Geri Bildirim

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün ÖykülerOscar Wilde

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.183
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
257
ISBN:
9789754586879
Çeviri:
Roza Hakmen, Fatih Özgüven
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.
Oscar Wilde bende “Dorian Gray'in Portresi” eseriyle ve bir zamanlar tüm ülkemizde dillerde dolaşan Tuncel Kurtiz’in seslendirdiği “Herkes Öldürür Sevdiğini” şiiriyle büyük bir yer edinmiştir.Gerek sanat ve estetik anlayışı gerek ortaya koyduğu aforizmalar ve James Joyce gibi etkiledikleri büyük yazarlar bakımından her zaman okunmaya değer bulduğum bir yazar olmuştur.Dorian Gray’in Portresi romanından sonra Oscar Wilde’in başka bir romanı olmadığını görmek ve 46 yaş gibi aslında bir yazarın aslında en verimli olacağı bir çağda ölmüş olduğunu öğrenmem beni çok üzmüştü.Yine de her ne kadar masalları romanlar kadar sevmiyor olsam da İş Bankası Yayınları’nın derlediği bütün romanlar bütün öyküleri okumaya karar verdim ve Oscar Wilde okumanın romanında olduğu kadar olmasa da hazzını yaşadım.

Oscar Wilde yazarlığı ve sanata kattığı estetik anlayışla beraber yaşamındaki fantastik yapı yapıtlarına da yansımış.Yaşamı boyunca biseksüel olduğu için gerek sanat camiası gerekse halk tarfından yoğun eleştirilere ve kamusal linçlere maruz kalan Wilde,”Dorian Gray Gray’in Portresi “romanında açık açık yaptığı eşcinsel vurgular masalların kendine özgü yapısında gizliden gizliye kendini göstermiştir.Bildiğimiz üzere fazlaca masum görünen masalların alt yapısında alttan alta ideolojiler vardır.Yazarlar bazen bizlere zehirli elmalar verir Pamuk Prensesteki gibi.Biz masallardan iyi anlam çıkarmaya çalışırken alttan alta bilincimize farklı anlamlar yüklenir.Burda eşcinselliği eleştirmiyorum kimse yanlış anlamasın(Yine de eşcinsellik psikoloji literatüründe patolojik durum olarak gösterilir,bkz:DSM-5) lakin iş bununla da sınırlı kalmıyor.Değişik parafilik bozukluklar da gözümden kaçmadı mesela Mutlu Prens’in Erkek Kırlangıcı dudağından öpmesi hem zoofilik bir davranış bozukluğu olarak hem “Bencil Dev”in küçük çocukla arasında sevgi denmeyecek pedofilik bağ..Neyse bir yazarı ahlaki boyutlarda tartışmak istemem,yine de farkında olmadan istemsiz bir zehirlenmeye kimse kurban gitmesin,bu düşüncelerin bilinçaltında kalması bile çeşitli kabuslara yol açabilir.İstemediğiniz bir rüyayla irkilip uyanabilirsiniz.Marazi ve hazırlıksız okuma çoğu zaman beyinde hazımsızlık yapar Cemil Meriç’in dediği gibi.Neyse devam edelim.
Oscar Wilde demiştik kişiliği hep tartışma konusu olmuştur.Bazen zengin,bazen sefil,bazen erkeklerle bazen kadınlarla duygusal münasebetlerde bulunmuştur.Anti-feminist ve şovenist yazılara karşın kadın gibi giyinmeyi sevmiş ve efemine davranışlar sergilemiş yaşamı boyunca.Aslında kişiliğinin çelişik yapısına baktığımız zaman kadın düşmanı bir beynin kadın gibi giyinmeye meyilli oluşu aslında bize aşağılık kompleksler silsilesini gösteriyor.Wilde aslında kadınlara karşı sürekli kıskançlık duyuyordu çünkü kadın estetik anlayışı erkeğe göre daha fazla temsil ediyordu.Sanat estetik içindir görüşü onu bu tip bir psikoza sürüklemiş olması muhtemel.(Tıpkı Hitler’in Yahudileri aşağılaması ama alttan alta çalışkanlıklarına imrenmesi gibi)Şimdi burdan yola çıkarak kadın ve erkek yaşantısının,algılarının ve davranışbilimsel yanlarının bir insanda aynı anda bu kadar tezahürü ilginç bir şekilde gerçeklik ve kurmaca metinlerinin de içiçe geçmiş yapısına yansımış.Mesela Bütün öyküler kısmına geçtiğim zaman öykülerinde masallar kadar fantastik ve metafizik yanları olduğunu gördüm,Dorian Gray’daki masalsı Portre gibi.Kısacası Oscar Wilde bana göre içiçe geçirmenin temsilcisidir.Her görüşü,her kalıbı bir arada bularak kalıpları yıkmanın...Barutla ateşi birleştirir gibi..Kısacası Oscar Wilde eserleri bir sanat ve psikoloji yumağıdır.Ha unutmadan söyiyim burjuva yaşantısına gerçek hayatta aşırı bir düşkünlük göstermesine ve buna ters olarak sefaletten ölmesine karşın eserlernde hep bir sosyalizm vurgusu vardır ve paylaşmayı masal ve hikayelerinin temeline koyar,hedonist yapısına rağmen hedonizmi yıkmaya kalkar.Dili de buna karşın anlaşılır,Roza Hakmen de her zamanki gibi müthiş çevirmiş,tadından yenmez :)Yani demem o ki Wilde enteresan bir
adam,okunur,okunması gerekir...Okuyan herkese teşekkürler...
Mutlu Prensdeki bütün hikaye ve masallarda bencillik ve duyarlarsizlik hakim. Insanlar ne hale geldiğini Oscar çok güzel bir üslup ve betimlemelerle ifade etmiş. Bu kitabi okudugimdan beri bencilik ve duyarsizlik uzeinde baya bir kafa yordum. Kemdimle muhakeme yaptım. Beni baya etkiledi eser. Okumanızı tavsiye ederim

Benzer kitaplar

İrem Kaplan
İrem Kaplan, Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler'i inceledi.
@Remrem·23 Ağu 2017·Kitabı okudu·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Mutlu Prens, Bülbül ve Gül ve en çok beğendiğim Balıkçı ile Ruhu. Bir masal daha, bir tane daha, dur şunu da okuyayım derken kitap bitiveriyor. İnanılmaz derecede akıcı, güçlü ve muazzam bir eser. Hayal dünyası bu kadar geniş ve güçlü bir yazar ile geç tanışıyor olmanın hüznü içerisinde olduğumu da belirtmeden edemeyeceğim. Sevdim seni Oscar Wilde!
Kitabin Insan Kitap'tan olan basımını okudum. Icinde 5 masal, 4 oyku ve 6 duzyazı siir mevcuttu. Masallar ve oykuler anlayana ders verici nitelikte. Kitaba adini veren Mutlu Prens masali cok guzel. Ama en uzuldugum Sadık Dost masaliydi. Balikci ve ruhu en sevdigin oykuydu. Masal deyip cocuklar icin oldugunu düşünmeyin. Kesinlikle yetiskinler icin yazildigini düsünüyorum.
Wilde'in baska kitabini okumadim. Dorian Gray'e basladiysam da devamini getiremeyip erteledim. Ama guzellik takintisi oldugunu dusunuyorum yazarin. O guzelligin de hep bir kederli yazgisi olmak zorunda. Cunku hangi karakter guzelse hep bir bedeli var hep basina bir kotuluk geliyor.
Başlayıp bitireyim olarak degil de ara ara okunacak guzel bir kitap bence.
PostInstagram

Ara
Uygulamayı indir
Giriş yap
HakkımızdaDestekBlogBasınAPIİş FırsatlarıGizlilikKoşullarDizinDil
© 2017 InstagramArkadaşlarının fotoğraf ve videolarını görmek için kaydol.

Kaydol


Önceki
Sonraki

kitaplarin_efendisii

Takip Et


Beğen
Yorum Yap
1.505 beğenme
kitaplarin_efendisiiKim ne derse desin bana göre Oscar Wilde' ın kısa hikayelerinin en büyük önemi her yaşa hitap edebilmesidir. İlk defa kitap okuyacak olan 7 yaşındaki çocuktan, son kez kitap okuyacak olan 70 yaşındaki insana kadar herkes hayran kalabilir. Bunun sebebi ise Oscar Wilde' ın hikayeleri yüzeysel gibi görünse de normalden fazla alt anlam barındırmasıdır. Yani çocuklar için Mutlu Prens bir heykel ile kuşun hikayesini anlatır ancak detaya önem veren büyükleri için; Toplumsal çatışmaları, sevgiden yoksunluğu, bencilliği ve ahlaksızlığı, toplumun iki yüzlülüğünü ve bir çok şeyi anlatır. Kitapta Mutlu Prens' tense Bencil Dev ile Bülbül ve Gül hikayeleri benim daha da hoşuma gitti. Okuyun, okutturun
Kitabın ilk yarısı çocukken annemin yatmadan önce okuduğu masallar gibi tatlı masallardan oluşuyor. İkinci yarısı ise son derece güzel hikaye örgüsünün olduğu bir kitap. Elimden bırakamadan son derece keyifle okudum. Oscar Wilde'ye hayranlığım kat ve kat arttı bu kitap ile birlikte.
Kitap, yazarın masallarından, öykülerinden ve mensur şiirlerinden oluşuyor. Dört bölüme ayrılarak bizlere sunulmuş. İlk bölümün perdesini masallar açıyor, benim en sevdiğim kısımdı diyebilirim, içimdeki çocuğun büyümemesinden midir bilmiyorum ama her okuduğum masal bana başka bir dünyanın kapısını aralıyor gibi hissediyorum. Belki de verilen mesajların anlatımın güzelliği ile daha vurucu olmasından olabilir. Birçok satırda gülümsediğim kadar duygusallaştım da.
Diğer bölümde de karşımıza öyküler çıkıyor, bazı öyküler polisiye tadındaydı, olayın nasıl gelişip sonuçlanacağını merak ettirdi kimileriyse güldürdüğü kadar üzdü de, özellikle hortlaklı olan bir öykü vardı, onda birçok duyguyu bir arada hissettim. Son kısım da mensur şiirlerin olduğu bölümdü, kısa olmasına rağmen bazı cümleleri düşündürücüydü, bazı ince mesajlar verip eleştiriye başvurmuş.

Genel olarak ben sevdim, okurken keyif aldım, dili çok naifti, okurken yormaktan ziyade dinlendirdi.
Ana tema:Bencillik kötü şeydir, kibirlenme insanların başına türlü felaketler getirebilir.
Hayran olduğum yazarlardan biri gercekten beni dinlendiren bir kitapti...Masal derken hikaye anlaminda bir kitap,yazarin edebi gucu tartisilamaz zaten,bu kitapta yazarin edebiyati haricinde biraz yaramaz halleri de var diyebiliriz:)
Mutlu Prens kitabı her ne kadar çocuklar içindir desekte aslında büyüklerinde özenle okuması gereken bir kitap. İnsani duygularımızı tekrar süzgeçten geçirmemize olanak sağlayan bu eser kesinlikle okunmalı. İhtiva ettiği hikayeler masalımsı tatta dersler içeriyor. İyi okumalar diliyorum.
Bu dünyada adalet yok, bir tek dertler eşit paylaştırılmış.
Oscar Wilde
Sayfa 133 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kadınlar sevilmek içindir,anlaşılmak için değil...
Oscar Wilde
Sayfa 192 - İş Bankası Kültür Yayınları
" Ne saçma bir şey şu Aşk! " dedi Öğrenci, kız uzaklaşırken. " Mantığın yarısı bile faydası yok, hiçbir şeyi kanıtlamıyor. Hep olmayacak şeylerden bahsedip, hakikati olmayan şeylere inandırıyor insanı. Hem oldukça kullanışsız, bu zamanda her şeyin kullanışlısı makbul. Felsefeye dönüp metafizik çalışmaya devam etmeliyim. "
"Senin günahla alıp veremediğin nedir? Yemesi güzel olan şey, yenilsin diye yaratılmamış mı? İçmesi güzel olan şey zehirli mi?"
Rüyalarına gelince, unut onları. Bu dünyanın yükünü bir tek kişi omuzlayamaz, bu dünyanın derdini bir tek yürek kaldıramaz.
Oscar Wilde
Sayfa 70 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Kuraklık zamanında kırık bir testiye su doldurur gibisin. Sen neyin var neyin yoksa veriyorsun, karşılığında hiçbir şey almıyorsun."
Dünya bir sahnedir ama roller kötü dağıtılmıştır.
Oscar Wilde
Sayfa 161 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
257
ISBN:
9789754586879
Çeviri:
Roza Hakmen, Fatih Özgüven
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.

Kitabı okuyanlar 169 okur

  • Mert Mamak
  • Barış Karahan
  • Zişan
  • Denizinçocuğu
  • Yıldıray
  • Nikolayevic Niko
  • HASAN EMRE KASAP
  • Vendetta
  • feniçka*
  • CEM AKDAG

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.3
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%16.1
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.7
Erkek
%43.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (11)
9
%20 (13)
8
%30.8 (20)
7
%18.5 (12)
6
%6.2 (4)
5
%6.2 (4)
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0