·
Okunma
·
Beğeni
·
38796
Gösterim
Adı:
Muhteşem Gatsby
Baskı tarihi:
30 Eylül 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055715458
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Gatsby
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat Yayınları
“O ümitledir ki şimdi sefer etmekteyiz, biz o akıntıya karşı giden tekneler, durmadan geriye, geçmişe çarpılıp atılsak da ne gam…”


Yirminci yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından F. Scott Fitzgerald, 1. Dünya Savaşı sonrası Amerika’sının, ‘Caz Devri’ olarak adlandırdığı on yıllık şaşaalı dönemini, paranın yegâne değer kabul edildiği bir topluma dair, ustalığına ve orijinalitesine henüz erişilememiş betimlemelerle süslü, kırık bir aşk hikâyesiyle anlatıyor.
184 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Muhteşem Gatsby, üslubunun sade, dilinin benim için pek de akıcı olmadığı, kısa fakat arka planının çok güzel yansıtıldığı bir kitaptı.

Amerikan edebiyatı için önemli olan bu kitapta sembolik anlatım vardı. Karakterler ve olayların geçtiği coğrafya, yirminci yüzyıl başları Amerika'sındaki sosyal sınıfları temsil ediyordu.

Kitabın anlatmak istediğini iyi anlamak gerekiyor, çünkü bugüne kadar gelmesinin, Amerika'da müfredatlara sokulmasının nedeni, sembollerle yansıttığı yirminci yüzyıl başlarındaki Amerikan toplumu.

West Egg adıyla geçen uydurma muhit, tüketim toplumunu anlayıp girişim yapmış ve zengin olmuş kişilerin bulunduğu Batı toplumunu temsil ederken, East Egg evvelden beri zengin, varlığını nesilden nesle aktarmış toplumu temsil ediyor.

Yeni aristokrasi ve eski aristokrasi de bu iki bölge ile yansıtılmış. Karakterlerden Gatsby ve Nick yeni aristokrasiyi temsil ederken, Daisy ve Tom eski aristokrasiyi temsil ediyor. Tom'un çok da çabalamadan elde edip aldatabildiği Daisy, Gatsby için ulaşılmaz. Kitap eski aristokratların bir adım önde olduğunu söylüyor bizlere.

Yazar, romanla hem eski hem de yeni aristokrasiyi eleştiriyor. Sonradan zengin olmuş kişilerin görüntüde eskiden beri varlıklı olan kişilerden farksız olsalar da detaylara inildiğinde zevksiz, görmemiş ve aşırı hırslı olduğunu düşünüyor. Eskiden beri varlıklı kişilerin ise zevkli, görgü kurallarına hâkim olduğunu düşünse de onların sahip olduğu çürümüş ahlakı eleştiriyor. Birinci Dünya Savaşı'na katılmış genç nesil, bu görüşlerden ne kadar içi boş olduklarını fark ederek sıyrılıyor. Ortaya herhangi bir ahlaki duruşu olmayan bir zengin nesil çıkıyor. Her iki sınıfa mensup olan kişilerin de sadece kendi zevkleri için yaşadıklarını, zenginlik ve eğlence için arayışta olduklarını eleştiriyor.

Gatsby'nin malikânesinde düzenlenen delicesine tüketime dayalı devasa partileri, bu gösterişli yaşamın altında yatan çürümüşlüğü eleştiriyor Fitzgerald.

Günümüz insanları bu kitabı Leonardo DiCaprio'nun da başrolünde oynadığı filmden az çok bilse de kitabın arka planı pek anlaşılmıyor, öyle ki yapılan yorumlarda da bunu görebiliyoruz.

Bu kitaptaki zengin olma ve sınıf atlama teması başka romanlarda da var. Zenginliğe erişmek, Amerikan edebiyatı için önemli bir tema olsa gerek. Benim bu kitap için puanım 4/5, güzel günler!
176 syf.
·5 günde·6/10
Hani hep kitap mı film mi ? diye başlayan bir soru vardır ya bu sorunun cevabı benim için her zaman kitap olmuştur ta ki bu kitabı okuyana dek! Kesinlikle Muhteşem Gatsby için filmi diyorum ben. Bu kitap için beklentimi yüksek tuttuğumdan dolayı ne yazık ki benim için hayalkırıklığı oldu. Anlatımı çok düz, betimlemeden yoksun. Tıpkı küçükken tuttuğum günlüklere benzettim. Bu yüzden de son 50 sayfa hariç birtürlü hikayenin içine girip, hayalgücümde canlandıramadım. Ancak konu olarak beğendiğimi söylemeliyim. Ana tema olarak bir aşk hikayesi işleniyor ve bu aşk hikayesi üzerinden Amerika'nın gerçeği, insanların birbirleri ile olan ilişkileri anlatılıyor.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Muhteşem Gatsby

Evet millet dilim döndüğünce sizi biri ile tanıştırmak istiyorum.
Gatsby ya yok mu bizim şu muhteşem Gatsby mutlaka duymuşsunuzdur.
Bu adamın olayı basit. Adam aşık yahu. Hem de deli gibi. Ay'ın geceye olan aşkı gibi, güneşin gündüze duyduğu özlem gibi...
Evet aşık ve gururlu.
Biraz yazardan da bahsetmek istiyorum:

İsmini Amerikan Ulusal Marşı yazarı Francis Scott Key’den alan Scott Key Fitzgerald 1896 yılının eylül ayında St. Minnesota’da dünyaya gelmiştir

Amerikan Ulusal Marşı yazarı Francis Scott Key’in uzaktan da akrabası olan Fitzgerald, bu durumdan bir anlamda gurur da duymuştur. Hatta akrabasının heykelinin önünden geçerken sarhoş olması nedeniyle bir keresinde çalılıkların arkasına saklandığı ve ‘Frank’in beni böyle görmesine izin vermeyin!’ diye bağırdığı rivayet edilmiştir.

Kitabın bizlere söylemek istediğini iyi anlamak gerekiyor, hızlı hızlı okumamak gerekiyor. Bir sebebi var ki Amerika'da müfredata sokulmuş.
Bir de meşhur Amerikan rüyası var ki çok güzel bir şekilde aktarmış okuyucularına.

Karakterlerinin tasvirleri o kadar başarılı ki okudukça önünüz de bir bir canlacak.
Anlatım sanırım çeviriden ki birçok kişi bu konu da hemfikir bir kargaşalık var.
İngilizce baskısını okuyanlar hiçbir şekilde şikayetçi değil.
Şimdi sıra filmin de.
Kitap bitti biraz biraz yeşilçam bir son.
Gatsby seni sevdim yahu
184 syf.
Aşk sahiden böyle saplantılı bir şey midir? Hiç
Aşık olmadım aşka da inanmam fakat burda anlatılanlardan gördüğüm tek şey ruhsal bir hastalık gibi görmemiz gereken , bi obsesyon olarak adlandıracağımız şeyin aşk olarak geçmesi. Ben mi çok önyargılıyım bu konuda düşünceler mi bana karışık geliyor bilmiyorum. Tüm bunlara rağmen yazılan hikayelere kıyasla çok önemli ve değerli bir eser. Çoğu kişi zaten bunlardan bahsetmiştir incelemelerinde ben sadece farklı bir açıyı sunmak istedim. Mutlaka okuyun okuduktan sonra filmini de izleyin*
Sunulan aşk hikayesinin arka planında, amerikan gerçeğini çok iyi anlatmış, karakterleri son derece iyi işlenmiş önemli bir klasik. Kendinizi Gatsby karakterine aşık olmaktan alıkoyamayacaksınız.
184 syf.
·13 günde·7/10
"- yarın daha hızlı koşacak, kollarımızı daha da ötelere uzatacağız... Ve derken güzel bir günün sabahında..."

Yazar bu cümleyi kitabın sonlarında kullanmış ama bence Bay Gatsby bu cümleyle çıkmış yola. Hırsını ve tüm gençliğini sırf bir kadının gözüne girebilmeye adamış. Aşk insanın gözünü kör ediyor derler. Bence bu kitap karakteri için bu tanım çok doğru. Çünkü Gatsby, o kadın adına fakirlikten zenginliğe adımını atmıştı. Değmeyecek biri için bu kadar uğraşıp hayatını kazanmıştı. Ve yine değmeyecek biri için hayatı bir çöplük gibi kenara atıldı.

Daisy ve Tom karakterini hiç sevmedim. Bencil ve dünyayı umursamaz iki karakter. Nick ve Gatsby ise daha adaletli ve kendi içlerinde yaşamayı seven karakterler. Yazarın ne anlatmak istediğini anlayabiliyorum. Aşk ve para uğruna neredeyse yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Ama bu karakter ve kişilik meselesidir. Gatsby için aşk, Daisy için para hep daha önemliydi.

Kitap konu olarak güzel aslında ama bence akıcı değil. Ve çok durağan heyecanlı bir tarafı yok. Bazı olayları anlayamadım. Daha sonraki bölümlerde konuşmalardan çıkardım. Asla okunmayacak kadar kötü değil ama öncelik verilmesi gereken kitaplar arasında değil bana göre.

Gatsby nasıl başladıysa öyle bitirdi hayatını. Aşk uğruna kendini yok etti. Kitabın son cümlesi de karaktere çok uydu.

"Böylece akıntıya karşı kürek çekerek, durmaksızın geçmişe doğru sürükleniyoruz."
184 syf.
·8/10
"Bizler akıntıya karşı kürek çekip sularla boğuşurken aslında durmaksızın geriye, yani geçmişe doğru gitmiyor muyuz zaten"
İlk sayfalar sıkıcı olsa da ilerleyen sayfalarda merak uyandırıcı ve güzeldi. Roman olarak kurgu ve hikaye bakımından çok güçlü olmasa da anlattığı şeyler önemli ve gerçekti; özellikle insanların nankörlüğünü yazar çok güzel işlemiş. Yazar Amerikan Rüyası da başta olmak üzere o zamanların Amerika'sını ve insanlarını kitabın içerisine çok güzel yerleştirmiş. Yazar kitabı uzun tutmamış ki bu iyi olmuş tadında ve etkileyici bitirmiş.
184 syf.
·Beğendi·10/10
Muhteşem Gatsby'den bir gün önce Kürk mantolu Madonna'yı okudum. Bir iki ay önce ise muhteşem bir eser olan Martin Eden'ı okumuştum ve hâlâ etkisindeyim.

Üç kitap da çoğunluğun değerleriyle yaşayamayan insanları anlatıyor. Martin Eden aktif bir şekilde toplumun yücelttiği sahte değerlere karşı koyar ve bunu başaramayacağını anladığında son kararını verirken Kürk Mantolu Madonna'da karakterimiz toplum için en önemli değer olan ailesinin içinde bile sahteliklerle yaşıyor ama onlara asla gerçek kimliğini, göstermiyor. Gatsby şaşaa ve zenginliğin içinde bile aslında hayatının en önemli aşkı olan insana bütün sahte değerlerden uzak bir şekilde yeniden uzanmaya çalışıyor...ama Martin Eden'da olduğu gibi burada da acı bir yüzleşme söz konusu: sevdikleri insan sandıkları gibi değiller. Üç eser de çok iyi bir üslûpla, dille hikâyesini anlatıyor. Üçü de birbirinden iyi. Muhteşem Gatsby'nin anlatım ve üslûbunu daha etkileyici bulduğumu söylemem gerek. Okumayan varsa mutlaka okumalı, ancak hemen bir parantez açayım.Oda yayınlarının çevirisini okudum, bir kaç kötü hata dışında çok iyi bir çeviriydi, kötü hata diyorum, okurken farkedilmemesi imkânsız, mesela "sanki" sözcüğünün aynı cümlede 2 kez kullanılması gibi. Yine de çok iyi bir çeviri.
176 syf.
Son derece durağan başlayıp, sonlara doğru bir miktar hızlanan ve daha çok betimlemeye ihtiyaç duyan bir kitap bana göre Muhteşem Gatsby...

Hayatın içindeki kalıpları, kabullenilmiş statü önemini ve insani zaafları güzel anlatmış olsa da beni çok doyurmadı açıkçası. Bir kaç yerde filminin daha iyi olduğu yorumunu okuduğum için ümitle bir de onu denedim ama maalesef sonuç pek değişmedi...

Elbette herkesin zevki, algısı, beklentisi farklıdır. O yüzden merak ediyorsanız lütfen kendiniz tecrübe ediniz, belki siz çok seveceksiniz engel olmayalım :)
232 syf.
·1 günde·7/10
Kitap kurgu olarak sıradan olsa da yirmilerin Amerika'sının halet-i ruhiyesini, Amerikan rüyasını başarılı bir şekilde anlatmıştır. Amerika yapımlı filmlerde bu amerikan rüyası sıklıkla göze çarpar. Herkesin muazzam bahçeli müstakil evlerde yaşadığını, ailenin anne baba çocuklar ve ev köpeğinden oluştuğunu, sanki Amerika obezite oranının %40 değilmiş gibi sokaklarda hep zayıf insanların gezindiği spor yaptığını, paranın bolca bulunduğunu düşündürttüren  şu hollywood filmlerinden bahsediyorum... 

Yazar, Amerika caz çağını anlatmıştır. Caz çağını araştırdığınızda bu terimin ilk olarak F. Scott Fitzgerald tarafından 1922'deki kısa öykü koleksiyonu Caz Çağı Öyküleri'nin adında kullandığı görülecektir. Gösteriş ve zenginlik içinde kaybolan hayatlar ve Amerika’daki ahlaki çöküşü  gözler önüne sermektedir. Bireyin tek başına mutlu olabileceği idealine dayanan Amerikan Rüyası’nın çöküşünün, bir anlamda Amerika’nın yitmesinin hikâyesidir Muhteşem Gatsby...

Kitap birçok defa filme uyarlanmış ancak benim de izlediğim ve en önemli uyarlaması 2013 yılında Gatsby karakterini Leonardo DiCaprio nun oynadığı filmde  baştan sona hikayenin bütünlüğü ve Fitzgerald’ın sözleri büyük ölçüde korunmuş. Genel olarak kitabı filme tercih ederim ancak söz konusu bu film kitabın ötesindeydi. Kitabı okuyacaklar mutlaka filmi de izlemeli. Leonardo DiCaprio nun oyunculuğu ile Gatsby karakteri birleştiğinde güzel bir film çıkmış ortaya. Yazarın bir diğer kitabı olan Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi 'si de 2008 yılında filme uyarlanmış ve  Benjamin Button 'ı Brad Pitt oynamıştı. Film severler için iki filmi de tavsiye ediyorum. 

Keyifli okumalar...
184 syf.
·6927 günde·7/10
Muhteşem Gatsby, Amerikan edebiyatı için oldukça önemli bir eser. Fakat bu önemi yayınlandığı ilk dönemlerde fark edilmemiş ve ticari olarak bir başarı elde edememiş. Hatta Fitzgerald bu başarsızlığı, romanın okuyucularının çoğunluğunun kadın olmasına karşın romanda güçlü bir kadın karakter olmamasına bağlamış. Gerçekten de Daisy oldukça pasif ve tek yönlü bir karakter sayılabilir, özellikle Gatsby ile mukayese edildiğinde.

Muhteşem Gatsby incelemesi: https://www.youtube.com/watch?v=O0tZ2-9PzVo
Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”
Yarın daha hızlı koşacak, kollarımızı daha da ötelere uzatacağız..
Ve derken güzel bir günün sabahında...
Böylece akıntıya karşı kürek çekerek,
durmaksızın geçmişe doğru sürükleniyoruz.
“Birini eleştirmek arzusu duyduğun her seferinde,” dedi bana, “bu dünyadaki herkesin senin sahip olduğun imkanlara sahip olmadığını hatırla.”
“.. toy çağımda bir öğüt vermişti babam, hala küpedir kulağıma. ne zaman demişti, birini tenkide davranacak olursan hatırdan çıkarma, herkes senin imkanlarınla gelmemiştir dünyaya.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Muhteşem Gatsby
Baskı tarihi:
30 Eylül 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055715458
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Gatsby
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat Yayınları
“O ümitledir ki şimdi sefer etmekteyiz, biz o akıntıya karşı giden tekneler, durmadan geriye, geçmişe çarpılıp atılsak da ne gam…”


Yirminci yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından F. Scott Fitzgerald, 1. Dünya Savaşı sonrası Amerika’sının, ‘Caz Devri’ olarak adlandırdığı on yıllık şaşaalı dönemini, paranın yegâne değer kabul edildiği bir topluma dair, ustalığına ve orijinalitesine henüz erişilememiş betimlemelerle süslü, kırık bir aşk hikâyesiyle anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 5.511 okur

  • Patates Domates
  • gizem
  • Ali bostancı
  • İlyas yılmaz
  • Leyla
  • Deborah Blau
  • Fatih pürtaş
  • Zuhal Kurucay
  • idris sevinç
  • Cansu Zengin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (13)
9
%0.5 (9)
8
%0.4 (8)
7
%0.3 (6)
6
%0.1 (1)
5
%0.3 (5)
4
%0.2 (3)
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları