Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman

9,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
661 gösterim
'Zigetvar sahasında dağ ve gök Zülfikar kılıcının şeklini alarak yatarlarken, hilalin nazlı yükselişi yorgun Kanunî' nin zihnine serin alevler vererek bir nebze coşturmuştu. Bilal'in ezanı kulağında uğuldarken, Hâlid'in nârası, Saad'ın satveti Kâbe'nin kokularıyla karışarak bir bad-ı sabanın kollarında gelip hüzünlü bir ferahlıkla etrafını aldı, kutlu bir davetin müjdesini getirdi.

Hasta Padişah için uzun geçen bir geceden sonra sabaha karşı toprak üzerindeki karanlık örtü canavardan kaçan sürüler gibi dağılırken, onun ardından bembeyaz gümüşî sabah perdesi son bir kere daha yeryüzüne geriliyordu.'

Osmanlı' yı gücünün ve ihtişamının doruğuna çıkararak Viyana kapılarına kadar dayanan, Anadolu' dan Hristiyan Avrupa' nın göbeğine aralıksız akınlar düzenleyerek dünya haritasını yeniden şekillendiren, Akdeniz' i tam bir 'Türk Gölü' haline getiren, Süveyş' te kurduğu donanma ile Kızıldeniz' i ve Kutsal Mekke-Medine topraklarını emniyet altına alan, 71 yaşında ve hasta bir haldeyken bile ordusunun başında sefere çıkan, Zigetvar kalesi' nin zaptı sırasında top sesleri arasında şehid olan Sultanlar sultanı...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9786055094393
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Nurettin D 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç veren, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi Akdeniz'in, Karadeniz'in,Rumeli'nin, Anadolu'nun, Azerbaycan'ın, Şam'ın, Halep'in, Mısır'ın, Mekke'nin, Kudüs'ün, bütün Arap diyarının, Yemen'in, nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezit Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım. Sen ki Fransa vilayetinin kralı Fransuva'sın.

Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman, Ebubekir Subaşı (Kanuni Sultan Süleyman Han)Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman, Ebubekir Subaşı (Kanuni Sultan Süleyman Han)