Muhteşem Şair Muhibbi

6,7/10  (11 Oy) · 
42 okunma  · 
7 beğeni  · 
817 gösterim
Şair mi daha kudretli, padişah mı?
Muhibbi mi daha muhteşem, Süleyman mı?
Süleyman ne vakit Kanuni oluyordu,
ne vakit Muhibbi?
Bir aşk ve iktidar adamı.
Bir bilek, bir cihan, bir padişah.
Kalbiyle şair, aklı ve zekasıyla hükümdar!


Osmanlı'nın en haşmetli padişahı, sultanlar sultanı, Akdeniz, Karadeniz, Anadolu ve Rum ülkesinin sahibi. Üstünde yükseldiği mülkü şiirle taçlandıran eşsiz insan. Ve o bir şair...
(Ön Kapak)

Osmanlı'nın en "Muhteşem" hükümdarıdır o.

46 yıl boyunca dünyanın en büyük imparatorluğunu yönetmiş, bunun on yılı aşkın bölümünü İstanbul'dan uzakta, seferlerde geçirmiş ve nihayet yine bir sefer esnasında vefat etmiş, ömrünü ekseriya at sırtında, karargâh otağında, yolda, muhasarada ve savaşta geçirmiştir.

Bu sürede, elbette çok şiir yazmıştır. Şiir yazmıştır, çünkü sözü şiir biçiminde söylemeyi üstün tutmuştur. Şiir yazmıştır, çünkü doğu medeniyetinin hükümdarları kılıç kadar söz ile de birbirlerine üstün gelmek istemişlerdir. Şiir yazmıştır, çünkü çevresindeki insanların kaç kırat söz söylediklerini anlamak istemiştir. Şiir yazmıştır, çünkü meclisinde zihinleri mest eden bade şiir olmuştur. Şiir yazmıştır, çünkü şairleri himaye etmeyi
Hz. Peygamber sünneti bilmiştir.

Ve nihayet şiir yazmıştır, çünkü âşıktır. Üzülürken, severken, ağlarken şiire sığınmak istemiştir. Şiirdeki adı Muhibbî'dir.
Ve Muhibbî, yirmi altı şair hükümdarın en "Muhteşem" olanıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  227
 • ISBN:
  9786054322510
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Mavi Okur 
18 Eyl 16:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gel tabibâ çünkü gördüm tig-i ‘ışkın yâresin
Yâreme merhem urayım dime çün merhem yanar
-Ey tabip! Aşk kılıcının yarasını gördüm ya! Bırak, bu yarama merhem hazırlayayım deme, çünkü ona sürülecek merhem de yanar!

Muhteşem Şair Muhibbi, İskender Pala (Sayfa 84 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)Muhteşem Şair Muhibbi, İskender Pala (Sayfa 84 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)
Mavi Okur 
18 Eyl 09:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gül gibi her lahza hâre keşf-i râz etmek neden
Ah kim ben bülbülünden ihtirâz etmek neden
Arturup cevr ü cefânı mihrün az etmek neden
A benüm çok sevdügüm çok böyle nâz etmek neden
-Gül misali her an dikenlere gizli sırları açmak da neden? Ah, ah ki, ben gibi bülbülden bunca uzak durmak da neden? Cevri cefayı arttırıp sevgiyi azaltmak da nereden çıktı? A benim çok sevdiğim, böyle çok naz etmek de neden?

Muhteşem Şair Muhibbi, İskender Pala (Sayfa 24 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)Muhteşem Şair Muhibbi, İskender Pala (Sayfa 24 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)