Müslümanca Yaşamak

8,8/10  (45 Oy) · 
120 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.008 gösterim
'Fakat en önemlisi, Müslümanın kendi iç oluşumunu gerçekleştirmeye çalışmasıdır. Müslümanlar sürçtükleri, tökezledikleri yerde, bunun başlıca sebebinin kendi iç oluşumlarını tamamlamakta gösterdikleri ihmalden kaynaklandığını görmezden gelmemelidir. Kendi doğrularının gerektirdiği hayat tarzını, ilkin kendi nefislerinde yaşamaya başladıkları an, İslam´ın hayata geçirilmesinde en doğru yöntem kendiliğinden bulunmuş olacaktır. Müslümanın elinde bulundurduğunu söylediğimiz fırsat işte bu oluşumu gerçekleştirmek için verilmiştir kendisine.'
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789753550772
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 07 Oca 22:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kaç Müslüman İslam’ın emrettiği şekilde hayatını düzene sokuyor? Kaç Müslüman eline diline sahip çıkabiliyor? Kaç Müslüman nefsine hakim olabiliyor? Müslümanım diyen kişilerin kaçı gerçekten Müslüman?.. Bu gibi soruların etrafında şekillenmiş bir kitap Müslümanca Yaşamak. Gerek diliyle, gerek sunulan fikirlerle sizi yormayacak kısa denemelerden oluşuyor. Öneri üzerine listemde öne almıştım bu kitabı. Aldığıma da pişman olmadım. Hatta diğer kitapları da listemdeydi ve onları da önlere almayı düşünüyorum.

Müslüman olduğunu söyleyen milyonlarca insan İslam’ın hakikatinden uzak bir yaşam sürüyor. Şuan ki kurulu düzene göre yaşayan Müslümanlar, düzenin getirdiği kurallara uyarak aslında İslamdışı davranışlar sergiliyor. Belki de bozulmuş olmanın en büyük nedeni her kuralın İslam hakikatlerine uymaması. Elbette bu kurallara uymayanlar, kendini İslam’a adayanlar ve bu kişiler hakkında fikir yürüten kişiler var. İslam’ı anlayamamış, hakkında bilgisi olmayan kişiler, İslam’ın kişinin bu dünya hayatını zehir ettiğini, kişiyi dünyadan soyutladığını söylüyorlar. İslam, kişinin dünya hayatını zehir etmesini ya da kişiye kendini dünyadan soyutlamasını emretmiyor, tersine şunu söylüyor: Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın. İslami edep, başka düşüncelere karşı önyargılı olmamayı gerektirirken, bunları duymak kişinin gerçekleri çarpıtmasından başka bir şeymiş gibi gelmiyor. Tabi burada kimseyi suçlayıp ya da etiketlemek gibi bir niyetim yok. Mevcut düzenin getirdiği düşünceyle İslam’a bakmak, İslam’ı tamamıyla anlamayı engelliyor. Tabi ki söylediklerim ben böyle dedim ya da kitap böyle dedi diye kolayca anlaşılacak şeyler değil, üzerlerinde düşünülmesi ve bolca araştırmayı gerektiren konular.

Bu diyeceklerimin arkasındayım: Dininin gerçeklerini yaymak adına şiddeti benimseyip, masum kanı dökenlerin İslam’ın cihad anlayışıyla hareket ettiğini düşünen insanlar var. İslam cihad anlayışıyla savaşı, şiddeti anlatmak istemiyor. Cihad insanın nefsinde olmalıdır diyor. Ama ne yazık ki bu da çarpıtılmış.

Kitapta ayrıca dini vaka olarak kabul edip, kendi hayatlarının dışında tutan tiplerden bahsediliyor. Yani dini itibar için kullanan kişiler. Örnek verecek olursak, anasının ya da babasının hacı olduğunu söyleyerek insanlar üzerinde inandırıcılık sebebi oluşturuyorlar. “Anası babası hacı ya inanmak için sebep yok.”

İslam’ı anlamaktan, yaşamımıza uygulamaktan gün geçtikçe uzaklaşıyoruz. Üzerimize düşen sorumluluklar var. Bunları hakkıyla yerine getirebilmek için yeni bir bakış açısı şart. Rasim Özdenören birkaç tanesini dile getiriyor tabi sadece yazarın dedikleriyle kalmıyor bunlar. En önemli kaynağımızı biliyorsunuz: Kur’an-ı Kerim. İlk başvuru kaynağımız Kur’an olmalı diyerek incelememi bitiriyorum. İyi okumalar.

Rojhilat 
 17 Tem 23:58 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rasim Özdenören'in okuduğum ilk kitabı. Sitede gördüğüm alıntılarla dikkatimi çekmişti ve okumaya karar vermiştim. İşin nihayetinde okuduğuma sevindim. Toplumsal gerçeklikleri açık ve net bir şekilde söylemesi çok hoşuma gitti. İşlediği konuyla ilgili acaba diğer popüler kitaplar gibi amacı sadece millete gaz verip bireysel anlamda vicdan rahatlığı sağlamak mıdır diye merak ediyordum. Ama kitap beni tatmin etti. İnsana, sen Müslüman'sın Allah'a inanıyorsun sıkıntı yapma vs gibi oyalayıcı sözler söylemiyor. Diyor ki madem ki Müslüman'sın, o zaman Müslüman olmanın gerekliliklerini yerine getireceksin. Öyle sadece inandım demekle olmuyor, İslâm'ı her kuralı ile uygulayacaksın. Ama günümüz buna müsait değil demek bahane teşkil etmez, Senin görevin İslam'ı yaşamak ve İslam'ı yaşayabileceğin ortamın oluşması için çaba göstermektir. Günümüz laik rejim ile insanlar , İslâmiyet'e en aykırı şeyleri bile yapmaktadır. Ama adı yine de Müslüman'dır. İslam'ın bütün kurallarıyla toplumsal hayata geçmesine taraftar olmaz, bunun için çabalamaz, hatta çabalayanları eleştirir ve onlara karşı çıkar, ama kalbi hep Allah'tan yanadır. Eğer Müslümansak, İslâm neyi gerektiriyor öğrenmemiz, öğrendikten sonra hayatımıza uygulamamız, uygulayacak ortam yoksa o ortamı oluşturmak için çabalamamız gerekiyor. Eğer bu basamakların herhangi birinde takılıp kalmışsak, ve gerçekten gönlümüz İslam'ın her kuralı ile toplumda yaşanmasına taraftar değilse, şu an üzerimizde sadece bir sıfat olarak duran Müslümanlığı bir gözden geçirmemiz gerekir.

Kitabın okunmasını şiddetle tavsiye ederim. İlk uyanış için güzel bir kitap olacaktır. Rasim Özdenören'in bu kitapta değindiği İslam'ın gelmesi toplumsal gelişme ile olur konusu çok dikkat çekicidir. Toplum bilinçlenip İslamiyet'i istemedikçe, tepeden inme olarak gelen İslamiyet de pek anlamını bulmuş olmaz. İslâmî olarak iman ve hizmetin, toplumsal bilinçlenme sonucu İslam'ı ihya etmenin ne demek olduğunu daha ayrıntılı öğrenmek isterseniz, size en büyük tavsiyem Risale-i Nur okumak olacaktır.

Gölge Hanımefendi 
30 Ağu 19:51 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Kitabı henüz bitirmedim bi 20 sayfam falan kaldı. Ama ne yazık ki sabırsız bi insanım, dayanamadım. Rasim Özdenören hepimizi, abartısız her sayfasında bi soruyla baş başa bırakmışDüşünüyorsun kendini,çevreni ,eşini dostunu, vatanını ,milletini , birçok şeyi..Kitabı hem soruları düşünmek amacıyla hem de anlamlarını bilmediğim kelimeleri araştırmak amacıyla kesik kesik okudum yani mesela 5 sayfada bir duraksamalar yaşadım.Ama bunun kötü bir şey olduğunu söylemiyorum.Öğrenmek güzeldi. Sezai Karakoç okurken de sürekli kelimeleri araştırmak zorunda kalmıştım. Neyse kitaba dönelim, çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Zaten bi insanı düşündürmeye iten bi kitap nasıl faydasız olabilir ki.Sürükleyici bi kitaptı , benim için ayrıca Rasim Özdenören'in okudugum ilk kitabı oldu. Diğerlerini okumak için de sabırsızlıkla bekliyorum.

' vaveylâ 
09 Ağu 12:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap daha çok bireyin kendini sorgulaması ve yaşantısını Müslümanca yaşamak üzerine kurmasını amaçladığı için denemelerde mutlaka bu konuya fayda sağlayacak eleştiriler getirilmiş.Kitap bittiğinde hem kendinizi sorgulamaktan hemde de "Artık kendim için bir adım atmam gerek" demekten kendinizi alamıyorsunuz.

Sümeyye Koçak 
11 Oca 11:49 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özdenören'den okuduğum ilk kitaptı. Oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Arada bilmediğim kelimelerde çıksa gayet anlaşılır bir dili var. Bu sayede bilmediklerimi araştırmıs ve öğrenmiş oldum. Denemeler kısa ve öz olduğundan hiç sıkmıyor.
80lerde yazılmış bu kitap düne, bugüne ve yarına hitap etmiş ve ediyor. Müslümanın sosyal hayatını, dertlerini , vs. ele alıyor. Tavsiye edilir herkese. Eminim okuduğunuzda sizde kendi nefsinizi sorguya çekeceksiniz.

Afra 
09 Şub 21:04 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Müslüman bireyler olarak gerek bireysel gerek toplumsal sorunlarımız dile getirilmiş kitap 80 lerde yazılmış ve sorunlar o zaman bu zamandır aynı güncellikte devam ediyor, yaralarımız hep aynı..

Bu eseri İslamı dert edinen herkesin okumasını tavsiye ederim, müthiş bir eser ..eseri okurken kendinizi sık sık sorguladığınızı fark edeceksiniz, insan üzülmeden edemiyor tabi halimiz ne olacak...

Sena 
04 Nis 03:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tesadüfen elime geçen bu kitap bana olaylara çok faklı bakış açılardan bakmama vesile oldu dili bir tık üst seviyede olsa da yazar derdini öyle güzel anlatmış ki ona katılmamak mümkün değil bazı konularda ne kadar duyarsızmisiz, farkındalıgımızın gelişmesi için bu kitap biçilmiş kaftan.Ama yavaş ve sindire sindire okumakta fayda var fosforlu kalem ya da post it lerinizi unutmayın okurken

Gökhan Çetin 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yedi Güzel Adam'dan biri olan Rasim Özdenören'in yıllar önce yazmış olduğu 'Müslümanca Yaşamak' adlı bu eseri, onu daha yakından tanımak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Herkesin anlayabileceği bir sadelikte yazılmış olmamasına rağmen son baskıları günümüz Türkçesine daha yakın bir hale getirilmiş ve akıcı bir kitap ortaya çıkmış.
Evet, nüfusumuzun %98'i Müslüman olan topraklarda dünyaya gözlerimizi açmak şüphesiz bir nimettir. Müslüman olarak doğan, yaşayan bir toplumun bireyleri olarak inancımız ve ikrarımız gereği bundan övünç de duyarız. Sağ elimizi göğsümüzün sol tarafına götürüp 'Elhamdülillah Müslümanız' demeyi de daha bir maharet biliriz. Lakin 'Müslümanca Yaşama'nın hiçte bu boyutlara indirgenerek bakılacak kadar basit bir şey olmadığını, Müslümanım diyen her insanın bir vazifesi olduğunu, "din adamı" diye bir tabirin dinimizce bir karşılığının olmadığını Allah'a, kitabına ve peygamberlerine iman eden her Müslümanın bu dine karşı bir sorumluluğunu olduğunu, daha geniş bir pencereden kuş bakışı İslam coğrafyasına bakılması gerektiğini, perspektifi daha geniş tutarak bakarak, Müslümanlığa bakış açımızı şekillendirmeyi çok güzel özetliyor yazar.
Okyanusta bir damlayı temsil ettiğimiz şu Dünya'da, okyanusun da bir yaratanı olduğunu unutmamak adına, gözü de gören bir gözün olduğunun bilincine varmalıyız. Müslümanca kimliğimizi oluşturmak için okunması gereken eserler listenizin başlarına bu kitabı da koyabilirsiniz.

Suskun/ca 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tam ismine yaraşır bir kitap olmuş. Müslümana müslümanca yaşamayı öğretecek muazzam bir kaynak. Rasim Özdenören 70-80 yıllardaki tesbitleriyle günümüze de ışık tutmuş. İstifade edilmeli inşaAllah..

SELMA 
24 Tem 21:28 · Beğendi · 9/10 puan

Eğer dine (islam) hayatımızın her şeyi diye bakmıyorSak ,onu kendisiyle amel edeceğimiz bir hükümler bütünü olarak görmüyorsak, dini bir zihin fantezisi olarak kabul ediyoruz demektir

2 /

Kitaptan 125 Alıntı

Murat Sezgin 
06 Oca 21:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın yapmadığı şeyi söylemesi nasihat değildir, ahkâm kesmedir.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz Yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz Yayıncılık)
Murat Sezgin 
06 Oca 15:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben, asıl kendi hatalarından kaçan, kendi hatalarını görmezlikten gelen tavırdan korkarım.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 88 - İz Yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 88 - İz Yayıncılık)
Sergen Özen 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İmam Gazalî şöyle diyordu: "Ömrün bitmiş, fakat sen yalvarmış yakarmışsın, sana bir gün daha verilmiş; işte şimdi öyle bir günde bulunuyorsun, öyle bir günde ne yapacaksan, her gün aynı gayretle o işe sarıl, öyle çalış, öyle ibadet et, öyle yaşa."

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 171 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 171 - İz yayıncılık)
Murat Sezgin 
 06 Oca 00:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İslam, Müslümanlara bir emanettir.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 55 - İz Yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 55 - İz Yayıncılık)
Sergen Özen 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öylesine kötü bir eğitimin içinden çıkıp geliyoruz ki, eleştiri de, nasihat da asal anlamlarının dışına çekilmiştir: dedikodu ile sohbet, ahkâm kesme ile nasihat, eleştiri ile kınama birbirinin yerine kullanılabiliyor. Sohbetini dinlediğimiz biri, bakıyorsunuz, sohbet etmiyor, dedikodu yapıyor. Bir eleştiri konusu, birden bir kınama havasına dönüşebiliyor: sohbetin, nasihatin, eleştirinin asal anlamlarının dışında anlaşıldığı ve kullanıldığı görülüyor.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz yayıncılık)
Murat Sezgin 
05 Oca 17:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bakışından görme yeteneği alınmış biri ne yapsa nafiledir; o hiçbir şey göremez, sadece karanlığı çoğalır.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 21 - İz Yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 21 - İz Yayıncılık)
Sergen Özen 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan, başkasında kınanacak bir şey görüyorsa, onun varlığını en başta kendi nefsinde irdelemeyi denemelidir.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 126 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 126 - İz yayıncılık)

Müslümanlar, kendilerine mahsus avantajlarının bilincinde olabilselerdi, șimdiki yerlerinden daha farklı bir yerlerde olabilirlerdi.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 17)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 17)