Mutlu Olma Sanatı

8,1/10  (16 Oy) · 
41 okunma  · 
16 beğeni  · 
2.687 gösterim
Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell'ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell'a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir. Kişi mutluluğa başkalarını suçlayarak değil, belirlediği hedeflere erişmek için mücadele ederek ve bu mücadele sırasında eğlenerek ulaşır. Üstelik kişi bu mücadeleyi iç dünyasına değil, sosyal yaşamına dönerek vermelidir.

Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır.
(Tanıtım Bülteninden)

İlk olarak arka kapağında yazılanı aktarmak istiyorum: "Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır." 1000kitap, felsefe-düşünce, kişisel gelişim, insan ve toplum olarak üç türde birden yer vermiş kitaba. Bunca içeriğe rağmen, dili oldukça basit, anlaşılır ve hatta espriliydi. Bu nedenle, birkaç saat içerisinde dahi rahatlıkla okunabilir.
İki ana bölümden oluşuyor: Mutsuzluğun Nedenleri ve Mutluluğun Nedenleri. İlk kısım olan Mutsuzluğun Nedenleri başlığında rekabet, can sıkıntısı ve heyecan, yorgunluk, çekememezlik, günah duygusu, işkence korkusu, kamuoyu korkusu konularını inceliyor Russell. Çekememezliği hayranlıkla bastırabilmeyi, can sıkıntısını heyecanla, rekabeti ise azim duygusunu önplanda tutarak yaşamamızı öğütlüyor. Kısacası mutsuzluğumuzun nedenlerini, zıt duygulardan yararlanarak aşabileceğimizi savunuyor. Daha sonraki kısım Mutluluğun Nedenleri başlıkları ise şöyle: keyif, sevgi, aile, iş, kişisel olmayan ilgiler, çaba ve kabullenmeki, mutlu insan. Sanki bölümler "al, ne zaman, neye ihtiyacın varsa, o kısmı oku" der gibi ayrılmıştı ve güzel de olmuş.
Ben bu kitabı Russell metni olduğundan ötürü okudum açıkcası, pişman da olmadım, okunmaya değer.

Ali TAHİR 
09 Oca 10:30 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başucu kitabında bulunması gereken özelliklerin daha fazlası bu kitapta mevcut.Çok güzel incelenmiş kişisel tecrübelerin okuyucuya yalın bir dil kullanılarak aktarılmış olması ise elinizden düşürmeme nedeni oluyor. Kişisel gelişim kitapları ise bu kitabı baz alarak yazıldığı düşüncesi okurken oluşmadı değil. Mutlu olma sanatında mutsuzluğun nedenleri ile mutlu olmaya ulaşmanın yolları konsantre olarak bulmanız mevcut. Şahsi olarak zor bir dönemde geçerken tesadüf eseri okumamın bana sağladığı fayda ise pahabiçilemez olarak nitelendirebilirim. Yazarın diğer kitaplarını temin etmemi sağladı.. şimdiden İyi okumalar..

aykut koçak 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 90 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem ve manyak bir kitap, iyi ki okuyorum. Baştan çok sıkıcı görünüp de sıkmadan okumaya devam edilir mi? İyi ki almışım. Bölüm bölüm;istediğin kısımdan başla. Tekrar tekrar oku.

Hamuş 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mutluluğun formülü hakkında bir çok şey yazılıyor. Doktor tavsiyeleriyle reçetelerden alınabilecek ilaçlar dışında yada piskiyatrislerin sundukları önerilier dışında... Çok başka bir yol.

Kitaptan 73 Alıntı

"Ve akıllılık nedir, delilik ve çılgınlık nedir bilmek için yanıp tutuştum; anladım ki bu bile ruh tedirginliği."
"Çünkü çok bilenin çok derdi olur ve bilgisini artıranın üzüntüsü de artar."

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 29)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 29)
Küçük kara balık 
17 Şub 12:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıllı bir adam için, elinde bulunanlar, başkalarının sahip oldukları nedeniyle değerlerini yitirmezler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

İnsanoğlunun mutluluğunu artırmak isteyenler, çekememezliği azaltıp hayranlığı artırmaya çalışmalıdırlar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Erkeklerin kadınları dış görünüşlerine bakarak sevmelerine karşılık, kadınlar erkekleri karakterleri için sevme eğilimi gösterirler. Bu noktada kadınların erkeklerden üstün olduğunu belirtmek gerekir, çünkü onların erkeklerde aradığı nitelikler, erkeklerin onlarda aradıkları niteliklerden üstündür. Ama iyi bir karaktere sahip olmanın iyi bir görünüşe sahip olmaktan daha kolay olduğunu hiç sanmıyorum; hiç değilse kadınlar iyi bir görünüşe sahip olmak için ne yapmak gerektiğini, erkeklerin iyi bir karaktere sahip olmak için ne yapmak gerektiğini bildiklerinden daha iyi bilirler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)

Güneş altında giriştiğim çabaların hepsinden nefret ettim, çünkü onları benden sonra gelecek olanlara bırakacaktım.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 30)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 30)

Güven duygusunu sevmek değil, sevilmek doğurur ama bu duygu en çok karşılıklı sevgiyle oluşur. Daha doğrusu yalnız sevgi değil hayranlık da bu etkiye sahiptir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)

En iyi sevgi, insanın eski mutsuzluklarından kaçmak için değil de yeni mutluluklara kavuşmak umuduyla beslediği sevgidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)

Günümüzün varlıklı kişileri ise, tamamıyla farklı olma eğilimindedir. Hiç okumaz. Ününü artırmak için tablo alırsa seçimini uzmanlara bırakır; duyduğu haz resimleri seyretmekten değil, başkasının onları satın almasına engel olmaktan kaynaklanır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)
Küçük kara balık 
17 Şub 12:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sıradan insan özellikleri içinde çekememezlik en kötüsüdür; çekememezlik, yalnız kötülük yapma eğilimine yol açmaz, kişiyi de mutsuz eder. Çekemez olanlar, kendilerinin olanlardan sevinç duyacaklarına başkalarının elindekiler yüzünden acı çekerler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell