Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler

8,1/10  (50 Oy) · 
138 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.867 gösterim
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.
Ahmet Y 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Oscar Wilde bende “Dorian Gray'in Portresi” eseriyle ve bir zamanlar tüm ülkemizde dillerde dolaşan Tuncel Kurtiz’in seslendirdiği “Herkes Öldürür Sevdiğini” şiiriyle büyük bir yer edinmiştir.Gerek sanat ve estetik anlayışı gerek ortaya koyduğu aforizmalar ve James Joyce gibi etkiledikleri büyük yazarlar bakımından her zaman okunmaya değer bulduğum bir yazar olmuştur.Dorian Gray’in Portresi romanından sonra Oscar Wilde’in başka bir romanı olmadığını görmek ve 46 yaş gibi aslında bir yazarın aslında en verimli olacağı bir çağda ölmüş olduğunu öğrenmem beni çok üzmüştü.Yine de her ne kadar masalları romanlar kadar sevmiyor olsam da İş Bankası Yayınları’nın derlediği bütün romanlar bütün öyküleri okumaya karar verdim ve Oscar Wilde okumanın romanında olduğu kadar olmasa da hazzını yaşadım.

Oscar Wilde yazarlığı ve sanata kattığı estetik anlayışla beraber yaşamındaki fantastik yapı yapıtlarına da yansımış.Yaşamı boyunca biseksüel olduğu için gerek sanat camiası gerekse halk tarfından yoğun eleştirilere ve kamusal linçlere maruz kalan Wilde,”Dorian Gray Gray’in Portresi “romanında açık açık yaptığı eşcinsel vurgular masalların kendine özgü yapısında gizliden gizliye kendini göstermiştir.Bildiğimiz üzere fazlaca masum görünen masalların alt yapısında alttan alta ideolojiler vardır.Yazarlar bazen bizlere zehirli elmalar verir Pamuk Prensesteki gibi.Biz masallardan iyi anlam çıkarmaya çalışırken alttan alta bilincimize farklı anlamlar yüklenir.Burda eşcinselliği eleştirmiyorum kimse yanlış anlamasın(Yine de eşcinsellik psikoloji literatüründe patolojik durum olarak gösterilir,bkz:DSM-5) lakin iş bununla da sınırlı kalmıyor.Değişik parafilik bozukluklar da gözümden kaçmadı mesela Mutlu Prens’in Erkek Kırlangıcı dudağından öpmesi hem zoofilik bir davranış bozukluğu olarak hem “Bencil Dev”in küçük çocukla arasında sevgi denmeyecek pedofilik bağ..Neyse bir yazarı ahlaki boyutlarda tartışmak istemem,yine de farkında olmadan istemsiz bir zehirlenmeye kimse kurban gitmesin,bu düşüncelerin bilinçaltında kalması bile çeşitli kabuslara yol açabilir.İstemediğiniz bir rüyayla irkilip uyanabilirsiniz.Marazi ve hazırlıksız okuma çoğu zaman beyinde hazımsızlık yapar Cemil Meriç’in dediği gibi.Neyse devam edelim.
Oscar Wilde demiştik kişiliği hep tartışma konusu olmuştur.Bazen zengin,bazen sefil,bazen erkeklerle bazen kadınlarla duygusal münasebetlerde bulunmuştur.Anti-feminist ve şovenist yazılara karşın kadın gibi giyinmeyi sevmiş ve efemine davranışlar sergilemiş yaşamı boyunca.Aslında kişiliğinin çelişik yapısına baktığımız zaman kadın düşmanı bir beynin kadın gibi giyinmeye meyilli oluşu aslında bize aşağılık kompleksler silsilesini gösteriyor.Wilde aslında kadınlara karşı sürekli kıskançlık duyuyordu çünkü kadın estetik anlayışı erkeğe göre daha fazla temsil ediyordu.Sanat estetik içindir görüşü onu bu tip bir psikoza sürüklemiş olması muhtemel.(Tıpkı Hitler’in Yahudileri aşağılaması ama alttan alta çalışkanlıklarına imrenmesi gibi)Şimdi burdan yola çıkarak kadın ve erkek yaşantısının,algılarının ve davranışbilimsel yanlarının bir insanda aynı anda bu kadar tezahürü ilginç bir şekilde gerçeklik ve kurmaca metinlerinin de içiçe geçmiş yapısına yansımış.Mesela Bütün öyküler kısmına geçtiğim zaman öykülerinde masallar kadar fantastik ve metafizik yanları olduğunu gördüm,Dorian Gray’daki masalsı Portre gibi.Kısacası Oscar Wilde bana göre içiçe geçirmenin temsilcisidir.Her görüşü,her kalıbı bir arada bularak kalıpları yıkmanın...Barutla ateşi birleştirir gibi..Kısacası Oscar Wilde eserleri bir sanat ve psikoloji yumağıdır.Ha unutmadan söyiyim burjuva yaşantısına gerçek hayatta aşırı bir düşkünlük göstermesine ve buna ters olarak sefaletten ölmesine karşın eserlernde hep bir sosyalizm vurgusu vardır ve paylaşmayı masal ve hikayelerinin temeline koyar,hedonist yapısına rağmen hedonizmi yıkmaya kalkar.Dili de buna karşın anlaşılır,Roza Hakmen de her zamanki gibi müthiş çevirmiş,tadından yenmez :)Yani demem o ki Wilde enteresan bir
adam,okunur,okunması gerekir...Okuyan herkese teşekkürler...

Leylâ (çalıkuşu) Özişçi 
 31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Mutlu Prensdeki bütün hikaye ve masallarda bencillik ve duyarlarsizlik hakim. Insanlar ne hale geldiğini Oscar çok güzel bir üslup ve betimlemelerle ifade etmiş. Bu kitabi okudugimdan beri bencilik ve duyarsizlik uzeinde baya bir kafa yordum. Kemdimle muhakeme yaptım. Beni baya etkiledi eser. Okumanızı tavsiye ederim

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler benzeri kitaplar

İrem Kaplan 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mutlu Prens, Bülbül ve Gül ve en çok beğendiğim Balıkçı ile Ruhu. Bir masal daha, bir tane daha, dur şunu da okuyayım derken kitap bitiveriyor. İnanılmaz derecede akıcı, güçlü ve muazzam bir eser. Hayal dünyası bu kadar geniş ve güçlü bir yazar ile geç tanışıyor olmanın hüznü içerisinde olduğumu da belirtmeden edemeyeceğim. Sevdim seni Oscar Wilde!

Mehmet A. 
02 Şub 11:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

HASAN ALİ YÜCEL KLASİKLER DİZİSİ - 3

İsmine aldanıp da çocuklara yönelik bir kitapmış algısı uyansa da insanda, büyükler için yazılmış olduğu anlaşılıyor okunduktan sonra...

Oscar Wilde, ülkemizde Dorian Gary’nin Portresi ile nam salmış olsa da, bu eseri dışında kalan masal ve öyküleri nedense pek okur bulamamış kendilerine. Yanlışsam düzeltin ama Wilde, dünyada masal ve öykü yazarı olarak biliniyor. Daha doğrusu roman yazarı olarak bilinmiyor. Tek romanı da yukarıda adı geçen eseridir diye de biliyorum. Bu okuduğum ilk Wilde eseri olunca masal ve öykülerini romanıyla kıyaslama fırsatım yok maalesef...

Ama okuduğum bu eserinde Shakespeare etkisine sıkça rastladım. Belki de ikisi de İngiliz yazar oldukları içindir. Belki de alakası yoktur. Çünkü Shakespeare öyle bir yazardır ki, neredeyse ondan etkilenmeyen kimse yoktur. Pek bilinmemekle birlikte mesela Oğuzcum Atay da eserlerini yazarken Şeyh Pir’den (öyle diyordu değil mi Shakespeare için) etkilenmiştir. Doğrusu, yazım aşamasında bol bol Shakespeare okumuştur.

İnsan kendisine benzeyen insana aşık olur, derler. Benim için de bu insan Oğuz Atay sanırım. Şimdi gelelim bunu neden söylediğime; çünkü Tutunamayanlar’ın Selim’inin ilk okuduğu ve etkisinde kalarak en büyük yazar olarak nitelendirdiği yazardır Oscar Wilde. Ve şunu da biliyoruz ki, her yazar romanlarında biraz kendini anlatır. Oğuz Atay daha fazla kendini anlatır kitaplarında.. Bu da bir gerçektir. İşte Oscar Wilde’yi merak etmemin en büyük sebeplerimden biri budur. Ama bu kitabıyla başlamamın sebebi ise, Hasan Ali Yücel Klasikleri’nde yer almasıdır.

Wilde’yi okurken, bu listede yer almasını sonuna kadar hak ettiğini fark ettim. Bunu da gönül rahatlığıyla ifade ediyorum. Ayrıca masalların belirli kısmında Oğuz Atay etkisi de vardı. (Dürüst olmam gerekirse eğer; Oğuz Atay’ın Wilde’den de etkilenmiş olduğunu söylemem gerekiyor.)

En başta da ifade ettiğim gibi, masal ve hikayeler (genel kanıya göre) çocuklar için yazıldığı ifade edilse de (bu sözüm tüm masal ve öyküler için geçerli) aslında büyüklere hayat dersi verilmek için yazılmışlardır.

Kitapta toplamda 19 adet masal veya öykü bulunmaktadır. Bu yazıların genel konusu ise, insanların yaptığı ayrımcılık, ırkçılık, gurur, kibir, bencillik tarzı davranışlarının yerilmesi ve bu tavırların saçma ve gereksizliğiyle ilgilidir. Her kesimden insana hitap eden, herkesin (özellikle de belli bir yaş olgunluğuna erişmiş insanların) mutlaka okuması gereken bir adet başyapıt sayılabilecek bir eserdir.

Her okurun bu eseri okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar diliyorum..

Neslihan 
 05 Oca 17:08 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kitabin Insan Kitap'tan olan basımını okudum. Icinde 5 masal, 4 oyku ve 6 duzyazı siir mevcuttu. Masallar ve oykuler anlayana ders verici nitelikte. Kitaba adini veren Mutlu Prens masali cok guzel. Ama en uzuldugum Sadık Dost masaliydi. Balikci ve ruhu en sevdigin oykuydu. Masal deyip cocuklar icin oldugunu düşünmeyin. Kesinlikle yetiskinler icin yazildigini düsünüyorum.
Wilde'in baska kitabini okumadim. Dorian Gray'e basladiysam da devamini getiremeyip erteledim. Ama guzellik takintisi oldugunu dusunuyorum yazarin. O guzelligin de hep bir kederli yazgisi olmak zorunda. Cunku hangi karakter guzelse hep bir bedeli var hep basina bir kotuluk geliyor.
Başlayıp bitireyim olarak degil de ara ara okunacak guzel bir kitap bence.

Rojin Keskin 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkese merhaba! Ben bu kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi basımından okumuştum. 50 sayfalık, birkaç tane kısa öyküden oluşuyor. Oscar Wilde'dan okuduğum ilk kitaptı ve ben iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de bu yazardan ilk defa kitap okuyacaksanız Mutlu Prens'ten başlayabilirsiniz. Kitaptaki öyküler çocuklar için yazılmış olsa da bence büyüklerinde içinde ders çıkaracağı bir sürü şey vardı. Bence hemen alıp okumalısınız. Zaten Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın bu Modern Klasikler Dizisi kitaplari 4 ile 12 lira arasında oluyor. Ben 6 liraya almıştım. Yani ucuz, maddi olarak insani zorlamayacak kadar ucuz:d

Muhammet Akceylan 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

PostInstagram

Ara
Uygulamayı indir
Giriş yap
HakkımızdaDestekBlogBasınAPIİş FırsatlarıGizlilikKoşullarDizinDil
© 2017 InstagramArkadaşlarının fotoğraf ve videolarını görmek için kaydol.

Kaydol


Önceki
Sonraki

kitaplarin_efendisii

Takip Et


Beğen
Yorum Yap
1.505 beğenme
kitaplarin_efendisiiKim ne derse desin bana göre Oscar Wilde' ın kısa hikayelerinin en büyük önemi her yaşa hitap edebilmesidir. İlk defa kitap okuyacak olan 7 yaşındaki çocuktan, son kez kitap okuyacak olan 70 yaşındaki insana kadar herkes hayran kalabilir. Bunun sebebi ise Oscar Wilde' ın hikayeleri yüzeysel gibi görünse de normalden fazla alt anlam barındırmasıdır. Yani çocuklar için Mutlu Prens bir heykel ile kuşun hikayesini anlatır ancak detaya önem veren büyükleri için; Toplumsal çatışmaları, sevgiden yoksunluğu, bencilliği ve ahlaksızlığı, toplumun iki yüzlülüğünü ve bir çok şeyi anlatır. Kitapta Mutlu Prens' tense Bencil Dev ile Bülbül ve Gül hikayeleri benim daha da hoşuma gitti. Okuyun, okutturun

Hilal Kılıç 
30 Oca 11:10 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın ilk yarısı çocukken annemin yatmadan önce okuduğu masallar gibi tatlı masallardan oluşuyor. İkinci yarısı ise son derece güzel hikaye örgüsünün olduğu bir kitap. Elimden bırakamadan son derece keyifle okudum. Oscar Wilde'ye hayranlığım kat ve kat arttı bu kitap ile birlikte.

Seyda Sarı 
20 Oca 00:05 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Mutlu Prens kitabı her ne kadar çocuklar içindir desekte aslında büyüklerinde özenle okuması gereken bir kitap. İnsani duygularımızı tekrar süzgeçten geçirmemize olanak sağlayan bu eser kesinlikle okunmalı. İhtiva ettiği hikayeler masalımsı tatta dersler içeriyor. İyi okumalar diliyorum.

Serhat Tezer 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayran olduğum yazarlardan biri gercekten beni dinlendiren bir kitapti...Masal derken hikaye anlaminda bir kitap,yazarin edebi gucu tartisilamaz zaten,bu kitapta yazarin edebiyati haricinde biraz yaramaz halleri de var diyebiliriz:)

2 /

Kitaptan 82 Alıntı

Ahmet Y 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kadınlar sevilmek içindir,anlaşılmak için değil...

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 192 - İş Bankası Kültür Yayınları)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 192 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Yavuz Gencay 
08 Şub 21:02 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Ne saçma bir şey şu Aşk! " dedi Öğrenci, kız uzaklaşırken. " Mantığın yarısı bile faydası yok, hiçbir şeyi kanıtlamıyor. Hep olmayacak şeylerden bahsedip, hakikati olmayan şeylere inandırıyor insanı. Hem oldukça kullanışsız, bu zamanda her şeyin kullanışlısı makbul. Felsefeye dönüp metafizik çalışmaya devam etmeliyim. "

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 43)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 43)
Ahmet Aydın 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Senin günahla alıp veremediğin nedir? Yemesi güzel olan şey, yenilsin diye yaratılmamış mı? İçmesi güzel olan şey zehirli mi?"

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar WildeMutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde
İrem Kaplan 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Rüyalarına gelince, unut onları. Bu dünyanın yükünü bir tek kişi omuzlayamaz, bu dünyanın derdini bir tek yürek kaldıramaz.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 70 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 70 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ahmet Aydın 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kuraklık zamanında kırık bir testiye su doldurur gibisin. Sen neyin var neyin yoksa veriyorsun, karşılığında hiçbir şey almıyorsun."

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar WildeMutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde
Ahmet Y 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünya bir sahnedir ama roller kötü dağıtılmıştır.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 161 - İş Bankası Kültür Yayınları)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 161 - İş Bankası Kültür Yayınları)
İrem Kaplan 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Çünkü ancak bir bülbülün yüreğinin kanı kızıla döndürür bir gülün yüreğini.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 19 - Turkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 19 - Turkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

İnsanlar, bulundukları yerden hiçbir zaman mutlu olmazlar. Bambaşka bir yer ararlar. Bazen kalabalık bazen de yapayalnız olmalarını istedikleri bir yer.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar WildeMutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde
* ilge 
16 Ağu 2017 · 7/10 puan

“Hassas mizaçlı ne demek?”
“Kendi ayağında nasır olduğu için hep başkalarının ayağına basan kişiye hassas mizaçlı denir,” diye fısıldadı Roma Kandili. Çatapat gülmekten neredeyse patlayacaktı.

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar WildeMutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde
Onur Özkan 
 24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bülbül ile Gül"
"Ona kırmızı güller götürürsem benimle dans edeceğini söyledi."
dedi genç Öğrenci; "Ancak bahçemde bir tane bile gül yok!"

Bülbül, çalı meşesindeki yuvasından Öğrenci'nin
söylediklerine kulak misafiri olmuştu,
merakla yaprakların arasından baktı.

"Bahçemde bir tane bile kırmızı gül yok!"
diye haykırdı, güzel gözleri yaşlarla doluydu.
"Ah! Mutluluk ne küçük şeylere kadir!
Bilge adamların kaleminden çıkan her şeyi okudum,
felsefenin tüm sırlarına eriştim;
ama bir kırmızı gül uğruna ömrüm harap oldu."

Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 33 - Mutlu Prens Ve Diğer Masallar (1888)  insan kitap - klasikler seçkisi 08)Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler, Oscar Wilde (Sayfa 33 - Mutlu Prens Ve Diğer Masallar (1888) insan kitap - klasikler seçkisi 08)