Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler

8,9/10  (73 Oy) · 
238 okunma  · 
78 beğeni  · 
1.898 gösterim
İnsanın, toplumsal hayatı gibi düşünce hayatının da karmaşıklaştığı bir dünyada "müslümanca düşünme"nin imkân ve yöntemi nedir? İslâm konusunda yeterli "malumat"a sahip olmak, "müslümanca düşünmek için yeter mi? İslâm özü ve bütünüyle kaynaştırılamayan bilginin, düşünme etkinliğini oryantalist bakış açısına mahkûm etmesi kaçınılmaz olmayacak mı? Edebiyat ve özellikle öykü alanındaki başarılı ürünleriyle de tanınan Rasim Özdenören, bu önemli sorunları kuşatıcı bir perspektifle gündeme getirmekte ve sahip olduğu zengin birikimini başarıyla işleyerek, tartışmaktadır.

Kitap, bilgi, inanç ve değer alanlarına ilişkin olarak müslümanca düşünmenin nasıl başarılabileceği konusunda önemli yaklaşımlar içeriyor.
Mehmet Alçiçek 
26 Nis 15:36 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı sosyoloji hocamın tafsiyesiyle okudum. İyi ki okudum. Çünkü biz müslümanların kalıplaşmış düşüncelerini kıran bir kitap. İslâma farklı bir gözlükle bakmayı sağlıyor. Biz islâm dinini bildiğimizi zannederiz , halbuki hakkında en az bilgimiz olan şey İslâmdır. Mutlaka herkesin okuması gereken bir fikir kitabı. Allah bize öğrendiklerimizle amel etmeyi nasip etsin...

Baki Coşkun 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 47 günde · Beğendi · 9/10 puan

Modern dediğimiz bu vahşi dünyaya hayat ve huzur için söyleyecek tek sözü olan medeniyetin İslam olduğunu bu kitabı okuduktan sonra dahada iyi anlıyor insan. İslam üzerine bu kadar kötü propaganda yapanlar ve kötü uygulamaları varken bile. Rasim Özenören bunu çeşitli veçhelerden bakarak, çok güzel bir şekilde açıklamış. İlgi alanına giren arkadaşlara kesinlikle tavsiye edilir.

Afra 
 08 Mar 20:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Rasim Özdenören'in bu kitabı, eserin adından da anlaşıldığı üzere ''Müslümanca düşünme'' üzerine denemelerden oluşuyor.

Düşüncelerimizin nasıl bozuntuya yüz tuttuğundan, dert dediğimiz, yükümlülük bilipte yapmaya çalıştığımız şeylerin bizim dertlerimiz olmadığından; çözüm bulmaya çalıştığımız sorunların bizim sorunlarımız olmadığından, soruyu çoğu zaman yanlış sorup, çözümleri de yanlış yerde aradığımızdan bahsediyor.

İslamın sancısını çeken insanlara tavsiyemdir, okuyunuz.
Zihni bulanıklıkların safiyetini tekrar kazanması için okutturun..

Merve Eskin 
30 Ağu 21:30 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Adından da anlaşılacağı üzere kitapta 4 başlık altında Müslümanca düşünme üzerine Rasim Özdenören'in yazdığı 43 deneme bulunuyor. Değerli yazarımız günümüzdeki 'Müslümanca düşünmelerimiz'e karışan izmler, putlar ve batı fikriyatlarından bahsetmiş ve bunlardan kurtularak saf bir Müslümanca düşünme nasıl olur bize anlatmış. Her deneme üzerine sayfalarca yazı yazılabilir en iyisi siz de okuyun :)

Solgun Mahlas 
15 Eyl 19:23 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba Arkadaşlar;
Bu benim burdaki Ilk incelemem.Çok uzatmayacagim.:)Oncelikle;
Ilk defa Rasim Ozdenoren okudum.Yedi Güzel Adam dizisiyle hayatima giren yazarlardan biridir birçok kişi gibi..Böyle olmasının hem onlara haksızlık olduğunu düşünüyorum bir yandan da kesfedilmeleri güzel bence."Muslumanca Düşünmek" basit geliyor kulağa ama kitabın içine girince bakış acimizin hiç de Islama göre ayarlı olmadığını gördüm.Bunu yaptığımız yanlış kiyaslardan,materyalistik zihin yapısıyla dusunmemizden anlayabiliriz.Belki bu kitap bir adım olur bakış acimizi değiştirmeye.Bunun için okuyalım okutturalim..
Bol bol iftikar edeceğiniz okumalar dilerim :)

Müslüman ölümü unutmak için değil tersine ölümün varlığını Allah'ın emri olarak telakki ettiği için ve onu sürekli olarak bilinç düzeyinde tutabilmek için an içinde yaşar. An içinde yaşamak ona kul olma bilincini duyurduğu ve birazdan öleceği gerçeği bu fırsatı elinden alacağı için anlam taşır. Bu yüzden "an" bir haz ve lezzet aracı olarak kullanılmaz, kul olma bilincinin yüklenildiği bir fırsat olarak değerlendirilir.

Büşra Boztaş 
08 Eyl 16:23 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Günümüz yaygın Müslüman tipi,eskiden öğrendiği bazı yanlışlıkları terketmeden,o yanlışlar üzerine bina kurmak isteyen öğrencilere benziyor;sonraki bilgiler ne kadar doğru olursa olsun,bu bilgiler yanlış bir temel üzerinde yükseltilmek istendiğinden netice de muhkem bir yapı ortaya çıkartılması imkânsız bulunuyor.

Ceyhun Ozan 
24 Eyl 22:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Müslümanca düşünmek isteyenlere güzel bir bakış açısı kazandıran denemeler. Yalnız, yayınevi editörlere para vermiyor galiba. 25. baskısı olan bir kitapta pek çok yazım hatası var.

Müslümanlığı ne kadar iyi yaşadığımızı düşündüren tespitlerle dolu bir kitap. Farkına varmadığımız o kadar çok şey var ki, bu kitap farkındalık kazanmak için okunmalı bu yüzden.
İslamı entellektüelleştiren yazarlardan farklı bir bakış açısı arayanlara tavsiye edilir.

Süha Murat Kahraman 
27 Haz 12:02 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

“Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler”, Müslümanlara ve Müslümanların dünyasını daha yakından tanımak, anlamak isteyenlere güne,güncele,tarihe Müslümanların nasıl bir perspektiftenden baktığını, düşünce ve anlam dünyasının nasıl oluştuğunu anlatan, bu noktada açıklamalar yapan bir Rasim Özdenören eseridir. Eserle, kendi kurum, kavram ve kabülleriyle mevcut dünya düzeni arasında sıkışmış Müslümanların sorularına cevap, sorunlarına çözüm aranmaya çalışılmış, ilgili konuların nasıl ele alınması gerektiği üzerine durulmuş, Müslümanların ortaya koyması gereken duruş ve tavır üzerine tavsiyelerde bulunulmuştur.Böylelikle Müslümanca yaşamın yeniden tesisi için Müslümanlara fikir vermek, yol göstermek ,yardımda bulunmak istenilmiş, amaçlanmıştır. İslamiyet ve sorunlarıyla ilgilenen herkese tavsiye edebileceğim bir eser.İyi okumalar..

2 /

Kitaptan 156 Alıntı

Sergen Özen 
14 Nis 01:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yarın" diye düşünülen şey artık çoğumuz için öte dünya kaygısı olmaktan çıkmıştır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 23 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 23 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Sergen Özen 
14 Nis 21:05 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... Allah'tan başkasından korkmanın, hele bir insandan korkmanın aşağılık bir şey olduğunu fark ediyor."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 102 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 102 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Sergen Özen 
15 Nis 20:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biz, Osmanlı'yı bütün hatalarına ve her şeye rağmen mücerret bir islami gayret içinde gördüğümüz için severiz.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 71 - İz yayıncılık, 25. baskı)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 71 - İz yayıncılık, 25. baskı)
Sergen Özen 
14 Nis 20:58 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bence kültürlü insan dünyadaki durumunu anlamasına yarayan bilgiyi ve yolları edinmiş insandır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 192 - İz yayıncılık, 25. baskı. ( Sartre)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 192 - İz yayıncılık, 25. baskı. ( Sartre)
"Zeliha" 
20 Haz 07:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bildikleriyle amel etmeyen birinin, bilmediklerini öğrenme çabasına düşmesi anlamsız olmaz mı?

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 130)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 130)
Sergen Özen 
12 Nis 22:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Artık kimseden hasbi davranışlar bekleyemez hale getirildik. Kimseye "Allah rızasından" bahsederek bir ricada bulunamaz olundu. Komşuluk, dostluk ilişkileri bile ucunda bir çıkar olup olmadığına göre bir değer kazanmakta ya da kaybetmektedir. Hayır-gönül, Allah rızası, hasbilik çoğumuz için unutulmuş, uzaklarda kalmış bir hatıradır sanki.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 21 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 21 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Mehmet Alçiçek 
29 Oca 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Müslüman, çağın gözüyle İslâm'a bakmaz, İslâm'ın gözüyle çağa bakar."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 72)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 72)
Seher 
03 May 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yoksul çocukları esirgeyip korumak adına düzenlenen balolarda, göbekleri yeterince şişmiş adamların sabahlara kadar vur patlasın çal oynasın vakit geçirirlerken, bu çocukların okuma kitaplarını nasıl satın alabileceğinin hesabının yapıldığı bir dünyada bir bozukluk var demektir.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 10 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 10 - İz Yayıncılık)
Sergen Özen 
14 Nis 11:06 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Muğlak: anlaşılması güç, karışık.
İnsanın kafasında oluşmuş olan ölçüler muğlaksa, onun meseleye yaklaşış tarzı da muğlak kalır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 70 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 70 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Sergen Özen 
15 Nis 14:57 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Günlük konuşmalarımızda "din" diye bir ayrıma yer vermemiz, biz farkında olmasak da, bizim hangi zihniyete göre düşündüğümüzü ele verecek bir kıstastır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 66 - İz yayıncılık, 25. baskı)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 66 - İz yayıncılık, 25. baskı)