Mühürlenmiş Bedenler

·
Okunma
·
Beğeni
·
405
Gösterim
Adı:
Mühürlenmiş Bedenler
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059821452
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mendirek Yayıncılık
“Korkuyor musun?” “Senin yanındayken mi?” “Evet.” “Korkmama gerek olmadığını sen söylemiştin.” “Yani?” “Asla.” ** On dokuz yaşında olan Olivia daha önce hiç görmediği birine güvenmişti. Sebebi ise doğduğundan beri merak ettiği doğum lekesiydi. Bedenindeki sırrı çözmek için koruyucusunun peşinden gidecek ve tehlikenin içine sürüklenecekti. Ailesine ve kendisine dair gerçekleri öğrendikten sonra gücüne kavuşması için çıktığı bu yolda, bela peşlerinden hiç eksik olmayacaktı. Geçmişten beri mühürlü kalan anlaşma yıllar sonra yeniden doğacak. Düzen yeniden bozulacak. Seçilmiş koruyucular, canları pahasına kurbanları koruyacak. Peki yaklaşan savaşı hangi taraf kazanacak?(Tanıtım Bülteninden)
252 syf.
·9 günde·10/10 puan
Öncelikle şunu söylemek istiyorum, Can Dikmenli tanıdığım en tatlı insanlardan biri ama sakın alınma Can, asla böyle bir kitap beklemiyordum! Beklentimin çok çok üstündeydi. Benim için çıtayı nasıl birden iki üç kalem üste çıkardığını belirtmeden edemeyeceğim!

Konusundan bahsetmem gerekirse, arkadaşları ve beraber yaşadığı teyzesi ile normal bir hayat süren Olivia'nın zamanı geldiğinde yarı cadı yarı insan olduğunu öğrenmesi ile kendi kehanetinin peşinden koruyucusu Walterfan ile birlikte koştuğu; sırlarla, acılarla ama aşkla dolu macerasını okuyoruz.

Maalesef ülkemizde yerli ve genç yazarlara karşı büyük bir önyargı var, özellikle konu bilim kurgu&fantastik olduğunda. Ve Mühürlenmiş Bedenler Can'ın ilk kitabı. Bu yüzden okumaya başladığımda yazım hataları ve basit bir kurgu bekliyordum, inkar edemem. Beni o kadar çok şaşırttı ki bunu kendisine de sürekli söyledim. Kitap harika bir kurguya sahip, dili gayet akıcı, fantastik bir kitap olmasının yanında dozunda bir aşk hikayesi var, ben nasıl okuyup bitirdiğimi anlamadım bile!
Benim için en önemli olan noktalardan biri ise karakter gelişimi, okurken karakterlerin hangi noktadan nerelere geldiğini göremediğim kitapları maalesef sevemiyorum ve Mühürlenmiş Bedenler'de karakter gelişimleri öyle güzel işlenmişti ki, evet baş karakterimiz çok güçlü bir kadın ama ben o kadının nasıl o kadar güçlü hâle geldiğini biliyorum dedirtti.
Ayrıca okurken bazı kısımlarda Twilight esintileri hissettim ve o kadar hoşuma gitti ki, çok sevdim ya çok!
252 syf.
·Puan vermedi
Fantastik türde sizi tatmin edecek bir kitap Mühürlenmiş Bedenler. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen kurgu açısından ben başarılı buldum. Üstelik oldukça akıcı olduğunu da söylemek isterim. Ben üzerinde çalıştığım için o kadar hızlı bitiremedim ama henüz bitirmesi iki günden fazla süren bir okura rastlamadım. :)
320 syf.
·3 günde·5/10 puan
~ Mühürlenmiş bedenler ~

Kitabımız yıllar öncesine melez bir bebeğin varlığıyla ikiye ayrılan cadı türünün çatışmasını önlemek adına Lydiana Hale'nin melez bebeğin öldürme kararı ve bir daha melez bir bebeğin dünyaya gelmesini yasaklamasıyla başlıyor. Gelin görün ki aradan geçen birkaç yıl sonra Lydiana Hale melez bir bebek dünyaya getiriyor.Doğumunda güçlerini kullanarak kızı için bir koruyucu bulup kızını ve korucusunu ,Walterfan Lake, birbirlerine mühürlüyorlar. Kitabın ismi de burdan geliyor.

Melez bebeğin, Oliviana Hale, insan dünyasında yaşamasıyla melez bebeğe karşı olan cadıların haberleri olmuyor. Olivia 19 yaşına geldiğinde gerçeklerle yüzleşiyor. Ve kitabın geri kalanı boyunca Olivia'nın cadı dünyasına gidene kadar yaşadıklarını konu alıyor.

Büyük bir beklentiye başladığım bir kitap olmasına rağmen kitaba o kadar da adapte olamadım. Aslına bakarsanız kitabın gayet güzel bir konusu var. Ama bir türlü kurgunun yaşandı dünyaya giremedim.

Kitabın artıları ve eksileri eşit olduğundan kitabı ne çok sevdim ne de sevemedim diyemem. Örneğin kitap karakterlerimizin isimleri yabancı ama kitapta geçen kelimeler olaylara karşı verilen tepkiler çok bizim insanımız gibiydi. Bu da kitabın inandırıcılığını hem sorgulatı hem de samimi hisettirdi.

Kitabımız 3. kişi ağzından anlatılıyor .Pek tercih edilmemesi akıllarda acaba kitaba adapte olabilir miyim, kitabı sevme de etkili olur mu? Sorusunu canlandırmıştır . Ama aksine fark edilmeyecek kadar iyi kamufle edilmişti :))

Yazarın ilk kitabı olduğunu göz önünde bulundurarak okumanız gereken bir kitaptı. Eğer zamanın varsa , ince bir kitap zaten, fazla beklentiye girmeden okumanızı tavsiye ediyorum :)
252 syf.
·7/10 puan
Kitap Yorumu//Mühürlenmiş Bedenler-Can Dikmenli
.
On dokuz yaşında olan Olivia daha önce hiç görmediği birine güvenmişti. Sebebi ise doğduğundan beri merak ettiği doğum lekesiydi. Bedenindeki sırrı çözmek için koruyucusunun peşinden gidecek ve  tehlikenin içine sürüklenecekti. Ailesine ve kendisine dair gerçekleri öğrendikten sonra gücüne kavuşması için çıktığı bu yolda, bela  peşlerinden hiç eksik olmayacaktı. Geçmişten beri mühürlü kalan anlaşma yıllar sonra yeniden doğacak. Düzen yeniden bozulacak. 
Seçilmiş koruyucular, canları pahasına kurbanları koruyacak. Peki yaklaşan savaşı hangi taraf kazanacak?
.
Çiçeği burnunda bir yazar @can.dikmenli2 . Üç kitaplık bir seri olacak olan serinin ilk kitabı olan Mühürlenmiş Bedenler'de cadılar, vampirler, elçiler ve birçok yaratıkla fantastik bir dünyada, kendi güçlerini 19 yaşında öğrenmeye başlayan melez Olivea ile koruyucusu Walter'ın hayatta kalma savaşını okuyacaksınız. Bazen içiniz ısınacak, bazen gözleriniz dolacak. İyiler ve kötülerin daimi savaşını gerçek dünyamızda olduğu gibi bu alternatif gerçeklikte de göreceksiniz. Kalemin daim olsun minnoş yazarımız. ️ İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum.
252 syf.
·Puan vermedi
Olivia bir gün evine gelen tanımadığı bir adamın kendisinin koruyucusu olduğunu ve kendisinin de melez bir cadı olduğunu öğrenir. Bu gerçekleri öğrendikten sonra koruyucusu Walterfan Lake ile birlikte büyülü bir yolculuğa başlamak zorunda kalır.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, yazarın yaratmış olduğu o büyülerle dolu dünyayı çok sevdim. Olivia'nın büyüleri öğrendiği ve kendi gücünün farkına vardığı kısımlar çok güzeldi. Özellikle Olivia'nın elçiler tarafından kaçırıldığı sayfalar baya heyecan doluydu ama en iyi kısım kitabın sonuydu bence. Ortaya çıkan o gerçek beni gerçekten şaşırttı ve kitabın kapağını kapattığımda kendime söylediğim ilk şey "ikinci kitabı istiyorum" oldu.

Kitapta beğenmediğim noktalara gelirsek, aklıma gelen ilk şey kitabın özellikle baş kısımlarda çok hızlı ilerlemesi oldu. Anlatım detaylandırılmadan sadece olay odaklı yapılmıştı. Sanırım bu yüzden pek yoğun duygular hissedemedim kitabı okurken. Olay odaklı ilerlemesinin bir avantajı oldu ki bu avantaj kitabın oldukça akıcı olmasıydı. Özellikle yarıdan sonrası müthişti. 20 - 30 sayfa okuyup uyurum diye elime almıştım kitabı ama sonra baktım ki kitabın sonuna gelmişim fark etmeden.

Çok fazla fantastik okuyan biri olsaydım bu yorumda ne gibi değişiklikler olurdu bilemiyorum fakat toparlayacak olursam ben genel anlamda sevdim. İkinci kitabı da çok merak ediyorum. Sizi yormasını istemediğiniz bir kitap arıyorsanız ve fantastik kitapları seviyorsanız bence bu kitap tam size göre!
252 syf.
·Beğendi·8/10 puan
#okudumbitti #kitapyorum
#mühürlenmişbedenler 316 Sayfa

.
"Soğuk, öyle bir şeydi ki kendisini sevdirirken bir yandan da nefret ettiriyordu. Olivia soğuğu seviyordu. Yanında seni ısıtacak biri varsa üşümek güzeldir. Fakat yanında olanların hepsini kaybetmiş durumdaysan o zaman soğuğu sevmek için bir nedenin kalır mı?
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere harika bir #fantastik kitabı ile geldim. Yazarın kitabı 16 yaşında yazmaya başlamış olması beni çok şaşırttı. Bu kadar genç bir yazarın böylesine güzel ve başarılı bir kurguyu kaleme dökmesi takdire şayandı. Kitabı elime aldığımda nefessiz okudum, inanılmaz keyifli bir yolculuk oldu... Tek eleştirim biraz daha fazla betimleme beklerdim, onun dışında; Can Dikmenli seni gönülden kutluyorum..
.
Tanrılar dönemine dayanan savaşta cadı ırkı iyiler ve kötüler olarak ikiye ayrılmıştır. İyi taraftan seçkin bir ailenin kızı olan Judith bir hataya düşer ve kötülererden bebeğini saklamaya çalışır. Böylelikle iyiler ve kötülerin savaşı başlar. Judith'in en yakın arkadaşı Lydiana bu bebeğin öldürülmesi ve kötülerden bu şekilde kurtulabileceklerini söyler. Aslında Lydiana ve kardeşi Christopher kendisine iyilik yapmışlardı, kim bilir?
.
Savaştan yapılan anlaşmanın ardından iki yıl geçmişti, iyi taraftaki itibar yavaş yavaş eskiye dönmeye başlar. Aylar sonra Lydiana hamile kalır ve eşini kazada kaybeder. Böylelikle Lydiana ve kardeşi Christopher bebek için kıdemli muhafızlardan Walterfan Lake'yi koruyucu olarak seçerler. Safkan bir cadı olmasa da belli başlı büyüleri yapabiliyordu. Erken gelen doğum sancıları ve saatler süren mücadeleden sonra güzel mi güzel bir kız bebek dünyaya geldi. Onun adı; Oliviana Hale.
.
Olivia teyzesi bildiği judith'e verilir ve 19 yaşına bastığı gün doğum lekesi sancılanmaya başlar. İşte Olivia bundan sonra koruyucusu ile çıktığı yolda neller yaşayacak? Dört element üzerinden verilen eğitim ve büyü öğrenme, geçmişten beri mühürlü kalan anlaşma yıllar sonra yeniden doğmasına mı sebep olacak?
Peki yaklaşan savaşı hangi taraf kazanacak?
.
Canım bibliyofil okuur 'la birlikte sohbet eşliğinde güzel bir okuma oldu.Türü sevenlere okumalarını öneririm.
#tavsiyeederim
.
@can.dikmenli2
@mendirekyayinlari
320 syf.
·6/10 puan
Merhaba, kitabı bir günde bitirdim akıcı bir dili var fakat birçok şey beni rahatsız etti. Yazarın ilk kitabı olduğu için görmezden gelerek okudum. Klişe şeylerden ziyade kurgu çok güzeldi fakat Türk kültürünün benimsediği dilden kopamadığı için tuhaftı. Karakter isimleri yabancı. Öyle olunca haliyle farklı bir anlatım bekledim ama yine de güzeldi. Kurguyu tam olarak kafamda oturttuğum için okumak daha kolay oldu diyebilirim.
320 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitabı geçen hafta içerisinde bitirdim ve çok beğendim. Can' ın kurduğu dünyaya bayıldım. Üst üste fantastiğin bu alanında yani cadılar, vampirler, kurt adamlar üzerine bir çok yazarın kurduğu dünyayı okudum ve Mühürlenmiş Bedenler kesinlikle ilk 3 de.
#kitapalıntıları
Cadıların iyiler ve kötüler olarak ikiyi ayrılması sonucu belirlenen kurallar vardır. En önemli kural ise melez çocuk istemiyordur çünkü cadılığın sonunun getirileceğine inanılıyordur.
Olivia kendisinin koruyucu olan Walter sayesinde ailesi ve kendisine dair gerçekleri öğrenecek ve sonrasında gücüne kavuşacaktır. Bu yolda aksilikler pelerini bırakmıyacaktır. Eski düşmanlar gün yüzüne çıkacaktır. Ama unutulmaması gereken bir şey vardır ki o da Olivia' nın sonsuz gücü ve onun mucizesi.
Melezlerin var oluşundan dolayı cadılar arasında çıkacak sonrasında doğa üstü diğer varlıkların dahil olduğu savaş.
Yapılan hatalarda dilediğim özürler karşılıksız kaldi, daha da çok yerin dibine sokuldum. Belki de bu yüzdendir bu dört kelime, iki cümleye olan nefretim.
Kimseye gerekmediği sürece teşekkür edip özür dileme bir daha. İnsanlar nankördür.
Aşk, bence izlediğimiz Titanik filmi gibidir bazı aşkların iyi veya kötü biteceği tahmin edilebilir. Yüzyıllardır oynanmasina rağmen, hiçbir seyirci, sahneye firlayıp Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır. Sonunda geminin batacağı bi-lindiği halde Titanik defalarca izlenmiştir.
Aşktan kaçmamak gerektiğini biliyorum mesela. Aşktan kaçmamak, aşktan kaçarsan, hayattan hiçbir tat alamazsın ki. Ben aşık olmak isterdim. "Çünkü Romeo ölmeli, Titanik batmalı ama aşk her şeye rağmen ne olursa olsun yaşanmalı.
Hayal kuramamaya başlayan insanın, bütün umutları yıkılmaya başlamış demekti..
Gigant Torunları (10/10)
Irkının en güçlü iki cadısı ve Melezlerin çocukları ve hız kesmeden devam eden belalar..
Kitap istediğim gibi güzel bir şekilde bitti eğer ilk kitap gibi bitseydi çıldırırdım herhalde çünkü 3. Kitap çıkana kadar beklemek çok zor olurdu.
320 syf.
·9/10 puan
Mükemmeldi. Üçüncü kişi anlatım olmasına rağmen başarılı buldum. Ayrıca kitabı okurken ikinci kitabın çıkması da ayrı güzel oldu. Hemen diğer kitabını da almak istiyorum.
252 syf.
·Beğendi·9/10 puan
#okudumbitti #kitapyorumu

Mühürlenmiş Bedenler = Can Dikmenli

#konusu: Yıllar önce iyi ve kötü cadılar arasında bir anlaşma yapılmıştı. Bir insan ve cadının birleşiminden doğacak olan bebek iyi cadı ırkını kötü cadı ırkına köle yapacaktı. Ne var ki anlaşmadan iki yıl sonra melez Olivia hayata gelir. Annesi doğumda ölünce dayısı ve teyzesi onu gizlice insanların yaşadığı ortama getirip orada büyütür fakat annesi ölmeden önce Olivia'yı Walter'a mühürler. Walter zamanı geldiğinde Olivia'yı canı pahasına korumak için görevlendirilen bir koruyucudur.

#yorumum: Selaammlaarrr! Bugün fantastik delisi olarak size fantastik bir kitap ile geldim. Çok güzeldi cookk! Olivia'yı çok sevdim. Ve ben yine her zamanki gibi baş rol karaktere fenaaa düştüm ah Walter Kitap ilahi bakış açısından anlatılıyordu. Ben genelde 1. Kişi ağzından anlatım seviyorum ama bu kitapta çok sırıtmamıştı. Sanki karakterlerin ağzından anlatılıyormuş gibi hissettirdi. Rahat, akıcı ve aşırı heyecanlı bir kitaptı. Yazara özellikle sormak istediğim soru şu: Bu kitabın ikincisi nerede? Hayır öyle yerde bitti ki hemen ikincisine geçmek ve okumak istiyorum. Bazı olayları fazla hızlı geçti. Biraz daha detaylandırsın isterdim. Kitabın kapağı zaten çok güzel. Severek okuduğum çabucak bitirdiğim bir kitap oldu. Fantastik severlere öneriyorum mutlaka.

Bir başka kitap yorumunda görüşmek üzere.
252 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İkinci kitabını hevesle bekliyor olacağım... Çok güzel bir kitaptı en çok hoşuma giden sahne Jack'in ölümüydü. Ne üzüldüm ama...En çok üzüldüğüm sahne Carl'ın vefaatıydı.
320 syf.
·13 günde·6/10 puan
Mühürlenmiş Bedenler // Can Dikmenli
#kitapyorumu
”İmkansızlıkları yaşamak mıdır sevmek? Yoksa severken imkansız mıdır yaşayabilmek?”
”Unutma, kötülerin sayısı daima iyilerden üstündür.”

Hikaye Olivia’nın normal bir şekilde sürdürmekte olduğu hayatı ile başlıyor. Son zamanlarda vücudundaki işaretin rahatsız edici bir boyutta yanmaya başlaması ve kendisini takip eden birilerinin olduğunu fark etmesiyle huzursuzlanan Olivia için ipler gerilmeye başlar.
Kendisini takip eden adamın yıllar önce vefat eden annesi tarafından koruyucu olarak görevlendirildiğini öğrenen Olivia, teyzesinin yıllarca söylemek için beklediği gerçeklerle yüzleşmesiyle birlikte hayatı tamamen değişir.
~
Baştan sona akıcı bir hikayeydi. Kapağı açtıktan sonra kendinizi bir anda sonda buluyorsunuz. Fantastik ve hafif bir dil seviyorsanız tam size göre. Sade bir anlatımı vardı. Güçlü kadınların bulunduğu hikayeleri hep sevmişimdir. Oldukça tatlı, samimi ve sıcak bir hikayeydi. Serinin devam kitabı olan Gigant Torunları’nı okumayı sabırsızla bekliyorum!
Yanında seni ısıtacak biri varsa üşümek güzeldir. Fakat yanında olanların hepsini kaybetmiş durumdaysan o zaman soğuğu sevmek için bir nedenin kalır mı ?
Bu ölümsüz veya ölümlü olmakla alakası olan bir durum değil. Seksen yaşındaki bir kanser hastasıyla yeni doğan bir bebeğe aynı yakınlıktadır ölüm.
Yaşıyordu ama artık yaşayan bir ölüydü. Çünkü diğer yarısı olmadan kelimenin tam anlamıyla ölüydü. Nefes alıyor oluşu, yaşadığının kanıtı değildi.
Soğuk, öyle bir şeydi ki kendisini sevdirirken bir yandan da nefret ettiriyordu. Olivia soğuğu seviyordu. Yanında seni ısıtacak biri varsa üşümek güzeldir. Fakat yanında olanların hepsini kaybetmiş durumdaysan o zaman soğuğu sevmek için bir nedenin kalır mı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mühürlenmiş Bedenler
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059821452
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mendirek Yayıncılık
“Korkuyor musun?” “Senin yanındayken mi?” “Evet.” “Korkmama gerek olmadığını sen söylemiştin.” “Yani?” “Asla.” ** On dokuz yaşında olan Olivia daha önce hiç görmediği birine güvenmişti. Sebebi ise doğduğundan beri merak ettiği doğum lekesiydi. Bedenindeki sırrı çözmek için koruyucusunun peşinden gidecek ve tehlikenin içine sürüklenecekti. Ailesine ve kendisine dair gerçekleri öğrendikten sonra gücüne kavuşması için çıktığı bu yolda, bela peşlerinden hiç eksik olmayacaktı. Geçmişten beri mühürlü kalan anlaşma yıllar sonra yeniden doğacak. Düzen yeniden bozulacak. Seçilmiş koruyucular, canları pahasına kurbanları koruyacak. Peki yaklaşan savaşı hangi taraf kazanacak?(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 75 okur

  • Duru Ölçer
  • Sahra
  • turuncubloog
  • derin
  • Duru Su Toprak
  • Zeynep Sude
  • Naz İnan
  • Beyza
  • Sukha
  • Banu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (8)
9
%20.8 (10)
8
%22.9 (11)
7
%16.7 (8)
6
%8.3 (4)
5
%10.4 (5)
4
%4.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%0