Mutlu Evlilik Psikolojisi Öncesiyle Sonrasıyla Evlilik

7,0/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
137 gösterim
Evlilik, ömürlük bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta, tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır, hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir. Önemli olan bir kere kanatlandıktan sonra hep havada kalmayı başarabilmektir. Duyguyla mantığı, aşkla arkadaşlığı dengede tutabilen kişiler, bu yolculukta menzile varabilirler.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın Ağustos ayında Timaş Yayınları'ndan çıkacak kitabı Evlilik Psikolojisi, hayat boyu sürecek sağlıklı birlikteliklere, bir başka deyişle bu uzun ve keyifli yolculuğa rehberlik edecek nitelikte bir kitap.

Tarhan, kitapta her yönüyle evliliği anlatıyor. Kitabın başında modern çağda evlilik hakkında genel bir çerçeve sunan yazar, daha sonra evlilik öncesi ve nişanlılık döneminden başlayarak, tüm aşamalarıyla evlilik sürecini ele alıyor. Evlilikte sevgi ve iletişimin önemini ve mantık-duygu dengesini vurgulayan yazar, okuyucuya mutlu evliliğin sırlarını veriyor, yaşam boyu sürecek sıhhatli evlilikler için yol gösteriyor.

Evlilik Psikolojisi'nde kadının ve erkeğin farklı psikolojik ihtiyaçları, eşler arası iletişimin püf noktaları, kıskançlık, aldatma, boşanma gibi zor anlara özel tavsiyeler, çocuk sahibi olma kararının zamanlaması, hamilelik ve loğusalık dönemi gibi konularda pratik bilgiler veriliyor.

Nedir Şu Evlilik Dedikleri?
Nevzat Tarhan Evlilik Psikolojisi'ni hazırlarken, hepimizin etrafında gördüğü evlilikleri, hayatın içinden örnekleri esas aldı. Kitabın çıkış noktasını da, Tarhan'ın okurlarının ve takipçilerinin yıllardır kendisine yönelttikleri sorular oluşturdu. Tarhan, ayrıca bu kitap için "evliliğe özel duygusal zekâ testi" hazırladı.
Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan'ın yalın ve rahat anlaşılır diliyle, evli çiftlerin ve eş adaylarının evlilik denildiğinde akıllarına takılan tüm sorularını yanıtlayacak nitelikte.

Kitaptan seçilmiş bazı sorular:
Kadınların ve erkeklerin evlilikten beklentileri neler?
Farklılıklarda uzlaşmak mümkün mü?
Evlilik için ideal yaş var mı?
Kiminle evleniyorum?
Eşimin sevgi dili ne?
Evlilik kararı hangi dönemde test edilir?
Nişanlılık ne kadar sürmeli?
Aşk evliliğin sebebi mi, sonucu mu?
Fedakârlığın ölçüsü ne olmalı?
Hürrem Sultan taktikleri
Altın orta nokta kuralı
Kendini gerçekleştiren kehanet kuralı
Kimler eşini aldatır?
Duygusal aldatma, cinsel aldatma ayrımı var mı?
Sevginin sanal tatmini: Chat'te aldatma
Yüzyıllardır bitmeyen çatışma: Gelin kayınvalide ilişkisi
İdare eden, 'idarelik' olur
Çocuk ama ne zaman?
Hamile babalar
Loğusalık psikolojisi
(Tanıtım Bülteninden)
Kübra 
 18 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Siteye kitabı katmış ve ilk okuyan olarak yaşadığım şey tamamen hayal kırıklığı oldu.. Nişanlı olduğum ve yakın zamanda evleneceğim için evlilik psikolojisi ile ilgili bir kitap okumak istedim ve karşıma ilk bu kitap çıktığı için yazarını hiç araştırmadan aldım. Kitapta erkekler sadece cinsel dürtüleri ile ön plana gelmiş duygusuz ve ruhsuz, kadınlar ise daha kırılgan ve bu hayatta beklentisi sadece aşk ve sevgi olan varlıklar olarak ele alınmış ! Feminist damarlarımdan ötürü tahammül gösteremedim maalesef. Başlarda beğenerek ilerledim fakat 'her kadın biraz hürrem sultan olmalı' dedikten sonra artık yeter dedim. Evliliğin böyle bir yapı olduğuna asla inanmıyorum ve kabul etmiyorum. Basmakalıp sözlerle toplumun yüklediği sıradan rollerle böyle aptalca akıllar verilmemeli diye düşünüyorum. Yazar, işten yeni gelen kocamıza dırdır edeceğimiz saati bile söyleyerek fazlasıyla yol gösteriyor sağolsun !! Fakat tüm bu akılları verirken; kadının da çalışabileceğini, onun da işten eve yorgun argın geleceğini, toplumda kadının da yer tuttuğunu ve kadınların hayattan tek beklentisi kocasından ilgi bekleyen boş mahluklar olmadığını hesaba katamamış ne yazık ki.. Ben bekar ve bilgisiz halimle Prof. olmuş bu beyefendiden daha mantıklı daha makul ve daha akıllıca bir kitap yazabilirdim. Erkekleri ve kadınları fazlasıyla aşağılayan bir kitap. Asla tavsiye etmiyorum !!

Merve Dokumacı 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Evlilik üzerine kitap okumak isteyenler için başlangıç kitabı olabilir. Bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz, yarar sağlayabileceğiniz bir eser.

Kitaptan 13 Alıntı

Kübra 
18 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 1/10 puan

Çocuk, sahibi olmaları için değil, koruyuculuğunu yapmaları için anne babaya verilmiş bir emanettir.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 40)Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 40)
Kübra 
18 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 1/10 puan

Kapitalist sistem, aile kurumunu, erkek hakimiyeti-kadın hakimiyeti çatışması üzerine kurulan bir mücadele alanına sürükledi.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 15)Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 15)
Kübra 
18 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 1/10 puan

Diploma ambalajdır, ambalaja bakıp da öze önem vermeyen insanlarla yapılan evlilikler yürümez.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 25)Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 25)
Kübra 
18 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 1/10 puan

Elbette evlilikte sevgi ve aşk önemlidir ama bunlar iyi ilişkinin sonucudur, nedeni değildir.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 35)Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 35)
Kübra 
18 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 1/10 puan

Evlilik birbirini seven iki kişinin bir araya gelmesi demek değildir. Uzun bir yolculuğa çıkmak ve bu yolculukta ortaya çıkan farklılıkları bir noktada uzlaştırmaktır.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 26)Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 26)
Kübra 
18 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 1/10 puan

Modern hayat, tüketim ekonomisi ve rekabetin her alanda teşvik edilmesi yönündeki tutumlar, bireylerin beklenti seviyesini yükseltti. Bu da küçük şeylerden mutlu olamayan, sahip oldukları şeylerin kıymetini bilmeyen insanlardan oluşan toplumları ortaya çıkardı.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 15)Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 15)
Toz Kanatlı Kelebek 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıllı erkek eşini mutlu etmenin yolunu bulur/bilir.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Ozetlemek ve derste sunmak adina sectigim bu kitap bitti ama bende bittim. Buda kucuk notum olsun zamana.)Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Ozetlemek ve derste sunmak adina sectigim bu kitap bitti ama bende bittim. Buda kucuk notum olsun zamana.)
Toz Kanatlı Kelebek 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kapitalist sistem aile kurumunu erkek hakimiyeti - kadın hakimiyeti çatışması üzerine kurulan bir mücadele alanına sürükledi. Adeta, ozgurlesme ve bireysellesme adına aile kurumu kurban edildi."

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat TarhanMutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan
Toz Kanatlı Kelebek 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evlilik birbirini seven iki kişinin bir araya gelmesi demek değil, uzun bir yolculuğa çıkmak ve bu yolculukta ortaya çıkan farklılıkları bir noktada uzlastirmaktir. Özetle söylersek önemli olan evlenecek kişilerin birbirini tamamlayabilmesidir.

Mutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat TarhanMutlu Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan
2 /