Mutlu Prens

·
Okunma
·
Beğeni
·
55,8bin
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
119
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059349253
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sandal Yayınları
Yüksek duvarlı Kaygısızlık Sarayı’nda tüm üzüntü ve kötülüklerden uzak, mutsuzluğun ne olduğunu hiç bilmeden yaşayan Mutlu Prens... Göç zamanında daha sıcak yerlere göç etmek isterken üzerine akan gözyaşı damlasıyla orada kalan minik kırlangıç. Bu sıcacık hikayeleri, Mutlu Prens’in ve kırlangıcın insanlara yardım çabasını okurken sevginin, emeğin, yardımseverliğin ve iyiliğin gücüne bir kez daha tanık olacağız.
56 syf.
·10/10 puan
Çocuk kitabıymış bu, çocuklar için yazılmış... İnceleme metni girmeye geldiğimde öğrendim bunu. Okurken içimden "Tam çocuklara okunacak kadar 'güzel' öyküler." demiştim. Bu girişim yanlış anlaşılmasın sakın! Alın okuyun, gerçekten harika bir kitap. Okurken sürekli alıntılama yapasım gelip durdu.
Kitap öyküler bütününden oluşuyor. En uzun öykümüz bile 15 sayfa yoktur sanırım. Alıntılara bakarken başka bir baskısının 250 sayfa civarında olduğunu gördüm; oysa benim baskım 50 sayfaydı. Keşke uzun hali olduğunu daha önce fark etseymişim diyorum. Her biri birbirinden güzel öykülerdi.
kitaba adını veren mutlu prens öyküsünden çok, 'bülbül ve gül' ile 'vefalı dost' öyküsünü sevdim. Bana göre 5 öykü içerisinde gerçekten dikkat çekiyorlar.

Gerçek hayat da öyledir çünkü...

Siz başkasının mutluluğu için hayatınızı verseniz bile o mutluluk kaynağına hevesini kaybedince sizi bir köşeye atabilir.

Veyahut dost sandığınız, siz fedakarlık yaparken sadece kendi çıkarlarını düşünen tilkiler yok mudur şu hayatta?

Ben kitabı gerçekten çok sevdim. Dediğim gibi keşke elimde uzun hali olsaymış. Okurken zevk alacağınız bir kitap bana sorarsanız. Tavsiye ederim,

Keyifli okumalar ^-^
96 syf.
·1 günde
Çocuk ruhlu insanlar için yazılmış bir kitap Mutlu Prens. Beş hikâyeden oluşuyor. Hepsi aslında hayatın içinden, konular bencillik ve duyarsızlık. Tamamıyla şu anki yaşadığımız dünyayı anlatıyor. Çok keyif alarak okudum. Herkese tavsiye ederim.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Küçük prens neyse mutlu prenste odur benim için. Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en güzel sebebi, büyüklerin içinde yaşayan bir çocuk olmasıdır. Oscar wilde didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki sembollerle gerçek dünyadaki sembolleri o denli uyarlamış ki her yaşta farklı anlamlar çıkarabilir insan.

~~ İyi okumalar ~~
128 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Ne zamandır çocuk kitabı bu diye okumuyordum. Şans vereyim dedim, iyi ki de vermişim. 7'den 70'e herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Benimki Remzi Kitabevi'nindi ve içinde 10 tane kısa hikâye vardı. Hem en sevdiğim hem en gıcık olduğum hikâye Candan Arkadaş'tı. 2 hikayeyi tam anlamadım. Sanırım biraz daha büyüyünce.
Tüm hikâyelerde bir iyi bir de kötü karakter var diyebilirim. Biraz masala kaçıyor aslında. Hikâyeden çok masala benziyor ama masal de değil. Masalsı hikâye diyelim. Lütfen siz de benim gibi önyargılı olmayın ve okuyun. :)
56 syf.
·2 günde·8/10 puan
İncecik bir kitap ama içinde beş hikaye barındırıyor.
Yazar bu kitabı "çocuk ruhlu insanlar" için yazdığını söylemiş. Her yaşta insanın okuyabileceği naif ve tatlı hikayeler.
Her hikaye ayrı bir duygu içine çekiyor. En çok bencilliği, duyarsızlığı gözler önüne sermiş. İnsana dair bütün duyguları harika bir şekilde işlemiş.
Kesinlikle kısa ama derin bir kitap..
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitaptaki karakterlerin kimi çok iyi kimi çok bencil ve düşüncesiz. O karakterler günümüzde olsaydı nasıl karşılanırdı?

Mutlu prens gibi bütün varlığını fakirlere ihtiyaç sahiplerine dağıtan biri için çevresindekiler:

Anne şahsiyet; "Yavrum deli misin biraz da kendini düşün az birikim yap aaa.."

Elalem; " Yarın bir gün evlenirsin çoluğun çocuğun olur öyle çok dağıtma, evlatlarını düşün. "

Hans gibi biri için de:

Anne şahsiyet; "Bu kadar saf olma yavrucum o adam seni kullanıyor. Az gözünü aç gör."

Ben; " Hanscım iyi güzel yapıyorsun ama o adam bu iyiliğini haketmiyor."

Ergen şahsiyet; " 3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verirsen arta kalan 2 kuruşla seni satar."

Bülbül için:

Ben; " Onların aşklarından sana ne aaa.."

Yıldız Tilbe; " Şimdiki aşklar yalan olmuş..."

Ergen şahsiyet; "Gitmek istiyorsa, bırak gitsin! Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olmuş ne yazar?"

Anne Şahsiyet; "Annemm sen beni öldürcen mi? Elalem için canına kıyılır mı hiç...Akşam baban gelsin görürsün sen. "

Velhasıl kelam güzeldi. Her yaştan okura dersler veren akıcı bir kitap. Okunmalı :)
50 syf.
·1 günde·Puan vermedi
50 sayfalık ince bir kitap olmasına rağmen içinde 5 öykü barındırıyor. Hepsi birbirinden farklı öyküler olsa da hepsinin temelinde aynı ana düşünce var: bencillik ve kibir. Biraz Küçük Prens kitabıyla bağdaştırdım. Çocuk kitabı olmasına rağmen öykülerin altında derin anlamlar yattığı için herkese hitap edecek bir eser.

Çocuklara okunabilecek güzel bir hikaye kitabı olmasının yanında yetişkinler için de zaman dolduracak bir kitap olarak okunabilir diye düşünüyorum.

Keyifli okumalar!
56 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Nasıl güzel bir hikaye nasıl hüzünlü bir hikaye minnacıktı ama okumalara doyamadım sanırım etkisinde fazlasıyla kaldım. Nasılda içim acıdı göz ardı ettiğim için :( aman siz siz olun bir an evvel okuyun zira muhteşem :)
56 syf.
·9/10 puan
herkese selam, bugün oscar wilde'ın okurken müthiş keyif aldığım kitabı mutlu prens'in tahlilini yapacağız.

wilde bu kitabı her ne kadar acemilik döneminde yazsa da içerisinde barındırdığı yalın ve basit anlatım ve mesajlar sebebiyle okuyucuya çok lezzetli bir okuma sunuyor. ilk bakışta çocuk kitabı algısı olsa da wilde bu kitapta ruhu hala çocuk kalabilmiş saf ve temiz yürekli insanlara hitap ediyorum demiştir. evet dedi ben şahidim.

bu harika modern klasik beş kısa hikayeden oluşuyor. içerisinde kibir, bencillik, dostluk ve aşk gibi çok temel konuların etrafına müthiş bir kurgu peyda edilmiş. okurken birçok kez ufkumun genişlediğini hissettim. bazı hikayelerde iyiliğin, güzel ahlakın ne kadar haz veren bir şey olduğunu iliklerime kadar hissettim. hatta sizlere bu sözlerim belki iddialı gelecektir fakat tolstoy'un insan ne ile yaşar hikayeleriyle yarışır nitelikte buldum. elbette tolstoy bir tık ötede fakat bu kitapta gayet iddialı. hele ki bencil dev isimli hikayeyi okuyunca özellikle sonunda gerçekten şok oldum ağzım açık kaldı. zaten kitaba da birkaç şey karaladım... alıntılara geçerken bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum;

* yoksulluktan daha büyük bir sır yoktur.

* nereyi seversen orası senin dünyandır.

* çünkü aşk, en bilge felsefe'den daha bilge, en güçlü güç'ten daha güçlüdür.

* "ne saçmalık şu aşk denen şey!" dedi öğrenci, yürüyüp giderken. "mantığın tırnağı bile olamaz, çünkü hiçbir şeyi kanıtlamaya yaramıyor ve insana hep gerçekleşmeyecek şeylerden bahsediyor ve insanı gerçek olmayan şeylere inandırıyor.

* aşk iyi güzel de, dostluk çok daha yüce bir şey. doğrusunu isterseniz, bence bu dünyada vefalı bir dost kadar soylu ve az bulunan bir şey yoktur.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
MUTLU PRENS!
Neden çocuk kitabı olarak ön yargıyla yaklaşıldığını anlamıyorum. Her yaşta insanın okuması gereken bir kitap bana kalırsa. Her cümlesinden sonra oturup saatlerce düşünebiliyorsunuz.
5 farklı hikayeden oluşan, her bir hikayesinde bambaşka şeyler anlatan ama yine de her hikayesinde sizi etkisi altına alan bir kitap.
Mutlaka herkes birilerinin Küçük Hans'i olmuştur. Mutlaka birileri, birilerini Bülbül kadar sevmiştir. Mutlaka birileri kendinden vererek Mutlu Prens olmuştur. Yani diyeceğim o ki bu kitapta mutlaka kendinizden bir şeyler bulursunuz. Yeter ki aramayı bilin. Ve okumadan geçmeyin, sevgilerle!
56 syf.
·2 günde·8/10 puan
Oscar Wilde'ın okuduğum 4. kitabı. Kitabın içerisinde 5 farklı öykü bulunmakta. Öykülerin isimleri: Mutlu Prens, Bülbül ile Gül, Bencil Dev, Candan Dost ve Muhteşem Roket... Her bir öyküde farklı konular işlenmiş ve yine her öykünün sonunda anlayana birkaç öğüt verilmiş.

Kitabın hitap ettiği kesim, genellikle çocuklar olsa da her yaştan insanın okuyabileceği bir öykü kitabı. Okuduğunuzda öykülerin çocuklar için yazılmış olduğunu çok rahat fark ediyorsunuz; ama bu durum öykülerin kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor.

Özellikle Mutlu Prens isimli öykünün, kitaba da ismini veren öykü, Oscar Wilde'ın bizzat kendi çocukları için yazdığı bir öykü olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle bence oldukça değerlidir. Bir yazarın kendi çocukları için yazdığı öyküyü, sizler de kendi çocuklarınıza gönül rahatlığıyla okutabilirsiniz. Gerçi Oscar Wilde'ın "ahlaksızlık suçlamasıyla" hapis cezasına çarptırılmasının akabinde çocukları soyadlarını değiştirmişlerdir. Bu durumda, Oscar Wilde'ın öğütlerine çocukları tarafından pek kulak asılmadığı kanısına da varabiliriz.

Oscar Wilde, geç tanıyıp sevdiğim yazarlardan. Farklı türdeki kitaplarını okudum ve genel olarak edebi çizgisini beğendim. Fakat o meşhur keskin ve sivri dilini kaleme aldığı öykülerde kullanmamış. Hem kendi tarzından ödün vermiş olmasını hem de çocuklar için özel öyküler yazmasını onun çocuklara karşı duyduğu derin sevgiye yorabiliriz.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
"Keskin, çok keskindi acı, yabanıllaştıkça yabanıllaştı Bülbül'ün şarkısı, çünkü ölümün kusursuzlaştırdığı Aşk'ın şarkısını söylüyordu, mezara girdiğinde ölmeyen Aşk'ın."
Oscar Wilde
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Axx, evîn çawa jî girêdayî tiştên piçûke
______
Ah, nasıl da küçük şeylere bağlı aşk!
Oscar Wilde
Sayfa 31 - İş Bankası
" Neden Mutlu Prens gibi olamıyorsun? " diye sordu.
" Mutlu Prens hiçbir şey için ağlamayı aklının ucundan bile geçirmez. "
Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o kadar çok şey yazdılar ki, kimse onları inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek aşık acı çeker ve susar. Hatırlıyorum da, ben bir zamanlar... Ama artık önemi kalmadı. Sevda maziye karıştı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
119
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059349253
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sandal Yayınları
Yüksek duvarlı Kaygısızlık Sarayı’nda tüm üzüntü ve kötülüklerden uzak, mutsuzluğun ne olduğunu hiç bilmeden yaşayan Mutlu Prens... Göç zamanında daha sıcak yerlere göç etmek isterken üzerine akan gözyaşı damlasıyla orada kalan minik kırlangıç. Bu sıcacık hikayeleri, Mutlu Prens’in ve kırlangıcın insanlara yardım çabasını okurken sevginin, emeğin, yardımseverliğin ve iyiliğin gücüne bir kez daha tanık olacağız.

Kitabı okuyanlar 10,5bin okur

  • Şehit Asteğmen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları