Kitap
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
92 Kişi
232
Okunma
106
Beğeni
1.995
Gösterim
560 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 15 sa. 52 dk.
Adı
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · 2018 · Karton kapak · 9789750843273
Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım’ın oğlu, Latife Hanım’ın eşi, bize bu güzel vatanı bırakan Mustafa Kemal Atatürk, gözden kaçmış iç dünyası, mücadelesi ve özel hayatıyla... Muhterem Valideciğim Gerçekte vatan ve milletimizi kurtarabilmek için, askerliği bırakıp serbest olarak milletin başına geçmek ve milleti tek vücut bir hale getirmekle doğacak kudret ve ulusal gücü kullanmaktan başka çare yoktu. Ben de öyle yaptım. Elhamdülillah başarılı oluyorum. Pek yakında elle tutulur sonucu bütün dünya görecektir. (...) Ben, birkaç güne kadar bir kongre için Sivas’a gideceğim. Tekrar Erzurum’a döneceğim. Tekrar ediyorum: Her işittiğinize önem vermeyiniz. Pekala bilirsiniz ki ben, yaptığımı bilirim. Netice görmeseydim başlamazdım. Bu mektubumu getirecek olan (...) size benim hakkımda istediğiniz kadar bilgi verecektir. Kendisiyle bana bazı elbiselerimi gönderiniz.  Ağustos 1919, Erzurum Latife Hanım ve Halide Edib kitaplarının yazarı İpek Çalışlar’ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; titiz, derinlikli bir araştırmaya, Mustafa Kemal’in hayatının geçtiği yerlere yapılan yolculuklara, tanıklıklara ve belgelere dayanıyor. Anlatıya eşlik eden fotoğraflar ve zengin kaynakçasıyla Mustafa Kemal Atatürk benzersiz bir biyografi.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,28
8.9
10 üzerinden
92 Puan · 25 İnceleme
DrKitapsever
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı'ı inceledi.
560 syf.
·
10/10 puan
Merhabalar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı.İpek Çalışların diğer eserlerinde olduğu gibi biyografi tarzında yazılmış.Yazarın daha önce kalem aldığı eserlerden olan Latife Hanım ve Halide Edip’i beğenerek okumuştum.Bu eserinde de özel bir titizlikle ve emekle hazırlandığı mükemmel bir eser.Bu eser sayesinde Atatürk’ün bayanlara saygısının Babası Ali Rıza Bey'in Zübeyde Hanım'a muamelesi hiç ezdirmemesi ve saygısını görerek büyüğünden geldiğini öğrendim.Atatürk’ü anlatan eserlerden farklı olarak bu eserde yazarımız bayanların bakış açısından ele almış yani Makbule Hanım,Annesi,Latife Hanım,Halide Hanım ve savaş muhabiri bayanların.En beğendiğim yönü kitap dipnotlar, referanslarla, her konu bir belgeye ve ıspata dayandırılarak anlatılmış ve doğru bilinen yanlışlara da yer vermiştir.Son zamanlarda Atatürk’ü anlatan eserler arasında en beğendiğim ve feyz aldığım eser oldu. Keyifli Okumalar Dilerim
1
177
Mehmet Y.
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı'ı inceledi.
560 syf.
İpek Çalışlar'ın Halide Edip biyografisini okumuş ve çok beğenmiştim. Atatürk biyografisinin çıkacağını öğrenince hem sevindim hem de en kısa sürede temin edip okudum. Çalışlar, çok titiz ve uzun soluklu bir çalışmaya imza atmış. Önsözde yazdığı gibi aslında; Atatürk kitabı yazmak zor bir iştir. Nitekim kitabın geneline baktığımızda Çalışlar'ın mümkün olduğunca objektif davrandığını söyleyebilirim. Belgelerle çalışmış ve doğruyu anlatmaya çabalamış. Bu anlamda benim gibi Atatürk'ü çok seven insanların hoşuna gitmeyecek bazı şeyleri de yazmış, anlatmış. Daha evvelki iki kitabında Halide Edip'i ve Latife Hanım'ı anlatmıştı. Anladığım kadarıyla hemcinsleri olan bu iki isimle duygusal bir bağ da kurmuş. Yani, onları sevmiş. Elbette Atatürk'ü de seviyor ancak bazı konularda diğer ikisinin yorumlarına başvurup, hatıralarını yad ediyor. Eserin genelinde büyük bir adam var. Ailesi, çocukluğu, iç dünyası, kişiliği... Kronolojik olarak gidiyor ama tipik bir İnkılap Tarihi ders kitabı havasında değil; akıcı, altını çizdirecek pek çok satıra sahip. Nitekim ben de öyle yaptım, notlar aldım. Dediğim gibi, bir Atatürk biyografisi yazmak kolaymış gibi görünse bile öyle değil. Çalışlar, elbette bazı polemiklere ( Kürt meselesi, Fikriye Hanım, Latife Hanım ile evliliği, İzmir Suikastı, şapka inkılabı vs. ) kapı açacak şekilde bir eser hazırlamış. Bir Atatürk güzellemesi değil lakin Atatürk'ü anlama, onu tanıma kılavuzu gibi düşünülebilir. Kıymetli bir eser olduğu kanısındayım.
2
27
G. İlke
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı'ı inceledi.
560 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Yılmaz Özdil'in "Mustafa Kemal"inden sonra biraz teferruatlı buldum. 20 sayfa civarındaki kaynakçayı görünce mesela, resmen korktum. Bir de puntonun küçüklüğü keyif kaçıran cinstendi ama (en önemlisi de bu zaten) sürükleyici anlatım kitabı okuttu. İçeriğe gelecek olursam: Bayan Çalışlar'ın metni hikayeleştirirken bazı belgeleri (belgelerde yer alan bilgileri) yoruma açık şekilde bırakması, Atatürk hakkında olumsuz yargıya vardıracak cinsten. Yine de sanıyorum ki bu bilgilerin veriliş amacı Atatürk'ün tabulaştırılmaması, kişisel hatalarına rağmen ve bunlarla birlikte milletin refahını düşünen başarılı bir lider olduğunu göstermeye çalışmak. Bunun dışında Atatürk'ün bu kadar yoğun Rumeli şivesiyle konuştuğunu bilmiyordum, nedense çok hoşuma gitti. Üzerinde çok çalışıldığı için arşivlik olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ederim. =)
14
Bünyamin
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı'ı inceledi.
560 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Mustafa Kemal Atatürk
İncelemeye başlarken şunu içtenlikle söylemek istiyorum. Atatürk'ün hayatı bizlere okullarda öğretilmemiş ve bizler daha doğrusu ben, kulaktan dolma bilgilerle, araştırılmamış, tahkik edilmemiş, üzerinde düşünülmemiş bilgilerle Atatürk'ü tanımışım. Bu anlamda bu kitap benim Atatürk'e bakış açımı daha objektif hale getirdi diyebilirim. Kitabı okurken hiç sıkılmadım. Merakla okudum. Hatta sürekli not tutarak, bazı yerlerin altını çizerek ders çalışır gibi okudum. Kitap Ali Rıza Bey ve Zübeyde Hanım'ın nasıl evlendikleriyle başlıyor. Kitapta o dönemin şartları, hayat yapısı, Selanik'in kozmopolit konumu çok güzel bir şekilde anlatılmış. İpek Çalışlar kitabını Atatürk'ün Nutuğu yazdığı 1927 yılında bitirmiş. 1927 yılından sonrası olmamasına rağmen kitap baya hacimli. Kitapta büyük bir emeğin olduğunu okurken farkediyorsunuz. Kitabı bitirirken şunu dedim keşke İpek Çalışlar 1938'e kadar yazsaymış.
7