Mutlu Olma İhtimalimiz (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
27bin
Gösterim
Adı:
Mutlu Olma İhtimalimiz
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
75
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054849642
Kitabın türü:
Çeviri:
Mustafa Fırat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutlu Olma İhtimalimiz
Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bu seçki, bir tür Freud'u ve hayatı anlama kılavuzu olarak da okunabilir. Bu seçkiyi siz sevgili okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız.

Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz. Nereye gidersem gideyim, benden önce bir şairin oraya gittiğini görüyorum. Çocuklar yapabilse, yetişkinler bilseydi. İstediğin şeyi elde edemiyorsan, elde ettiğin şeyi isteyeceksin.
(Tanıtıım Bülteninden)
144 syf.
·2 günde·10/10 puan
Elimde olsaydı her satırın her cümlenin altını çizerdim. Psikanaliz yorumları olağanüstü. Uzun zamandır böyle bir kitapla karşılaşmamıştım.. Egonun insandan daha acınası bir durumda olduğunu bu kitabın sayfalarında öğrendim. Okunması değer naçizane bir başyapıt.
144 syf.
·2 günde·6/10 puan
Kitabın Kısa Özeti:
Zeplin Kitap yayınevi çeşitli ünlü yazarların, felsefecilerin ve alanında başarılı kişilerin eserlerinden derleme kitaplar hazırlamış. Bir nevi aforizma kitapları diyebiliriz. Bu kitapta da Freud'un eserlerinden yapılan derlemeyi buluyoruz.

Kitaptan Edinilen Güzel Fikirler:
Kitap özü itibari ile aforizmalardan oluştuğu için birçok farklı düşünceye dokunmuş. Benim en çok dikkatimi çekenler aşağıdaki gibi oldu.
"Hangi şekilde kurtarılabileceğini herkes kendisi bulmalıdır."
"Kelimelerin sihirli bir gücü vardır. En büyük mutluluklara ya da en derin üzüntülere sebebiyet verirler, öğretmenden öğrenciye bilgi aktarırlar; kelimeler konuşmacının dinleyicilerini etkisi altına alıp kendi fikirlerini dikte etmesini sağlar. Kelimeler en kuvvetli hisleri uyandırıp insanı her türlü eyleme kışkırtmaya muktedirdir. "

Kitabın Dili ve Kurgusuna Dair Yorum:
Aforizma kitabı olduğu için kurgusal anlamda herhangi bir yorum yapamayacağım. Dil anlamında ise çevirinin fena olmadığını söyleyebilirim.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Zeplin Yayınlarının bu aforizmalar serisini genel olarak beğendim. Tam olarak ara ara elimize alıp karıştırmalık bir seri olmuş. Freud'un derlemesi de aynı şekildeydi. Yer yer düşündüren, kitaplıkta bulunabilecek bir kitaptı. Tavsiye edilir.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
144 syf.
·5 günde·9/10 puan
Aylak Adam'ın aforizma serisinde sıra Freud'a geldi. 144 sayfadan oluşan kitap aforizmalardan oluşuyor. Kitaplarından, yazılarından alıntılanmış hepsi bir araya getirilerek toplanmış bir eser.

Konu olarak zaten Freud denince akla ne gelebilir ki ? Psikanaliz, rüyalar, cinsellik üzerine o kadar harika cümleleri var ki. Sevmek ve çalışmayı iki ana temel prensip edinmiş yazar ve bize öğütlemiş. Din hakkında aykırı görüşleri var. Gerçekten çok farklı düşünceler sunmuş. Dine kuru kuruya değil araştırarak inanın diyor. Araştırıp yanlış çıkıyorsa, akılla çelişkiliyse inanmayın diyor. Yine Freud deninde Ego, id, süper ego terimleriyle ilgili cümleler mevcut. Tarih bilimini çok önemsiyor ve ders almadan tekrar hayata başlanmamalı diyor. Geçmişi bilmeden gelecek zor...

Psikanaliz yani rüya yorumlamak ve rüya görmenin temelinde neler yattığını anlatıyor. Serbest bir cinsellik olmalı diyor. Ancak bu şekilde baskılardan kurtulunacağını söylüyor. ( ilginç ) Din,sanat ve içsellik üzerine güzel fikirleri var. Çocuk kalmak ve çocuk hevesiyle yaşamanın hayata faydasını anlatıyor; çok benimsedim. Doğal olmak üzerine düşünceleri de çok güzeldi.

Psikoloji, nevroz, intihar ve biyoloji terimleri ile ilgili de pek çok cümleler bulabilirsiniz.

Yine beğendiğim bir aforizma eseri oldu. Farklı fikirler ve yazarın genel kanılarını öğrenmek için bu kitap türü bence bir numara. Tavsiye ederim.
144 syf.
Birbirinden bağımsız milyarlarca insanın, kendileri dışında gelişen ve dış dünya olarak adlandırdığımız alan içerisinde yaşanan olaylara verdikleri tepkiler benzerlikler taşıyınca Freud psikanalizi ve kişisel tespitleri de bir o kadar genellilik niteliği kazanmış oldu.

Freud'un kişisel analizlerinin, aforizma şeklinde basılarak yayınlanan bu kitapta da insana dair bir çok konuda genel-geçer tespitleri okumak mümkün. Kimi aforizmaları üzerine sayfalar dolu yazılar yazılıp, saatlerce konuşulabilir. O denli iyi tespitlerin olduğu bir aforizma kitabı okumak çok özel bir zevk bence.

Psikopatoloji ve psikoterapi alanında en donanımlı çalışmayı insanlığa sunması açısından Freud gelişen alt psikoloji dallarının oluşmasına katkı sağlarken bu dalların çalışma alanları hakkında aforizmayla zaten ipucu veriyor olması noktasında da hayli güzel bir kitap niteliği kazanıyor. Bu özel eseri es geçtiyseniz mutlaka dönüp okuyun derim.
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Freud psikanalistin babası.
Aforizmalarında psikanalize dair bir çok söz var. Rüyalar, nevrotik, bilinç, id, ego, süper ego onunla özdeşleşmiş kavramlar. Bunlara dair sözler, tespitler. Bunların yanında, din, hayat, aşk, ölüm, ve insanlarla ilgili çok güzel sözler barındırıyor
144 syf.
·6/10 puan
Aforizmalarında psikanalize dair bir çok söz var. Düş, id-ego-süper ego üzerine yazılmış birçok düşündürücü cümleler mevcut.

Freud'un cinsiyetçi, erkek merkezli yorumlarını, özellikle ensest konusundaki fikirlerini hiç katılmamak beraber, ego analizlerinin ve toplum eleştirilerinin kesinlikle okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.
144 syf.
·1 günde·Beğendi
Freud'un tüm kitaplarından alıntılar şeklinde toplanmış sade bir kitap. Bir kaç saatinizi bile almaz bu kitabı okumanız. Haklı veya haksız yanları olsada freud okumayı severim.
144 syf.
·7/10 puan
Freud’un aforizmalarından oluşmuş olan bir kitap.
Psikolojiyle veya Freud'un kurucusu olduğu psikoanalitik kuramla ilgileniyorsanız kütüphanenizde bulunmasında faydası olabilcek bir kitap diyebilirim.
İçinde bulunan sözler kendi kuramından ve yer yer narsistik olan kişiliğinden izler barındırıyor. Çoğu sözlerini beğenmeme ve katılmama karşılık (kurama karşı derin bir saygı duymama rağmen) bazı sözlerini cinsiyetçi bulduğumu söylemem gerekiyor.

Bunların dışında Freud'un dini inanç konusunda çeşitli teorileri var ve bu kitapta da oldukça yer verilmiş.
Şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap değil ama dediğim gibi eğer ilgiliyseniz okuyun, kütüphanenizde bulunsun.
144 syf.
·8/10 puan
Freud Psikanaliz'in kurucularındandır. Cinsellik hakkındaki düşünceleri döneminde çok ses getirmiştir. İnsanın güçlü olma arzusunun cinselliğe dayandığını ve bundan dolayı insanın saldırgan olduğunu savunmuştur. Tabi açıklaması bu kadar değildir. Birçok şeyin cinselliğe dayandığını savunmuştur. İnsanın rüyalarını inceleyerek bilindışı kavramı ile psikanalizi geliştirmiştir. Rüyalarımızda gördüğümüz imgeler hayatımızda yaşadığımız olayların birer parçasıdır. Ek olarak süper ego ve id kavramlarını inceleyerek psikoloji alanında önemli çalışmalar yapmıştır.
Bu kitabında da insan psikolojisi hakkında kitaplarından toplanmış olan önemli cümleleri bulunuyor. Bilinmez, belki bir cümlenin bile insan hayatını değiştirebileceğini düşününce bu tür kişilerin böyle derlenmiş kitapları hayli önemlidir. Tavsiyemdir.
144 syf.
·Puan vermedi
Mutluluk Dediğimiz Şey,
S. Freud'un bütün eserlerinden derlenmiş; birbirinden kıymetli sözlerinden, düşüncelerinden oluşan güzel bir kitap. Freud'un bu eseri onu biraz daha tanımak; onun insanlara, hayvanlara düşüncelere, dinlere hangi bakış açısıyla baktığını anlamak için iyi bir fırsat.

Kitaptan birkaç alıntı: "Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek... Hayat bundan ibaret.

Birgün geriye dönüp baktığınızda, mücadelelerle geçen yillarinizin en güzel yıllarınız olduğunu göreceksiniz... Nasıl da gelişmişiz ama!Ortaçağda olsa beni yakarlardı. Oysa şimdi kitaplarımı yakmakla yetiniyorlar.

Şairler aklı bilgi ve tecrübe açısından insanların efendisidirler; çünkü onlar bilimin erişemediği derelerden si içerler.
Neden sofuların hiçbirisi psikanalizi keşfedememistir? Neden Allahsiz bir Yahudiye kalmıştır bu keşif?

Iyi ve kötü konusunda kafami çok yormam ama insanoğlunda ıyi denebilecek cok az şey gördüm. Bana kalırsa şu ya da bu ahlâkî öğretiye mensup olmaları ya da hiç olmamaları fark etmeksizin insanların çoğu beş para etmez.
Sevmek ve çalışmak insaniyetimizin mihenk taşlarıdır." Sigmund Freud
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Sigmund Freud'tan insan psikolojisi hakkında aforizmalar.
Sigmund Freud bilinçaltını keşfeden en ünlü Psikoloji yazarıdır.
Psikoloji kitapları okurken sıkılıyor yada anlamadığınız halde yine de okumak istiyorsanız, okunabilecek en iyi Psikoloji kitaplarından bir tanesi bence.
Sigmund Freud tanımak isteyenler içinde önemli bir kitap.
Okumanızı tavsiye ederim.
İnsanlar yavaş yavaş inanmamayı, güvenmemeyi, sevmemeyi ve kronik şüpheci olmayı öğrenir. Bu gerçekleştiğinde artık ne yazık ki çok geçtir. İnsanların "tecrübe" dediği şey budur. Kalbiyle bağlantısını kesmiş bir insana "tecrübeli" denir.
İnsanların büyük çoğunluğu, hayran olacakları, karşısında boyun eğecekleri, onlara hükmedecek ve hatta bazen kötü davranacak bir otoriteye ihtiyaç duyarlar.
Sigmund Freud
Sayfa 103 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016
Nasıl da gelişmişiz ama! Ortaçağ'da olsak beni yakarlardı. Oysa şimdi kitaplarımı yakmakla yetiniyorlar.
Sigmund Freud
Sayfa 29 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Olma İhtimalimiz
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
75
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054849642
Kitabın türü:
Çeviri:
Mustafa Fırat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutlu Olma İhtimalimiz
Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bu seçki, bir tür Freud'u ve hayatı anlama kılavuzu olarak da okunabilir. Bu seçkiyi siz sevgili okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız.

Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz. Nereye gidersem gideyim, benden önce bir şairin oraya gittiğini görüyorum. Çocuklar yapabilse, yetişkinler bilseydi. İstediğin şeyi elde edemiyorsan, elde ettiğin şeyi isteyeceksin.
(Tanıtıım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.674 okur

  • Tuncay Altunoğlu
  • Özge
  • Bitter çuklata
  • Dilara F
  • Beyza özcan
  • Pınar
  • Tuğçe Geylani
  • Goncagül Keçeci
  • sude sabırsız
  • Damla Tepekaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%35.3
25-34 Yaş
%39.2
35-44 Yaş
%17.6
45-54 Yaş
%2
55-64 Yaş
%3.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57
Erkek
%42

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.1 (21)
9
%3.2 (13)
8
%5.4 (22)
7
%1.7 (7)
6
%1.5 (6)
5
%1.9 (8)
4
%0
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları