Murder on the Orient Express 

·
Okunma
·
Beğeni
·
16192
Gösterim
Adı:
Murder on the Orient Express 
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
274
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780008226671
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
HarperCollins Publishers
Baskılar:
Doğu Ekspresinde Cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet
Murder on the Orient Express 
Şərq Ekspresində Qətl
Şərq Ekspresində Ölüm
Just after midnight, a snowdrift stops the Orient Express in its tracks. The luxurious train is surprisingly full for the time of the year, but by the morning it is one passenger fewer. An American tycoon lies dead in his compartment, stabbed a dozen times, his door locked from the inside. Isolated and with a killer in their midst, detective Hercule Poirot must identify the murderer – in case he or she decides to strike again.
170 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Doğu Ekspresinde gerçekleşen bir cinayet, katil trende ve aynı trende bir de dedektif mevcut. Sonrasında serüven başlıyor ve aynı trende son buluyor. Polisiye kitaplarında okurun olaylara dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum. Dedektiflik sürecinde okur olarak beyin fırtınası yapmama pek izin verilmedi, verilse de olayları düşünmeye çalışırken karmaşa ve aşırı bilgi ile karşı karşıya kaldım sürekli. Durum böyle olunca da "haydi artık sonuca gel, ben pek bir şey anlayamıyorum zaten" psikolojisine girdim. Ayrıca Sherlock Holmes tutkunu olarak bunu okuyunca ister istemez kıyas yapıyorum ve tercihim açık ara farkla Sherlock oluyor. Kişisel zevklere bağlı olarak da durumun farklılık gösterebileceğini göze alarak, karmaşa sevenler için gayet güzel bir kitap olabileceğini belirtmek isterim. Keyifli okumalar.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yanlış hatırlamıyorsam Zülfü Livaneli'nin Serenad isimli kitabında atıfta bulunduğu, polisiye roman türünün en iyi yazarları arasında gösterilen Agatha Christie'nin, bu kitabı İstanbul'da Pera Palas Oteli'nde kaleme aldığını öğrenince, madem bizim topraklarımızda yazılmış bize de okumak düşer diyerek okumaya karar verdiğim bir kitap oldu.
Polisiye romanlarında aranan özelliklerden; akıcılık, kurgu, gerilim, merak uyandırması, sonunun beklediklerimizden farklı çıkması gibi olgular çok başarılı şekilde uygulanmış diyebilirim.
İstanbul'dan Avrupa'ya hareket eden Doğu Ekspresi isimli trende işlenen bir cinayet ve henüz yolculuk bitmemişken, trende bulunan dedektifimiz Poirot'un cinayeti çözmesini konu alan, gayet güzel ve akıcı bir roman olduğunu söyleyebilirim.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
256 syf.
·9/10
Spoiler İçermektedir
Merhabalar İngiliz edebiyatının en iyi polisiye yazarlarından olan Agatha Christie ile On Küçük Zenci kitabıyla tanışmış ve çok beğenmiştim ikinci okuduğum eser olan Doğu Ekspresinde Cinayet polisiye severlerin okuması gereken bir eser.Konu olarak ise : Doğu ekspresi treni İstanbuldan Londra’ya giderken istenen bir cinayeti Konu almaktadır. Tesadüfen Ekspres’te bulunan dedektif Hercule Poirot cinayeti çözmek üzere görevlendirilir.Bundan sonraki kısımlarda kitabı elinizden bırakamayacaksınız Hercule Poirot bu olayı en ince ayrıntısına kadar inerek kıvrak zekasıyla ve sezgileriyle bütün parçaları bir araya getirerek cinayeti çözecektir.Gerçekten kitabın finalini hiç tahmin edemeyeceğiniz bir şekilde bitiriyor.
Keyifli Okumalar Dilerim
190 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok eski bir baskısını elime geçirebilmiş ve okumuştum. Sayfalar elimde kalacaktı neredeyse.
Roman bence Agatha Christie'nin On Küçük Zenci ile birlikte en iyi ve en güzel kitabı.
Agatha Christie için yorum yapmaya bile gerek yok. Dil her zaman ki gibi akıcı. Kurgu şahane. Ne olacak demeye gelmiyor bitiveriyor. Sonu ise şaşırtıcı derece de güzel.
Kenneth Branagh'ın elinde de bir sinema filminin yolda olduğunu da söylemek isterim.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Gerilim ve polisiye türünün en çok bilinen ve okunanlarından biri olan Agatha Christie ile bir kaç gün önce bu romanıyla tanışmış oldum. Yaz için yaptığım kişisel okuma listemde olan yazara, sevgili okur arkadaşım Murat Sezgin'in tavsiyesiyle öncelik vermek istedim. Durumdan oldukça hoşnutum! Kitap, diyalogların fazla olması sebebiyle çabuk okunuyor, dili de insanı kesinlikle yormuyor.

Gelelim kitabımızın gerilim dolu sayfalarını karıştırmaya; Bağdat'tan ayrılıp, İstanbul'a gelen Doğu Ekspresi aldığı yolcularla Avrupa'ya hareket ediyor. Bu arada ben bu taşıtların başrol oynadığı kitapları daha bir seviyorum sanki onlarla yolculuk ediyormuşum hissini verdiği için. Tren'de herkes kompartımanına yerleşiyor. Birbirinden farklı yolcular. Tren yolculuğuna devam ederken talihsiz bir şekilde kar kütlesine saplanıp kalıyor, bu arada mevsim kış tabii. Bu yetmezken bir de trendeki yolculardan biri cinayete kurban gidiyor. Yolculardan biri olan dedektif Hercule Poirot bu olayı çözmek için kollarını sıvıyor ve trendeki her yolcuya potansiyel bir suçlu gözüyle bakıp, dikkatle sorgulamaya başlıyor...

Agatha Christie'nin kahramanı Poirot'ya analitik bir zeka, özenli bir dikkat ve ciddi bir titizliği bahşetmesi sanırım yazarın karakterinin de bir yansıması. Filmi de çekilmiş ama henüz gösterime girmemiş olan bu eseri, filminden önce okuduğum için şanslıyım. Filmi izleyince daha iyi kritik yapabileceğim.

Kitabın sonu, bana göre çok iyi bitti. Benim tahminlerim ya da düşüncelerimin hiçbiri çıkmadı. Zaten okura kendi kafasında yazıp, çizdiren kendi sonuyla şaşırtan kitapları, olayları her zaman severim. O halde bu türün meraklılarına tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.
170 syf.
Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan (15 Eylül 1890 – 12 Ocak 1976); tabii ki ismini internetten baktım:)

‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ isminden konusunun çok rahat anlaşılabileceği bir kitaptır. Fakat kurgusu son derece maharetli ellerin nadide bir halı dokuması kadar güzel işlenmiştir.

Kitaba dair birkaç eleştiri gözüme çarptı. Her ne kadar Agatha Cristie’nin avukatı olmasam da, bir hayranı olarak birkaç şey söyleme hakkını kendimde buluyorum.

Diyorlar ki, karakterler çok sıradanmış. Zira bence bu, kitabın yerilmesinde değil tam tersi övülmesi gerektiğine dair bir kanıttır. Şöyle ki, değişik milletlerden insanı trende toplamış olan yazar, onlara milletinin tipik özelliklerini yükleyerek aslında hikayeye hem yalınlık kazandırmış, hem de okuyucuyu konunun başlarında hiç yormadan hikayeye dahil etmiştir. Hatta bu bölümlerde okuyucu (elbette ben de dahil) hikayenin nihayete yaklaştığı yerlerde sonunu tahmin edebileceği yanılgısına düşmüştür. Aslında bu sayede sonu daha da etkileyici olmaktadır. Çünkü hiç de öyle, karakterler çok açık, konunun anlatımı yalın, ben sonunu kestirebilirim türünden bir roman değil. Aksine içinde çok değerli bir eleştirisi de olan bir kitap. Bu kısmı da biraz açmak istiyorum çok fazla yazımı uzatmadan.

Ortada bir cinayet bulunmaktadır. Fakat bu cinayet, aslında varlığı toplumu kirletmekten başka bir şey olmayan bir adamı ortadan kaldırarak aslında iyi bir iş mi yapmaktadır? İşlenen bazı suçların bedeli ölüm mü olmalıdır? Yoksa her türlü insan öldürme, sebebi her ne olursa olsun sizi katil mi yapar? Dolayısıyla bu bir suçsa, cezası ne olmalıdır? İşte bu sorulara kitaptan sonra okuyucu kendi düşünceleriyle cevap bulmak durumunda kalacaktır. Dolasıyla okuyucuyu ‘adalet nedir’ sorusuna cevap aramaya sevk olunmaktadır.

Bir de, Hercule Poirot (dedektif) karakterinin yeterince ilgi çekici olmadığını düşünenler gördüm. Bu da bence bir yanılgıdır. Şöyle ki, yine çok sevdiğim yazarlardan biri olan Arthur Conan Doyle’u tanımayan fakat Sherlock Holmes’ü çok iyi bilen kişiler biliyorum. Yani karakter yazarın önüne geçmiş. Fakat Agatha Cristie’nin önünde bir karakter bulunmamaktadır.
256 syf.
·3 günde·8/10
İstanbul'dan Londra'ya giden Doğu Ekspresinde bir yolcu odasında ölü bulunmuştur. İlk bulgular cinayetin hiç de sıradan bir cinayet olmadığını göstermektedir. Aynı trende seyahat eden Dedektif Poirot olayı çözmek için tüm yolcuları sorguya çeker ve çok yanıltıcı cevaplar alır. Bu kadar karmaşık ifadeler ve bulunan çelişkili deliller arasından gerçeği çekip çıkarmak hiç de kolay değildir.

8 puan verdiğiniz bir kitaba kişisel görüş yazmak zordur. Yani harika ya da kötü diyemem. Bazı kısımlar çok tekrar etmiş, olaylar yerine varsayım ve diyaloglarla geçiyor. Ben bir ara şu olay çözülse de bitse diye düşündüm. Fakat dedektiflik türünü sevenler mutlaka okumalı. Kurgu güzel. Yazar Agatha Christie... Sürpriz son...
256 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
BU BİR SPOİLER UYARISIDIR!!!

"Neden bu kadar geç kaldım ki!" diyerekten kendime kızarak bu incelemeye başlıyorum. Bu kitabı 3-4 yıl önce almış,biraz okumuş ve bırakmıştım. Şimdi en hızlı okuduğum kitap oldu sanırım. :)
Kitap da kusursuz bir cinayetten bahsediliyor. Birbiri ile tamamen alakasız görünen 12 yolcunun kusursuz bir cinayette bir aktör edasıyla oynaması gerçekten muhteşem bir kurgunun ortaya çıkmasına yol açmış.
Kitap 3 bölümden oluşuyor. İlk başta biraz sıkılabilirsiniz ama konunun devamı için buralar oldukça gerekli. İkinci kısımda dedektifimiz tarafından herkes sorgulanıyor ve bunlara tek tek yer verilmiş. Hatta kitabın içinde trenin bir taslağını bile var. Kendimi adeta o trende hissettim. Gerçekten harikaydı. Üçüncü ve son bölümde ise cinayeti kim(ler)in işlediğin açıklanmış.
Kesinlikle sıkmadan çok akıcı bir üslupla yazılmış. Kesinlikle öneriyorum.Sanırım okuduğum en güzel polisiye romandı. Agatha Christie okumaya devam edeceğim. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Bir diğer incelemede görüşmek üzere. :)
256 syf.
·Beğendi·9/10
Agatha Christie`nin hep bu kitabını merak ederdim. Bilmem neden,kime Agatha desem "Doğu ekspresinde cinayet`i okudun mu" dedi. Bile bile yazarı okumağa sözü geçen kitapla başlamadım. Diğer kitaplarını da okudum ( hepsini olmasa da ),bu farklı...
Olay İstanbuldan hareket eden Doğu ekspresinde geçiyor.Ekspresde gece yarısı cinayet işleniyor ve tüm olanlar da ondan sonra başlıyor..

Okurken her karekterden kuşkulandım. Hiç alakası olan olmayan :) Çok dikkatle okumaya çalıştım çünkü olayın birini kaçırırsanız başa dönmek zorunda kalıyorsunuz. Ne kadar ince eleyip sık dokuduysam da katili bulamadım :) Yazarın öteki kitapları gibi diyil. Fazla şaşırtmaca var. Sonu fazlasıyla sürpriz. Zaten sonu öyle bitmese herşey yarım kalacaktı.
Şahsi kanaatim kimsenin katili bulacağını düşünmüyorum :)) Yazar izin vermiyor..

Velhasıl, Agatha Christie sizi şaşırtmaya yine devam ediyor...
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Agatha Christie çok bilinen bir yazar. Bu yüzden merak ediyordum fakat yarım bırakmayı bile düşündüğüm bir kitapla karşılaştım. Okurken çok sıkıldım. Sherlock Holmes okuduğumda da aynı şey olmuştu. Olayları dedektiflerin çözdüğü kitapları okumaktan hiç hoşlanmadığımı anlamama yarayan bir kitap oldu. Bu benim için kitabın tek artısı. Sınava hazırlandığım için doğru dürüst kitap okuyamıyorum ama bir günümü kitaba ayırmak istemiştim şu an bir günüm için üzülüyorum. :(
"Eğer size, yalan söylemiş olan birinin yüzüne gerçeği çarparsanız çoğunlukla işin doğrusunu açıklar. Çoğu zaman şaşırdığı için tabii."
"Onunla sık konuşuyor musunuz?"
"Hayır efendim. Kitap okumayı yeğlerim."
Agatha Christie
Sayfa 92 - Altın Kitaplar Yayınevi 16.Basım Temmuz 2016 (Çevirmen Çiğdem Öztekin)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Murder on the Orient Express 
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
274
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780008226671
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
HarperCollins Publishers
Baskılar:
Doğu Ekspresinde Cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet
Murder on the Orient Express 
Şərq Ekspresində Qətl
Şərq Ekspresində Ölüm
Just after midnight, a snowdrift stops the Orient Express in its tracks. The luxurious train is surprisingly full for the time of the year, but by the morning it is one passenger fewer. An American tycoon lies dead in his compartment, stabbed a dozen times, his door locked from the inside. Isolated and with a killer in their midst, detective Hercule Poirot must identify the murderer – in case he or she decides to strike again.

Kitabı okuyanlar 3.946 okur

  • Ipek Montanari
  • Ayan Maharramli
  • Rana
  • Gülcan Taş
  • Zülal Atıcı
  • Merve Araz
  • UwU
  • Tolga Çiçek
  • Epic81
  • özge m

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları