1000Kitap Logosu
Mutlu Prens
Mutlu Prens
Mutlu Prens

Mutlu Prens

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
3.228 Kişi
11,5bin
Okunma
2.628
Beğeni
64,8bin
Gösterim
56 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 35 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Mayıs 2017 · Karton kapak · 9786052950364
Orijinal adı
The Happy Prince
Diğer baskılar
Oscar Wilde’ın 1888’de yayımlanan Mutlu Prens’teki masalları oğulları için yazdığı düşünülse de, yazar hedef kitlesini “yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar” olarak açıklamıştır. Wilde bu masallarda bencilliği ve duyarsızlığı gözler önüne serer ve eleştirir. Onun ana masal kişileri bazen hatalarını anlayarak pişmanlık duyarlar ve özgecil davranışlar sergilerler. Kimi zaman da gözlerini kör eden kibirden bir türlü kurtulamazlar. Mutlu Prens her ne kadar çıraklık döneminin ürünü olsa da, Wilde’ın masal ve alegori alanındaki ustalığını ortaya koyar.
7 mağazanın 279 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,66
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
0 sa. 22 dk.

Puan ve İncelemeler

8.4
10 üzerinden
3.228 Puan · 483 İnceleme
yaren
Mutlu Prens'i inceledi.
50 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Tehlikeli Bir Kitap!
Müthiş bir kitap... Benim okuduğum baskı Türkiye İş Bankası'nın Modern Klasikler serisindendi. Kitabımızda beş öykü yer alıyor: -Mutlu Prens -Harika Fişek -Bencil Dev -Bülbül ve Gül -Vefalı Dost Öykülerden hepsini çok beğendim, seçim yapamam. Çocuk kitabı olsun olmasın verilen mesajlar, öykülerin anlatım dili, alegori ve daha bir sürü öge gayet güzel işlenmiş. Ama çocuk kitabı değil bence :) Yazarın çıraklık döneminde çıkan bir esermiş bu... Ustalık dönemindeki eserleri nasıldır kim bilir... Açıkçası benim yüksek bir beklentim yoktu kitapla ilgili ama yanılmışım. Kişileştirme bol bol kullanılmış. Her hikayede alegori ve mesaj söz konusu ama bunu sizi kesinlikle sıkacak bir biçimde yapmıyor. Çeviri de gayet güzel yapılmış, yazarın o iğneli üslubunu rahatça hissediyorsunuz. Bencillik, kibir, duyarsızlığı gözler önüne seriyor yazar. Aşk ve sevdaya da değinmeyi unutmuyor, örneğin; "Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o k adar çok şey yazdılar ki, kimse ona inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek aşk acı çeker ve susar..." Beni kitabın son kısmı da çok etkiledi: " 'Ona ana fikri olan bir öykü anlattım.' 'İşte bu daima son derece tehlikelidir,' dedi Ördek. Ben de aynı fikirdeyim doğrusu. " Yanlış olabilir ama ben bu "ben de aynı fikirdeyim doğrusu" cümlesini kuran kişinin yazar olduğunu düşünüyorum. Yazar bize ana fikri olan öyküler anlattı ve bunun tehlikeli olduğunu düşünüyor... Ve bu düşünce doğrudur bence. Doğru olan şey tehlikelidir. Özetle; ben bu kitaba bayıldım. Okuyun, okutun, kesinlikle tavsiye ediyorum. 50 sayfada bu kadar güzellik, mesaj, alıntı... Oscar Wilde çok çok tebrikler. Okuyun, ne demek istediğimi anlayacaksınız. :) "Nereyi seversen orası senin dünyandır."
Mutlu Prens
8.4/10
· 11,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
23
Murat değerli
Mutlu Prens'i inceledi.
56 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Hikayeler anlatım tarzı gerçekten muazzam işleyiş hızlıca okunacak bir kitap özellikle ilk hikaye mutlu prens çok başarılı yazılmış insanı etkileyen bir hikaye tavsiye ederim
Mutlu Prens
8.4/10
· 11,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Betül Bay
Mutlu Prens'i inceledi.
56 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
MUTLU PRENS Beş kısa hikayeden oluşan 50 sayfalık bir kitap Mutlu Prens. Kitap adını ilk hikayeden alıyor. Yazardan okuduğum ilk kitaptı ve bu kitabında pek yazarın kalemini anlayabildiğimi söyleyemem. Bu yüzden yazar hakkında yorum yapamıyorum. Masallara gelirsek özellikle son hikayede karakterlere sinir oldum. Hatta beş hikayeden üçünde aynı durum yaşanmıştır. Verilmek istenen mesajlar dolayısıyla karakterlerin davranışlarına tolerans gösterebilirim . Masal deyince aklımıza hep çocuklar gelir fakat masallardan oluşan bu kitabın Modern Klasikler içinde yer alıyor olması masalların yetişkinler için de önemli ve okunması gereken eserler olduğunu gösteriyor. Genel olarak karakterler sinir etmiş olsa da masallar güzeldi. Bazen buruk bir tebessümle okudum bazen de hayatta aynı kişilik özellikleriyle karşımıza çıkan insanları okuyormuşum gibi hissettirdi. Tavsiye ediyorum, keyifli okumalar
Mutlu Prens
8.4/10
· 11,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
İlayda
Mutlu Prens'i inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Ne zamandır çocuk kitabı bu diye okumuyordum. Şans vereyim dedim, iyi ki de vermişim. 7'den 70'e herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Benimki Remzi Kitabevi'nindi ve içinde 10 tane kısa hikâye vardı. Hem en sevdiğim hem en gıcık olduğum hikâye Candan Arkadaş'tı. 2 hikayeyi tam anlamadım. Sanırım biraz daha büyüyünce. Tüm hikâyelerde bir iyi bir de kötü karakter var diyebilirim. Biraz masala kaçıyor aslında. Hikâyeden çok masala benziyor ama masal de değil. Masalsı hikâye diyelim. Lütfen siz de benim gibi önyargılı olmayın ve okuyun. :)
Mutlu Prens
8.4/10
· 11,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17