Muhteşem Süleyman

7,5/10  (13 Oy) · 
38 okunma  · 
9 beğeni  · 
767 gösterim
Kanuni Sultan Süleyman’ın iktidar yılları daha 17. yüzyıl yazarları tarafından “Altın Çağ” olarak tarif edilmişti. Aslında bu dönem hayatın siyahla beyaz arasındaki bütün renklerini içinde barındırıyordu. Tahta çıkarken tek evlat olmanın rahatlığını yaşayan Kanuni, saltanatı sırasında iki oğlu ile altı torununu öldürttü.

İmparatorluğun büyük fetihlerle bir dünya gücü haline gelmesi de, ilk defa Harem-i Hümayun’dan bir hasekinin, Hürrem Sultan’ın siyasette aktif rol oynaması da bu dönemde oldu.

Muhteşem Süleyman, aynı zamanda büyük bir aşıktı. Zafer mutluluğu kadar aşkın ve ayrılığın ıstırabını da bilen hükümdardı. Bu kitapta doğunun ve batının şahitliğinde muhteşem yüzyılın bir panoramasını bulacaksınız…
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  6054052554
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mustafa Merthan Merdoğlu 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sultan Süleyman dönemi hakkında bilgisi olmayan bir insanı aydınlatabilecek bir tarih kitabı. Ancak bir tarihçi dili ağır kullanmamaya karar verdi diye bu kadar az referans göstererek tartışmalı yorumları kesinlikli bir şekilde aktarmamalı diye düşünüyorum. Zaten bir padişahın popüler kültür malzemesine dönüştüğü dönem içerisinde yüzeysel bilgiler içeren bu kitabın çıkmasının tek derdinin para kazanmak olduğunu düşünüyorum. Elbette bir yazarın amaçları arasında bu da yer almalı ama kitapta tarihe getirilen yorumlar arasında kendine has ve başka tarihçiden duyamayacağımız tek bir tane bile yok.

Ersin ÖZBEY 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Erhan Afyoncu dili ağır olmayan bi tarihçi. Kanuni ile ilgili merak ettiğim çok şey vardı ve bu kitapla birlikte çok şey öğrendim.Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir tarih kitabı

Hatice Kpınar 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tarihi bir kitap için beni etkileyen bir tarafı olmadı.Okunmasa da olur dediklerimden

Kitaptan 2 Alıntı

Fatoş Çetiner 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman'ı ülkede bir tek din olmasını ve faydadan çok zarara sebep olduklarına inandığı Yahudiler'i ülkeden kovmaya ikna etmek isteyince, padişahın veziriazamına verdiği dersi, İstanbul'da Avusturya elçiliğinde din görevlisi olan Stephan Gerlach şöyle anlatır;
Sultan Süleyman, beyaz ve sarı yapraklar bir çiçek koparmış ve paşaya bu çiçeği beğenip beğenmediğini sormuş. Paşa da elbette beğendiğini, çünkü onu bu biçimiyle yaratanın Tanrı olduğunu söylemiş. Bu sefer Sultan Süleyman çiçeğin bütün sarı yapraklarını yolmuş ve paşaya şimdi nasıl bulduğunu sormuş. Paşa da cevap olarak çiçeğin artık bütünlüğünden yoksun ve renksiz olduğunu söylemiş. Padişah bir başka çiçek koparmış ve onun da beyaz yapraklarını yolmuş, sonra da az önceki sorusunu yinelemiş. Paşa gene aynı cevabı vermiş. O zaman padişah demiş ki: "Madem çiçeklerin renkli olmalarını bir mükemmeliyet olarak kabul edip bundan hoşlanıyorsun, neden Tanrı'nın yaratmış olduğu insanların da çeşitliliklerini kabul etmiyorsun? Bir çiçekte ne kadar renk olursa, o kadar güzel görünür. Tıpkı bunun gibi Türkler beyaz, Müslümanlar yeşil, Rumlar mavi, Ermeniler beyaz, kırmızı ve mavi veya siyah renklerin karışımı, Yahudiler sarı renkte sarık kullanırlar. Bu renklilik nasıl hoşa gidiyorsa, Tanrı da dinlerin çeşitliliğinden hoşlanır."

Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 116)Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 116)
Mustafa Merthan Merdoğlu 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sakaldan Bir Tel
"Bir daha görmek nasip ola mı âlemde seni
Eşiğine bari bir kez yüzümü sürsem, fazlasını istemem
Korkarım unutasınız devletli sultanım beni, ah vah ayrılık!
Yalnız gün gibi gezinmekle coşarım.
Şahın ayağının toprağına varınca bu zayıfın aczi
Kul unutulmaya dileğim budur
Kimseye bakma devletlü sultanım sakın
Yalnız gün gibi gezinmekle coşarım.
Vay ne zor dert olurmuş padişahın ayrılığı
Yaktı yandırdı beni bu ayrılık ateşinin derdi
Ne ola bu cariyeni ateşe yakmak imiş adeti
Yalnız gün gibi gezinmekle coşarım."

Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 176 - Yeditepe Yayınevi)Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 176 - Yeditepe Yayınevi)