Giriş Yap

Mutlu Prens

8.210 üzerinden
4.282 Puan · 603 İnceleme
50 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Tehlikeli Bir Kitap!
Müthiş bir kitap... Benim okuduğum baskı Türkiye İş Bankası'nın Modern Klasikler serisindendi. Kitabımızda beş öykü yer alıyor: -Mutlu Prens -Harika Fişek -Bencil Dev -Bülbül ve Gül -Vefalı Dost Öykülerden hepsini çok beğendim, seçim yapamam. Çocuk kitabı olsun olmasın verilen mesajlar, öykülerin anlatım dili, alegori ve daha bir sürü öge gayet güzel işlenmiş. Ama çocuk kitabı değil bence :) Yazarın çıraklık döneminde çıkan bir esermiş bu... Ustalık dönemindeki eserleri nasıldır kim bilir... Açıkçası benim yüksek bir beklentim yoktu kitapla ilgili ama yanılmışım. Kişileştirme bol bol kullanılmış. Her hikayede alegori ve mesaj söz konusu ama bunu sizi kesinlikle sıkacak bir biçimde yapmıyor. Çeviri de gayet güzel yapılmış, yazarın o iğneli üslubunu rahatça hissediyorsunuz. Bencillik, kibir, duyarsızlığı gözler önüne seriyor yazar. Aşk ve sevdaya da değinmeyi unutmuyor, örneğin; "Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o k adar çok şey yazdılar ki, kimse ona inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek aşk acı çeker ve susar..." Beni kitabın son kısmı da çok etkiledi: " 'Ona ana fikri olan bir öykü anlattım.' 'İşte bu daima son derece tehlikelidir,' dedi Ördek. Ben de aynı fikirdeyim doğrusu. " Yanlış olabilir ama ben bu "ben de aynı fikirdeyim doğrusu" cümlesini kuran kişinin yazar olduğunu düşünüyorum. Yazar bize ana fikri olan öyküler anlattı ve bunun tehlikeli olduğunu düşünüyor... Ve bu düşünce doğrudur bence. Doğru olan şey tehlikelidir. Özetle; ben bu kitaba bayıldım. Okuyun, okutun, kesinlikle tavsiye ediyorum. 50 sayfada bu kadar güzellik, mesaj, alıntı... Oscar Wilde çok çok tebrikler. Okuyun, ne demek istediğimi anlayacaksınız. :) "Nereyi seversen orası senin dünyandır."
·
Reklam
59 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İçerisinde herkesin bir parça ders çıkaracağı beş güzel öyküden oluşan kısacık bir kitap. Çocuklar içinmiş gibi görünse de her yaşa hitap eden öyküler varrr. Hepsi ayrı ayrı favorilerime girdi. -İnsanın dostlarını tanıması çok tehlikeli bir şeydir. -Kalbi kırıktı ve bununla gurur duyardı. -Garip şey, içim sımsıcak, oysa hava ne kadar soğuk. -"Gerçek âşık acı çeker ve susar."
Mutlu Prens
8.2/10 · 16,1bin okunma
56 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Oscar Wilde’ın 1888'de yayımlanan Mutlu Prens'teki masalları oğulları için yazdığı düşünülse de, yazar hedef kitlesini “yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar” olarak açıklamıştır. Wilde bu masallarda bencilliği ve duyarsızlığı gözler önüne serer ve eleştirir. Onun ana masal kişileri bazen hatalarını anlayarak pişmanlık duyarlar ve özgecil davranışlar sergilerler. Kimi zaman da gözlerini kör eden kibirden bir türlü kurtulamazlar. Mutlu Prens her ne kadar çıraklık döneminin ürünü olsa da, Wilde'ın masal ve alegori alanındaki ustalığını ortaya koyar.
80 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Nereyi seversen orası senin dünyandır." Çocuk kitapları diyerek geçtiğimiz eserlerde aslında ne kadar önemli konular ve derin hikayeler yer alıyor. Mutlu Prens'te buna tekrar şahit oldum. Yaş sınırlamasının olmadığı bir kitap gözümde çünkü verdiği dersler çok değerli. İçinde beş tane birbirinden değerli kısa hikayeler bulunuyor. Ben en çok Bülbül ve Gül hikayesini sevdim. Masalsı bir kitap olmuş diyebiliriz. Ne zaman okursanız okuyun her seferinde kitaptan farklı anlamlar çıkaracağınıza eminim. Biraz Küçük Prens kitabına benziyor diyebilirim.
Reklam
2
62
612 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42