Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler

7,9/10  (35 Oy) · 
93 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.328 gösterim
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.
Mehmet Admış 
 21 Eyl 20:33 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

HASAN ALİ YÜCEL KLASİKLER DİZİSİ - 3

İsmine aldanıp da çocuklara yönelik bir kitapmış algısı uyansa da insanda, büyükler için yazılmış olduğu anlaşılıyor okunduktan sonra...

Oscar Wilde, ülkemizde Dorian Gary’nin Portresi ile nam salmış olsa da, bu eseri dışında kalan masal ve öyküleri nedense pek okur bulamamış kendilerine. Yanlışsam düzeltin ama Wilde Amca, dünyada masal ve öykü yazarı olarak biliniyor. Daha doğrusu roman yazarı olarak bilinmiyor. Tek romanı da yukarıda adı geçen eseridir diye de biliyorum. Bu okuduğum ilk Wilde eseri olunca masal ve öykülerini romanıyla kıyaslama fırsatım yok maalesef...

Ama okuduğum bu eserinde Shakespeare etkisine sıkça rastladım. Belki de ikisi de İngiliz yazar oldukları içindir. Belki de alakası yoktur. (Çünkü yazarlarımızın çoğu Rus yazarlardan etkilenmiştir zira.) Çünkü Shakespeare öyle bir yazardır ki, neredeyse ondan etkilenmeyen kimse yoktur. Pek bilinmemekle birlikte mesela Oğuzcum Atay da eserlerini yazarken Şeyh Pir’den (öyle diyordu değil mi Shakespeare için) etkilenmiştir. Doğrusu, yazım aşamasında bol bol Shakespeare okumuştur.

İnsan kendisine benzeyen insana aşık olur, derler. Benim için de bu insan Oğuz Atay sanırım. Şimdi gelelim bunu neden söylediğime; çünkü Oğuz Atay, Tutunamayanlar’ın Selim’inin ilk okuduğu ve etkisinde kalarak en büyük yazar olarak nitelendirdiği yazardır Oscar Wilde. Ve şunu da biliyoruz ki, her yazar romanlarında biraz kendini anlatır. Oğuz Atay daha fazla kendini anlatır kitaplarında.. Bu da bir gerçektir. İşte Oscar Wilde’yi merak etmemin en büyük sebeplerimden biri budur. Ama bu kitabıyla başlamamın sebebi ise, Hasan Ali Yücel Klasikleri’nde yer almasıdır.

Wilde’yi okurken, bu listede (hem de üçüncü sırada) yer almasını sonuna kadar hak ettiğini fark ettim. Bunu da gönül rahatlığıyla ifade ediyorum. Ayrıca masalların belirli kısmında Oğuz Atay etkisi de vardı. (Dürüst olmam gerekirse eğer; Oğuz Atay’ın Wilde den de etkilenmiş olduğunu söylemem gerekiyor.)

En başta da ifade ettiğim gibi, masal ve hikayeler (genel kanıya göre) çocuklar için yazıldığı ifade edilse de (bu sözüm tüm masal ve öyküler için geçerli) aslında büyüklere hayat dersi verilmek için yazılmışlardır.

Kitapta toplamda 19 adet masal veya öykü bulunmaktadır. Bu yazıların genel konusu ise, insanların yaptığı ayrımcılık, ırkçılık, gurur, kibir, bencillik tarzı davranışlarının yerilmesi və bu tavırların saçma ve gereksizliğiyle ilgilidir. Her kesimden insana hitap eden, herkesin (özellikle de belli bir yaş olgunluğuna erişmiş insanların) mutlaka okuması gereken bir adet başyapıt sayılabilecek bir eserdir.

Her okurun bu eseri okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar diliyorum..

İrem Kaplan 
23 Ağu 02:06 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mutlu Prens, Bülbül ve Gül ve en çok beğendiğim Balıkçı ile Ruhu. Bir masal daha, bir tane daha, dur şunu da okuyayım derken kitap bitiveriyor. İnanılmaz derecede akıcı, güçlü ve muazzam bir eser. Hayal dünyası bu kadar geniş ve güçlü bir yazar ile geç tanışıyor olmanın hüznü içerisinde olduğumu da belirtmeden edemeyeceğim. Sevdim seni Oscar Wilde!

Leylâ (çalıkuşu) Özişçi 
 31 Tem 00:58 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Mutlu Prensdeki bütün hikaye ve masallarda bencillik ve duyarlarsizlik hakim. Insanlar ne hale geldiğini Oscar çok güzel bir üslup ve betimlemelerle ifade etmiş. Bu kitabi okudugimdan beri bencilik ve duyarsizlik uzeinde baya bir kafa yordum. Kemdimle muhakeme yaptım. Beni baya etkiledi eser. Okumanızı tavsiye ederim

Muhammet Akceylan 
09 Ağu 00:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

PostInstagram

Ara
Uygulamayı indir
Giriş yap
HakkımızdaDestekBlogBasınAPIİş FırsatlarıGizlilikKoşullarDizinDil
© 2017 InstagramArkadaşlarının fotoğraf ve videolarını görmek için kaydol.

Kaydol


Önceki
Sonraki

kitaplarin_efendisii

Takip Et


Beğen
Yorum Yap
1.505 beğenme
kitaplarin_efendisiiKim ne derse desin bana göre Oscar Wilde' ın kısa hikayelerinin en büyük önemi her yaşa hitap edebilmesidir. İlk defa kitap okuyacak olan 7 yaşındaki çocuktan, son kez kitap okuyacak olan 70 yaşındaki insana kadar herkes hayran kalabilir. Bunun sebebi ise Oscar Wilde' ın hikayeleri yüzeysel gibi görünse de normalden fazla alt anlam barındırmasıdır. Yani çocuklar için Mutlu Prens bir heykel ile kuşun hikayesini anlatır ancak detaya önem veren büyükleri için; Toplumsal çatışmaları, sevgiden yoksunluğu, bencilliği ve ahlaksızlığı, toplumun iki yüzlülüğünü ve bir çok şeyi anlatır. Kitapta Mutlu Prens' tense Bencil Dev ile Bülbül ve Gül hikayeleri benim daha da hoşuma gitti. Okuyun, okutturun

Rojin Keskin PM 
27 Eyl 22:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkese merhaba! Ben bu kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi basımından okumuştum. 50 sayfalık, birkaç tane kısa öyküden oluşuyor. Oscar Wilde'dan okuduğum ilk kitaptı ve ben iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de bu yazardan ilk defa kitap okuyacaksanız Mutlu Prens'ten başlayabilirsiniz. Kitaptaki öyküler çocuklar için yazılmış olsa da bence büyüklerinde içinde ders çıkaracağı bir sürü şey vardı. Bence hemen alıp okumalısınız. Zaten Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın bu Modern Klasikler Dizisi kitaplari 4 ile 12 lira arasında oluyor. Ben 6 liraya almıştım. Yani ucuz, maddi olarak insani zorlamayacak kadar ucuz:d

Serhat Tezer 
27 May 04:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayran olduğum yazarlardan biri gercekten beni dinlendiren bir kitapti...Masal derken hikaye anlaminda bir kitap,yazarin edebi gucu tartisilamaz zaten,bu kitapta yazarin edebiyati haricinde biraz yaramaz halleri de var diyebiliriz:)

vurkan i 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ana tema:Bencillik kötü şeydir, kibirlenme insanların başına türlü felaketler getirebilir.

Ebru Ince 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 5/10 puan

Oscar Wilde. ... Bütün Masallar, Bütün Öyküler'de , peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.

Kitaptan 46 Alıntı

Mehmet Admış 
20 Eyl 12:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm kim bilir ne kadar güzeldir. Yumuşak kahverengi toprakta yatmak, insanın başının üzerinde dalgalanan otlarla. Zamanı unutmak, hayatı bağışlamak, huzur bulmak.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 221 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 221 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)
Mehmet Admış 
20 Eyl 12:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Soyut ahlakın ucuz acımasızlıklarından nefret ederim!

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 219 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 219 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)
Mehmet Admış 
18 Eyl 13:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünyanın yükünü bir tek kişi omuzlayamaz, bu dünyanın derdini bir tek yürek kaldıramaz.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 70 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 70 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)
Ahmet Aydın 
29 Tem 17:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Senin günahla alıp veremediğin nedir? Yemesi güzel olan şey, yenilsin diye yaratılmamış mı? İçmesi güzel olan şey zehirli mi?"

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar WildeMutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde
Mehmet Admış 
19 Eyl 10:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Katı bir yüreğin olduğu evde daima soğuk rüzgarlar esmez mi?

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 134 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 134 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)
Mehmet Admış 
 20 Eyl 11:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Giyeceklerini kendilerine dert etmeleri ne saçma değil mi? Daha önemli bir sürü şey varken, bu dünyada ve ötekinde.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 184 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 184 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)
Ahmet Aydın 
29 Tem 20:02 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kuraklık zamanında kırık bir testiye su doldurur gibisin. Sen neyin var neyin yoksa veriyorsun, karşılığında hiçbir şey almıyorsun."

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar WildeMutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde
Mehmet Admış 
19 Eyl 10:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğrusu şu ki, acı bu dünyanın efendisidir, onun ağından kimse kurtulamaz. Bazısının giyecek çulu yoktur, bazısının yiyecek ekmeği. Mor kraliyet giysileri içinde dullar da vardır, paçavralar içinde olanlar da. Cüzzamlılar bataklıklarda gezer, birbirlerine karşı zalimdirler. Dilenciler yollarda gidip gelir, cüzdanları boştur. Kent sokaklarında Açlık dolaşır, kent kapılarında Veba oturur.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)
Mehmet Admış 
20 Eyl 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Babamın da vaazlarında sık sık söylediği gibi, bir inançsızlık çağında yaşıyoruz.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 183 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 183 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 10. Basım, Ağustos 2015, Çeviri: Roza Hakmen - Fatih Özgüven)
İrem Kaplan 
19 Ağu 17:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Rüyalarına gelince, unut onları. Bu dünyanın yükünü bir tek kişi omuzlayamaz, bu dünyanın derdini bir tek yürek kaldıramaz.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 70 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 70 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
5 /