengin nesil çıkıyor. Her iki sınıfa mensup olan kişilerin de sadece kendi zevkleri için yaşadıklarını, zenginlik ve eğlence için arayışta olduklarını eleştiriyor.

Gatsby'nin malikânesinde düzenlenen delicesine tüketime dayalı devasa partileri, bu gösterişli yaşamın altında yatan çürümüşlüğü eleştiriyor Fitzgerald.

Günümüz insanları bu kitabı Leonardo DiCaprio'nun da başrolünde oynadığı filmden az çok bilse de kitabın arka planı pek anlaşılmıyor, öyle ki yapılan yorumlarda da bunu görebiliyoruz.

Bu kitaptaki zengin olma ve sınıf atlama teması başka romanlarda da var. Zenginliğe erişmek, Amerikan edebiyatı için önemli bir tema olsa gerek. Benim bu kitap için puanım 4/5, güzel günler!
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.026 Oy)17.397 beğeni39.291 okunma2.089 alıntı164.410 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.803 Oy)8.095 beğeni25.867 okunma619 alıntı125.934 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.965 Oy)12.411 beğeni31.591 okunma2.734 alıntı131.837 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.417 Oy)8.367 beğeni22.691 okunma1.425 alıntı104.863 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.186 Oy)8.101 beğeni23.845 okunma1.863 alıntı101.740 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.783 Oy)7.315 beğeni20.460 okunma673 alıntı78.993 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.933 Oy)8.318 beğeni23.106 okunma1.120 alıntı112.163 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.225 Oy)5.337 beğeni18.040 okunma687 alıntı91.772 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.489 Oy)5.769 beğeni15.147 okunma2.191 alıntı78.088 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.943 Oy)3.467 beğeni11.631 okunma1.033 alıntı47.393 gösterim
Sunulan aşk hikayesinin arka planında, amerikan gerçeğini çok iyi anlatmış, karakterleri son derece iyi işlenmiş önemli bir klasik. Kendinizi Gatsby karakterine aşık olmaktan alıkoyamayacaksınız.
"Bizler akıntıya karşı kürek çekip sularla boğuşurken aslında durmaksızın geriye, yani geçmişe doğru gitmiyor muyuz zaten"
İlk sayfalar sıkıcı olsa da ilerleyen sayfalarda merak uyandırıcı ve güzeldi. Roman olarak kurgu ve hikaye bakımından çok güçlü olmasa da anlattığı şeyler önemli ve gerçekti; özellikle insanların nankörlüğünü yazar çok güzel işlemiş. Yazar Amerikan Rüyası da başta olmak üzere o zamanların Amerika'sını ve insanlarını kitabın içerisine çok güzel yerleştirmiş. Yazar kitabı uzun tutmamış ki bu iyi olmuş tadında ve etkileyici bitirmiş.
Son derece durağan başlayıp, sonlara doğru bir miktar hızlanan ve daha çok betimlemeye ihtiyaç duyan bir kitap bana göre Muhteşem Gatsby...

Hayatın içindeki kalıpları, kabullenilmiş statü önemini ve insani zaafları güzel anlatmış olsa da beni çok doyurmadı açıkçası. Bir kaç yerde filminin daha iyi olduğu yorumunu okuduğum için ümitle bir de onu denedim ama maalesef sonuç pek değişmedi...

Elbette herkesin zevki, algısı, beklentisi farklıdır. O yüzden merak ediyorsanız lütfen kendiniz tecrübe ediniz, belki siz çok seveceksiniz engel olmayalım :)
Muhteşem Gatsby'den bir gün önce Kürk mantolu Madonna'yı okudum. Bir iki ay önce ise muhteşem bir eser olan Martin Eden'ı okumuştum ve hâlâ etkisindeyim.

Üç kitap da çoğunluğun değerleriyle yaşayamayan insanları anlatıyor. Martin Eden aktif bir şekilde toplumun yücelttiği sahte değerlere karşı koyar ve bunu başaramayacağını anladığında son kararını verirken Kürk Mantolu Madonna'da karakterimiz toplum için en önemli değer olan ailesinin içinde bile sahteliklerle yaşıyor ama onlara asla gerçek kimliğini, göstermiyor. Gatsby şaşaa ve zenginliğin içinde bile aslında hayatının en önemli aşkı olan insana bütün sahte değerlerden uzak bir şekilde yeniden uzanmaya çalışıyor...ama Martin Eden'da olduğu gibi burada da acı bir yüzleşme söz konusu: sevdikleri insan sandıkları gibi değiller. Üç eser de çok iyi bir üslûpla, dille hikâyesini anlatıyor. Üçü de birbirinden iyi. Muhteşem Gatsby'nin anlatım ve üslûbunu daha etkileyici bulduğumu söylemem gerek. Okumayan varsa mutlaka okumalı, ancak hemen bir parantez açayım.Oda yayınlarının çevirisini okudum, bir kaç kötü hata dışında çok iyi bir çeviriydi, kötü hata diyorum, okurken farkedilmemesi imkânsız, mesela "sanki" sözcüğünün aynı cümlede 2 kez kullanılması gibi. Yine de çok iyi bir çeviri.
Merhaba,

Ben kitabı beğendim aslında; konuşma kısımlarına çok yer vermiş. Tembelliğimden midir nedir, karşılıklı konuşmaların fazla olduğu kitaplar daha çok okunaklı oluyor tarafımca :) ama kitap mı, film mi ?derseniz kitap demek istiyorum. Anlatım hoşuma gitti.

Ben kitaba ait film oldugunu bilmiyordum aslında. Kardeşimle film ve oyuncular hakkinda konusuyorduk. Di Caprio'nun uzun zaman Oscar almaması konusu geçerken bana bir filmini anlatmaya çalışıyordu ama ismini tam hatirlamiyormus. Bana " O filmi nasıl izlemezsin!!!" diye söyleniyordu. Sonra anlattığı kadarıyla kafamda canlanan kurguyu düşündüğümde kitap geldi aklıma. Kitabı gösterdig
imde "Haa... Tamam, işte bu kitap!!" dedi.

Kurgu çok güzel, aşırı ironi var mı? Belki hayır, fakat olay örgüsü beni içine çekti. Duygu dolu sahneler ve aşk hikayesini beğendim. Kafamı karıştıran bazı noktalar sadece partilerde oluyordu. Kim kiminle konuşuyor anlamıyordum ama yine de ayni yeri sahneyi iki kez okumadım.

Kitabı tavsiye ediyorum , fakat yeni okuyucular için; filmini izleyemeyecekseniz bile en azından fragmanını izleyin ve güzel bir fon müziği açın. Bu size yardımcı olacaktır.
Kitabın başları biraz durağan ilerlese de ortalara doğru oldukça gizemini koruyor. Hele ki kitap bittikten sonra bir de üzerine filmini izlerseniz o zaman okuduğunuza pişman olmayacağınızı fark edeceksiniz. Gatsby 'nin muhteşem dünyasına buyurmaz mıydınız?
Filmi kadar görkemli bir kitap mı diye düşünmüştüm ilk elime aldığımda, çünkü kitabı filmle değerlendirmemek için çok perişan oluyoruz okurken. Ama güzel işlenmiş kitaptan esinlenerek. Baya esinlenerek hem de.
Ağır Spoi içerir.

Kendini yaratmış bir adam Gastby, ismi dahi onun değil. Reddedilemeyecek bir güzelliğe sahip ve insanı içine alan gülümseyişiyle oldukça çekici bir genç adam.

Sosyetede adından söz ettiren, muhteşem villasında muhteşem partilerde seçkin insanların yanında kapısına gelmiş davetsiz misafirleri de hoşgörüyle ağırlayan bu genç ve başarılı adam hakkında pek çok asılsız bilgi yayılmakta dahası bu bilgiler çoğunluğa gizem ve korku bağışlamaktadır. Anlatıcımız Nick, Gastby'nin malikanesine komşu sıradan bir eve taşınmış senet işleriyle uğraşmaya niyetli bir genç. Jay Gastby, fakir ve oldukça gençken şans eseri tanıştığı bir adam sayesinde kendini yaratmanın sancılı yollarına adımını atmıştır. Savaşa katılmış, başarılara imza atmış, Oxford'a beş aylığına da olsa uğramış Gastby'nin zengin bir adam olduğunda aslında para ile satın alamayacağı şeylerin farkına varır.
Aralarında sınıf farkı bulunan Daisy adında varlıklı bir ailenin zarif ve çekici genç kızına aşık olan subay Gastby kendi kendini aldatır. Daisy'i bırakıp savaşa gittiğinde genç kız kendine uygun varlıklı bir adamla evlenir. Biraz histerik, biraz acımasız bu genç kız kocasına aşıktır da. Gastby ise beş yıl boyunca aşkını, tutkusunu en derininde besleyerek Daisy'e sahip olmanın hayallerini kurmuştur.
Daisy, kocası tarafından aldatıldığı hâlde Gastby'nin sadakatine ve aşkına karşılık veremez.
Hatta kocasının metresini Gastby'nin arabasıyla öldürüp hayatına devam eder.

Genç adam, metresin kocası tarafından öldürüldüğünde dahi ilgisizdir Daisy.
Muhteşem varlıklı, muhteşem saygın, muhteşem villalı, Muhteşem Gastby yüzlercesini partisinde ağırlayan genç adam yağmurlu bir günde bir avuç kişinin bulunduğu cenaze alayıyla şatafatsız, muhteşemlikten uzak gömülür.
Kitap hakkında fazla bir şey yazmak istemiyorum. Filmi de varmış ve bilgisayarımda vardı bi' ara ve sardırıp izlemiştim. O yüzden kitapta fazla hayal kuramadım ve olaylar hep filme göre şekillendi :(
Hele Leonardo Dicaprio'yu Gatsby olarak hayal etmem tüm kitabı mahvetti :(
Neyse kitabı fazla sevmedim bunun nedeni 170 sayfa olan kitabın ilk 50 sayfasında falan çok fazla sıkıldım. Sonrasında hikaye biraz meraklandırdı ama işte...
Neyse bence İş Bankasından beklediğim bir kitap değildi. Modern Klasikler Dizisi için beklediğim seviyede değildi...
Herkese iyi okumalar dilerim :)
Yazarın dilini çok beğendiğim için kitabı kısa sürede bitirdim. Kitabı okurken yazarın gerçekten insanları çözdüğünü düşündüm. Nick şahaneydi, Gatsby şahaneydi... Kısaca karakterler çok yerindeydi. Kitap o kadar gerçekçiydi ki okurken kendimi yan tarafta duran, hiç konuşmadan sadece olanları izleyen biri gibi hissettim. Kitap gerçekten etkileyiciydi.
Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”
Bir insana dostluğumuzu o yaşarken göstermeyi öğrenmeliyiz, öldükten sonra değil.
F. Scott Fitzgerald
Sayfa 210 - İletişim Yayınları
"Mesele nedir, canına yandığımın? Eğer şehre gidiyorsak kımıldayalım."
F. Scott Fitzgerald
Sayfa 117 - İş Bankası Kültür Yayınları 6. Basım
Bir şey kesin ve bundan daha kesin başka bir şey yok
Zenginler daha zengin oluyor, yoksullar da çocuk yapıyor

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Muhteşem Gatsby
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053756156
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Gasby
Çeviri:
Can Erhan Kızmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Muhteşem Gatsby
Muhteşem Gatsby
The Great Gatsby
Muhteşem Gatsby
Muhteşem Gatsby
Muhteşem Gatsby
"Beni en çok etkileyen kitabı seçmem gerekirse, hiç düşünmeden Muhteşem Gatsby derim."
-Haruki Murakami-

F. Scott Fitzgerald'ın başyapıtı Muhteşem Gatsby 20. yüzyılın önde gelen Amerikan romanlarından belki de en önemlisi. "Büyük Amerikan Romanı" tabirine Moby Dick ve Huckleberry Finn'in Maceraları ile birlikte en çok yakıştırılan eserlerden de biri. Fitzgerald'ın "Caz Çağı" olarak adlandırdığı dönemi şairane bir dille anlatan roman, Amerikan rüyası kavramını da derinlikli bir biçimde ele alıyor ve Amerikan edebiyatının en önemli karakterlerinden birini okurlara kazandırıyor. Jay Gatsby, dışarıdan göründüğü kadarıyla her şeye sahip adamdır. Ancak en çok istediği şey uzanamayacağı bir yerde durmaktadır. Malikânesinde verdiği şatafatlı partilerin sonu gelmez ve şöhretini aşan bu eğlencelere herkes davetlidir. Yine de Gatsby, onca kalabalık arasında yalnız kalmaya, bir bilinmez olmaya, izlemeye ve beklemeye devam eder. Bu gizemli ve sessiz görüntüsünün altındaki tutku dolu sırlar ise yavaş yavaş ortaya çıkar: beş sene önce yaşanan tek bir âna olan saplantısı, Daisy Buchanan'a olan aşkı ve elde etmek istediğine ulaşmak için kendini baştan yaratması…Umut etmekten vazgeçmeyen Gatsby, okurları da karşı kıyıda yanıp sönen yeşil ışığa inanmaya davet ediyor…
Harold Bloom'un sonsözüyle.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları