1000Kitap Logosu
Mutlu Olma Sanatı

Mutlu Olma Sanatı

Kısa Klasikler 12

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

56 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 1 sa. 35 dk.
Adı
Mutlu Olma Sanatı
Alt başlık
Kısa Klasikler 12
Orijinal adı
Die Kunst, glücklich zu sein: Dargestellt in fünfzig Lebensregeln
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · 1 Temmuz 2020 · Karton kapak · 9789750741203
Mutlu olmak, mutlu yaşamak mümkün müdür? Schopenhauer’in radikal kötümserliği, onun felsefesini mutluluk düşüncesiyle bağdaştırma girişimlerini daha doğmadan boğar. Schopenhauer’e göre yaratıkların en mutsuzu insandır ve her türlü oluşun kaynağı olan irade, dünyadaki bütün kötülüklerin çıkış noktasıdır. Dünya kötü bir yerdir ve kötülüğünün en belirleyici yönü, acı ve mutsuzluğun her yerde hazır ve nazır oluşudur. Mutlu Olma Sanatı, iyimser dünya görüşüne karşı çıkan ve yaşadığımız dünyayı olası dünyaların en kötüsü sayan Schopenhauer’den umulmadık bir kılavuz. Adını felsefe tarihine kötümser olarak yazdıran filozofun bu küçük kitabı, mutluluğa ulaşma çabası olarak hayata dair pratik bir felsefeyi de olanaklı kılıyor.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Okurlar

Kadın
% 69.0
Erkek
% 31.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.9
10 üzerinden
1.620 Puan · 276 İnceleme
56 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Mutlu Olma Sanatı, hayata yönelik kendi sorularınızı sormanızı sağlayacak ve cevaplarınız muhtemelen kendinize dönük eleştirilerden oluşacak. Bu kitap size alışılagelmiş mutluluk standartlarına sahip olarak mutlu olmanın hayatın en önemli koşulu olup olmadığını sorgulatmanın yanında; hayat önceliklerinize dair sıralamaya yeniden göz atmanıza ve bakış açınızı sorgulamanıza neden olabilir.Arthur Schopenhauer’in radikal kötümserliği mutlu bir yaşam sürmenin ne ölçüde mümkün olduğu ya da olmadığını irdeliyor. İyimser bir bakış açısını kabullenmeye çalışmak gerçekten sandığımız kadar önemli midir? Mutlu olmak için izlediğimiz yolları ne gibi etkenler şekillendirir? Mutlu olmak, mutluluğun önüne geçen şeylerin elde edilmesiyle nasıl sağlanır? Dünyada mutlu olmak ne derece mümkündür, iyimserlik ne ölçüde kabul edilebilir bize herseyi anlatıyor her satırda. Umut dolu kitaplara, keyifli okumalar...
Mutlu Olma Sanatı
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
·
3 günde
·
5/10 puan
"Yaratıkların en mutsuzu insandır." Böyle bir söz söyleyen Arthur Schopenhauer "Mutlu Olma Sanatı' kitabını nasıl yazmış olabilir? Kitabın kapağını açmadan incelediğimizde görüneceği üzere 45 hayat kuralından oluşan, insanı mutluluğa yönlendirecek bilgilerin yer aldığını düşünürüz. Ama kitabı açıp okumaya başladığımızda durumun tamamen bu şekilde olmadığını görürüz. Kitaba başlarken hayattan beklediğimiz mutluluk, kitabı okumaya devam ettiğimizde ise hayatın bizi ne gibi durumlara sokacağını hayal bile edemeyiz. Beklenti içinde olmak çoğu zaman hayal kırıklığına dönüşebilir. Tam da bu konuya değiniyor Schopenhauer. İnsanın elindekileri ile yetinmesi ve onu kaybederse ne olacağını düşünmemizi istiyor. Gerçekten de bu şekilde düşündüğümüzde önemsemediğimiz, yeni şeyler arayışındayken elimizden kayıp giden bir şeyi düşünelim. Durum ne olurdu? Zamanla istenilen şey de bir kayıba dönüşebilir. Geriye ne kalır peki? Mutsuzluk... Kitapta daha çok mutlu olmak yerine mutsuzluğa nasıl katlanırız ve daha az nasıl mutsuz oluruz üzerine yazılmış sanki. Kitaba devam ederken filozofun insanın asla mutlu olamayacağını ve zaten insanın temelinde acı ve mutsuzluğun yer aldığını söylediğini görebiliriz. Kitapta insanın kendi ile vakit geçirmesi ve neşeli olması öneriliyor. İnsan acı vermeyenin peşinden koşmalıdır. Kendine yetebilmeli ve ne kadar az mutsuz olabiliyorsa bu kötümser hayatı ona göre yaşamalıyız. Kitabı okurken tahmini 15 gün içinde bitirdim. Kısa bir klasik olsa bile felsefi ve düşünce konulu bir kitap olduğunu unutmamak gerek. Tam anlamıyla anlamak için kitabı uzun bir süre sonra tekrar okunması gerektiğini düşünüyorum.
Mutlu Olma Sanatı
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
Mutlu Olma Sanatı - Arthur Schopenhauer Kısa Klasikler serisinden “Mutlu Olma Sanatı”nı okudum bugün. Mutlu olmak ile ilgili numaralar halinde verilmiş 45 adet hayat kuralından oluşuyor kitap. Her kuralda -çoğunlukla- mutluluğa erişmek için gerekli olan farklı bir duruma atıfta bulunuluyor. Mutluluk arayışında insanın özüne dönmesinin ne denli önemli olduğu belirtiliyor. Yani aranılan şeyin aslında dışarıda değil de içeride olduğunun anlaşılması isteniliyor. Bu tür kitapların daha iyi anlaşılabilmeleri için belirli bir süre sonra tekrar okunmaları gerektiğini düşünüyorum. Mutluluk olgusuna farklı bir gözle bakabilmek için okunası kitaplardan diyebilirim. Keyifli okumalar dilerim. :)
Mutlu Olma Sanatı
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
mutluluk bir rüyadır, acıysa gerçek
Okurken kitabın her bir satırını çizmemek için kendimi zor tuttum. Artur Schopenhauer 'in ilk okuduğum kitabıydı ve son olmayacağına eminim esas konusu insanların nasıl mutlu olabileceği hayatta kişinin kendi kendine yatebilmesi kendini mutlu edebilmesi ayrıca insanın mutluluğu ve mutsuzluğu kendisinin oluşturduğu bir kavram olduğunu olaylara kötü taraftan bakan bir kişinin hayatta mutluluğu tam manasıyla tadamayıp aslında yazarın hayata bakış açımızı güzelleştirmeye yönelik yazmış olduğu bir kitap söylememiz doğru olur. Kitap toplam 45 hayat kuralından oluşup her birinde bizlere nasıl davranmamızı sade bir dille anlatan öneriler mevcuttur. İnsanoğlunun doğal ve gerekli ihtiyaçlarından ve doğal olmayıp nefsi ihtiyaçlarının gereksiz gerekliliği üzerine yazar bizlerle konuşur. Her bireyin mutlaka okuması gereken bir nevi kişisel gelişim kitabı olarak gördüğüm bu eseri şu sözle bitiriyorum : '' çoğu talihsizlik, iyimserlikle desteklenen cehaletten kaynaklanır. ''
Mutlu Olma Sanatı
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Karamsar bir filozoftan, mutlu olmayı öğrenmek.
Arthur Schopenhauer, Dünyayı acılarla dolu bir feryat, sefalet vadisi olarak gördü. Ona göre bu dünyada mutlu olmaya çalışmak saçmalık hatta akıntıya ters bir şekilde yüzmek gibi. Aşırı mutluluk da aşırı hüznü getirir.Eğer öyleyse insanın amacı aşırı mutluluğa ulaşmak değil, acıyı azaltmak olmalıdır. Bu kitap da bu görüşünü ele almıştır."Aklı başında olan kişi hoş olanın değil, acı vermeyenin peşindedir." Aristoteles Eudomonoloji'den (mutlu olma sanatı) bahsederek başladığı kitaba hayat kurallarını 42 başlığa alarak devam etmiştir. Ünlü filozof ve yazarlardan da yaptığı alıntılar bulunmakta. Sayfa sayısı olarak hafif ama içindeki düşüncelerle oldukça dolu, ağır bir kitap. Bir günde rahatça okunup bitiyor ancak verilen tavsiyeleri benimsemek adına tekrar tekrar okunması gereken bir eser. Hep mutlu olma yollarını arayarak geçirdiğimiz bu hayatı bir de mutsuz olmama yollarını deneyerek bakış açımızı değiştirirsek, karamsar insanlar olarak da hayatı yaşanır hâle getirebiliriz. 'degere vitam, vita defungi, scampa cosi' "Hayat geçirilir, hayat tamamlanır, atlatmaya bakmalı."
Arthur Schopenhauer
Arthur Schopenhauer
Mutlu Olma Sanatı
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.