1000Kitap Logosu
Müşterek Dostumuz

Müşterek Dostumuz

2 Cilt Takım

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.8
84 Kişi
194
Okunma
86
Beğeni
6,3bin
Gösterim
1192 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 33 sa. 46 dk.
Adı
Müşterek Dostumuz (2 Cilt Takım)
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · Haziran 2017 (İlk yayınlanma: Mayıs 2010) · Karton kapak · 9786053756880
Orijinal adı
Our Mutual Friend
Diğer baskılar
Müşterek Dostumuz
Müşterek Dostumuz
“Hiçbir 19. Yüzyıl romancısı, hatta Tolstoy bile, Dickens kadar güçlü değildir; onun yaratı zenginliği neredeyse Chaucer ve Shakespeare'le boy ölçüşür.” –Harold Bloom “Charles Dickens ile ilgili olarak... söylenebilecek tek şey, deha sahibi bir insan olduğudur.” –Jorge Luis Borges Müşterek Dostumuz’da Dickens, dönemin kapitalizminin başkenti Londra’daki hayata dair muhteşem bir panaroma sunar. En alt tabakalardan en üst tabakalara kadar mekik dokuyarak varlığın ve yokluğun portresini çizer. Thames Nehri’ne düşen cesetleri toplama işi yapan ailenin rutin turlarından birinin tekinsiz betimlenişiyle başlayan hikâye hemen ardından yeni zengin Veneeringler’in hayatının alaycı ve olağanüstü absürt bir biçimde anlatılmasıyla devam eder. Müthiş bir dil ve üslup çeşitliliğine sahip olan roman eleştirel ve insani yönden de derinlikli bir eser. Tuncay Birkan’ın sunumuyla
8.8
10 üzerinden
84 Puan · 15 İnceleme
Sadık Kocak
Müşterek Dostumuz'u inceledi.
854 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Of bu neydi be. Kapağına kadar gerçek bir roman. Tamamen PARA ile alakalı ve PARA deyince akla neler geliyorsa hatta gelmeyenler de dahil muazzam bir hikaye karşılıyor bizleri. Kitap beni gerçekten perişan etti. Yani okurken şunu da yazayım bunu da belirteyim diye ne düşündümse hepsi gitti. Biliyorum ki birkaç gün sonra aklıma yeniden gelecekler ama şimdi yok, yok. Ama şunu biliyorum ki bozulan bir toplumda herkes ve her şey geri dönüşü olmayacak şekilde değişir. Eskiyi aratır. Gelen gideni nasıl aratıyorsa giden de geleni aratır gibi bir durum söz konusu. Zifos karakterini tuttum, epey hoşuma gitti yani ne olursa olsun efendisini bırakmayan tutumuyla ilgimi çekti benim. Lizzie Hexam ve Eugene Wrayburn da ilgimi çeken diğer karakterler oldular. Hepimize iyi ve ‘sağlıklı’ okumalar diliyorum..
Müşterek Dostumuz
Okuyacaklarıma Ekle
12
İpek Dadakçı
Müşterek Dostumuz'u inceledi.
627 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Serinin ikinci kitabı, daha olay ağırlıklı, düğümlerin artık çözüldüğü kısım. Karakterleri artık tanıyorsunuz, o yüzden kitabın akışına kendinizi kaptırıp nasıl bittiğini anlamadan okudum ikinci cildi. Çok değişik ve severek okuduğum bir metin oldu Müşterek Dostumuz. Sanırım şimdiye kadar karşılaştığım en renkli karakterleri barındıran kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dickens’ın yine paranın yozlaştırdığı insanlara iğnesini batırdığı bu ciltte, yazarın aynı zamanda sosyal adaletsizlikler ve dönemin Yoksulluk Yasası ile ilgili eleştirilerini de okuyorsunuz. Klasiklerden veya İngiliz Edebiyatı’ndan hoşlanan herkese mutlaka tavsiye ederim. Keyifle okudum.
Müşterek Dostumuz
Okuyacaklarıma Ekle
27
Ayşe
Müşterek Dostumuz'u inceledi.
1192 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Dickens'la birlikte uzun ve doyum olmaz bir serüvendi. Kendimi hikayeye bu kadar kaptırdığım, duygularını bu kadar yoğun yaşadığım ender kitaplardan. Daha fazla okunmuş olmasını isterdim. Kitapta kişisel hırsların, para hırsının, çıkarcı ilişkilerin, politikanın bütün bu aşırılıkların insanı nasıl değiştirdiği, nereden nereye getirdiği oldukça net bir şekilde göz önüne serilmiş. Kitapta çok fazla karakter var ve başlarda bunları tanımakta biraz zorluk yaşanabiliyor fakat tanıdıkça bazılarıyla kendinizi bağdaştırabilir, bazılarına derinden saygı duyabilir, bazılarına da biraz fazlaca sinir olabilirsiniz. Birbirlerinden çok farklı mevkilerde ve ayrı yaşam tarzlarında olan bütün bu karakterlerin yolları bir şekilde kesişiyor ve böylece hikaye çok daha anlamlı hale geliyor. En sevdiğim yazarlardan olan Dickens'ın bu kitabı da en sevdiğim kitaplar arasında yerini almış bulunmakta. Ayrıca kitabın mini de bir dizisi varmış en kısa zamanda onu da izlemek istiyorum. Daha fazla okucuyla buluşması dileğiyle. Keyifli okumalar.
Müşterek Dostumuz
Okuyacaklarıma Ekle
13
Ayfesa
Müşterek Dostumuz'u inceledi.
1192 syf.
·
9/10 puan
2 cilt kitap neredeyse 1200 sayfa ediyor. Bu yüzden gözüm korkmadı değil. Sunumda öngörüldüğü üzere tam 40 sayfa sonra kitabın beni içine alması psikolojik miydi acaba? Sonrası çorap söküğü gibi geldi zaten. Dickens'ın arada verdiği "Lordlarım, Beyefendiler ve saygıdeğer Meclis Üyeleri" diye başlayan söylevleri bile beni sıkmaya yetmedi. Dickens gibi bir hümanistin halkın içinde bulunduğu halden rahatsız olması, özellikle de yoksulluk ve sefaletten, haliyle bunu aralara görev bilinciyle sokuşturmasından daha doğal ne olabilir ki? Çeviriyi ise ben beğendim. Biraz karıştırsa da doğallığını sevdim. Konusuna gelirsek, 3 farklı cephe var diyelim: Bir tarafta sosyete ve absürtlükleri, bir tarafta nehirden cesetleri toplayan fakir bir baba ve kız, en sonda da bırakılan bir mirasla hayatları değişmiş, arada kalmış insanlar. Tabii bolca ana karakterlerle ilişkili ara karakterler hatta ara karakterlerle ilişkili sayıca fazla, karakterce aradan biraz az başka başka karakterler. Bu pek fazla karakterin buluştuğu ortak nokta, müşterek dostu, "para". Her cephenin parayla derdi var. Ne diyelim? Bu kadar materyalist bir konuyu bu kadar hayalperest hatta neredeyse peri masalvari bir şekilde yazıya dökebilmek gibi büyük başarı karşısında hayran olmamak elde değil. Hepimizin müşterek dostunun kalpte değil cepte kalması dileğiyle... Not: 1998 yapımı mini dizisini tavsiye ederim.
Müşterek Dostumuz
Okuyacaklarıma Ekle
18