Müslüman'ın Diyeti Şişmanlığa, Harama Ve Hastalıklara Elveda!

9,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
671 gösterim
"İslam, sadece kendine inanan Müslümanların değil, tüm insanların ve gezegende yaşayan tüm canlıların sağlığıyla ilgilenir. Ben de Müslüman'ın Diyeti'ni herkese yazdım. Şifa arayanlara, iyileşmek isteyenlere, az yemeyi başaramayanlara, hazcı tüketimden sıkılanlara, hayatında 'temiz' bir sayfa açmak isteyen herkese..."
Kemal Özer

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, bu çalışmada haz eksenli tüketim biçiminin ve kirletilmiş gıdaların, şişmanlık, obezite ve diğer hastalıklarla olan ilişkisini ele alıyor. İnsanları şişmanlıktan ve mutsuzluktan kurtarmak için 'temiz ve sağlıklı' bir beslenme modeli kuruyor. Nefsinizi, az ve öz yemeye ikna etmenin yolunu gösteriyor. Kur'an-ı Kerim'de önerilen ve Hz. Peygamber'in de bilfiil hayatında uyguladığı 'doğru beslenme ilkeleri'ni açıklıyor. 'İslam'ın mutfağı'nı ve 'Hz. Peygamber'in yeme-içme prensipleri'ni daha önce benzeri yapılmamış bir bütünlükle derliyor.

Kemal Özer, halkın çok merak ettiği sorulara da yanıt veriyor: Beslenme ve kısırlık arasında ilişki var mı, kısırlıktan kurtulmak için nasıl beslenmek gerekir? Batı tıbbının da kabul ettiği orucun, insan vücudundaki iyileştirici etkisi ne? Şişmanlamamak/zayıflamak için atılacak ilk üç adım hangisi? Çocuklarının da geleceğini düşünen 'akıllı' bir ailenin mutfağında neler olmalı, neler olmamalı? Yemekleri hangi sırayla yemeli? Sofra nasıl olmalı?

Özer'in bu son soruya verdiği yanıt ise her şeyi özetliyor: "Sofranız, evinize misafir olan Hz. Peygamber'in de yiyebileceği bir sofra olmalı!
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786054325894
 • Yayınevi:
  Hayykitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 15 Alıntı

FatihTub* 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fare ile insan arasındaki temel fark ,fizyolojik şekil ve hacim değildir. Aradaki en önemli fark akıldır. Farenin akıl edemediği şey , peynirin neden bolca ulu orta bırakıldığıdır.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 147)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 147)
FatihTub* 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamberimiz, 'Akşam yemeğinin terki ihtiyarlık sebebidir.' buyurur.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 30)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 30)
FatihTub* 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

2011 yılında dünya 220 milyar dolarlık ekmek tüketirken , Türkiye 12 milyar dolarlık ekmek tüketimiyle dünya lideri oldu.Dünya nüfusunun yüzde 1.05'ini oluşturan Türkiye halkı , ekmeğin yüzde 5.45'ini tüketiyor.Bu tablo Anadolu insanının temel gıda maddesinin ekmek olduğunu bir kez daha göstermektedir.Zaten Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre ; Türkiye'de insanlar , günlük enerjilerinin ortalama yüzde 44'ünü sadece ekmekten sağlamaktadır.Yine aynı verilere göre dünyanın en sağlıksız ekmeği de Türkiye'de üretilmektedir.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 34)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 34)
FatihTub* 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Prof. Zeng Cui yaptığı bir deneyde farelerin bedenine iki milyar kanserli hücreyi enjekte eder . Farenin vücudu gelen tehlikeli hücrelerle mücadele için teyakkuza geçer ve 6 saat içinde 160 milyon akyuvar hücresi , kanserli hücreleri ablukaya alır. Yarım gün içinde 20 milyon kanserli hücreyi yok eden akyuvarlar , birkaç hafta içinde tüm kanserli hücreleri öldürür. Bu deney bağışıklık sisteminin , bedenin yüzde 10 ağırlığında kanser hücresiyle baş edebileceğinin gösterir.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 74)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 74)
FatihTub* 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son hesaplamalara göre , fazla yeme kaynaklı hastalıkların tedavi giderleri ile 850 milyon insanın beslenme ve barınma ihtiyaçları karşılanabiliyor.Bugün 7 milyar insan , 15 milyar insana yetebilecek miktarda gıdayı tüketmektedir.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 32)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 32)
FatihTub* 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadim tıp eserleri çok yiyen kimselerin vasıflarını; kendisi ve midesi tembel, hafızası zayıf, uykusu ağır şeklinde sıralarken az yiyenleri ise, midesi cevval, hafızası güçlü, uykusu hafif olarak zikreder.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 31)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 31)
FatihTub* 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir grup insana saat 12'de aynı gıdalardan aynı miktarda yedirilir. Bu insanlar farklı mekanlarda işlerini yapmaya devam ederler. Bir müddet sonra bazı kişilerin saatleri bilgileri dışında değiştirilerek 15 iken 17 yapılır.Saati değiştirilmeyenler açlık hissetmezken , saati ileri alınanlar acıktıklarını belirtirler.Yani psikolojik olarak " yemek vakti geldi , o zaman acıktım" hissine kapılırlar.Bu da gösteriyor ki insanoğlu çoğu kez gerçekten gerekmediği halde yiyor.Ve aslınsa yeme ,kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir duygu.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 68)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 68)
FatihTub* 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye obezitede Avrupa birincisi , dünyada ise sekizinci. Türkiye Obezite Araştırma Derneği'nin verilerine göre erkeklerin yüzde 24'ü kadınların yüzde 31'i obez , toplam Türkiye nüfusunun yüzde 66'sı obezite tehlikesi altında.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 58)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 58)
FatihTub* 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Paygamber'in hayatı dikkatlice incelediğinde , onun vefat edeceği zaman yakalandığı ateşli humma dışında hiç hastalanmadığı görülür.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 22)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 22)
FatihTub* 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...Bağdaş kurularak veya diz çökerek oturulur sofraya.Bu şekilde oturulduğunda mide katlandığından sofradan daha az yiyerek kalkılır.

Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 23)Müslüman'ın Diyeti, Kemal Özer (Sayfa 23)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Müslüman Diyeti Nasıl Olur?
Müslüman Diyeti Nasıl Olur? "Müslüman'ın Diyeti" isimli kitabın yazarı Kemal Özer’in iddialarından: Şişmanlık Allah katında günahtır...