Mutluluğun Kazanılması (Tahsilu's-Sa'ada)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.980
Gösterim
Adı:
Mutluluğun Kazanılması
Alt başlık:
Tahsilu's-Sa'ada
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054239221
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Divan Kitap
Baskılar:
Mutluluğun Kazanılması
Mutluluğun Kazanılması
88 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
İslamiyetin doğuşundan 260 sene sonra dünyaya gelen ve “Yaratıcı’sına” benzemeye çalışan Türk İslam düşünürü Farabi.

Anlam ve mana bakımından filozofları en çok eleştiren düşünür olması ise kendisini ayrı bir alana taşımaktadır. Gerçek ve sahte filozof ayrımı yapan, istidadı olmadığı halde sadece teorik erdem (bilgi) ile kendine filozof bakan “nakıs” yani erişmemiş, yetişmemiş olan kişilerin kendi yaşantılarına aktaramadıkları öğretileriyle sahte filozofları eleştirmiş, toplum ve kişilerin dikkat etmesini belirtmiş, bu tarz öğreti saçanların elbet yavaş yavaş söneceğini, akabinde yok olup gideceğini kitabın sonlarına doğru belirtmiştir. Farabi’nin gözünde filozof kemale ermiş ve öğretilerini kendi hayatına yansıtabilen kişilerdir.

Asıl hedefi Platon olan onu İslam dünyasıyla tanıştıran ve hatta Aristoteles öğretileri ile meraklısı olduğu Platon öğretilerini harmanlayıp İslam’a uyduran özellikle de bu kitabında bu iki düşünürün öğretilerinin farklı bir emsalini görüyoruz. Siyaset felsefesi alanında yazılmış en etkin eserlerden birisidir Mutluluğun Kazanılması.

Kitap çevirmenin uzun bir önsözüyle beraber - kesinlikle okumanızı tavsiye ederim - kısaca Farabi tanıtımı yapıp hemen arkasından diğer filozoflar ile bağlantılarını sunuyor.

Lider kişi (kanun koyucu) ya da filozofu bir tutan Farabi öğretilerine 4 temel bilgi üzerinde yer vermiş kitabında ve bütün bu bilgilerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu savunduğunu, gerçek kişinin gözle görünen ve görünmeyen yanlarını savunarak sadece dünya saadetini değil her iki cihanda da mutluluğu örnek vererek ve öğretilerini tanımlayarak ilk bölüme dalış yaptırıyor. Sonra işinin ehli kişi nasıl olmalıdır diye devam eden öğreti din ve felsefe ayrımına gelip, yalancı filozofun tanımıyla noktalanıyor.

Peki ya kitabın ismi? O ne olacak, yazmamış mı formülü Farabi... Yazmış elbet “işin ehli” demiş. İşin ehli işe el attımı mutluluk peşin sıra gelir. Bunu yazınca da aklıma hemen #35585417 alıntı geliyor. Kişi önce mutluluğu ve daha fazla şeyi kendi çevresinde aramalı, sonra insanlığa yaymalı...

İlkelerle felsefe ve din ayrımı yaparken; birisinin kanıta diğerinin hayal gücüne bilgiler verdiğini söyler. Bu sebeple birinin ikna ettiğini diğerinin ise ispat ile hükümlü olduğunu da söyler. Din ve felsefe birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Her ikisi de birbirine çalışan ajanlar gibi sürekli birbirlerinden destek alıp, model insanı ortaya koymaya çalışır.

Farabi’den okuduğum 3. kitap, bu eserin birde farklı yayınevi versiyonunu okumuştum. Kesinlikle arasında birçok fark var. İş Bankası çevirisi gerçekten zor olan kitabı bir nebze daha anlaşılır kılıyor.

Sözün özü; kitap okunulası ve tavsiye edilesidir. Eğer ki felsefeye ilginiz var ise hele ki bir topluluğun önde gideniyseniz muhakkak alınacak bir sürü ders çıkabileceğiniz akademik bir eserdir.

Sevgi ile kalın.
88 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap farabinin siyaset felsefesi hakkında görüşleri diğer filozoflardan (platon /Aritoteles..) ayrıldığı veya kesiştiği noktalara değinilmiş farabinin siyasetle alakalı diğer eserlerinden ve içeriklerinden çok kısa özet geçilmiş ve kıyaslamaya başvurulmuş.farabi mutluluğun kazanlması kitabında siyaset siyasi sistemle oluşturulan ahlakn şahsın mutluluğunu oluşturur düşüncesine dahanmış.islam filozofu olduğu için felsefesini şöyle açıklamş;islamn nihai ereği ise dünyanın islama itaat edeceģi ve içinde islam yasasının hüküm süreceģi evrensel bir dünya devleti idi. Kitap ikinci bòlümünde mutluğun kazanlmasî için yaplması gereken 64 maddeden oluşmaktadr.kitap Bana göre akademik çalışma yapanlar icin daha elverişli.tabi birde felsefeye meraklı olanlar için güzel bir bilgi kaynağı.
88 syf.
·Puan vermedi
Benim için yanlış zamanda okuduğum bir kitap oldu diyebilirim. Başladım, ara verdim, yarım bıraktım, tekrar elime aldım... Kitabı okumadan önce Platon ve Aristoteles'ten eser okumanız Farabi'yi anlamanız açısından faydalı olacaktır. Üzerinde düşünülmesi ve sindire sindire okunması gereken bir kitap, kendi açımdan muhtemelen bir kez daha okuyacağım bir kitap...
88 syf.
·2 günde·7/10
Okunması gerçekten zor bir kitap böyle başlamak isterim. Okunması zor olunca anlaması da zor. Platon, Aristoteles ve Farabi üçgeninde bir ön söz var. Mutlaka okumadan esere direk başlamayın. Çünkü Farabi'nin ve kitabın içeriğinden burada bahsediyor. Farklı bölümlere bölünmüş eser. İdeal yönetici ve yönetimin nasıl olması gerektiğini anlatan bir eser. Felsefik bir eser olduğu için edebi olarak yaklaşmak zor. Eğitici ve öğretici olarak bakmalısınız. İlk okuyuşumda pek anlamamış olduğum doğrudur. Edebiyat okuyacaklar başka bir kitaba bakarlarsa daha doğru olacağına inanıyorum.
88 syf.
·Beğendi·10/10
#kitapyorumu
#okudumbitti

Kitap Adı: Mutluluğun Kazanılması
Yazar: Farabi
Çevirmen: Ahmet Arslan
Sayfa Sayısı: 60
Yayın: TİB Yayınları
Konusu: Siyaset

Merhaba kitap dostlarım. Farabi ile ilgili çalışmalarım sürerken incelediğim eserlerinden nihayet biri bitti. Sakın kitabın ismine aldanıp kişisel gelişim sanmayın.️
Konusu siyaset ve bu kitabında ideal yönetimden ve yöneticilerden bahsetmiş. Bir yönetici erdemli, zeki, yetenekli ve özellikle ahlaklı olmalıdır. Bu sayede Farabi ahlak ile siyaseti bir arada kullanarak ikisi arasında ilişkiyi sağlama amacındadır. Peki bu yöneticilerin görevi ne? Elbette ilk görevi insanların mutluluğunu sağlamak. Bir toplumda ilk amaç insanın mutluluğu elde etmesidir. İşte yönetici bir araştırmacı niteliğinde insanların nasıl mutlu olacağını araştırma peşinde. Bu kitabın genel bahsettiği şey ise işte araştırmacının yaptıkları ve izlediği yollar. Kitap ince ama okunup bırakılacak bir eser de değil. Bir sayfayı bile tekrar tekrar okuyup, not almanız gereken maddeler var. Şu an kitabın içi notlarımla dolup taşmış. İncelemem bitti ama tekrar edip üzerinden bir kez daha geçmem gerek.
Araştırmacı (yönetici) mutluluğu yakalamak için ve bunu insanlara aşılamak için neler yapacak?
Araştırmacı hangi yöntem ve ilkeleri kullanacak?
Mutlu bir toplum mümkün mü?
Araştırmacının en temel araştırması gereken ilke nedir?
Hangi ilkelerle bir toplum mutlu olabilir?
88 syf.
·Puan vermedi
Günaydın. İyi haftalar ig.
Dün incecik bir kitapla haftayı bitirdim.
Kitap ince ama içeriği biraz yoğundu. Bazı yerleri bir iki kez okudum hatta tekrar okumam gerektiğini hissettim...
#farabi
Bazı kişiler döneminşn o kadar önünde imiş ki..böyle eserleri okuyunca bu hisse kapılıyorum.
Farabi’yi orijinal kılan kelam ve fıkhı tasnife koymasıdır. Bununla yeni bir yaklaşım ortaya koymuştur. Buradaki amacı din + felsefe bütünlüğünü sağlamaktır.
Farabi’ye göre yetkin olan ile iyi olan aynıdır. İnsani davranış iyi olanı amaçlar. Mutluluk en yüksek insani yetkinliktir. Mutluluk, en yüksek kemal ve en yüksek iyidir. Çünkü diğer bütün iyiler ve yetkinlikler kendileri dışında bir şeye ulaşmak için istenir. Mutluluk kendisi için talep edilir. Ona ulaşıldığında bütün istekler sona erer. Farabi için insani son yetkinlik, mutluluk kendine yeterlilik olarak değerlendirilir. En yüksek yetkinlik Tanrı’dadır. Tanrı en yüksek mutluluk düzeyindedir. Kendi başına var olma en yüksek Tanrı’da temsil edilir.İnsan ne kadar kendine yeterse mutlu olur ve Tanrıya benzer.

Bazı düşğncelerşne katılmasam da güçlü bir düşünce gücüne sahip biri Farabi...

Eğer bu tarz kitapları seviyorsanız size de hitap edebilir.
Farabi den islami bir kişisel gelişim kitabi tahminiyle kapağını açıp, bol siyaset içerik bulduğum (tabi araştırmadan alırsan böyle olur küçük hanım) bir kitap.. zorlandim evet ama ençok içindeki fikirleri kabullenmekte ..benim için bir hayal kırıklığı oldu Farabi, baska bir kitabını daha okuyacağımı sanmiyorum.. farabi ye gore sosyal bir kast sistemi var ve en üstte bir hükümdar (pardon yönetici diyecektim)bulunuyor.. O, herşeyin en iyisini , en doğrusunu bilici ve uygulayıcıdır..kendisine uygun vezirler (pardon bilginler diyecektim ) bulundurur ve yasasının uygulanmasını denetler..Avam denilen sınıf ise sorgulamadan uygulayıcı konumda olur..(bilin bakalım bunlar kim) din ile felsefeyi aynı çizgiye sokan, şeriat 'ın tohumlarını atan (felsefe?) bir kitap olmuş. kafamda 1001 deli soru var şuan.
Kitapta sadece felsefe ve filozof tanımı hoşuma gitti..
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitabın yazarı Farabi vezir, elçi, danışman veya hatta Kadı olarak herhangi bir kamu görevi yapmamıştır. Hatta genel anlamda Onun bir eylem adamı olduğu bile söylenemez .
onun öğretisi bir siyaset öğretisinden ziyade bir ahlak öğretisidir. yine Bu bağlamda Farabi'nin siyaset tanımının gerçekte ahlak tanımı olduğunu söyleyebiliriz Farabi'nin amacı daha önce de işaret edildiği üzere insanın nihai amacının ne olduğunu bilmek ve bunu gerçekleştirmektir. Insanın asıl amacı ise ona göre mutluluktur mutluluk bir başka işin gerçekleştirilmesi için bir araç olarak istenmeyen bizzat peşinden koşulan En üstün İyidir o halde Farabi'nin Siyaset felsefesi Esasen insanın bu öteki dünyada nasıl mutlu olacağını bilme ve gerçekleştirme amacına yoğunlaşma yoğunlaşmıştır insanın mutluluğu En üstün İyi'nin gerçekleştirilmesi bilindiği gibi esas itibariyle ahlakın alanına girer buradan Farabi'nin siyaset ve ahlakı içeceği içmiş konular olarak gördüğü Hatta bir bakıma siyasetle ahlakı bir ve aynı sorunun iki ayrı görüntüsü olarak gördüğü ortaya çıkar yine bundan onun siyasete ilişkin eserlerinden bazılarının neden mutluluk yoluna yöneltme mutluluğun kazanılması gibi isimler taşıdığıni anlamak mümkün olur.
Kitap 27 sayfalık bir önsöz ile başlıyor.
Çok ilgi cekici bulmadım açıkçası. beklentimin yüksek olmasından kaynaklanıyor olabilir.
İyi okumalar..
88 syf.
·Puan vermedi
Kitabın adı, Mutluluğun Kazanılması olduğu için sakın siz de kişisel gelişim kitabı izlenimi uyandırmasın.
Kitapta, ideal yönetici ve yönetim nasıl olmalıdır konusu işlenmiştir.
88 syf.
·Beğendi·8/10
bir okumayla çıkıp gitmiyor, belirli zaman aralıklarıyla okunması hissindeyim zira her yeni yaşta hatta her yeni ayda hayata, varoluşa dair fikirlerinize ışık tutabilecek bir eser..
88 syf.
·Beğendi·8/10
İnsana has kemale _en üstün mutluluk_ denir ve insanlık düzenindeki konumuna göre her insan ait olduğu insan türüne mahsus olan en üstün mutluluğa sahiptir. İşte bu amacın peşinde koşan savaşçı adil savaşçı, doğru savaşçı, bu amacın peşinde koşan savaş sanatı da doğru ve erdemli savaş sanatıdır."


Toplum olarak bu kadar gerilemiş olmamız "en üstün mutluluk" mahfilimize sadece dünyevi istekler yerlestirmemizden mi kaynaklanıyor, açlıkla kıvranan ruhumuza kulaklarımızı tıkamaktan vazgeçme zamanı gelmedi mi..?
...başkalarının iyiliğini isteyen bir kimse, ya gerçekten iyidir veya aslında iyi ve erdemli olmamakla birlikte, iyiliğini istediğini kişilerce iyi olduğu zannedilendir.
Farabi
Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: Ahmet Arslan
Kimi zaman bir insan doğuştan öyle bir özelliğe sahiptir ki, ruhundaki kuvvet, onu genellikle belli bir melekeyi geliştirmeye itebilir; bunların zıddına ise o denli kuvvetle sevk edilmez.
Farabi
Sayfa 30 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/ Çeviri: Ahmet Arslan/ III. BASIM, EKİM 2018, İSTANBUL
Eğitim ise milletlerde ahlâki erdemleri ve pratik sanatları varlığa getirme yöntemidir.
Farabi
Sayfa 33 - İş Bankası Kültür Yayınları
Eksik veya kusurlu siyasal rejimler ise tam tersine ahlâki açıdan eksik ve kusurlu hayatlara yol açar.
Yasanın amacı işte insanın kendisini diğer doğal varlklardan ayıran özel doğasını gerçekleştirmek ve böylece onu mutlu etmektir.
En güçlü fikri erdemle en güçlü ahlaki erdem birbirinden ayrılamaz.
Farabi
Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/ Çeviri: Ahmet Arslan/ III.BASIM, EKİM 2018, İSTANBUL

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutluluğun Kazanılması
Alt başlık:
Tahsilu's-Sa'ada
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054239221
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Divan Kitap
Baskılar:
Mutluluğun Kazanılması
Mutluluğun Kazanılması

Kitabı okuyanlar 170 okur

  • İrem Sayar
  • Seher ASLANLI

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.9 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0