1000Kitap Logosu
Müslüman'ın Diyeti
Müslüman'ın Diyeti
Müslüman'ın Diyeti

Müslüman'ın Diyeti

Şişmanlığa, Harama Ve Hastalıklara Elveda!

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
161 Kişi
427
Okunma
183
Beğeni
3.188
Gösterim
192 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 26 dk.
Adı
Müslüman'ın Diyeti (Şişmanlığa, Harama Ve Hastalıklara Elveda!)
Basım
Türkçe · Türkiye · Hayykitap · 2012 · Karton kapak · 9786054325894
"İslam, sadece kendine inanan Müslümanların değil, tüm insanların ve gezegende yaşayan tüm canlıların sağlığıyla ilgilenir. Ben de Müslüman'ın Diyeti'ni herkese yazdım. Şifa arayanlara, iyileşmek isteyenlere, az yemeyi başaramayanlara, hazcı tüketimden sıkılanlara, hayatında 'temiz' bir sayfa açmak isteyen herkese..." Kemal Özer Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, bu çalışmada haz eksenli tüketim biçiminin ve kirletilmiş gıdaların, şişmanlık, obezite ve diğer hastalıklarla olan ilişkisini ele alıyor. İnsanları şişmanlıktan ve mutsuzluktan kurtarmak için 'temiz ve sağlıklı' bir beslenme modeli kuruyor. Nefsinizi, az ve öz yemeye ikna etmenin yolunu gösteriyor. Kur'an-ı Kerim'de önerilen ve Hz. Peygamber'in de bilfiil hayatında uyguladığı 'doğru beslenme ilkeleri'ni açıklıyor. 'İslam'ın mutfağı'nı ve 'Hz. Peygamber'in yeme-içme prensipleri'ni daha önce benzeri yapılmamış bir bütünlükle derliyor. Kemal Özer, halkın çok merak ettiği sorulara da yanıt veriyor: Beslenme ve kısırlık arasında ilişki var mı, kısırlıktan kurtulmak için nasıl beslenmek gerekir? Batı tıbbının da kabul ettiği orucun, insan vücudundaki iyileştirici etkisi ne? Şişmanlamamak/zayıflamak için atılacak ilk üç adım hangisi? Çocuklarının da geleceğini düşünen 'akıllı' bir ailenin mutfağında neler olmalı, neler olmamalı? Yemekleri hangi sırayla yemeli? Sofra nasıl olmalı? Özer'in bu son soruya verdiği yanıt ise her şeyi özetliyor: "Sofranız, evinize misafir olan Hz. Peygamber'in de yiyebileceği bir sofra olmalı!
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,01
8.9
10 üzerinden
161 Puan · 34 İnceleme
Fânî
Müslüman'ın Diyeti'yi inceledi.
192 syf.
·
7 günde
Dünyayı bir imtihan alanı olarak yaratan Allahû Teâlâ, kullarını her türlü davranışlarından hesaba çekeceği gibi yediklerimiz ve yemediklerimizden de hesaba çekileceğiz. Yiyip içtiklerimiz vücudumuzu etkilediği gibi manevi dünyamızı da etkilemektedir İşte bu noktadan yiyip içtiklerimize dikkat etmeli, Kur'an'ın ifadesi ile "helal ve tayyib" olanları tercih etmeliyiz. Kitabın içeriğinden söz edecek olursam; Birçok başlık ve alt başlıktan oluşan kitapta, Rasulullah'ın yeme ve içme adabı, Kur'an ve Sünnet'den hareketle "helal ve tayyib" nedir, ne değildir, müslümanın yemek yeme ölçüsü nasıl olmalı, hangi nimetleri ne zaman tüketmeli, fazla kilolardan nasıl kurtuluruz, az yemenin önemi, Ramazan ayının ve Oruç ibadetinin sağlığa ve ruha faydaları, beslenme ile kısırlık arasındaki bağ, hangi yiyeceklerden uzak durmalıyız ve son olarak yazardan bize "Hayat kurtaran 20 tavsiye" gibi konulardan oluşan bu kitabı tüm okurlara tavsiye eder kitaptan bir Hadis-i Şerifi sizlere takdim ederim; Efendimiz aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuştur: "Ademoğlu mideden daha şerli bir kap doldurmaz. Ademoğluna belini doğrultacak birkaç lokmacık yeterlidir. Ancak (nefsinin galebesiyle) illa da (mideyi doldurma işini yapacaksa) bari onu üçe ayırdın: Üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de boş bıraksın. Mide hastalık evidir. Perhiz ise her devanın başıdır."
Müslüman'ın Diyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Duygu fidan
Müslüman'ın Diyeti'yi inceledi.
188 syf.
·
10 günde
·
Puan vermedi
Çok beğenmedim. Faydalı bir kaç tavsiye haricinde yeni birşey söylememiş. Tekrar çok. Hele kitabın sonunda derme çatma hikayelerle kitap sanki sayfa sayısı artsın diye şişirilmiş. İsminden yemek&beslenmenin islami açıdan incelendiği geniş bir eser gibi anlaşılıyor , hiç de öyle değil. İnternetde de bulurdum yazdığı hususları.. sonlarını hızlı hızlı geçtim. Tavsiye etmiyorum
Müslüman'ın Diyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
tosbik
Müslüman'ın Diyeti'yi inceledi.
192 syf.
·
253 günde
·
5/10 puan
Kitabı arkadaşım okurken görmüştüm tavsiye üzerine aldım okudum. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kitap İlk başlarda güzel gidiyordu ama çok kendini tekrar ediyordu. Sıkıldım ve yarım bıraktım. Sonra devam ettim yine biraz bilgi sonra yine tekrara düşüyor yine sıkılıp bıraktım. En sonunda elime akıp artık bu kitap bitsin diyerek kendimi zorlayarak kitabı bitirdim. Kitabın bir bölümü diyetle ilgili ama bir bölümü çok dağınık yazılmış evet güzel şeyler var ama ben istediğim şeyleri az buldum. Çok tekrarlaması alakasız konulara girip sonra konuyu diyete bağlaması bilmiyorum beni açmadı. Kesinlikle ismine binaen almıştım beni tatmin etmedi.
Müslüman'ın Diyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
a
Müslüman'ın Diyeti'yi inceledi.
192 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Deneme 1
Yazar; Kuran-ı Kerim'den ayetler ve Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sav) hadislerinden yola çıkarak temiz ve sağlıklı bir beslenmenin nasıl olması gerektiğinden bahsetmiş. Ayrıca konuyla ilgili çeşitli üniversitelerde yapılan bilimsel araştırmalara da yer vererek okurun farklı bakış açısı kazanmasını amaçlamış. Yazar, düşüncelerini Tolstoy'un "Vahşi Zevkler" isimli kitabından bir bölüme yer vererek de desteklemek istemiş. (Bu ayrıntıyı sevdim ve kitabı okunacaklar listeme ekledim.) Bunlar dışında kitabın bazı kısımlarının aksi bir düşüncede olanları sinirlendireceğini düşünsem de odaktan (sağlıklı ve temiz beslenme) uzaklaşmayan her okurun bunu kısmen tolere edebileceğini düşünüyorum. Can sıkıcı üç hususa değinmeden geçemeyeceğim. 1. Kitaptaki yazım hataları. Yazım hataları çok fazla olmasa dahi bazı okurların dikkatini dağıtacağına eminim. 2. Çok fazla tekrarın yapıldığı ayetler ve hadisler var. Yazar ezberlememizi istercesine bazı hadis ve ayetleri sıklıkla tekrarlamış. 3. Kitabın son sayfalarında yazarın konudan uzaklaştığını görüyoruz. Evet yine bilgi var, yine ders çıkarılacak şeyler var fakat kitabın bütünüyle kopuk bir şekilde kitaba yerleştirilmiş. Özetle; söz konusu kitabı okumanızı tavsiye ederim fakat okuduklarınızı hayatınıza yerleştirmediğiniz sürece kitabı okumayan birinden çok da bir farkınız olmaz.
Müslüman'ın Diyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Özcan pars
Müslüman'ın Diyeti'yi inceledi.
192 syf.
·
28 günde
·
5/10 puan
Öncelikle kitap ne durağan ne de akıcı diyebilirim. İçinde çok değerli bilgiler var, çok önemli mesajlar veriyor. Beslenmenin, doğru beslenmenin öneminin sadece midemizi doldurmak olmadığını anlatmaya çalışmış. Amacınada ulaştığını düşünüyorum. Doğru bildiğimiz bir çok şeyin yanlış olduğunu gösteriyor bu bakımdan başarılı olduğunu söyleyebilirim. Fakat kitapta çok fazla yazım yanlışı, anlatım bozukluğu var. Sonlarına doğru da fazlalaşıyor bu durum, dönüp dönüp okumak zorunda kalıyorsunuz acaba farklı bişey mi anlatamaya çalışıyor diye. (Bendeki genişletilmiş 18.baskı) diğer baskılarda varmı aynı durum bilmiyorum. Beni en çok hayal kırıklığına uğratan duruma gelirsem yazarın bazı önemli konulara bakış açısı. Erkenden evlenmek gerektiğini düşünmesi, yada çocukların hepsini okutmanın gereksiz olduğunu söylemesi buna benzer bi kaç düşünce daha beni çok rahatsız etti. Kitapta anlatım bozukluğuna alışkın olduğum için bu bölümleri defalarca okudum, yine anlatım bozukluğu olması temennisi ile ama ne yazık ki öyle değilmiş. Sonuç olarak çok kötü diyemem ama çok iyiydi de diyemem. Okuyanlara iyi okumalar..
Müslüman'ın Diyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Yeliz
Müslüman'ın Diyeti'yi inceledi.
192 syf.
vücudumuz bizlere emanet
Kitap genel olarak, bir insanın hatta daha özelde bir Müslüman'ın; beslenmesi nasıl olmalıdır, Sünnet ve Hadîs ışığında beslenmenin hangi noktalarına dikkat edilmelidir konularını ele alan bir kitap. Ne kadar alt yapı için okunulması iyi olan bir kitap olsa da her diyet yahut beslenme kitabı gibi bir yere kadar etki ediyor. Çünkü beslenme, insanlık var oldukça var ve insanlar arasındaki her türlü; kültürel, ekonomik, siyasal, sosyal gibi faktörlerin etkileşimden kaçınılmaz olduğunu düşünürsek beslenme de bu ölçüde değişiyor. Bu yüzden beslenme alanında sadece bir kitap odaklı düşünülmemeli. Sanırım bu kitaptan çıkarabileceğim en güzel sonuç, bedenimiz bizlere Allah c.c tarafından verilen bir emanettir. Ağzımıza giren bir lokmanın verdiği zarar maddi yahut manevi olsun midemiz başta olmak üzere ruhumuza kadar tüm uzuvlarımızı ve maneviyatımızı etkileyeceğini unutmamalıyız. Bu doğrultuda verilen bedene emanet gözü ile bakan bir insanın 'benim' demeyi bırakması nefsinin terbiyesiyle başa çıkacağı gibi bedeninin terbiyesi ile de başa çıkabilecektir.
Müslüman'ın Diyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
6