Mürebbiye / Şeytan İşi

8,1/10  (10 Oy) · 
58 okunma  · 
11 beğeni  · 
725 gösterim
Çağdaş Türk edebiyatının kurucu yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar, mizah öğeleri ağır basan, günlük hayattan beslenen yapıtlarıyla çok sayıda okurun zevkle okuduğu, belki de edebiyatımızın ük "çok satan" yazarlarından biri. Yüzeydeki eğlenceli ve kolay okunan üslubun arkasında Gürpınar, Osmanlı'dan Gumhuriyet'e giden yoldaki yapısal değişiklikleri, topluma yayılan Batılılaşmanın günlük hayattaki izdüşümlerini başarıyla anlatır. Günlük hayatın ayrıntılarıyla bezediği romanları, Türk edebiyatının en eleştirel metinleri arasında sayılan Gürpınar'ın Mürebbiye adlı romanını 1899, Şeytan îşi adlı romanını ise 1933 yılındaki ilk baskılarından, orijinal dil ve metni koruyarak yayma hazırladık. Mürebbiye'de Batılılaşmanın eski konak ahalisini düşürdüğü gülünç durumları, Şeytan Işi'nde ise batıl inançların yarattığı karmaşayı dile getiren Gürpınar, bir kez daha her devrin yazarı olduğunu ortaya koyuyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9789752895027
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Birsen Erol 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hüseyin Rahmi Gürpınar Türk edebiyatının önemli isimlerinden ve okunması gerekenlerden. Sosyal eleştiri ile mizahı üslubunda çok iyi bir araya getirmiş usta yazarlardan. Halkın dilini eserlerine fazlasıyla gerçekçi ve olduğu gibi yansıtması onun en önemli özelliklerinden ayrıca. Gözlem yeteneğini eserlerine fazlasıyla yansıtır, bu başarısındaki temel sebeplerden. Mürebbiye isimli eserinde de 19. Yy. daki yanlış Batılılaşmayı konu edinmiş. Fransa'dan gelen genç ve güzel bir mürebbiye çevresinde gelişen olaylarda hane halkının düştüğü trajikomik durumlar anlatılıyor. Tavsiye olunur

Pınar Surucu 
 25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 5/10 puan

Hüseyin Rahmi Gürpınar Türk edebiyatının okunması gereken yazarlarından birisi.
Mürebbiye/Şeytan İşi birlikte ve sadeleştirilmiş basım halinde Everest yayınlarından okudum.Basım hakkında olumsuz bir düşüncem şudur ki fazlasıyla yazım yanlışı vardı.Özellikle de 'de,da' bağlacının ayrı yazılması yerde bitişik;bitişik yazılması gereken yerde ayrı yazılması..vb.Okuma hızımı olumsuz yönde etkileyen bir kusurdu diyebilirim.
-MÜREBBİYE-
Yazar, yanlış batılılaşma olmak üzere bazı toplum değerlerimizi kaybetmemize kadar neredeyse günümüzde yaşanan sorunları mizahla harmanlaşmış eleştirisiyle birlikte bizlere aktarıyor.Mürebbiye Anjel Fransızca eğitimi verir ve onu beğenen beyler ona ilgisini belli etmek için Fransızca aşk cümleleri kurarlar.Fakat beyler sadece Anjel'e aşklarını ilan ederken Fransızca konuşmazlar.Artık Fransızca bazı kelimeler sinsi sinsi konuştukları dilin arasına da sızmaya başlamıştır.Kısacası yanlış batılılaşma beyleri özlerinden uzaklaştırmaya başlamıştır.Halkın dilini olduğu gibi oldukça gerçekçi bir şekilde yansıtabilmesini de ayrıca çok beğendim.
-ŞEYTAN İŞİ-
Cimri bir kadının fazlasıyla para ve altını vardır. Komşusu bu durumdan haberdardır ve parasını yoksullara paylaşması için teşvik etmek amacıyla cinli perili ve paralarının yerini ya da miktarını söyleyen uyarı mektupları gönderir.Olay örgüsü komşusunun mektup göndermesi cimri kadının okuma yazma bilmemesi başkasına okutması vs.vs.diye devam ediyor.Yine esprili bir anlatım kullanılmış ya da kullanılmaya çalışılmış.Bana kalırsa diğer eserlerine bakılarak biraz yetersiz kalmış.

Şevket Erciyas 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mürebbiyelere kadınlıkları yüzünden saygı göstermeye, çocukların terbiyecileri olmak yüzünden de şükran borçluyuz.Fakat adını verdiğimiz bu hikayemizdeki mürebbiye Matmazel Anjel, yalnız isimce mürebbiye ,onun için de ne saygı,ne de şükrana değer olmayan bir sefiledir. Yazarın önsözünden alıntı yaptım.Hikayenin genel konusunu anlatıyor sanırım. İyi okumalar.

Kitaptan 3 Alıntı

Selin Düzen 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her akıllının düşüncesı başka olur. Eğer ukaladan her birinin düşünmesi, anlaması bir olsaydı dünyada hemen her ilim ve fen ile her hususta akılların mesleği bir olurdu. Her şeyde görülen çeşitli fikirler bu kadar görüş ayrılıkları görülmezdi. İşte bu umumi kaideye göre kimi zengin damat arar kimi fakir. Başkasının davranışlarında gördüğümüz kendi fikir ve görüşümüze uymayan her şeye gülmemiz, şaşmamız lazım gelse ömrümüzün büyük bir kısmını gülmek şaşmak ile geçirmemiz lazım gelirdi. Herkes davranışına kendi aklıyla karar verir. "Akılları mezada vermişler de herkes gene aklını beğenip almış.' sözü meşhurdur.

Mürebbiye / Şeytan İşi, Hüseyin Rahmi GürpınarMürebbiye / Şeytan İşi, Hüseyin Rahmi Gürpınar
Ceren 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk
Fakat kendisini güden aşk olunca insan bütün olamazları olur görme veya göstermekte zorlukları yenmeyi göze almaktan çekinir mi ?

Mürebbiye / Şeytan İşi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 125 - Özgür Yayınları)Mürebbiye / Şeytan İşi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 125 - Özgür Yayınları)
Şevket Erciyas 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiç yazar olup da hassas olmamak, hassas olup da insaflı bulunmamak, insaflı olup da gereken şeyi yapmaktan çekinmek kabil midir? Hem yazarlar dalgın adamlardır.Hele romancı,tiyatrocu kısmını aldatmak kolaydır.Bunlar her gün eserlerinde bin türlü yalan yaza yaza yalanı sahiden,olanı olmayandan,gerçeği zıddından fark edemeyecek hale gelirler.Bütün hayat manzaralarına roman diye bakarlar.Her yalan dolu işi haikat şeklinde göstermeye ,her gerçeği roman yoluna sokmaya uğraşırlar.Yalanın sözle olanı bir ahlak edepsizliği sayılırken,kalemden çıkanı hüner sayılmak,kitap şeklinde para ile satılmak medeniyyet terakkisinin yazarlara verdiği garip bir imtiyazdır.

Mürebbiye / Şeytan İşi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 31 - Özgür Yayınevi)Mürebbiye / Şeytan İşi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 31 - Özgür Yayınevi)