Mutedil Müslümanların Günümüzdeki Düşmanları

6,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
32 gösterim
Toplumsal dokumuzun özgünlüğü, İslam merkezli çok yüksek bir maneviyat ihtiva etmesinin yanı sıra, eşsiz bir demokrasi tecrübesine sahip olmasıdır. Milletin iradesini ne ölçüde önemseyip sahip çıktığını 15 Temmuz Direnişi tüm dünyaya göstermiştir, fakat dünyanın en büyük militan Batıni topluluğunun, spiritüel cinnet örgütünün de bu topraklardan çıktığı inkâr edilemez bir gerçektir. Bünyemizdeki sağlıksızlık, manevi topluluklardaki olumsuzluk işaret ve belirtilerinin çaresi de, bizce demokrasi tecrübe ve kavrayışının yoğunlaşması ve derinleşmesindedir. Şüphesiz, demokrasi bilincine eşlik etmesi gereken hoşgörü ve değerler eğitimini de çarenin unsurları olarak görmek gerekir. DAEŞ, FETÖ, İslamofobi gibi Mutedil Müslümanların Günümüzdeki Düşmanları'nı tanımak ve onlara karşı çözüm üretmek mutlaka yerine getirilmesi gereken bir vazifedir.
Beelo 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu

Alanında başarılı bir yazar ve akademisyen olan Erol Göka, bu kitabında FETÖ benzeri yapılanmaların toplumda ve bireyde yaptığı tahribatlara işaret etmiş. Geçmişten günümüze kadar gelen ve Batıda da görülen sağlıksız topluluklardan örnekler de vererek dışardan baktığımızda sağlıksız bir yapıyı nasıl tespit edeceğimize dair işaretler vermiş. Diğer yandan sağlıklı toplulukların bireyde ve toplumda meydana getireceği olumlu etkilerin de sık sık altını çizmiş.
Kitap köşe yazılarından derleme olduğu için gündemle biraz iç içe gibi geldi bana. O da derinlikli olabilecek bazı kısımları sığlaştırmış. Bunun dışında güzeldi, okumaya değebilir.

Kitaptan 2 Alıntı

Zeynep 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Mehdilik İddiası ve Psikolojik Sağlık
Alfred Adler, yetişkinliklerinde toplumsal sorumluluklarını yerine getirmede sorunla karşılaşacak çocukları üç gruba ayırır: Yetersiz organlarla dünyaya gelen, bebeklik döneminde çeşitli hastalıklar geçiren, değişik nedenlerle güçsüz kalanlar birinci gruptur. İkinci grup, şımartılmış, istekleri çevresi tarafından kanun  gözüyle bakılan çocuklardır. Üçüncü grubu ise, sevginin ve toplumsallığın ne olduğunu öğrenme fırsatı bulamamış, dünyayı düşman olarak gören ihmal edilmiş çocuklar oluşturur.

Mutedil Müslümanların Günümüzdeki Düşmanları, Erol Göka (Sayfa 58 - Kapı Yayınları)Mutedil Müslümanların Günümüzdeki Düşmanları, Erol Göka (Sayfa 58 - Kapı Yayınları)
Zeynep 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Toplumdaki Paranoid Derebeyleri
Sosyolojinin duayeni Bauman, modernliği, mükemmeliyete yapılan bir yolculuk, acımasız bir düzen ve kontrol arayışı olarak tanımlıyor. Mükemmeliyete ulaşma çabası, mükemmel bir tabloda yeri olmayan sayısız varlığın bertaraf edilmesini gerektirdiğinden, modernlik, aynı zamanda bir yıkım çağı oldu. "Kısa yüzyıl" da denilen 1914-1989 arası dönem, mükemmellik rüyasının neden olduğu vahşetlerle doluydu. Mükemmellik için vahşet, Nazi ve Komünist girişimlerde doruğa çıktı.

Mutedil Müslümanların Günümüzdeki Düşmanları, Erol Göka (Sayfa 46 - Kapı Yayınları)Mutedil Müslümanların Günümüzdeki Düşmanları, Erol Göka (Sayfa 46 - Kapı Yayınları)