·
Okunma
·
Beğeni
·
263
Gösterim
Adı:
Mutluluğun Kazanılması
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yurt Ofset
Baskılar:
Mutluluğun Kazanılması
Mutluluğun Kazanılması
Mutluluğun Kazanılması
200 syf.
·Beğendi·10/10
Râgıb el-İsfahanî, İslam düşünce tarihindeki en önemli müfessirlerden biridir. Mutluluğun Kazanılması ise İsfahanî'nin tasavvufî bir bakış açısıyla, "insan" kavramını ve insan olarak yaratılmış olmayı, dünya ve ahirette mutluluğun, muhabbetullah ile kazanılması açısından dört ana ayet üzerinden ele aldığı klasik bir metindir.

Daha birçok ayet ve hadis çerçevesinde, peygamber kıssaları, ashab-ı kiram
ve evliya menkıbeleriyle birlikte anlaşılır, dostâne bir dil ve insanın gelenekte "küçük kâinat" olarak addedilmesi düşüncesiyle ele alınan Mutluluğun Kazanılması'nda, insanın otuz üç bölümde incelenen özellikleri genel (zâhirî) ve özel (bâtınî) anlamlarıyla açıklanıyor.

Bu klasik eser, buradan yola çıkarak, bir "insan olma sanatı" kitabı kimliğini taşıyor.
%67 (150/224)
·3/10
İslam'ın genel düsturlarının bir açıklaması denebilir kitap için. Fazla beklentim yoktu ama ayetleri alıp araya birkaç cümle yazmanın artık kitap sayılmaması taraftarıyım; gerçi yazarımız çok eskilerden olduğu için bu akımı başlatmış olabilir kendisi!! Bir kitap arıyorsanız, şöyle ilkokul puntosuyla olsun aman beni de yormasın, işte o budur.
200 syf.
·9 günde·4/10
Orjinal adı "Tafsilü'n-Neşeteyn ve Tahsilü's-Saadeteyn" olan kitap, "Mutluluğun Kazanılması" ismi ve kapak tasarımıyla anında dikkatimi cezbeden bir tasavvuf klasiği olup, içeriği maalesef beni yeterince tatmin edemedi. Büyük bir âlimin bilgisini kıt bilgimle eleştirmek niyetinde değilim elbette. Sadece benzer eserler içinde değerlendirdiğimde yeteri kadar feyz ve aşk hissedemedim, etkisi zayıf kaldı ve uzunca bir süre elimde süründü. İçeriği insanın yaratılış ve yaratılış gayesinin Kur'an'daki belli başlı ayetler ışığında açıklanması ve insana iki dünya saadetinin yollarını göstermek olan eserde, kimi kısımlarda sanki tezatlıklar var gibi hissettim. Aynı açıklamalar etrafında sürekli dönmesi bir süre sonra kitabı sıkıcı hale getiriyor. Belki çevirisi anlatılmak isteneni yeterince verememiştir, emin değilim. İleride tekrar okumak, anlatılanın özüne inebilmek için faydalı olabilir. Bütün bunlardan mütevellit tavsiye konusunda kararsızım. Hayırlı Ramazan'lar efendim :)
"Allah'ı bilme konusunda ulaşılabilecek son nokta O'nu hakkıyla bilmenin imkansız olduğunu idrak etmektir."

Ebû Bekir (r.a)
"Kalbi dünya sevgisiyle sarıp sarmalanan kişi, üç kötü duruma maruz kalır;
Devamlı ve rahat ettirmeyen bir meşguliyet, bitmeyen bir muhtaçlık, asla sonu gelmeyen boş istek ve arzular."

(Hadis-i Şerîf)
İnsanların çoğu aklın emrettiği güzel işlerden hoşlanmazken nefsin kötü istek ve arzularına meyleder. Bu işte o kadar ileri gitmişlerdir ki;
"Akıl kovulan dosdoğru bir arkadaş, hevâ, peşinden koşulan bir düşmandır." denmiştir.
Dünya hayatında başarılı olan kişi, maddi ve manevi alanların her ikisinde birden iyi olma konusunda eksikliğini gören, böylece kalıcı olana önem verip geçici olanı bırakan kişidir.
Namaza ancak tembel bir şekilde ve istemeyerek gelirler, Yüce Allah' ı çok az hatırlarlar. Görünüşte namaz kılarlar fakat namazın ne olduğundan habersiz birer gafildirler.
İnkar bataklığında kalmakta, günahlara dalmakta ısrarla devam eden, bu yanlış yolda sonuna kadar gitmeye azimli olan kişi, mânevi açıdan asla diriltilemeyecek bir ölü, şifası olmayan bir hasta, duyması ve anlaması imkansız bir sağırdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutluluğun Kazanılması
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yurt Ofset
Baskılar:
Mutluluğun Kazanılması
Mutluluğun Kazanılması
Mutluluğun Kazanılması

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 7 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0