Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.904
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
257
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754586879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Baskılar:
Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler
Mutlu Prens ve Diğer Masallar
Mutlu Prens ve Tüm Öyküler
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.
Oscar Wilde bende “Dorian Gray'in Portresi” eseriyle ve bir zamanlar tüm ülkemizde dillerde dolaşan Tuncel Kurtiz’in seslendirdiği “Herkes Öldürür Sevdiğini” şiiriyle büyük bir yer edinmiştir.Gerek sanat ve estetik anlayışı gerek ortaya koyduğu aforizmalar ve James Joyce gibi etkiledikleri büyük yazarlar bakımından her zaman okunmaya değer bulduğum bir yazar olmuştur.Dorian Gray’in Portresi romanından sonra Oscar Wilde’in başka bir romanı olmadığını görmek ve 46 yaş gibi aslında bir yazarın aslında en verimli olacağı bir çağda ölmüş olduğunu öğrenmem beni çok üzmüştü.Yine de her ne kadar masalları romanlar kadar sevmiyor olsam da İş Bankası Yayınları’nın derlediği bütün romanlar bütün öyküleri okumaya karar verdim ve Oscar Wilde okumanın romanında olduğu kadar olmasa da hazzını yaşadım.

Oscar Wilde yazarlığı ve sanata kattığı estetik anlayışla beraber yaşamındaki fantastik yapı yapıtlarına da yansımış.Yaşamı boyunca biseksüel olduğu için gerek sanat camiası gerekse halk tarfından yoğun eleştirilere ve kamusal linçlere maruz kalan Wilde,”Dorian Gray Gray’in Portresi “romanında açık açık yaptığı eşcinsel vurgular masalların kendine özgü yapısında gizliden gizliye kendini göstermiştir.Bildiğimiz üzere fazlaca masum görünen masalların alt yapısında alttan alta ideolojiler vardır.Yazarlar bazen bizlere zehirli elmalar verir Pamuk Prensesteki gibi.Biz masallardan iyi anlam çıkarmaya çalışırken alttan alta bilincimize farklı anlamlar yüklenir.Burda eşcinselliği eleştirmiyorum kimse yanlış anlamasın(Yine de eşcinsellik psikoloji literatüründe patolojik durum olarak gösterilir,bkz:DSM-5) lakin iş bununla da sınırlı kalmıyor.Değişik parafilik bozukluklar da gözümden kaçmadı mesela Mutlu Prens’in Erkek Kırlangıcı dudağından öpmesi hem zoofilik bir davranış bozukluğu olarak hem “Bencil Dev”in küçük çocukla arasında sevgi denmeyecek pedofilik bağ..Neyse bir yazarı ahlaki boyutlarda tartışmak istemem,yine de farkında olmadan istemsiz bir zehirlenmeye kimse kurban gitmesin,bu düşüncelerin bilinçaltında kalması bile çeşitli kabuslara yol açabilir.İstemediğiniz bir rüyayla irkilip uyanabilirsiniz.Marazi ve hazırlıksız okuma çoğu zaman beyinde hazımsızlık yapar Cemil Meriç’in dediği gibi.Neyse devam edelim.
Oscar Wilde demiştik kişiliği hep tartışma konusu olmuştur.Bazen zengin,bazen sefil,bazen erkeklerle bazen kadınlarla duygusal münasebetlerde bulunmuştur.Anti-feminist ve şovenist yazılara karşın kadın gibi giyinmeyi sevmiş ve efemine davranışlar sergilemiş yaşamı boyunca.Aslında kişiliğinin çelişik yapısına baktığımız zaman kadın düşmanı bir beynin kadın gibi giyinmeye meyilli oluşu aslında bize aşağılık kompleksler silsilesini gösteriyor.Wilde aslında kadınlara karşı sürekli kıskançlık duyuyordu çünkü kadın estetik anlayışı erkeğe göre daha fazla temsil ediyordu.Sanat estetik içindir görüşü onu bu tip bir psikoza sürüklemiş olması muhtemel.(Tıpkı Hitler’in Yahudileri aşağılaması ama alttan alta çalışkanlıklarına imrenmesi gibi)Şimdi burdan yola çıkarak kadın ve erkek yaşantısının,algılarının ve davranışbilimsel yanlarının bir insanda aynı anda bu kadar tezahürü ilginç bir şekilde gerçeklik ve kurmaca metinlerinin de içiçe geçmiş yapısına yansımış.Mesela Bütün öyküler kısmına geçtiğim zaman öykülerinde masallar kadar fantastik ve metafizik yanları olduğunu gördüm,Dorian Gray’daki masalsı Portre gibi.Kısacası Oscar Wilde bana göre içiçe geçirmenin temsilcisidir.Her görüşü,her kalıbı bir arada bularak kalıpları yıkmanın...Barutla ateşi birleştirir gibi..Kısacası Oscar Wilde eserleri bir sanat ve psikoloji yumağıdır.Ha unutmadan söyiyim burjuva yaşantısına gerçek hayatta aşırı bir düşkünlük göstermesine ve buna ters olarak sefaletten ölmesine karşın eserlernde hep bir sosyalizm vurgusu vardır ve paylaşmayı masal ve hikayelerinin temeline koyar,hedonist yapısına rağmen hedonizmi yıkmaya kalkar.Dili de buna karşın anlaşılır,Roza Hakmen de her zamanki gibi müthiş çevirmiş,tadından yenmez :)Yani demem o ki Wilde enteresan bir
adam,okunur,okunması gerekir...Okuyan herkese teşekkürler...
Mutlu Prensdeki bütün hikaye ve masallarda bencillik ve duyarlarsizlik hakim. Insanlar ne hale geldiğini Oscar çok güzel bir üslup ve betimlemelerle ifade etmiş. Bu kitabi okudugimdan beri bencilik ve duyarsizlik uzeinde baya bir kafa yordum. Kemdimle muhakeme yaptım. Beni baya etkiledi eser. Okumanızı tavsiye ederim
 • Üç Ölüm
  7.8/10 (85 Oy)79 beğeni287 okunma66 alıntı2.824 gösterim
 • Pinokyo
  8.5/10 (209 Oy)176 beğeni1.046 okunma119 alıntı5.356 gösterim
 • İlahi Komedya
  8.5/10 (312 Oy)325 beğeni953 okunma784 alıntı16.634 gösterim
 • Prens
  8.2/10 (477 Oy)417 beğeni1.476 okunma783 alıntı13.820 gösterim
 • Stepançikovo Köyü
  8.6/10 (80 Oy)73 beğeni213 okunma101 alıntı3.299 gösterim
 • Dublinliler
  7.9/10 (100 Oy)74 beğeni241 okunma147 alıntı3.629 gösterim
 • On İkinci Gece
  8.4/10 (82 Oy)102 beğeni361 okunma158 alıntı2.687 gösterim
 • Dörtlükler
  8.7/10 (749 Oy)700 beğeni2.425 okunma1.364 alıntı13.956 gösterim
 • Paris Sıkıntısı
  8.3/10 (66 Oy)67 beğeni196 okunma317 alıntı2.574 gösterim
 • Candide
  8.2/10 (178 Oy)151 beğeni436 okunma277 alıntı4.530 gösterim
Mutlu Prens, Bülbül ve Gül ve en çok beğendiğim Balıkçı ile Ruhu. Bir masal daha, bir tane daha, dur şunu da okuyayım derken kitap bitiveriyor. İnanılmaz derecede akıcı, güçlü ve muazzam bir eser. Hayal dünyası bu kadar geniş ve güçlü bir yazar ile geç tanışıyor olmanın hüznü içerisinde olduğumu da belirtmeden edemeyeceğim. Sevdim seni Oscar Wilde!
Hikayelerinin konularının güzel olduğu fakat dilinin çok ağır olduğu bir kitaptı. Okurken çok zorlandım. Açıkçası bitsin diye okudum. Çok sevemedim maalesef
Kitabin Insan Kitap'tan olan basımını okudum. Icinde 5 masal, 4 oyku ve 6 duzyazı siir mevcuttu. Masallar ve oykuler anlayana ders verici nitelikte. Kitaba adini veren Mutlu Prens masali cok guzel. Ama en uzuldugum Sadık Dost masaliydi. Balikci ve ruhu en sevdigin oykuydu. Masal deyip cocuklar icin oldugunu düşünmeyin. Kesinlikle yetiskinler icin yazildigini düsünüyorum.
Wilde'in baska kitabini okumadim. Dorian Gray'e basladiysam da devamini getiremeyip erteledim. Ama guzellik takintisi oldugunu dusunuyorum yazarin. O guzelligin de hep bir kederli yazgisi olmak zorunda. Cunku hangi karakter guzelse hep bir bedeli var hep basina bir kotuluk geliyor.
Başlayıp bitireyim olarak degil de ara ara okunacak guzel bir kitap bence.
PostInstagram

Ara
Uygulamayı indir
Giriş yap
HakkımızdaDestekBlogBasınAPIİş FırsatlarıGizlilikKoşullarDizinDil
© 2017 InstagramArkadaşlarının fotoğraf ve videolarını görmek için kaydol.

Kaydol


Önceki
Sonraki

kitaplarin_efendisii

Takip Et


Beğen
Yorum Yap
1.505 beğenme
kitaplarin_efendisiiKim ne derse desin bana göre Oscar Wilde' ın kısa hikayelerinin en büyük önemi her yaşa hitap edebilmesidir. İlk defa kitap okuyacak olan 7 yaşındaki çocuktan, son kez kitap okuyacak olan 70 yaşındaki insana kadar herkes hayran kalabilir. Bunun sebebi ise Oscar Wilde' ın hikayeleri yüzeysel gibi görünse de normalden fazla alt anlam barındırmasıdır. Yani çocuklar için Mutlu Prens bir heykel ile kuşun hikayesini anlatır ancak detaya önem veren büyükleri için; Toplumsal çatışmaları, sevgiden yoksunluğu, bencilliği ve ahlaksızlığı, toplumun iki yüzlülüğünü ve bir çok şeyi anlatır. Kitapta Mutlu Prens' tense Bencil Dev ile Bülbül ve Gül hikayeleri benim daha da hoşuma gitti. Okuyun, okutturun
Oscar Wilde Dorian Gray’in Portesi(roman) kitabıyla beni çarpmış ve en beğendiğim yazarlardan biri hâline gelmişti. Yazardan okuduğum ikinci kitap Önemsiz Bir Kadın(tiyatro) da bu beğenimi artırarak devam ettirdi. Bu sefer tercihimi yazarın öykü ve masallarından yana kullandım.

Piyasada birçok Mutlu Prens kitabı var. Türkiye İş Bankası Yayınları’nın bile iki farklı basımı var. Biri benim okuduğum Hasan Ali Yücel klasiklerinden basılmış diğeri modern klasikler içinde. Hasan Ali Yücel basımının içeriğini olduğu gibi yazıyorum. Bu basımda yazarın bütün öyküleri ve masalları toplanmış.

1. Mutlu Prens ve Diğer Masallar (1888)
*Mutlu Prens
*Bülbül ve Gül
*Bencil Dev
*Vefalı Dost
*Harika Fişek
2. Nar Evi (1891)
*Genç Kral
*Prensesin Doğum Günü
*Balıkçı ile Ruhu
*Yıldız-Çocuk
3. Lord Arthur Savile’in Suçu ve Diğer Öyküler (1891)
*Lord Arthur Savile’in Suçu
*Sırrı Olmayan Sfenks
*Canterville Hortlağı
*Mesel Milyoner
4. Mensur Şiirler (1894)
*Sanatçı
*İyilik Dağıtıcısı
*Çırak
*Usta
*Hüküm Evi
*Bilgelik Hocası

Modern Klasikler basımında kitabın sadece Mutlu Prens bölümündeki öyküler var. Bu öyküler tam çocuklara göre. Eğer yaşı küçük olan bir çocuğa hediye etmek için kitap arıyorsanız tercihinizi bu kitaptan yana kullanabilirsiniz. Çocuklar öyküleri severek okuyacak ve sonunda dersler çıkaracaklardır.

Nar Evi’nde yer alan öyküler de genel olarak ders verici olsa da bazı noktalarda yaşı küçük olan çocukları korkutabilir ama ben severek okudum.

Kitaptaki favori bölümüm 3.bölümdü. Alıştığım, sevdiğim tarzda Oscar Wilde’ı bu bölümde buldum. Diğer iki bölüm daha çok yaşı küçük olanlara hitap ediyordu ama 3.bölümde karanlık, biraz korkutucu, çokça merak uyandırıcı, altı çizilesi cümlelerle dolu öyküler vardı. Özellikle Lord Arthur Savile’in Suçu ve Canterville Hortlağı kitabın yıldızı diyebileceğim iki öyküydü. İkisini de çok sevdim.

Yazarın mensur şiirlerini maalesef pek sevemedim. Ben tercihimi klasik şiirlerinden ana kullanıyorum.
Kitabın ilk yarısı çocukken annemin yatmadan önce okuduğu masallar gibi tatlı masallardan oluşuyor. İkinci yarısı ise son derece güzel hikaye örgüsünün olduğu bir kitap. Elimden bırakamadan son derece keyifle okudum. Oscar Wilde'ye hayranlığım kat ve kat arttı bu kitap ile birlikte.
Kitap, yazarın masallarından, öykülerinden ve mensur şiirlerinden oluşuyor. Dört bölüme ayrılarak bizlere sunulmuş. İlk bölümün perdesini masallar açıyor, benim en sevdiğim kısımdı diyebilirim, içimdeki çocuğun büyümemesinden midir bilmiyorum ama her okuduğum masal bana başka bir dünyanın kapısını aralıyor gibi hissediyorum. Belki de verilen mesajların anlatımın güzelliği ile daha vurucu olmasından olabilir. Birçok satırda gülümsediğim kadar duygusallaştım da.
Diğer bölümde de karşımıza öyküler çıkıyor, bazı öyküler polisiye tadındaydı, olayın nasıl gelişip sonuçlanacağını merak ettirdi kimileriyse güldürdüğü kadar üzdü de, özellikle hortlaklı olan bir öykü vardı, onda birçok duyguyu bir arada hissettim. Son kısım da mensur şiirlerin olduğu bölümdü, kısa olmasına rağmen bazı cümleleri düşündürücüydü, bazı ince mesajlar verip eleştiriye başvurmuş.

Genel olarak ben sevdim, okurken keyif aldım, dili çok naifti, okurken yormaktan ziyade dinlendirdi.
Ana tema:Bencillik kötü şeydir, kibirlenme insanların başına türlü felaketler getirebilir.
Hayran olduğum yazarlardan biri gercekten beni dinlendiren bir kitapti...Masal derken hikaye anlaminda bir kitap,yazarin edebi gucu tartisilamaz zaten,bu kitapta yazarin edebiyati haricinde biraz yaramaz halleri de var diyebiliriz:)
Mutlu Prens kitabı her ne kadar çocuklar içindir desekte aslında büyüklerinde özenle okuması gereken bir kitap. İnsani duygularımızı tekrar süzgeçten geçirmemize olanak sağlayan bu eser kesinlikle okunmalı. İhtiva ettiği hikayeler masalımsı tatta dersler içeriyor. İyi okumalar diliyorum.
Kimse görmese de zincirlerimiz var; bize özgür dense de köleyiz.
Oscar Wilde
Sayfa 62 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Savaşta zayıflar güçlülerin kölesi olur.
Barışta da yoksullar zenginlerin kölesi olur.
Oscar Wilde
Sayfa 62 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Balıkçı'ya seslendi, "Satılık neyin var?" dedi.

"Sana ruhumu satayım," diye cevap verdi.
"Yalvarırım al ruhumu, ben artık ondan bıktım."
Oscar Wilde
Sayfa 100 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Mutlu musun Sybil?" diye sordu.

"Sevgili Lady elbette mutluyum. Siz değil misiniz?"

"Mutlu olmaya vaktim yok, Sybil.
İnsanları tanır tanımaz onlardan bıkıyorum."
Oscar Wilde
Sayfa 189 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Bedenin aşkı kirlidir!" diye haykırdı kaşlarını çatarak.
Oscar Wilde
Sayfa 99 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Evlenip evlenmediğini sordum."

"Kadınları yeterince anlayamıyorum," dedi.

"Azizim Gerald," dedim.
"Kadınlar sevilmek içindir, anlaşılmak için değil."
Oscar Wilde
Sayfa 191 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
"Kapıyı kapasana. Evin içine buz gibi rüzgâr giriyor, üşüyorum."

"Katı bir yüreğin olduğu evde daima soğuk rüzgârlar esmez mi?" dedi adam.
Oscar Wilde
Sayfa 134 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
257
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754586879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Baskılar:
Mutlu Prens Bütün Masallar Bütün Öyküler
Mutlu Prens ve Diğer Masallar
Mutlu Prens ve Tüm Öyküler
Oscar Wilde 1854-1900 yapıtlarını çeşitliliği kadar, yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri, oyunları, deneme ve mektuplarının yanısıra, elinizdeki ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde, sanata güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu. Bütün Masallar, Bütün Öykülerde ise, peri masalından polisiye öyküye, denebilirse, insanlığın bütün duygu halleri var.

Kitabı okuyanlar 263 okur

 • Ece Yıldırım
 • Anna Grigoriyevna
 • Aslı Ayçin
 • Sinem Yapıcı
 • Sevde Sena Aydın
 • •Nazlı
 • Éomer
 • Enver Ateş
 • Yasemin
 • Mamoste

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.3
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%16.1
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.7
Erkek
%43.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.3 (21)
9
%22.3 (21)
8
%28.7 (27)
7
%13.8 (13)
6
%4.3 (4)
5
%4.3 (4)
4
%1.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0