Mutlu Olma Sanatı

7,9/10  (18 Oy) · 
55 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.820 gösterim
Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell'ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell'a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir. Kişi mutluluğa başkalarını suçlayarak değil, belirlediği hedeflere erişmek için mücadele ederek ve bu mücadele sırasında eğlenerek ulaşır. Üstelik kişi bu mücadeleyi iç dünyasına değil, sosyal yaşamına dönerek vermelidir.

Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Özge Gören 
 03 Mar 19:34 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Adı üstünde Russell'dan mutlu olmaya dair bazı tespitler. Ama ben sadece en çok ilgimi çekeni paylaşmak istiyorum sizinle.

Russell'a göre mutlu olabilmenin en kolay yollarından biri ilgi alanlarınızın çok ve çeşitli olması. Örneğin ormanda sıradan bir insanın yürüdüğünü düşünelim. Başta ağaçlara, yeşile hayran kalır ancak bir süre sonra manzara ilgisini çekmemeye başlar. Yürüdükçe sıkılacaktır. Fakat böceklere ya da farklı bitkilere ilgi duyan bir insan mesela. Hem o yürüyüş sırasında aldığı haz çok çok daha fazla olacaktır hem de çok daha geç sıkılacaktır orada yürümekten.

Size yüzünden gülümseme eksik olmayan erkek arkadaşımdan bahsetmek istiyorum. Birbirinden farklı birçok ilgi alanı var. Köpekler, voleybol, tenis, müzik, arabalar gibi. Onunla sahilde yürürken mesela, gördüğü her köpeğin cinsine dikkat etmesi, duyduğu her şarkıdaki enstrümanları anlamaya çalışması, bu gibi küçük şeyler belki ama böyle ilgiler hem onun sahilde yürümekten bana göre daha çok zevk almasını hem de daha mutlu hissetmesini sağlıyor. (canım ben de çok zevk alıyorum da örnek olsun diye)

Eh toparlamam gerekirse: mutlu olmak için - mutluysanız da daha mutlu olmak için- ilgi alanlarınızı genişletin. Bir şeylere zorla ilgi duyun demiyor tabi Russell ancak bir şeylere biraz daha dikkatli bakarsanız onda ilginizi çeken bir şey mutlaka bulacaksınız.

İlk olarak arka kapağında yazılanı aktarmak istiyorum: "Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır." 1000kitap, felsefe-düşünce, kişisel gelişim, insan ve toplum olarak üç türde birden yer vermiş kitaba. Bunca içeriğe rağmen, dili oldukça basit, anlaşılır ve hatta espriliydi. Bu nedenle, birkaç saat içerisinde dahi rahatlıkla okunabilir.
İki ana bölümden oluşuyor: Mutsuzluğun Nedenleri ve Mutluluğun Nedenleri. İlk kısım olan Mutsuzluğun Nedenleri başlığında rekabet, can sıkıntısı ve heyecan, yorgunluk, çekememezlik, günah duygusu, işkence korkusu, kamuoyu korkusu konularını inceliyor Russell. Çekememezliği hayranlıkla bastırabilmeyi, can sıkıntısını heyecanla, rekabeti ise azim duygusunu önplanda tutarak yaşamamızı öğütlüyor. Kısacası mutsuzluğumuzun nedenlerini, zıt duygulardan yararlanarak aşabileceğimizi savunuyor. Daha sonraki kısım Mutluluğun Nedenleri başlıkları ise şöyle: keyif, sevgi, aile, iş, kişisel olmayan ilgiler, çaba ve kabullenmeki, mutlu insan. Sanki bölümler "al, ne zaman, neye ihtiyacın varsa, o kısmı oku" der gibi ayrılmıştı ve güzel de olmuş.
Ben bu kitabı Russell metni olduğundan ötürü okudum açıkcası, pişman da olmadım, okunmaya değer.

Russell'a göre mutlu olabilmenin en kolay yollarından biri ilgi alanlarınızın çok ve çeşitli olması. Örneğin ormanda sıradan bir insanın yürüdüğünü düşünelim.

aykut koçak 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 90 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem ve manyak bir kitap, iyi ki okuyorum. Baştan çok sıkıcı görünüp de sıkmadan okumaya devam edilir mi? İyi ki almışım. Bölüm bölüm;istediğin kısımdan başla. Tekrar tekrar oku.

Ali TAHİR 
09 Oca 10:30 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başucu kitabında bulunması gereken özelliklerin daha fazlası bu kitapta mevcut.Çok güzel incelenmiş kişisel tecrübelerin okuyucuya yalın bir dil kullanılarak aktarılmış olması ise elinizden düşürmeme nedeni oluyor. Kişisel gelişim kitapları ise bu kitabı baz alarak yazıldığı düşüncesi okurken oluşmadı değil. Mutlu olma sanatında mutsuzluğun nedenleri ile mutlu olmaya ulaşmanın yolları konsantre olarak bulmanız mevcut. Şahsi olarak zor bir dönemde geçerken tesadüf eseri okumamın bana sağladığı fayda ise pahabiçilemez olarak nitelendirebilirim. Yazarın diğer kitaplarını temin etmemi sağladı.. şimdiden İyi okumalar..

Hamuş 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mutluluğun formülü hakkında bir çok şey yazılıyor. Doktor tavsiyeleriyle reçetelerden alınabilecek ilaçlar dışında yada piskiyatrislerin sundukları önerilier dışında... Çok başka bir yol.

Kitaptan 81 Alıntı

Tuğba bıyıklı 
27 Mar 21:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hiç kimse mükemmel olmayı beklememeli ya da böyle olmadığı için üzülmemelidir

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell
Özge Gören 
24 Şub 14:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güneş altında giriştiğim çabaların hepsinden nefret ettim, çünkü onları benden sonra gelecek olanlara bırakacaktım.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 30)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 30)
Küçük kara balık 
17 Şub 12:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıllı bir adam için, elinde bulunanlar, başkalarının sahip oldukları nedeniyle değerlerini yitirmezler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

"Ve akıllılık nedir, delilik ve çılgınlık nedir bilmek için yanıp tutuştum; anladım ki bu bile ruh tedirginliği."
"Çünkü çok bilenin çok derdi olur ve bilgisini artıranın üzüntüsü de artar."

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 29)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 29)

İnsanoğlunun mutluluğunu artırmak isteyenler, çekememezliği azaltıp hayranlığı artırmaya çalışmalıdırlar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Erkeklerin kadınları dış görünüşlerine bakarak sevmelerine karşılık, kadınlar erkekleri karakterleri için sevme eğilimi gösterirler. Bu noktada kadınların erkeklerden üstün olduğunu belirtmek gerekir, çünkü onların erkeklerde aradığı nitelikler, erkeklerin onlarda aradıkları niteliklerden üstündür. Ama iyi bir karaktere sahip olmanın iyi bir görünüşe sahip olmaktan daha kolay olduğunu hiç sanmıyorum; hiç değilse kadınlar iyi bir görünüşe sahip olmak için ne yapmak gerektiğini, erkeklerin iyi bir karaktere sahip olmak için ne yapmak gerektiğini bildiklerinden daha iyi bilirler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)

Güven duygusunu sevmek değil, sevilmek doğurur ama bu duygu en çok karşılıklı sevgiyle oluşur. Daha doğrusu yalnız sevgi değil hayranlık da bu etkiye sahiptir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)

En iyi sevgi, insanın eski mutsuzluklarından kaçmak için değil de yeni mutluluklara kavuşmak umuduyla beslediği sevgidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)
Tuğba bıyıklı 
27 Mar 21:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendini aldatmaya dayanan bir gönül doyumu her an çökebilir. Gerçek ne kadar tatsız ya da acı olursa olsun, yüz yüze gelmeli, alışmalı ve yaşayışımızı ona uydurmaya çalışmalıyız.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 96)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 96)