Müşterek Dostumuz

9,0/10  (8 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.031 gösterim
Müşterek Dostumuz'da Dickens, dönemin kapitalizminin başkenti Londra'daki hayata dair, belki de başka hiçbir romanında göremeyeceğimiz ölçüde geniş bir panaroma sunar, çünkü, malum, para yokluğuyla bile her yerdedir. En alt tabakalardan en üst tabakalara mekik dokuyacağını zaten daha en baştan sezdirir Dickens: Roman Thames Nehri'ne düşen cesetleri toplama işi yapan ailenin rutin turlarından birinin tekinsiz betimlenişiyle açılır ve hemen ardından yeni zengin Veneeringler'in evindeki yemeğin ve davetlilerin alaycı ve olağanüstü komik bir biçimde anlatıldığı bölüm gelir.

Romandaki müthiş dil ve üslup çeşitliliğinin de habercisidir bu iki bölüm. Dilbilimcilerin tabiriyle "sosyolekt"lere (ve tabii "idiolektlere"de) olağanüstü duyarlı bir kulağı olan Dickens, bu romanda bir yandan bütün toplumsal tabakaları gezerken, bir yandan da her birini anlatmaya en uygun dili ve üslubu da yakalar. Yakaladıktan sonra da uzun uzun keyfini çıkarır ve okuru da kendinden geçirir. Romanın zenginlikleri bu eleştirel ve çok geniş kapsamlı toplumsal içeriğiyle ve dilinin olağanüstülüğüyle de sınırlı değildir; bütün Dickens romanlarında olduğu gibi insani anlamda müthiş derinlikli sahneler bu romanda da fazlasıyla vardır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  854
 • ISBN:
  9786053750345
 • Orijinal Adı:
  Our Mutual Friend
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kaan Ö. 
 18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 53 günde

"Lost" furyasına kapıldığım zamanlar, dizideki Desmond karakterinin elinde görüp merak ettiğim kitaptı. (Bir diğeri de Sawyer'ın okuduğu Ayn Rand - Atlas Silkindi / Atlas Shrugged). O zaman okumak istemiştim fakat henüz türkçeye çevrilmemişti. Okumak daha yeni kısmet oldu.

Daha önce yazarın "Büyük Umutlar" ve "İki Şehrin Hikayesi" eserlerini okumuştum. Fakat bu kitabı okumak diğerleri kadar kolay olmadı. Oldukça uzun ve sancılı bir okuma süreci geçirdim. Kitabın kendisi uzun, kurgusu oldukça ayrıntılı, karakter sayısı fazla. Kitabı bitirdiğimde hala bazı karakterler arasındaki bağlantıyı kuramadığımı ya da hatırlayamadığımı itiraf etmeliyim.

Kitabın olay örgüsünü özetlemek bir hayli zor ama yazarın olayların arka planındaki Londra manzarasını sunuşu, dönemin toplumsal sınıfları üzerine yaptığı analizler ve betimlemeler, karakter analizleri, üslup, herşeyiyle mükemmel diyebilirim. Özellikle kitabın başlarında zengin Veneering ailesinin evindeki akşam yemeği daveti bölümü var ki kitabın en başarılı kısmıydı bana göre. Kayıp Zamanın İzinde serisinden bir bölüm okuyormuşum gibi hissettim. Yine de kitabı bitirdiğimde huzursuzdum, kafamda eksik olan çok şey vardı. Kitap hakkında daha ayrıntılı incelemeler okuyup, dönemin İngiltere'si hakkında daha ayrıntılı bilgi edindikten sonra (ekonomik koşullar, yoksulluk yasaları vs.) taşlar biraz daha yerine oturdu sanki.

Ülke tarihine hakim bir İngiliz olsam ve kendi dilimde okumuş olsaydım mükemmel derdim ama bu kadarıyla da tatmin edici benim için. Ama daha önce Charles Dickens okumadıysanız bu kitapla başlamanızı önermem.