Mutlu Prens (Bütün Masallar, Bütün Öyküler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.787
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens
Alt başlık:
Bütün Masallar, Bütün Öyküler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
257
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754586879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Baskılar:
Mutlu Prens
Mutlu Prens ve Diğer Masallar
Mutlu Prens ve Tüm Öyküler
Mutlu Prens ve Diğer Öyküler
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.
257 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Oscar Wilde bende “Dorian Gray'in Portresi” eseriyle ve bir zamanlar tüm ülkemizde dillerde dolaşan Tuncel Kurtiz’in seslendirdiği “Herkes Öldürür Sevdiğini” şiiriyle büyük bir yer edinmiştir.Gerek sanat ve estetik anlayışı gerek ortaya koyduğu aforizmalar ve James Joyce gibi etkiledikleri büyük yazarlar bakımından her zaman okunmaya değer bulduğum bir yazar olmuştur.Dorian Gray’in Portresi romanından sonra Oscar Wilde’in başka bir romanı olmadığını görmek ve 46 yaş gibi aslında bir yazarın aslında en verimli olacağı bir çağda ölmüş olduğunu öğrenmem beni çok üzmüştü.Yine de her ne kadar masalları romanlar kadar sevmiyor olsam da İş Bankası Yayınları’nın derlediği bütün romanlar bütün öyküleri okumaya karar verdim ve Oscar Wilde okumanın romanında olduğu kadar olmasa da hazzını yaşadım.

Oscar Wilde yazarlığı ve sanata kattığı estetik anlayışla beraber yaşamındaki fantastik yapı yapıtlarına da yansımış.Yaşamı boyunca biseksüel olduğu için gerek sanat camiası gerekse halk tarfından yoğun eleştirilere ve kamusal linçlere maruz kalan Wilde,”Dorian Gray Gray’in Portresi “romanında açık açık yaptığı eşcinsel vurgular masalların kendine özgü yapısında gizliden gizliye kendini göstermiştir.Bildiğimiz üzere fazlaca masum görünen masalların alt yapısında alttan alta ideolojiler vardır.Yazarlar bazen bizlere zehirli elmalar verir Pamuk Prensesteki gibi.Biz masallardan iyi anlam çıkarmaya çalışırken alttan alta bilincimize farklı anlamlar yüklenir.Burda eşcinselliği eleştirmiyorum kimse yanlış anlamasın(Yine de eşcinsellik psikoloji literatüründe patolojik durum olarak gösterilir,bkz:DSM-5) lakin iş bununla da sınırlı kalmıyor.Değişik parafilik bozukluklar da gözümden kaçmadı mesela Mutlu Prens’in Erkek Kırlangıcı dudağından öpmesi hem zoofilik bir davranış bozukluğu olarak hem “Bencil Dev”in küçük çocukla arasında sevgi denmeyecek pedofilik bağ..Neyse bir yazarı ahlaki boyutlarda tartışmak istemem,yine de farkında olmadan istemsiz bir zehirlenmeye kimse kurban gitmesin,bu düşüncelerin bilinçaltında kalması bile çeşitli kabuslara yol açabilir.İstemediğiniz bir rüyayla irkilip uyanabilirsiniz.Marazi ve hazırlıksız okuma çoğu zaman beyinde hazımsızlık yapar Cemil Meriç’in dediği gibi.Neyse devam edelim.
Oscar Wilde demiştik kişiliği hep tartışma konusu olmuştur.Bazen zengin,bazen sefil,bazen erkeklerle bazen kadınlarla duygusal münasebetlerde bulunmuştur.Anti-feminist ve şovenist yazılara karşın kadın gibi giyinmeyi sevmiş ve efemine davranışlar sergilemiş yaşamı boyunca.Aslında kişiliğinin çelişik yapısına baktığımız zaman kadın düşmanı bir beynin kadın gibi giyinmeye meyilli oluşu aslında bize aşağılık kompleksler silsilesini gösteriyor.Wilde aslında kadınlara karşı sürekli kıskançlık duyuyordu çünkü kadın estetik anlayışı erkeğe göre daha fazla temsil ediyordu.Sanat estetik içindir görüşü onu bu tip bir psikoza sürüklemiş olması muhtemel.(Tıpkı Hitler’in Yahudileri aşağılaması ama alttan alta çalışkanlıklarına imrenmesi gibi)Şimdi burdan yola çıkarak kadın ve erkek yaşantısının,algılarının ve davranışbilimsel yanlarının bir insanda aynı anda bu kadar tezahürü ilginç bir şekilde gerçeklik ve kurmaca metinlerinin de içiçe geçmiş yapısına yansımış.Mesela Bütün öyküler kısmına geçtiğim zaman öykülerinde masallar kadar fantastik ve metafizik yanları olduğunu gördüm,Dorian Gray’daki masalsı Portre gibi.Kısacası Oscar Wilde bana göre içiçe geçirmenin temsilcisidir.Her görüşü,her kalıbı bir arada bularak kalıpları yıkmanın...Barutla ateşi birleştirir gibi..Kısacası Oscar Wilde eserleri bir sanat ve psikoloji yumağıdır.Ha unutmadan söyiyim burjuva yaşantısına gerçek hayatta aşırı bir düşkünlük göstermesine ve buna ters olarak sefaletten ölmesine karşın eserlernde hep bir sosyalizm vurgusu vardır ve paylaşmayı masal ve hikayelerinin temeline koyar,hedonist yapısına rağmen hedonizmi yıkmaya kalkar.Dili de buna karşın anlaşılır,Roza Hakmen de her zamanki gibi müthiş çevirmiş,tadından yenmez :)Yani demem o ki Wilde enteresan bir
adam,okunur,okunması gerekir...Okuyan herkese teşekkürler...
257 syf.
·Puan vermedi
Mutlu Prens, 7'den 70'e herkesin okuması gereken bir kitap bence. İçindeki her masal yaşınız kaç olursa olsun harika mesajlar barındırıyor. Benim en beğendiğim çok yakın iki dost olan Küçük Hans ve Zengin Değirmenci'yi anlatan "Vefalı Dost" . Hatta “Vefalı Dost’un” ders olarak okutulması gerektiğini düşünüyorum. Zengin Değirmenci'nin Hans'ı canından edecek bitmek bilmeyen istekleri.. Hans'ı sürekli kullanmasının üstünü onu ne kadar çok sevdiğiyle, aslında onu düşündüğünü söylemelerle kapatmaya çalışması.. Hepimizin hayatında yok mu böyle "VEFALI" dostlar? Her yanımız değirmencilerle dolmuşken, Hans olmamak için üstün bir çaba harcıyoruz. Yine de hep iyi niyetimize yeniliyoruz.. Kitaptan küçük bir parça;
"Küçük Hans ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde çok mutluymuş, ama kış gelip de pazara götürecek meyvesi veya çiçeği olmadığında, soğukla, açlıkla mücadele eder, çoğu gece, akşam yemeği olarak birkaç kuru armut veya sert ceviz yermiş sadece.
Ayrıca kışın çok da yalnızlık çekermiş, çünkü Değirmenci kış mevsiminde ona hiç uğramazmış.

Değirmenci’nin küçük oğlu, ‘Peki ama, küçük Hans’ı buraya çağıramaz mıyız?” demiş. ‘Zavallı Hans’in başı dertteyse ben ona çorbamın yarısını verir, beyaz tavşanlarımı gösteririm.’ ‘Sen ne salak çocuksun!’ diye haykırmış Değirmenci. ‘Seni okula gönderiyoruz da ne oluyor, bilmem. Hiçbir şey öğrenemiyorsun.
Oğlum, küçük Hans buraya gelse, sıcacık şöminemizi, güzel soframızı görse kıskanabilir; kıskançlık feci bir şeydir, herkesin kişiliğini bozar.
Hans’in kişiliğinin bozulmasına izin verecek değilim.
Ben onun en iyi dostuyum, onu daima kollamaya, baştan çıkarılmasını engellemeye niyetliyim. "
257 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Mutlu Prens, Bülbül ve Gül ve en çok beğendiğim Balıkçı ile Ruhu. Bir masal daha, bir tane daha, dur şunu da okuyayım derken kitap bitiveriyor. İnanılmaz derecede akıcı, güçlü ve muazzam bir eser. Hayal dünyası bu kadar geniş ve güçlü bir yazar ile geç tanışıyor olmanın hüznü içerisinde olduğumu da belirtmeden edemeyeceğim. Sevdim seni Oscar Wilde!
284 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Hikayelerinin konularının güzel olduğu fakat dilinin çok ağır olduğu bir kitaptı. Okurken çok zorlandım. Açıkçası bitsin diye okudum. Çok sevemedim maalesef
257 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap, bu hikayeler, bitmesin diye o kadar isterdim ki... Okuduğum en güzel hikayeler vardı bu kitabın içinde. O kadar naif, o kadar narin tıpkı Oscar Wilde gibi. Bülbül ve Gül hikayesi en sevdiğim hikayedir, okuduğumda ağladım. O nasıl bir hissetmektir? O nasıl bir ince düşünce, nasıl bir kurgu... Oscar Wilde nasıl bir yazar! Böylesine hassas bir adamın hapse girmesi hala içimi burkuyor, kitap bittikten sonra birde ona ağladım. Tarif edemiyorum hissettiklerimi. Aslında kitap benim için bitmiş değil, hiç bitmeyecek olan bir kitap. Her insanın, Oscar Wilde kadar ince ruhlu olabilmesi dileğiyle :(
257 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Mutlu Prens, İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü, şair ve estet Oscar Wilde'ın dört kısa öyküden oluşan kitabıdır. Oscar Wilde bu kitabında iyilik ve fedakarlık konularını, ustaca işlemektedir. İnsanoğlunda varolan duyguları en içten ve samimi bir şekildeki anlatım tarzının yanında, sade ve anlaşılır bir dil işçiliği de bu öykülerde karşımıza çıkmaktadır. Mutlu Prens eserindeki öykülerde kullanılan içtenlikli anlatım okuyucuyu ister istemez sarmaktadır. Mutlu Prens, burada yer alan öyküler aracılığıyla bireyleri kendi içinde derin bir yolculuğa çıkardığından oldukça okunmaya değer bir eser olarak değerlendirilmelidir...
257 syf.
·5 günde·7/10
Bazı yerlerinde kafamı kendisinden alamadığım ama çoğu yerlerinde ağdalı betimlemeleri yüzünden sayfa atladığım bu kitabı sadece Oscar Wilde okumak için okudum. Bir diğer taraftan da Aziz Nesin' in en beğendiğim öyküsünün( bknz. Yetmiş Yaşım Merhaba kitabı) Oscar' ın kaleminden araklanmış olması canımı sıktı.
Sonuç olarak belki zevkinize hitap eder,benim edemedi
İyi günleriniz çok olsun.
257 syf.
·4 günde·6/10
Kitabin Insan Kitap'tan olan basımını okudum. Icinde 5 masal, 4 oyku ve 6 duzyazı siir mevcuttu. Masallar ve oykuler anlayana ders verici nitelikte. Kitaba adini veren Mutlu Prens masali cok guzel. Ama en uzuldugum Sadık Dost masaliydi. Balikci ve ruhu en sevdigin oykuydu. Masal deyip cocuklar icin oldugunu düşünmeyin. Kesinlikle yetiskinler icin yazildigini düsünüyorum.
Wilde'in baska kitabini okumadim. Dorian Gray'e basladiysam da devamini getiremeyip erteledim. Ama guzellik takintisi oldugunu dusunuyorum yazarin. O guzelligin de hep bir kederli yazgisi olmak zorunda. Cunku hangi karakter guzelse hep bir bedeli var hep basina bir kotuluk geliyor.
Başlayıp bitireyim olarak degil de ara ara okunacak guzel bir kitap bence.
257 syf.
·Beğendi·7/10
PostInstagram

Ara
Uygulamayı indir
Giriş yap
HakkımızdaDestekBlogBasınAPIİş FırsatlarıGizlilikKoşullarDizinDil
© 2017 InstagramArkadaşlarının fotoğraf ve videolarını görmek için kaydol.

Kaydol


Önceki
Sonraki

kitaplarin_efendisii

Takip Et


Beğen
Yorum Yap
1.505 beğenme
kitaplarin_efendisiiKim ne derse desin bana göre Oscar Wilde' ın kısa hikayelerinin en büyük önemi her yaşa hitap edebilmesidir. İlk defa kitap okuyacak olan 7 yaşındaki çocuktan, son kez kitap okuyacak olan 70 yaşındaki insana kadar herkes hayran kalabilir. Bunun sebebi ise Oscar Wilde' ın hikayeleri yüzeysel gibi görünse de normalden fazla alt anlam barındırmasıdır. Yani çocuklar için Mutlu Prens bir heykel ile kuşun hikayesini anlatır ancak detaya önem veren büyükleri için; Toplumsal çatışmaları, sevgiden yoksunluğu, bencilliği ve ahlaksızlığı, toplumun iki yüzlülüğünü ve bir çok şeyi anlatır. Kitapta Mutlu Prens' tense Bencil Dev ile Bülbül ve Gül hikayeleri benim daha da hoşuma gitti. Okuyun, okutturun
257 syf.
·3 günde·8/10
Kitap, yazarın masallarından, öykülerinden ve mensur şiirlerinden oluşuyor. Dört bölüme ayrılarak bizlere sunulmuş. İlk bölümün perdesini masallar açıyor, benim en sevdiğim kısımdı diyebilirim, içimdeki çocuğun büyümemesinden midir bilmiyorum ama her okuduğum masal bana başka bir dünyanın kapısını aralıyor gibi hissediyorum. Belki de verilen mesajların anlatımın güzelliği ile daha vurucu olmasından olabilir. Birçok satırda gülümsediğim kadar duygusallaştım da.
Diğer bölümde de karşımıza öyküler çıkıyor, bazı öyküler polisiye tadındaydı, olayın nasıl gelişip sonuçlanacağını merak ettirdi kimileriyse güldürdüğü kadar üzdü de, özellikle hortlaklı olan bir öykü vardı, onda birçok duyguyu bir arada hissettim. Son kısım da mensur şiirlerin olduğu bölümdü, kısa olmasına rağmen bazı cümleleri düşündürücüydü, bazı ince mesajlar verip eleştiriye başvurmuş.

Genel olarak ben sevdim, okurken keyif aldım, dili çok naifti, okurken yormaktan ziyade dinlendirdi.
257 syf.
·22 günde·Beğendi·9/10
Kitabın ilk yarısı çocukken annemin yatmadan önce okuduğu masallar gibi tatlı masallardan oluşuyor. İkinci yarısı ise son derece güzel hikaye örgüsünün olduğu bir kitap. Elimden bırakamadan son derece keyifle okudum. Oscar Wilde'ye hayranlığım kat ve kat arttı bu kitap ile birlikte.
Kimse görmese de zincirlerimiz var; bize özgür dense de köleyiz.
Oscar Wilde
Sayfa 62 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Savaşta zayıflar güçlülerin kölesi olur.
Barışta da yoksullar zenginlerin kölesi olur.
Oscar Wilde
Sayfa 62 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Balıkçı'ya seslendi, "Satılık neyin var?" dedi.

"Sana ruhumu satayım," diye cevap verdi.
"Yalvarırım al ruhumu, ben artık ondan bıktım."
Oscar Wilde
Sayfa 100 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Mutlu musun Sybil?" diye sordu.

"Sevgili Lady elbette mutluyum. Siz değil misiniz?"

"Mutlu olmaya vaktim yok, Sybil.
İnsanları tanır tanımaz onlardan bıkıyorum."
Oscar Wilde
Sayfa 189 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Bedenin aşkı kirlidir!" diye haykırdı kaşlarını çatarak.
Oscar Wilde
Sayfa 99 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Evlenip evlenmediğini sordum."

"Kadınları yeterince anlayamıyorum," dedi.

"Azizim Gerald," dedim.
"Kadınlar sevilmek içindir, anlaşılmak için değil."
Oscar Wilde
Sayfa 191 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Kapıyı kapasana. Evin içine buz gibi rüzgâr giriyor, üşüyorum."

"Katı bir yüreğin olduğu evde daima soğuk rüzgârlar esmez mi?" dedi adam.
Oscar Wilde
Sayfa 134 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens
Alt başlık:
Bütün Masallar, Bütün Öyküler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
257
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754586879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Baskılar:
Mutlu Prens
Mutlu Prens ve Diğer Masallar
Mutlu Prens ve Tüm Öyküler
Mutlu Prens ve Diğer Öyküler
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.

Kitabı okuyanlar 364 okur

  • Onur
  • Mehmet Ali DEĞİRMENCİ
  • Beyzanur Tanrıkulu
  • vesvese
  • Ecem Kılkış
  • Buse
  • Anka KILIÇ
  • Ecem kuleci
  • Es
  • Joséph

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.3
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%16.1
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.7
Erkek
%43.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.5 (28)
9
%22.3 (29)
8
%24.6 (32)
7
%14.6 (19)
6
%5.4 (7)
5
%3.1 (4)
4
%1.5 (2)
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0