Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler

8,8/10  (42 Oy) · 
146 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.453 gösterim
İnsanın, toplumsal hayatı gibi düşünce hayatının da karmaşıklaştığı bir dünyada "müslümanca düşünme"nin imkân ve yöntemi nedir? İslâm konusunda yeterli "malumat"a sahip olmak, "müslümanca düşünmek için yeter mi? İslâm özü ve bütünüyle kaynaştırılamayan bilginin, düşünme etkinliğini oryantalist bakış açısına mahkûm etmesi kaçınılmaz olmayacak mı? Edebiyat ve özellikle öykü alanındaki başarılı ürünleriyle de tanınan Rasim Özdenören, bu önemli sorunları kuşatıcı bir perspektifle gündeme getirmekte ve sahip olduğu zengin birikimini başarıyla işleyerek, tartışmaktadır.

Kitap, bilgi, inanç ve değer alanlarına ilişkin olarak müslümanca düşünmenin nasıl başarılabileceği konusunda önemli yaklaşımlar içeriyor.
Baki Coşkun 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 47 günde · Beğendi · 9/10 puan

Modern dediğimiz bu vahşi dünyaya hayat ve huzur için söyleyecek tek sözü olan medeniyetin İslam olduğunu bu kitabı okuduktan sonra dahada iyi anlıyor insan. İslam üzerine bu kadar kötü propaganda yapanlar ve kötü uygulamaları varken bile. Rasim Özenören bunu çeşitli veçhelerden bakarak, çok güzel bir şekilde açıklamış. İlgi alanına giren arkadaşlara kesinlikle tavsiye edilir.

Afra 
 08 Mar 20:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Rasim Özdenören'in bu kitabı, eserin adından da anlaşıldığı üzere ''Müslümanca düşünme'' üzerine denemelerden oluşuyor.

Düşüncelerimizin nasıl bozuntuya yüz tuttuğundan, dert dediğimiz, yükümlülük bilipte yapmaya çalıştığımız şeylerin bizim dertlerimiz olmadığından; çözüm bulmaya çalıştığımız sorunların bizim sorunlarımız olmadığından, soruyu çoğu zaman yanlış sorup, çözümleri de yanlış yerde aradığımızdan bahsediyor.

İslamın sancısını çeken insanlara tavsiyemdir, okuyunuz.
Zihni bulanıklıkların safiyetini tekrar kazanması için okutturun..

vildanca 
19 May 12:32 · Kitabı okudu · 6 günde

Müslüman ölümü unutmak için değil tersine ölümün varlığını Allah'ın emri olarak telakki ettiği için ve onu sürekli olarak bilinç düzeyinde tutabilmek için an içinde yaşar. An içinde yaşamak ona kul olma bilincini duyurduğu ve birazdan öleceği gerçeği bu fırsatı elinden alacağı için anlam taşır. Bu yüzden "an" bir haz ve lezzet aracı olarak kullanılmaz, kul olma bilincinin yüklenildiği bir fırsat olarak değerlendirilir.

Müslümanlığı ne kadar iyi yaşadığımızı düşündüren tespitlerle dolu bir kitap. Farkına varmadığımız o kadar çok şey var ki, bu kitap farkındalık kazanmak için okunmalı bu yüzden.
İslamı entellektüelleştiren yazarlardan farklı bir bakış açısı arayanlara tavsiye edilir.

Salih Kartal 
 15 May 19:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rasim Özdenören'in diğer denemelerindeki usulü ve maksadı anlamak için muhteşem bir başlangıç eseri olabilir. Müslümanca fikretmeye, hayatı müslümanca yorumlamaya adım atmak isteyenler için de mutlaka istifade edilmesi gereken bir çalışma.

Menderes Urhan 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Batı gözlüğü takmış, takıştırılmış Müslüman toplumların İslamiyet'e de bu gözlükle baktıkları ya da bakmaya çalıştıklarını ifade eden yazar, dolayısıyla oryantalist bir bakış açısı zuhur ettiğini, bunun yanında İslam'ı yaşadığını zannedenlerin de aslında yoğun bir taassubun içine saplandığını anlatıyor bu kitabında. Devrim niteliğinde yeniden bir yapılanmaya ihtiyaç olduğuna vurgu yapıyor. Heyecanla okudum, dersler çıkardım.

Yakuphan Güleç 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lise'den üniversiteye geçiş yılımda okuduğum önemli bir deneme kitabıdır.
Rasim Özdenören kendisini okutan bir yazar. Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler'de en önemli eserlerinden biridir.

Kitaptan 55 Alıntı

Sergen Özen 
14 Nis 01:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yarın" diye düşünülen şey artık çoğumuz için öte dünya kaygısı olmaktan çıkmıştır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 23 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 23 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Seher 
03 May 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yoksul çocukları esirgeyip korumak adına düzenlenen balolarda, göbekleri yeterince şişmiş adamların sabahlara kadar vur patlasın çal oynasın vakit geçirirlerken, bu çocukların okuma kitaplarını nasıl satın alabileceğinin hesabının yapıldığı bir dünyada bir bozukluk var demektir.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 10 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 10 - İz Yayıncılık)
Sergen Özen 
14 Nis 21:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... Allah'tan başkasından korkmanın, hele bir insandan korkmanın aşağılık bir şey olduğunu fark ediyor."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 102 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 102 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Sergen Özen 
15 Nis 20:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz, Osmanlı'yı bütün hatalarına ve her şeye rağmen mücerret bir islami gayret içinde gördüğümüz için severiz.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 71 - İz yayıncılık, 25. baskı)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 71 - İz yayıncılık, 25. baskı)
Sergen Özen 
12 Nis 22:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık kimseden hasbi davranışlar bekleyemez hale getirildik. Kimseye "Allah rızasından" bahsederek bir ricada bulunamaz olundu. Komşuluk, dostluk ilişkileri bile ucunda bir çıkar olup olmadığına göre bir değer kazanmakta ya da kaybetmektedir. Hayır-gönül, Allah rızası, hasbilik çoğumuz için unutulmuş, uzaklarda kalmış bir hatıradır sanki.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 21 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 21 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Sergen Özen 
14 Nis 20:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence kültürlü insan dünyadaki durumunu anlamasına yarayan bilgiyi ve yolları edinmiş insandır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 192 - İz yayıncılık, 25. baskı. ( Sartre)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 192 - İz yayıncılık, 25. baskı. ( Sartre)
Ahmet Can Ayhan 
12 May 23:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlarımız bazı meseleleri anlamak hususunda şaşkına dönmüşse, bu onlara kendi ölçülerinin unutturulmuş olmasından ileri geliyor."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 71)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 71)
Sergen Özen 
14 Nis 11:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Muğlak: anlaşılması güç, karışık.
İnsanın kafasında oluşmuş olan ölçüler muğlaksa, onun meseleye yaklaşış tarzı da muğlak kalır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 70 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 70 - İz yayıncılık, 25. baskı.)

EN ETKİLEYİCİ GİRİŞLERDEN
BAZI GENELLEMELER
Halen beş milyara yakın insanın yaşadığı yeryüzünde, başka hiçbir ek faaliyete gerek duyulmaksızın mevcut nüfusun on mislini besleyebilecek seviyede bir üretim yapıldığı halde, milyonlarca insanın açlıkla pençeleştiği söylenirse ortada bir bozukluğun var olduğunu İleri sürmek için zeki olmak şart değildir.
Üreticilerin, fiyatları düşürmemek için piyasaya mal arzetmekten kaçınıp stoklama yolunu tercih ettikleri bir dünyada, bir kısım insanların çıplak gezdiğini görünce, bu işin içinde bir bozukluk olduğunu söylemek için ekonomi tahsil etmeye gerek de yok.
Kaliforniya’nın portakal bahçelerinde portakal toplamaya çıkmış yüzbinlerce tarım işçisinin günde üç portakal karşılığında bütün gün çalışmaya mecbur bırakıldıkları için karınlarını doyuramadıkları, fakat bahçe sahiplerinin fiyatları düşürmemek için toplanan portakalları denize döktükleri bir dünyada, bir bozukluk olduğunu görebilmek için Kaliforniya’ya portakal toplamaya gitmiş olmamız da gerekmez.
Afrika’da, Hindistan’da, Güneydoğu Asya’da, Güney Amerika’da, açlıktan kemikleri çıkmış bebelerin resmini Çektirmek İçin yanşa giren ve bu yarışta binlerce lirayı bir kalemde sarfedebilen gazete ve dergilerin bulunduğu bir dünyada, en aç insanın fotoğrafını çeken foto muhabiri altın madalya ile taltif edilirken, fotoğrafı çekilen aç bebenin sırtından para kazanabilen becerikli gazeteciler tebriklere boğulurken, aç insanların kendi halleriyle başbaşa bırakılmasında bir bozukluk olsa gerek.
Yoksul çocukları esirgeyip korumak adına düzenlenen balolarda, göbekleri yeterince şişmiş adamların sabahlara kadar vur patlasın çal oynasın vakit geçirirlerken, bu çocukların okuma kitaplarım nasıl satın alabileceğinin hesabının yapıldığı bir dünyada bir bozukluk var demektir.
Aç kalma tehlikesiyle nüfus planlaması yapmak için teşkil edilen ekiplere binlerce liralık harcırahlar tahsis edilip bir o kadar hastane ve doktor masrafına kazanılırken, doğmamış çocukların rızıkları yüzünden uykuların kaçtığı dünyada bir bozukluk olsa gerek.
Doğmuş çocuğu beslemek için sarfedilecek paranın ana rahmindeki çocuğun doğmaması için sarfedildiği bir dünyada bir bozukluk, bir terslik var demektir.
Daha en az kırk milyar insanın rahatlıkla barınabileceğinin hesaplandığı bir dünyada, kırk katlı binaların yapılmasına rağmen İnsanların mesken sıkıntısından şikâyetçi olmaları Önlenemiyorsa, burada da akla aykırı bir düzenin işlediğinde şüpheye düşmemeli.
Okullarında çocuklarına cinsel eğitimin verildiği ülkelerde ve en çok bu ülkelerde, akla gelmez sapıklıkların yaygın biçimde yerleşmiş olması vakıası ile ırza tecavüz olaylarının, alkolizmin, klinik akıl ve ruh hastalıklarının yoğunlaştığının görüldüğü bir dünyada, bu işlerin düzenlenmesinde de bir bozukluğun olduğunu kabul etmek gerekecektir.
İletişim araçlarının geçmişin hiç bir döneminde görülmediği biçimde çoğaldığı ve günlük hayatımızı doğrudan etkilediği bir dünyada, insanların fertler olarak iletişimsizlikten bu kadar yakındığı bir tablo ile karşılaşılıyorsa, bu işte de bir bozukluğun olduğunu teslim etmek zorundayız demektir.
Kısaca söylersek, bugün problem alanı olarak önümüze getirilen konuların tümüne düzmece problemler diye bakılmalıdır, insanlar her neyi put olarak görmüşlerse o putlar karşılarına problem olarak çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, günümüz dünyasında asıl problemin, problem diye uğraşılan konular olmadığını, fakat asıl problemin kafa yapısından doğduğunu söylemek gerekecektir.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 1 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 1 - İz Yayıncılık)
Sergen Özen 
15 Nis 14:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günlük konuşmalarımızda "din" diye bir ayrıma yer vermemiz, biz farkında olmasak da, bizim hangi zihniyete göre düşündüğümüzü ele verecek bir kıstastır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 66 - İz yayıncılık, 25. baskı)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 66 - İz yayıncılık, 25. baskı)