Mutluluğun Kazanılması (Tahsilu`s- Sa`ada)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.143
Gösterim
Adı:
Mutluluğun Kazanılması
Alt başlık:
Tahsilu`s- Sa`ada
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953167
Orijinal adı:
Tahsilu`s- Sa`ada
Çeviri:
Ahmet Arslan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Farabî (870-950): Türk-İslam filozofu, gökbilimci, müzisyen. İslam’ın Altın Çağ’ının en önemli isimlerden biridir. Farabî yükseköğrenimini Bağdat’ta tamamladı, zamanın ünlü bilginlerinden ders aldı. Aristoteles’in ve Platon’un eserlerini inceledi, bu iki filozofun felsefelerini İslam’la bağdaştırmaya, bu sayede İslam dinine felsefi bir nitelik kazandırmaya çalıştı. Felsefeye mantık ile başlayıp metafizik üzerinde durdu; felsefenin dil, siyaset, doğa, zihin ile ilgilenen dallarında eserler verdi; müzik aletleri geliştirdi, müzik ve psikoloji konularında yazdı.
İslam felsefesinin gelişmesini ve korunmasını sağladı, Batılı Orta Çağ düşüncesini etkiledi. Siyaset felsefesi alanındaki en olgun eseri kabul edilen Mutluluğun Kazanılması öncelikle insanların her iki dünyada mutluluğu kazanmalarına aracı olan insani şeyleri, yani teorik erdem, fikrî erdem, ahlâki erdem ve pratik sanatları tanımlar. Sonra da bu erdem ve sanatların türlerini, niteliklerini inceler ve bu dört erdemin bireysel insandan topluma taşınması ve toplumda hayata geçirilmesini ele alır. Farabî bunu yaparken de yönetici, eğitim, öğretim, toplumsal sınıflar, filozof, felsefe-din ilişkisi, kanun koyucu kavramları üzerinden kendi siyaset öğretisini kurar.

Ahmet Arslan (1944): Ankara DTCF Felsefe Bölümü’nden mezun oldu, 1973 yılında aynı bölümde doçent oldu.
1979 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe Bölümü’nü kurdu. 1988 yılında profesörlük unvanını aldı. İlk Çağ Yunan Felsefesi, Orta Çağ İslam Felsefesi ve Kelamı, Osmanlı Kelam Düşüncesi üzerine çok sayıda kitap ve makale yazdı. Telif eserler yazmaya, Batı dillerinden ve Arapçadan önemli eserleri dilimize kazandırmaya devam etmektedir.
Farabi bu kitabıyla diyor ki, ben yöneticinin, zeki, çevik, yetenekli, erdemli aynı zamanda ahlaklı olanını severim.

Kitabın adı, Mutluluğun Kazanılması olduğu için sakın siz de kişisel gelişim kitabı izlenimi uyandırmasın. Kitapta, ideal yönetici ve yönetim nasıl olmalıdır konusu işlenmiş. Farabi'nin  felsefesine göre temel amaç insanın amacının ne olduğunu bilmek ve bunu gerçekleştirmek. Yine ona göre bu amaç, mutluluktur. Ve mutluluğun gerçekleştirilmesi ahlakın alanına girdiğinden çareyi orada görmüştür ve siyasetle ahlakı birbiriyle ilişiği bulunan, aynı sorunların farklı görüntüsü olarak değerlendirmiştir.

Şimdi mutluluğun gerçekleşmesi için siyasal bir düzen şarttır. Bir ülkede siyasi bir istikrar varsa o ülkedeki insanların da mutlu olma ihtimalleri yüksektir. Siyasi bir istikrar için de liyakat sahibi bir yönetici şarttır. Peki nasıl olmalıdır bu yönetici? Farabi bunları bize kitabında anlatmış ben de anladığım kadarını sizlere anlatayım.

Efendim, yönteci herşeyden önce araştırmacı olmalıdır diyor Farabi. Yani insanın elde etmesi gereken mükemmelliğin ne olduğunu, nasıl olduğunu araştırmalıdır. Bunları öğrendikten sonra öğrendiği verileri, hayata geçirme yollarını da araştırmalı ve bunları gerçekleştirmelidir. Yine ilmi açıdan yeterli donanıma sahip olmalı, okuduğunu anlamalı, anladığını anlatacağı zaman da hiçbir sıkıntı yaşamadan kendine güvenerek anlatmalı. Yani hükümdar, iyi bir hatip olmak zorundadır. İnsanlara hükmetmek için onlar üzerinde tesir bırakmak gerekiyor ve bunun yolu retorikten geçiyor diyor.

Bu kadarla bitmiyor tabii ki...  Farabi bu konuda ince eleyip sık dokumuş ve sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur diyerek yöneticinin ideal bir yönetici olması için sağlam bir bedene sahip olması gerektiğini de söylemiş.

Bir yöneticide olması istenilen en önemli özelliklerden biri de adaletli ve dürüst bir yönetici olmasıdır. Paraya, pula, ayakkabı kutularına meraklı bir yönetici olmaması gerekiyor yöneticinin. Yine aynı şekilde şehvet düşkünü de olmamalıdır. Kendi nefsine söz geçirebilen, iradeli bir idareci olmalıdır yönetici. Kendisinden olmayan insanlara, zulüm etmemelidir adaletle yaklaşarak, ortak müşterekte buluşmanın yollarını araştırmalı ve bunları hayatı geçirmelidir diyor.

Farabi, yöneticinin çekirdekten yetişmesi gerektiğini de söylüyor ve çocukluktan başlayarak eğitmek gerektiğini ve devletin alt kademelerine yerleştirilerek,yöneticiliği yavaş yavaş işin mutafağında öğrenmesinin ve ellili yaşlarında geldiğinde yönetici koltuğuna oturmasının uygun olacağını söylüyor. Buradan Farabi'nin, yöntecilerin olgun ve tecrübeli insanlar olmasını istediğini de anlamış bulunuyoruz.

Farabi, yöneticinin durumunu, ev halkını idare eden, çocuk ve gençlere bakan kişilerin durumuna benzetiyor ve nasıl ki bir alie reisi, o ev halkının karakterini şekillendirir ve onları eğitirse, yönetici de milletin karakterini şekillendirir ve onu eğitir diyor.

Kısaca yukarıda da söylediğim gibi yönetici zeki, çevik, becerikli, erdemli, ahlaklı olmalıdır diyor Farabi ve bu özelliklere sahip ideal yöneticinin filozoflar olacağını düşünüyor ve bırakın dünyayı filozoflar yönetsin diyor. Tabii sahte ve boş filozları kastetmiyor.

                          -------------------------------


Bu kitap benim felsefe türünde okuduğum ilk kitap. Farklı türleri okuma etkinliği vesilesiyle okudum ve felsefeye dair herhangi bir alt yapım yok. Eğer varsa bir hatam kusurum, iyi niyetli eleştirileri bekliyorum felsefeci apiler ve aplalardan. :)

Benim gibi alt yapısı olmadan bu kitabı okumak isteyenlere de bir kaç bir şey söyleyeyim. Kitap anlaşılması çok zor değil ama yine de zor bir kitap. Bir de benim gibi konsantrasyon probleminiz varsa işiniz daha da zorlaşabilir. Kitapta laf ola beri gele niteliğinde bir şey yok yani alakasız, öylesine yazılmış şeylere rastlayamazsınız ve pür dikkat okumalı ve konsantre olmanız gerekiyor. Ufacık bir yeri kaçırdığınızda, anlatılmak isteneni anlayamıyorsunuz. E tabi full konsantrasyon bir şeye odaklanmak, sekizinci kata, sekiz defa çıkıp inmek kadar yorar insanı. Ya da benim bu konuda probelmim olduğu için yoruluyorum bilmiyorum ama yine de söyleyeyim dikkat verilerek okunması gerekiyor bu yüzden bunu göze alanlar okursa gerekli verim alınır diye düşünüyorum.

Okumak isteyenlere keyifli okumalar.
İslamiyetin doğuşundan 260 sene sonra dünyaya gelen ve “Yaratıcı’sına” benzemeye çalışan Türk İslam düşünürü Farabi.

Anlam ve mana bakımından filozofları en çok eleştiren düşünür olması ise kendisini ayrı bir alana taşımaktadır. Gerçek ve sahte filozof ayrımı yapan, istidadı olmadığı halde sadece teorik erdem (bilgi) ile kendine filozof bakan “nakıs” yani erişmemiş, yetişmemiş olan kişilerin kendi yaşantılarına aktaramadıkları öğretileriyle sahte filozofları eleştirmiş, toplum ve kişilerin dikkat etmesini belirtmiş, bu tarz öğreti saçanların elbet yavaş yavaş söneceğini, akabinde yok olup gideceğini kitabın sonlarına doğru belirtmiştir. Farabi’nin gözünde filozof kemale ermiş ve öğretilerini kendi hayatına yansıtabilen kişilerdir.

Asıl hedefi Platon olan onu İslam dünyasıyla tanıştıran ve hatta Aristoteles öğretileri ile meraklısı olduğu Platon öğretilerini harmanlayıp İslam’a uyduran özellikle de bu kitabında bu iki düşünürün öğretilerinin farklı bir emsalini görüyoruz. Siyaset felsefesi alanında yazılmış en etkin eserlerden birisidir Mutluluğun Kazanılması.

Kitap çevirmenin uzun bir önsözüyle beraber - kesinlikle okumanızı tavsiye ederim - kısaca Farabi tanıtımı yapıp hemen arkasından diğer filozoflar ile bağlantılarını sunuyor.

Lider kişi (kanun koyucu) ya da filozofu bir tutan Farabi öğretilerine 4 temel bilgi üzerinde yer vermiş kitabında ve bütün bu bilgilerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu savunduğunu, gerçek kişinin gözle görünen ve görünmeyen yanlarını savunarak sadece dünya saadetini değil her iki cihanda da mutluluğu örnek vererek ve öğretilerini tanımlayarak ilk bölüme dalış yaptırıyor. Sonra işinin ehli kişi nasıl olmalıdır diye devam eden öğreti din ve felsefe ayrımına gelip, yalancı filozofun tanımıyla noktalanıyor.

Peki ya kitabın ismi? O ne olacak, yazmamış mı formülü Farabi... Yazmış elbet “işin ehli” demiş. İşin ehli işe el attımı mutluluk peşin sıra gelir. Bunu yazınca da aklıma hemen #35585417 alıntı geliyor. Kişi önce mutluluğu ve daha fazla şeyi kendi çevresinde aramalı, sonra insanlığa yaymalı...

İlkelerle felsefe ve din ayrımı yaparken; birisinin kanıta diğerinin hayal gücüne bilgiler verdiğini söyler. Bu sebeple birinin ikna ettiğini diğerinin ise ispat ile hükümlü olduğunu da söyler. Din ve felsefe birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Her ikisi de birbirine çalışan ajanlar gibi sürekli birbirlerinden destek alıp, model insanı ortaya koymaya çalışır.

Farabi’den okuduğum 3. kitap, bu eserin birde farklı yayınevi versiyonunu okumuştum. Kesinlikle arasında birçok fark var. İş Bankası çevirisi gerçekten zor olan kitabı bir nebze daha anlaşılır kılıyor.

Sözün özü; kitap okunulası ve tavsiye edilesidir. Eğer ki felsefeye ilginiz var ise hele ki bir topluluğun önde gideniyseniz muhakkak alınacak bir sürü ders çıkabileceğiniz akademik bir eserdir.

Sevgi ile kalın.
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.501 Oy)4.415 beğeni16.794 okunma1.604 alıntı81.806 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.832 Oy)8.437 beğeni24.203 okunma965 alıntı96.391 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.792 Oy)9.753 beğeni27.451 okunma2.020 alıntı126.729 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.065 Oy)20.003 beğeni45.940 okunma3.645 alıntı193.714 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.977 Oy)9.245 beğeni30.417 okunma919 alıntı147.225 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.197 Oy)14.022 beğeni36.415 okunma3.806 alıntı154.409 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (6.423 Oy)6.119 beğeni18.201 okunma2.313 alıntı96.946 gösterim
 • Ermiş
  8.5/10 (1.811 Oy)1.551 beğeni4.766 okunma3.063 alıntı27.638 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.326 Oy)6.693 beğeni17.821 okunma3.022 alıntı90.750 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.561 Oy)3.697 beğeni11.229 okunma6.129 alıntı102.215 gösterim
Kitap farabinin siyaset felsefesi hakkında görüşleri diğer filozoflardan (platon /Aritoteles..) ayrıldığı veya kesiştiği noktalara değinilmiş farabinin siyasetle alakalı diğer eserlerinden ve içeriklerinden çok kısa özet geçilmiş ve kıyaslamaya başvurulmuş.farabi mutluluğun kazanlması kitabında siyaset siyasi sistemle oluşturulan ahlakn şahsın mutluluğunu oluşturur düşüncesine dahanmış.islam filozofu olduğu için felsefesini şöyle açıklamş;islamn nihai ereği ise dünyanın islama itaat edeceģi ve içinde islam yasasının hüküm süreceģi evrensel bir dünya devleti idi. Kitap ikinci bòlümünde mutluğun kazanlmasî için yaplması gereken 64 maddeden oluşmaktadr.kitap Bana göre akademik çalışma yapanlar icin daha elverişli.tabi birde felsefeye meraklı olanlar için güzel bir bilgi kaynağı.
Benim için yanlış zamanda okuduğum bir kitap oldu diyebilirim. Başladım, ara verdim, yarım bıraktım, tekrar elime aldım... Kitabı okumadan önce Platon ve Aristoteles'ten eser okumanız Farabi'yi anlamanız açısından faydalı olacaktır. Üzerinde düşünülmesi ve sindire sindire okunması gereken bir kitap, kendi açımdan muhtemelen bir kez daha okuyacağım bir kitap...
Okunması gerçekten zor bir kitap böyle başlamak isterim. Okunması zor olunca anlaması da zor. Platon, Aristoteles ve Farabi üçgeninde bir ön söz var. Mutlaka okumadan esere direk başlamayın. Çünkü Farabi'nin ve kitabın içeriğinden burada bahsediyor. Farklı bölümlere bölünmüş eser. İdeal yönetici ve yönetimin nasıl olması gerektiğini anlatan bir eser. Felsefik bir eser olduğu için edebi olarak yaklaşmak zor. Eğitici ve öğretici olarak bakmalısınız. İlk okuyuşumda pek anlamamış olduğum doğrudur. Edebiyat okuyacaklar başka bir kitaba bakarlarsa daha doğru olacağına inanıyorum.
Günaydın. İyi haftalar ig.
Dün incecik bir kitapla haftayı bitirdim.
Kitap ince ama içeriği biraz yoğundu. Bazı yerleri bir iki kez okudum hatta tekrar okumam gerektiğini hissettim...
#farabi
Bazı kişiler döneminşn o kadar önünde imiş ki..böyle eserleri okuyunca bu hisse kapılıyorum.
Farabi’yi orijinal kılan kelam ve fıkhı tasnife koymasıdır. Bununla yeni bir yaklaşım ortaya koymuştur. Buradaki amacı din + felsefe bütünlüğünü sağlamaktır.
Farabi’ye göre yetkin olan ile iyi olan aynıdır. İnsani davranış iyi olanı amaçlar. Mutluluk en yüksek insani yetkinliktir. Mutluluk, en yüksek kemal ve en yüksek iyidir. Çünkü diğer bütün iyiler ve yetkinlikler kendileri dışında bir şeye ulaşmak için istenir. Mutluluk kendisi için talep edilir. Ona ulaşıldığında bütün istekler sona erer. Farabi için insani son yetkinlik, mutluluk kendine yeterlilik olarak değerlendirilir. En yüksek yetkinlik Tanrı’dadır. Tanrı en yüksek mutluluk düzeyindedir. Kendi başına var olma en yüksek Tanrı’da temsil edilir.İnsan ne kadar kendine yeterse mutlu olur ve Tanrıya benzer.

Bazı düşğncelerşne katılmasam da güçlü bir düşünce gücüne sahip biri Farabi...

Eğer bu tarz kitapları seviyorsanız size de hitap edebilir.
Farabi’den okuduğum ilk kitaptı. Okurken zorlandığım yerler oldu ama daha önce islam düşünce felsefesi üzerine kitap okuduğum için fazla yabancı cümlelerle karşılaşmadım. Kitabın adı, Mutluluğun Kazanılması olduğu için sakın siz de kişisel gelişim kitabı izlenimi uyandırmasın.

Kitabın konusuna gelecek olursak;
Şimdi mutluluğun gerçekleşmesi için siyasal bir düzen şarttır. Bir ülkede siyasi bir istikrar varsa o ülkedeki insanların da mutlu olma ihtimalleri yüksektir. Siyasi bir istikrar için de liyakat sahibi bir yönetici şarttır. Peki nasıl olmalıdır bu yönetici?
Yöneten her şeyden önce araştırmacı olmalıdır araştırdıklarını uygulamayı öğrenmelidir insanların üzerinde etki bırakmak için okumak araştırmak ve bunları uygulamak için eğitilmesi gerekiyor

Farabi yöneticilerin küçüklükten yetişmesi yada bu alanda bilgiye sahip olanların yönetici olması gerektiğini savunuyor Yönetme işini ev idare eden babaya benzetiyor, nasıl ki bir çok aile babaya göre şekil alıyorsa ülkede de bir çok insan yönetenlere göre şekilleniyor

Farabi’ye göre mutluluğu isteme de yetkin olan ile iyi olan aynıdır. İnsani davranış iyi olanı amaçlar. Mutluluk en yüksek insani yetkinliktir. Mutluluk, en yüksek kemal ve en yüksek iyidir.  Çünkü diğer bütün iyiler ve yetkinlikler kendileri dışında bir şeye ulaşmak için istenir. Mutluluk kendisi için talep edilir.
Kitabın adı, Mutluluğun Kazanılması olduğu için sakın siz de kişisel gelişim kitabı izlenimi uyandırmasın.
Kitapta, ideal yönetici ve yönetim nasıl olmalıdır konusu işlenmiştir.
her öğreti iki şeyden meydana gelir. a) öğretilen şeyi tasavvur ettirme ve onun kavramını ruhta meydana getirme ve b) tasavvur edilen ve ruhta kavramı meydana getirilen şeyi başkalarına tasdik ettirme. Bir şeyi tasavvur ettirmenin iki yolu vardır. Birincisi o şeyin özünün akılla algılanmasını sağlamak, ikincisi o şeye benzer bir misalle tahayyül ettirmektir. Tasdik de iki yöntemden biriyle meydana getirilir. Kesin kanıtlar veya ikna etme....(felsefenin alanı ), eğer onlar kendilerini taklit eden misaller üzerinden tahayyül etme yoluyla biliniyorsa, tahayyül ettirilen bu şeyler ikna yöntemiyle ettiriliyorsa, eskiler bu bilgileri içine alan şeyi din diye adlandirirdi.
bir okumayla çıkıp gitmiyor, belirli zaman aralıklarıyla okunması hissindeyim zira her yeni yaşta hatta her yeni ayda hayata, varoluşa dair fikirlerinize ışık tutabilecek bir eser..
Mutluluğun kazanılmasını ideal bir devlet ve yönetime bağlayan Farabi siyaset felsefesi ile alakalı görüşlerine yer vermiş kitabında. Farabi'nin özel de siyaset felsefesi ile alakalı görüşlerinin yanında genel anlamda felsefe ile alakalı görüşlerine de satır aralarında barındıran yoğun bir eser olma özelliği taşıyor Mutluluğun Kazanılması. Hacimsiz gibi görünse de yoğun bir eser. Kitabın son bölümünü oluşturan felsefe ilmi bölümünde yapılan felsefe-din karşılaştırması ise benim en çok ilgimi çeken kısmı oldu.
Platon ve Aristoteles eserleri üzerine yücelttiği felsefesi ile Türk düşünce tarihinin en önemli filozoflarından birisi olur kendisi. Bu kısacık eserinde de, hükümdarın nitelikleri ile sahip olması gereken teorik erdemleri irdeliyor.

Felsefe bizzat kendisinin de belirttiği üzere belirli bir olgunluğa, teorik ilimlerde ilerledikten sonra dalınması gereken bir umman. Bununla birlikte zaten günlük hayatta az kelimeyle konuşan ve kendi dilinin yapısını gittikçe yetersizleştiren insanlar olarak, felsefe eserlerindeki çeviri noktasına değinme mecburiyeti hissettim. Sal ekleri bazı kelimelerde, dilde sık kullanılmasından da mütevellit hiç sırıtmıyor. Ancak "akılsal" kelimesi kitapta bu kelimeye takılıp okumanızı zorlaştıracak şekilde kullanılmış. Bir de aynı cümlede üç akılsal olunca 50 sayfalık kitapta ne yazdığını anlamak zorlaşıyor.

Çeviri de aşırı sadeleştirmenin, anlamı yok ettiğine katılırım. Söz konusu felsefe olunca ise konuşma ve yazı dilinde az miktarda kullanılan kelimelerin arz-ı endamıyla, birden metni boğmasına anlam veremiyorum.
...başkalarının iyiliğini isteyen bir kimse, ya gerçekten iyidir veya aslında iyi ve erdemli olmamakla birlikte, iyiliğini istediğini kişilerce iyi olduğu zannedilendir.
Farabi
Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: Ahmet Arslan
Eğitim ise milletlerde ahlâki erdemleri ve pratik sanatları varlığa getirme yöntemidir.
Farabi
Sayfa 33 - İş Bankası Kültür Yayınları
‘Hiçbir beklentisi olmadan insanlara yardım etmemiş; onların acılarını, ıstıraplarını, yüklerini paylaşmamış kişilerle yola çıkma!’
Eksik veya kusurlu siyasal rejimler ise tam tersine ahlâki açıdan eksik ve kusurlu hayatlara yol açar.
Her problemde istenen şey, onunla ilgili kesin doğruya ulaşmaktır, ancak çoğu zaman bu kesinliği elde edemeyiz.
Farabi
Sayfa 2 - İş Bankası Kültür Yayınları
...insan tek başına ve diğer birçok insanın yardımı olmaksızın mükemmelliğe ulaşamaz.
Farabi
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: Ahmet Arslan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutluluğun Kazanılması
Alt başlık:
Tahsilu`s- Sa`ada
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953167
Orijinal adı:
Tahsilu`s- Sa`ada
Çeviri:
Ahmet Arslan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Farabî (870-950): Türk-İslam filozofu, gökbilimci, müzisyen. İslam’ın Altın Çağ’ının en önemli isimlerden biridir. Farabî yükseköğrenimini Bağdat’ta tamamladı, zamanın ünlü bilginlerinden ders aldı. Aristoteles’in ve Platon’un eserlerini inceledi, bu iki filozofun felsefelerini İslam’la bağdaştırmaya, bu sayede İslam dinine felsefi bir nitelik kazandırmaya çalıştı. Felsefeye mantık ile başlayıp metafizik üzerinde durdu; felsefenin dil, siyaset, doğa, zihin ile ilgilenen dallarında eserler verdi; müzik aletleri geliştirdi, müzik ve psikoloji konularında yazdı.
İslam felsefesinin gelişmesini ve korunmasını sağladı, Batılı Orta Çağ düşüncesini etkiledi. Siyaset felsefesi alanındaki en olgun eseri kabul edilen Mutluluğun Kazanılması öncelikle insanların her iki dünyada mutluluğu kazanmalarına aracı olan insani şeyleri, yani teorik erdem, fikrî erdem, ahlâki erdem ve pratik sanatları tanımlar. Sonra da bu erdem ve sanatların türlerini, niteliklerini inceler ve bu dört erdemin bireysel insandan topluma taşınması ve toplumda hayata geçirilmesini ele alır. Farabî bunu yaparken de yönetici, eğitim, öğretim, toplumsal sınıflar, filozof, felsefe-din ilişkisi, kanun koyucu kavramları üzerinden kendi siyaset öğretisini kurar.

Ahmet Arslan (1944): Ankara DTCF Felsefe Bölümü’nden mezun oldu, 1973 yılında aynı bölümde doçent oldu.
1979 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe Bölümü’nü kurdu. 1988 yılında profesörlük unvanını aldı. İlk Çağ Yunan Felsefesi, Orta Çağ İslam Felsefesi ve Kelamı, Osmanlı Kelam Düşüncesi üzerine çok sayıda kitap ve makale yazdı. Telif eserler yazmaya, Batı dillerinden ve Arapçadan önemli eserleri dilimize kazandırmaya devam etmektedir.

Kitabı okuyanlar 48 okur

 • Melek Çay
 • Nida Karaver
 • Gülşah Şahin
 • Fatih Kurt
 • Tamer Sağcan
 • Mehmet Yılmaz
 • Mehmet Serhat Ercan
 • Berkay
 • Tayfun
 • Olcay Dilibal

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15 (3)
9
%10 (2)
8
%40 (8)
7
%20 (4)
6
%0
5
%10 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%5 (1)