Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.070
Gösterim
Adı:
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750843273
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım’ın oğlu, Latife Hanım’ın eşi, bize bu güzel vatanı bırakan Mustafa Kemal Atatürk, gözden kaçmış iç dünyası, mücadelesi ve özel hayatıyla...

Muhterem Valideciğim

Gerçekte vatan ve milletimizi kurtarabilmek için, askerliği bırakıp serbest olarak milletin başına geçmek ve milleti tek vücut bir hale getirmekle doğacak kudret ve ulusal gücü kullanmaktan başka çare yoktu. Ben de öyle yaptım. Elhamdülillah başarılı oluyorum. Pek yakında elle tutulur sonucu bütün dünya görecektir.
(...)

Ben, birkaç güne kadar bir kongre için Sivas’a gideceğim. Tekrar Erzurum’a döneceğim. Tekrar ediyorum: Her işittiğinize önem vermeyiniz. Pekala bilirsiniz ki ben, yaptığımı bilirim. Netice görmeseydim başlamazdım.
Bu mektubumu getirecek olan (...) size benim hakkımda istediğiniz kadar bilgi verecektir. Kendisiyle bana bazı elbiselerimi gönderiniz. 

Ağustos 1919, Erzurum

Latife Hanım ve Halide Edib kitaplarının yazarı İpek Çalışlar’ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; titiz, derinlikli bir araştırmaya, Mustafa Kemal’in hayatının geçtiği yerlere yapılan yolculuklara, tanıklıklara ve belgelere dayanıyor. Anlatıya eşlik eden fotoğraflar ve zengin kaynakçasıyla Mustafa Kemal Atatürk benzersiz bir biyografi.
560 syf.
İpek Çalışlar'ın Halide Edip biyografisini okumuş ve çok beğenmiştim. Atatürk biyografisinin çıkacağını öğrenince hem sevindim hem de en kısa sürede temin edip okudum.

Çalışlar, çok titiz ve uzun soluklu bir çalışmaya imza atmış. Önsözde yazdığı gibi aslında; Atatürk kitabı yazmak zor bir iştir. Nitekim kitabın geneline baktığımızda Çalışlar'ın mümkün olduğunca objektif davrandığını söyleyebilirim. Belgelerle çalışmış ve doğruyu anlatmaya çabalamış.

Bu anlamda benim gibi Atatürk'ü çok seven insanların hoşuna gitmeyecek bazı şeyleri de yazmış, anlatmış. Daha evvelki iki kitabında Halide Edip'i ve Latife Hanım'ı anlatmıştı. Anladığım kadarıyla hemcinsleri olan bu iki isimle duygusal bir bağ da kurmuş. Yani, onları sevmiş. Elbette Atatürk'ü de seviyor ancak bazı konularda diğer ikisinin yorumlarına başvurup, hatıralarını yad ediyor.

Eserin genelinde büyük bir adam var. Ailesi, çocukluğu, iç dünyası, kişiliği... Kronolojik olarak gidiyor ama tipik bir İnkılap Tarihi ders kitabı havasında değil; akıcı, altını çizdirecek pek çok satıra sahip. Nitekim ben de öyle yaptım, notlar aldım.

Dediğim gibi, bir Atatürk biyografisi yazmak kolaymış gibi görünse bile öyle değil. Çalışlar, elbette bazı polemiklere ( Kürt meselesi, Fikriye Hanım, Latife Hanım ile evliliği, İzmir Suikastı, şapka inkılabı vs. ) kapı açacak şekilde bir eser hazırlamış. Bir Atatürk güzellemesi değil lakin Atatürk'ü anlama, onu tanıma kılavuzu gibi düşünülebilir.

Kıymetli bir eser olduğu kanısındayım.
560 syf.
·4 günde·7/10
Yılmaz Özdil'in "Mustafa Kemal"inden sonra biraz teferruatlı buldum. 20 sayfa civarındaki kaynakçayı görünce mesela, resmen korktum. Bir de puntonun küçüklüğü keyif kaçıran cinstendi ama (en önemlisi de bu zaten) sürükleyici anlatım kitabı okuttu. İçeriğe gelecek olursam: Bayan Çalışlar'ın metni hikayeleştirirken bazı belgeleri (belgelerde yer alan bilgileri) yoruma açık şekilde bırakması, Atatürk hakkında olumsuz yargıya vardıracak cinsten. Yine de sanıyorum ki bu bilgilerin veriliş amacı Atatürk'ün tabulaştırılmaması, kişisel hatalarına rağmen ve bunlarla birlikte milletin refahını düşünen başarılı bir lider olduğunu göstermeye çalışmak. Bunun dışında Atatürk'ün bu kadar yoğun Rumeli şivesiyle konuştuğunu bilmiyordum, nedense çok hoşuma gitti. Üzerinde çok çalışıldığı için arşivlik olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ederim. =)
560 syf.
·30 günde·Beğendi·8/10
İncelememe başlarken bu güzel eser için saygıdeğer İpek Çalışlar Hanımefendiye teşekkür ederim, kaleminize sağlık İpek hanım.
Herkes Mustafa Kemal’i sadece mücadelesi ile tanır özel hayatıyla pek ilgilenen olmaz, ya çekinirler ya da ilgilerini çekmez aslında Mustafa Kemal’in özel hayatı da bir mücadeledir, bilinenin tersine çocukluğu yoksulluk için de geçmemiştir bunu bir takım kesim Gazi’yi acındırmak için uydurmuştur, belli bir kesime yaranabilmek için Gazi’yi sevdirebilmek için türlü yalanlardan biri...
Böyle şeylere hiç gerek yoktur bu kitapta herşey olduğu gibi belgeleriyle yazılmış ve açıklanmıştır doğru bilinen yanlışlara ve yanlış bilinen doğrulara adeta ışık tutan bilgiler vardır içinde, kâh gururlandıran kâh ağlatan kâh güldüren kâh sinirlendiren anılar da mevcuttur için de, en yakınında ki isimlerin kaleminden.
560 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Atatürk'ün özel hayatına dair bilinmeyen mevzuları okuyabileceğiniz bir eser.Fikriye'nin intihar etmeyip,öldürülmesi beni biraz şaşırttı.Sağlam kaynaklardan toplanıp hazırlanmış,ayrıca çok beğendim.
560 syf.
·Puan vermedi
Merhaba, Ilber Ortaylı, Ipek Çalışlar ve Yįlmaz Özdil'in kitaplarını arka arkaya okudum. Her yönüyle en iyisi Ipek Çalışlar'ın kitabıydı. Dağınık olmayan bir anlatım ve her iddianın ve anlatımın kaynaklarla desteklenmesi, en önemli ikisi.
560 syf.
·30 günde
Atatürk'ü daha önce de çok farklı yazarlardan okudum ama bu kitap daha ayrıntılı ve derinlemesine kaynak göstererek yazılmış çok beğendim.. anlatımda kesinlikle şöyledir demek yerine su yazar durumu böyle anlatırken bu komutan söyle anlatır gibi örneklemeler mevcut.. Atatürk 'ün anne ve babasının nasıl evlendiği kaç kardeş olduğunu .. milli mücadeledeki rollerini doğru yapılan birçok yenilik ve hatalı kararları merak edenler için tavsiye ederim.
560 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
Yıllar geçtikçe aslında Atatürk'ü ne kadar az tanıdığımı fark ettim. Okumalı, Onu daha iyi anlamalıydım. Kitap bu anlamda bana çok şey kattı, ne kadar az bildiğimi ve ne kadar derinden özlediğimi fark ettim Atam'ı. Öyle güzel ve akıcı bir dille yazılmış ki kimi zaman onunla çocuk oldum, kimi zaman savaşa gittim, kimi zaman balo salonlarında dans edip aslında bir asır yaşaması gereken Tek Adam olduğunu yeniden hissettim. Ne kadar disiplinli, kararlı, kendine saygısı yüksek çağlar üstü bir lider olduğunu anladım. Kitabın içinde geçen bir cümlede kendisine soru sorulan Mina Urgan'ın şu cümlesini beynime kazıdım "Onun yaptığı devrimleri kendi gözleriyle gören bir kadının Mustafa Kemal'den yana olmamasının yolu yoktur." Okudum, anladım, yaşadım ve bir kez daha çok sevdim Atam'ı.️
530 syf.
·13 günde·Beğendi·7/10
Kitap hakkında yazılacak birçok olumlu ve olumsuz eleştiri var.
Kitabın ilk kısmı -çocukluk ve öğrencilik dönemleri- içinde güzel ve gerçekçi tasvirler barındırıyor. Latife ve Fikriye ile ilgili bölümler de ilgimi çekti. Fakat: Cumhuriyet Dönemi icraatlerinin anlatıldığı bölümlere baktığımızda yer yer akit ve mısıroğlu kalitesinde yorumların ve önyargıların bulunduğunu görüyorsunuz. Fakat; İzmir Suikasti bölümünün oldukça iyi anlatıldığını düşünüyorum. Kitap 1927 yılında sona eriyor. En azından 1928 yılı Harf Devrimi ve akabinde gelişen durumları da anlatmasını isterdim. Kitabın kapanışı da Atatürk'ün İstanbul'da 1927 yılında yaptığı etkileyici bir konuşmayla sona erdi.
Kitaba 6 puan mı 7 mi puan versem diye düşündüm en son 6.5'tan 7'ye karar verdim :)
Farklı bir bakış açısı için okunabilir.
560 syf.
·57 günde·Beğendi·8/10
İpek Çalışlar'ı ilk defa okuyan birisi olarak oldukça içerikli bir eser okumuş bulunmaktayım hatta bazı yerlerde detay o kadar fazla olduğu için okumayı bırakma noktasına geldiğim zamanlar oldu ama acaba bilmediğim birşey daha var mıdır diye elimden de atamadığım oldu. Bu ikilem devam ederken bir baktım kitap bitti. Okunası kitaplardan ama sabırlı olmanız gerekli yoksa sıkılıp bırakabilirsiniz. İyi okumalar dilerim.
530 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk yıllarından başlayarak 1927 yılına kadarki yaşamını anlatan biyografik bir eser.
Bazı noktaları beni şüpheye düşürse de eleştirel bir gözle emek verilerek ve ciddi araştırmalar sonucunda yazıldığı belli oluyor. En önemli noktası ise yazılan her şeyin belgelere dayandırılması. Mustafa Kemal Atatürk’ü yakından tanımak ve yakınında bulunan insanların neler düşündüğünü bir nebze olsun anlayabilmek, hissedebilmek istiyorsanız okuyabilirsiniz.
560 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Vatan Mutlaka selamet bulacak, millet mutlaka mesut olacaktır. Çünkü kendi selametini, memleketin ve milletin selamat ve saadeti için feda edebilen vatan evlatları çoktur.
560 syf.
·31 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitap 1927-1928li yıllara kadar gidiyor, sonrası yok. Kitabı diğer biyografilerden ayıran șey liberal bir dille yazılması diyebiliriz, ve en önemlisi bir kadının yazması ve yazarken kaynağını öncelikle Atatürk'ün hayatındaki kadınlardan alması.
Șahsi fikrim upuzun kaynakçası sağolsun kitap tam olarak arșivlik bir kitap, geniș hacimli ve populist amaçlar gütmüyor. Ne muhafazakar ne de Kemalist bir dile sahip. Bu tip özellikleri kitabın en iyi özellikleri.
Kitaptan 1 puan kırmamın 2 sebebi var. Birincisi Atatürk'ü tabulaștırmamak için liberal bir dil kullanılması hoș olsa da birkaç yerde ișin aslına dair yorumlarda bulunulması sağlıklı olurdu.(Mustafa Suphi olayı gibi olaylarda) Ikinci sebep ise; tarihçiler camiasında yalancılığı/iftiracılığı tescillenmiș olan Rıza Nur'un "Hayat ve Hatıratım" kitabının ve Derin Tarih dergisinin bazı yerlerde kaynak olarak kullanılması. Zaten bu yerlerden alınan alıntılar saçmalıklarıyla kitapta dikkat çekiyor genelde, dikkatli okuyucular farkedecektir.
Ipek Çalıșlar'a bu güzel kitabı için teșekkür ediyor ve okuyuculara Yılmaz Özdil gibi populist tüccarlar yerine Ipek Hanım gibi yazarları okumasını öneriyorum.
Rumelilerin meraklı olduğu "A be!" nidasını da sık kullanırdı.
..........
Kızgınlığı ve kırgınlığı beş dakikada geçerdi. Küfürbaz olmadığı söylenirdi.
...........
Elinden kehribar tespihi eksik etmezdi.
............
Gün içinde ve gece boyunca defalarca kahve içerdi. Çok sigara içer, genelde peşpeşe yakardı.
...............
Güreş, at binme ve bilardoyu severdi.
.............
İçkisine çok müdahale ettiği için Hikmet Bayur'u Afganistan'a büyükelçi olarak göndermişti.
......
Kumandan olarak Muhammed Peygambere, Fatih'e ve Timur'a hayrandı.
......
Enteresan bulduğu kitabı bitirene kadar elinden bırakmak istemezdi.
"Latife Hanım güzel mi Paşa Hazretleri?" sorusuna şu cevabı verdi : "Hanımefendi, çok güzel olsa ben zaten almazdim . Ben kıskanç bir erkeğim ! Zekâsını, bilgisini, terbiyesini beğendim. "
Ali Rıza, zenginliğinden dolayı Yunan eşkıyası tarafından dağa kaldırılmış ve fidye karşılığı kurtulmuştur
...Gerçekten de cehennem hayatı yaşıyoruz. Çok şükür, askerlerim pek cesur ve düşmandan daha mukavemetlidir.

Bundan başka hususi inançları, çok defa ölüme sevk eden emirlerimi yerine getirmelerini daha çok kolaylaştırıyor. Filhakika onlara göre iki semavi netice mümkün. Ya gazi, ya şehit olmak!

Görüyorsunuz ya Madam, benim insanlarım şehit olmayı ararken de budalaca davranmıyorlar.

Peygamberimiz ne kadar bilgeymiş. İnsanların gerçek arzularını ne kadar iyi biliyormuş.

Bana gelince, çok yazık ki, bu inanmış insanların, Allah vergisi nitelikleri bende yok, ama bu nitelikleri desteklemeyi de hiç ihmal etmiyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750843273
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım’ın oğlu, Latife Hanım’ın eşi, bize bu güzel vatanı bırakan Mustafa Kemal Atatürk, gözden kaçmış iç dünyası, mücadelesi ve özel hayatıyla...

Muhterem Valideciğim

Gerçekte vatan ve milletimizi kurtarabilmek için, askerliği bırakıp serbest olarak milletin başına geçmek ve milleti tek vücut bir hale getirmekle doğacak kudret ve ulusal gücü kullanmaktan başka çare yoktu. Ben de öyle yaptım. Elhamdülillah başarılı oluyorum. Pek yakında elle tutulur sonucu bütün dünya görecektir.
(...)

Ben, birkaç güne kadar bir kongre için Sivas’a gideceğim. Tekrar Erzurum’a döneceğim. Tekrar ediyorum: Her işittiğinize önem vermeyiniz. Pekala bilirsiniz ki ben, yaptığımı bilirim. Netice görmeseydim başlamazdım.
Bu mektubumu getirecek olan (...) size benim hakkımda istediğiniz kadar bilgi verecektir. Kendisiyle bana bazı elbiselerimi gönderiniz. 

Ağustos 1919, Erzurum

Latife Hanım ve Halide Edib kitaplarının yazarı İpek Çalışlar’ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; titiz, derinlikli bir araştırmaya, Mustafa Kemal’in hayatının geçtiği yerlere yapılan yolculuklara, tanıklıklara ve belgelere dayanıyor. Anlatıya eşlik eden fotoğraflar ve zengin kaynakçasıyla Mustafa Kemal Atatürk benzersiz bir biyografi.

Kitabı okuyanlar 59 okur

  • Abdullah Özaydın
  • Bir deli Murat
  • Mert
  • Öğretmenin Günlüğü’nden
  • Kübra çelik
  • Ali Rıza Inan
  • Şule Aydoğan
  • Zeynep Akkuş
  • Yağmur
  • Ali Eşiyok

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.7 (16)
9
%22.9 (8)
8
%14.3 (5)
7
%14.3 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.9 (1)