Mutlu Olma Sanatı

8,1/10  (30 Oy) · 
81 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.946 gösterim
Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell'ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell'a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir. Kişi mutluluğa başkalarını suçlayarak değil, belirlediği hedeflere erişmek için mücadele ederek ve bu mücadele sırasında eğlenerek ulaşır. Üstelik kişi bu mücadeleyi iç dünyasına değil, sosyal yaşamına dönerek vermelidir.

Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Özge Gören 
 03 Mar 19:34 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Adı üstünde Russell'dan mutlu olmaya dair bazı tespitler. Ama ben sadece en çok ilgimi çekeni paylaşmak istiyorum sizinle.

Russell'a göre mutlu olabilmenin en kolay yollarından biri ilgi alanlarınızın çok ve çeşitli olması. Örneğin ormanda sıradan bir insanın yürüdüğünü düşünelim. Başta ağaçlara, yeşile hayran kalır ancak bir süre sonra manzara ilgisini çekmemeye başlar. Yürüdükçe sıkılacaktır. Fakat böceklere ya da farklı bitkilere ilgi duyan bir insan mesela. Hem o yürüyüş sırasında aldığı haz çok çok daha fazla olacaktır hem de çok daha geç sıkılacaktır orada yürümekten.

Size yüzünden gülümseme eksik olmayan erkek arkadaşımdan bahsetmek istiyorum. Birbirinden farklı birçok ilgi alanı var. Köpekler, voleybol, tenis, müzik, arabalar gibi. Onunla sahilde yürürken mesela, gördüğü her köpeğin cinsine dikkat etmesi, duyduğu her şarkıdaki enstrümanları anlamaya çalışması, bu gibi küçük şeyler belki ama böyle ilgiler hem onun sahilde yürümekten bana göre daha çok zevk almasını hem de daha mutlu hissetmesini sağlıyor. (canım ben de çok zevk alıyorum da örnek olsun diye)

Eh toparlamam gerekirse: mutlu olmak için - mutluysanız da daha mutlu olmak için- ilgi alanlarınızı genişletin. Bir şeylere zorla ilgi duyun demiyor tabi Russell ancak bir şeylere biraz daha dikkatli bakarsanız onda ilginizi çeken bir şey mutlaka bulacaksınız.

Russell'a göre mutlu olabilmenin en kolay yollarından biri ilgi alanlarınızın çok ve çeşitli olması. Örneğin ormanda sıradan bir insanın yürüdüğünü düşünelim.

Gökhan Aktaş 
07 Haz 19:46 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Russell bu eserinde mutluluğun ve mutsuzluğun doğasını, diğer duygular ile olan bağlantılarını, mutlu olmanın nasıl gerçekleşebileceğine dair gözlemlerini ve fikirlerini paylaşmış. Russell'ın gözlem yolu ile kendi yaşantısından çıkardığı psikolojik tespitler adeta bir Psikanalistin elinden çıkmış gibi ustaca ortaya konulmuştur.

Mutluluk insanlar için bir ihtiyaç niteliğinde. Öyle bir ihtiyaç ki, günden güne temini ve muhafaza edilmesi zorlaşmaktadır. Russell işte bu konuda toplumu mutsuzluktan kurtaracak ve mutluluğa sevk edecek görüşler beyan etmektedir ki, eserdeki görüşler gayet geçerli olup, görüşler zamandan bağımsız olacak şekilde düzenlenmiştir. Yani günümüzden 100 yıl sonrasında bile okunup faydalanılacak düzeydedir.

Russell'ın mantıksal düşünme tarzının sayısal alanın dışına çıkarak sosyal durumları da çözmede bu derece başarılı olması, mantığın, felsefe ve düşünsel zemindeki yerini anlamamızda önemli yer tutuyor. Zira Wittgenstein, Russell gibi büyük mantıkçıların aynı zamanda insan ruhu ve düşünsel yapısı üzerine de büyük eserler vermeleri gayet normal olmakla birlikte ayrıca düşündürücüdür.

H. Havva Ergün 
11 Ağu 11:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir İngiliz düşünürü olan Bertrand Russel, mutsuzluğun nedenleri üzerine kafa yormuş, insanı aşırı uçlara sürükleyen hastalıklar, travmalar gibi etkenleri göz ardı ederek, sıradan bir insanın mutsuzluğunun nedenlerini tespit etmiş ve denemeler halinde bu kitapta yayımlamış. Yazar sadece mutsuzluğun nedenlerine kafa yormamış, mutluluğun bileşenlerini de incelemiştir. Bu kitapta mutsuzluğa bir övgü bulamazsınız, aksine mutsuzluğu; rekabet, yorgunluk, çekememezlik, kamuoyu korkusu gibi insanoğlunu aşağıya çeken, erdemsizleştiren bir takım hasletlere bağlamıştır.

Kitap bize genel olarak bildiğimiz şeyleri anlatır. Bildiğimiz halde yapmadığımız ödevleri hatırlatır, ama bunu sert bir ebeveyn edasıyla değil; kâh öğretmen, kâh dertleştiğiniz bir arkadaş edasıyla yapar. Doğrularını söylemekten çekinmez, hastalığın teşhisi konusunda acımasızdır, “sen”, der, “sen ey insanoğlu, eğer bir hayvan olsaydın, ne dünyanın en mutsuzu olmayı, ne de en saygı değeri olmayı dert edinirdin.”

Bu kitabı okumak için ayıracağınız zaman bir ‘zaman kaybı’ olmayacak, çünkü tespitleri çarpıcı. Bildiğimiz şeylerin farklı bir pencereden bakılarak söylenmesinin yanında, kendinize dair hiç düşünmediğiniz özellikleri de keşfetmenize yardımcı olabilir. Roman okumaya, dizi izlemeye ara verip bu kitapla ufkunuzu genişletebilirsiniz, vesselam.

aykut koçak 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 90 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem ve manyak bir kitap, iyi ki okuyorum. Baştan çok sıkıcı görünüp de sıkmadan okumaya devam edilir mi? İyi ki almışım. Bölüm bölüm;istediğin kısımdan başla. Tekrar tekrar oku.

Ali TAHİR 
09 Oca 10:30 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başucu kitabında bulunması gereken özelliklerin daha fazlası bu kitapta mevcut.Çok güzel incelenmiş kişisel tecrübelerin okuyucuya yalın bir dil kullanılarak aktarılmış olması ise elinizden düşürmeme nedeni oluyor. Kişisel gelişim kitapları ise bu kitabı baz alarak yazıldığı düşüncesi okurken oluşmadı değil. Mutlu olma sanatında mutsuzluğun nedenleri ile mutlu olmaya ulaşmanın yolları konsantre olarak bulmanız mevcut. Şahsi olarak zor bir dönemde geçerken tesadüf eseri okumamın bana sağladığı fayda ise pahabiçilemez olarak nitelendirebilirim. Yazarın diğer kitaplarını temin etmemi sağladı.. şimdiden İyi okumalar..

İbrahim çalikoglu 
29 Haz 19:05 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Felsefe ile kişisel gelişim arası bir kitap.iki bölümden oluşuyor,mutluluğun ve mutsuzluğunu nedenleri diye...teker teker birçok konuya deginmistir,.kesinlikle çok faydalı o ise yaramaz pazarlama aracı kişisel gelişim kitaplarından değil yani...

Hamuş 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mutluluğun formülü hakkında bir çok şey yazılıyor. Doktor tavsiyeleriyle reçetelerden alınabilecek ilaçlar dışında yada piskiyatrislerin sundukları önerilier dışında... Çok başka bir yol.

Murat Kaan Alptekin 
 07 Tem 23:30 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş bir kitap. Özellikle rekabet'in duyguları nasıl körelttiği ve gücün zekadan üstün olduğunu savunan günümüz dinozorları yakıştırması ile ilgili anlatımlar çok hoşuma gitti!

Kitaptan 123 Alıntı

Kendisine tutkun olan, kendisini günahkâr gören tipin tam karşıtıdır;
eğilimi kendine hayran olmak, başkalarının da hayranlığını kazanmaktır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 12 - epub)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 12 - epub)
Tuğba bıyıklı 
27 Mar 21:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hiç kimse mükemmel olmayı beklememeli ya da böyle olmadığı için üzülmemelidir

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell
Küçük kara balık 
17 Şub 12:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıllı bir adam için, elinde bulunanlar, başkalarının sahip oldukları nedeniyle değerlerini yitirmezler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell
Özge Gören 
24 Şub 14:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güneş altında giriştiğim çabaların hepsinden nefret ettim, çünkü onları benden sonra gelecek olanlara bırakacaktım.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 30)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 30)

Erkeklerin kadınları dış görünüşlerine bakarak sevmelerine karşılık, kadınlar erkekleri karakterleri için sevme eğilimi gösterirler. Bu noktada kadınların erkeklerden üstün olduğunu belirtmek gerekir, çünkü onların erkeklerde aradığı nitelikler, erkeklerin onlarda aradıkları niteliklerden üstündür. Ama iyi bir karaktere sahip olmanın iyi bir görünüşe sahip olmaktan daha kolay olduğunu hiç sanmıyorum; hiç değilse kadınlar iyi bir görünüşe sahip olmak için ne yapmak gerektiğini, erkeklerin iyi bir karaktere sahip olmak için ne yapmak gerektiğini bildiklerinden daha iyi bilirler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)

Hiçbir insanın gücü sınırsız olamayacağı için, doyumsuz olanlar eninde sonunda aşamayacakları engellerle karşılaşacaklardır. Bunun böyle olduğunu ancak bir deli bilmez, hatta eğer yeterince yüksek bir konumdaysa, bu gerçeği kendisine söyleyenleri hapseder de, öldürür de. Şu halde politik baskıyla psikolojik baskı el ele gitmektedir. Ve nerede psikolojik baskı varsa, orada mutluluk yoktur. Ölçülü güç, mutluluğu artırabilir, ama amaç olarak benimsenirse, dışımızda olmasa bile içimizde mutlaka felâkete yol açar.

Görülüyor ki, mutsuzluğun psikolojik nedenleri çok ve çeşitlidir. Tipik olarak mutsuz kişi, gençliğinde gönül doyumundan yoksun bırakılmış, doyamadığı bu şeyi diğer doyum biçimlerinden daha önemli görür olmuş, böylece hayatına tek taraflı bir yön vermiş, aynı zamanda o doyum için gerekli girişimlerde bulunmak yerine bütün dikkatini doymak üzerinde toplamıştır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (E-kitap)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (E-kitap)

Güven duygusunu sevmek değil, sevilmek doğurur ama bu duygu en çok karşılıklı sevgiyle oluşur. Daha doğrusu yalnız sevgi değil hayranlık da bu etkiye sahiptir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)

En iyi sevgi, insanın eski mutsuzluklarından kaçmak için değil de yeni mutluluklara kavuşmak umuduyla beslediği sevgidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)